MonikaŠvecová
07.04.08,12:29
Ahojte,
chcela by som poradiť, v súčastnosti som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.08. 2008, teraz som otehotnela a termín pôrodu mám 23.11. 2008. Môžem sa ešte prhlásiť a platiť z maximálneho vymeriavacieho základu, aby som dostala materskú? A čo mám robiť od konca augusta do termínu pôrodu? Mám ísť na rizikové tehotenstvo, budem dostávať PN? Pred 1. pôrodom som riadne pracovala a stále som zamestnaná. Veľmi pekne ďakujem.
jankasm
07.04.08,10:43
Ahojte,
chcela by som poradiť, v súčastnosti som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.08. 2008, teraz som otehotnela a termín pôrodu mám 23.11. 2008. Môžem sa ešte prhlásiť a platiť z maximálneho vymeriavacieho základu, aby som dostala materskú? A čo mám robiť od konca augusta do termínu pôrodu? Mám ísť na rizikové tehotenstvo, budem dostávať PN? Pred 1. pôrodom som riadne pracovala a stále som zamestnaná. Veľmi pekne ďakujem.

No keďže si stále zamestnaná, tak ak by si sa aj dobrovoľne nemocensky poistila, nestíhaš už splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Máš síce zamestnanie, ale aby sa Ti z neho započítali dni k dňom DNP, tak by si ho musela ukončiť. V takom prípade, keby si platila DNP z maximálneho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, tak materská by sa Ti počítala z tohto maxima z DNP. Avšak, ak by si nastúpila na PN, rizikové tehotenstvo, tak tam bude v prípade ukončenia zamestnania dávka vyplácaná len z pravdepodobného, čiže z minimálneho VZ.

Ak by si zostala aj naďalej zamestnaná, tak materská bude počítaná z VZ za rok 2007, keďže si v tom roku nemala žiadny príjem, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla, keby si pracovala, v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Dá sa tam uviesť aj maximálny VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská by bola maximálna, cca. 16000,- mesačne. Záleží od ochoty zamestnávateľa.
V tomto prípade, ak by si išla na PN, tak neviem či nemusíš po skončení RD odpracovať aspoň 1 deň a potom nastúpiť na PN aby si mala nárok na dávky. Toto si nie som 100% istá. :o

Alebo je tu druhý spôsob, tesne pred nástupom na MD /prípadne PN/ ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s tým istým alebo s novým zamestnávateľom so mzdou vo výške maximálneho VZ a PN a následne aj materská bude počítaná z tohto posledného VZ, čiže bude maximálna. ;)
MonikaŠvecová
07.04.08,12:04
Veľmi pekne ďakujem.
rencab
29.05.08,20:54
Ja som podobny pripad. V juny mi konci rodicovska dovolenka a na matersku nastupujem az koncom augusta.
Ak pojdem pracovat tie necele tri mesiace bude mi z toho pocitana materska alebo tiez z pravdepodobneho zarobku za rok 2007.?

Ak odrobim len par dni a budem na PN tie dva mesiace z coho mi bude pocitana z PN??

Dakujem
Jozef Mihál
29.05.08,20:57
brčko
29.05.08,21:05
Ja som podobny pripad. V juny mi konci rodicovska dovolenka a na matersku nastupujem az koncom augusta.
Ak pojdem pracovat tie necele tri mesiace bude mi z toho pocitana materska alebo tiez z pravdepodobneho zarobku za rok 2007.? rozhodujúce obdobie na výpočet materskej je r.2007, ak v nom nemáš vymeriavací základ pre nem.poistenie, tak sa použije pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD

Ak odrobim len par dni a budem na PN tie dva mesiace z coho mi bude pocitana z PN?? tak ako pri materskej

Dakujem
.
FIFA
30.05.08,07:00
Dobrý deň prajem,

Chcem sa vás spýtať ako mám postupovať ako zamestnávateľ ked zamestnankyňa ide na materskú dovolenku...viem že na sociálnu poisťovňu pošlem registračný list o zmene ale čo so zdravotnou poisťovňou...neviem si nájsť žiadne tlačivo,ktorým treba oznámiť poisťovni zmenu?
MarcelkaT
30.05.08,07:33
Do ZP použiješ tlačivo " Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa......"
lenkapd
06.06.08,10:02
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu .... Som v ôsmom týždni tehotenstva, takže už nestíham byť DNP 270 dní, aj na SP mi povedali že sa mi neoplatí prihlasovať a som zamestnaná. Môj vymeriavaci základ je 15000,- a bol aj v roku 2007 takže mi bude materská vypočítana z tohto základu, len ma zaujíma či je možné ešte nejako výšku materkej ovplyvniť, napríklad ak sa dohodnem so zamestnávateľom. Stačí pracovný pomer ukončiť (aj sa odhlásiť na SP) a potom znovu obnoviť (a zase sa prihlásiť s najvyšším VZ) tesne pred ochodom na materskú, alebo musím z tohto VZ platiť odvody určité obdobie. Ďakujem
ajobs
06.06.08,10:28
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu .... Som v ôsmom týždni tehotenstva, takže už nestíham byť DNP 270 dní, aj na SP mi povedali že sa mi neoplatí prihlasovať a som zamestnaná. Môj vymeriavaci základ je 15000,- a bol aj v roku 2007 takže mi bude materská vypočítana z tohto základu, len ma zaujíma či je možné ešte nejako výšku materkej ovplyvniť, napríklad ak sa dohodnem so zamestnávateľom. Stačí pracovný pomer ukončiť (aj sa odhlásiť na SP) a potom znovu obnoviť (a zase sa prihlásiť s najvyšším VZ) tesne pred ochodom na materskú, alebo musím z tohto VZ platiť odvody určité obdobie. Ďakujem


Áno, stačí ukončiť PP tesne pred nástupom na materskú, a uzatvoriť tesne potom nový PP s VZ 30.219 Sk.
lenkapd
06.06.08,12:39
Ďakujem za odpoveď, len sa ešte opýtam .... je to možné takto spraviť u toho istého zamestnávateľa, alebo musím uzatvoriť nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa. Ešte raz ďakujem.
brčko
06.06.08,15:16
Ďakujem za odpoveď, len sa ešte opýtam .... je to možné takto spraviť u toho istého zamestnávateľa, alebo musím uzatvoriť nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa. Ešte raz ďakujem.

môžeš aj u toho istého, no samozrejme s riadnymi odhláškami a prihláškami.