Fero11
07.04.08,13:22
prosim Vas ako mam napisat odvolanie.
Dal som si ziadost o ZTP, ale dostal som len 10% a chcem sa odvolat. Nemam s pisanim takychto zalezitosti skusenosti...
dik
Eulalia
07.04.08,14:52
Nemusí to mať žiadnu extra formu, kľudne aj rukou, vlastnými slovami, prečo si myslíš, že si ťažko zdravotne postihnutý a čo podľa Teba posudkový lekár nezodhľadnil. Ak máš nejaké nové lekárske nálezy, rozhodne ich prilož. Ale ak Ti bola priznaná len 10%-ná postihnutosť, nedávam Ti šancu, samozrejme, pokiaľ nedoložíš ďalšie nálezy.
wagner
07.04.08,17:00
Tiež sa prikláňam k názoru, že pri priznaní 10% ZTP sa neoplatí odvolávať pokiaľ nemáš také nové lekárske vyšetrenia, že na komisii nebude problém. To ale asi nebudeš mať, pretože doterajšie vyšetrenia a nálezy dostatočne nepreukázali vážnosť onemocnenia.
Fero11
07.04.08,17:48
Neviem ci niekto z vas je doktor/ka,
Ale asi 10 rokov som bol vedeny pod diagnozou chronicka hepatitida, chceli mi robit biopsiu, ale ja som odmietal a ked sa moj stav asi pred rokom zhohorsoval (velka unava slabost potenie) tak som podstupil biopsiu pecene. Vysledok dopadol tak, ze mam steatozu pecene, t.j mam 40% tuku (neviem ci na peceni, alebo v peceni, niesom doktor). Podla zakona 195 z roku 98 mi naozaj patri 10% , ale ich zrejme zaujma jedine slovo (respektive cislo)a to je diagnoza.
Dostal som tie iste lieky co pred 10 rokmi + atoris (ktory ako viem na pecen skodi). Moje hepatalne testy pocas tych 10 rokov boli stale zvysene najviac ALT v priemere tak asi 2 a posledny co som prilozil k ziadosti o ZTP tak ALT bolo 5,4. Neviem ako mam niekomu dokazat, ze som stale unaveny potim sa som strasne slaby a ked pride leto, nad 20°C, tak som totalne odpisany.
Mam vobec podat to odvolanie ked mam diagnozu, steatoza pecene ?
Eulalia
07.04.08,17:57
Som síce doktorka, ale nie medicíny;), ale robila som pár rokov na oddelení posudkovej činnosti, kde sa práve posudzovalo, či je občan ťažko zdravotne postihnutý alebo nie. A poznám prílohy zákona, kde sú tie % poruchy určitých schopností uvedené. Ak nemáš iné problémy, nevidím to ružovo. Ak nedokážeš zo zdravotných dôvodov pracovať, máš ešte možnosť požiadať o invalidný dôchodok. Tieto hodnotenia sú totiž úplne odlišné. Pri ťažkom zdravotnom postihu sa hodnotí miera narušenia telesných, zmyslových a duševných schopností alebo ich strata a pri invalidite sa hodnotí miery zníženia alebo straty pracovnej schopnosti.
Fero11
08.04.08,02:41
takze moj stav na posudkovom nikoho nezaujma ? Im staci len posledny papier od lekara na ktorom je diagnoza ? Naco potom ziadaju pol roka do zadu dokumenty z mojej zdravotnej karty. Bol som na posudkovom aj za doktorkou, ale bola velmi arogantna, tak som sa s nou ani nebavil.
Pises, ze pri ZTP sa hodnoti, miera narusenia AJ TELESNYCH SCHOPNOSTI co si myslim ze je moj pripad.
A co sa tyka tej invalidky, ja zase pracovat mozem, ale nie manualne. Kvoli tomu som zacal aj studovat na VS, pretoze som sa nemohol nikde zamestnat. Na miesto kde nieje potrebna manualna praca beru, ludi s VS vzdelanim.
Co mam teraz robit, co by si mi poradila, nemozem si dovolit platit pravnika. Keby som mal ZTP tak by som mal aspon rozne ulavy na cestovnom a pod, ale ked by som mal invalidku (27 rocny student denneho studia) ....
Eulalia
08.04.08,03:26
Pozri sa, za odvolanie nič neplatíš. Ak si myslíš, že si bol nesprávne posudený, kľudne to odvolanie napíš. Predložil si všetky lekárske správy za posledné obdobie?
A k tej arogancii lekárky - neviem posúdiť jej správanie, pretože som pritom nebola. Ale na vykreslenie situácie Ti môžem uviesť, že pred cca 3-4 rokmi nebolo možné uznať za ŤZP človeka, ktorému chýbala noha len po predkolenie. Museli tam byť chýbajúce 2(!) hlavné kĺby. Túto blbosť už našťastie v zákone odstránili, ale celkovo je ten zákon a posudzovanie postavené veľmi prísne. Napr. aj človek po infarkte, ak nemal nejaké super ťažkosti, nemohol byť uznaný za ŤZP. Tým chcem len povedať, že aj posudkový lekár je pri svojom rozhodovaní veľmi obmedzovaný prísnosťou zákona.
Fero11
08.04.08,03:39
Tak samozrejme to odvolanie napisem, len by som este rad vedel ci do tej lehoty 15 dni spadaju aj vikendy a nestrankove dni na urade, lebo vcera ked som tam bol, tak mi napocitala nejak vela tych dni od dorucenia rozhodnutia (vyzeralo to, ze tam spadaju aj vikendy, ale ja cez vikend predsa odvolanie podat nemozem).
Eulalia
08.04.08,03:48
Tak samozrejme to odvolanie napisem, len by som este rad vedel ci do tej lehoty 15 dni spadaju aj vikendy a nestrankove dni na urade, lebo vcera ked som tam bol, tak mi napocitala nejak vela tych dni od dorucenia rozhodnutia (vyzeralo to, ze tam spadaju aj vikendy, ale ja cez vikend predsa odvolanie podat nemozem).
Do lehoty 15 dní spadajú aj víkendy.
BXLmiami
08.04.08,08:21
takze moj stav na posudkovom nikoho nezaujma ? Im staci len posledny papier od lekara na ktorom je diagnoza ? Naco potom ziadaju pol roka do zadu dokumenty z mojej zdravotnej karty. Bol som na posudkovom aj za doktorkou, ale bola velmi arogantna, tak som sa s nou ani nebavil.
Pises, ze pri ZTP sa hodnoti, miera narusenia AJ TELESNYCH SCHOPNOSTI co si myslim ze je moj pripad.
A co sa tyka tej invalidky, ja zase pracovat mozem, ale nie manualne. Kvoli tomu som zacal aj studovat na VS, pretoze som sa nemohol nikde zamestnat. Na miesto kde nieje potrebna manualna praca beru, ludi s VS vzdelanim.
Co mam teraz robit, co by si mi poradila, nemozem si dovolit platit pravnika. Keby som mal ZTP tak by som mal aspon rozne ulavy na cestovnom a pod, ale ked by som mal invalidku (27 rocny student denneho studia) ....
Nejde o nezáujem zo strany lekárov ,ale o to,že sa musia držať pravidiel a predpisov,s tým nič nenarobíš,oni si môžu o tom myslieť čo chcú,ale urobiť musia to čo im prikazuje zákon.A pokiaľ si nemôžeš dovoliť právnika,obráť sa na centrum bezplatnej právnej pomoci,oni Ti kvalifikovane poradia,čo máš dalej robiť.Máš 27 rokov a život pred sebou,aj ked tie karty nie sú rozdané v Tvoj prospech.Byť Tebou tak vyštudujem VS,s ktorou by som mohol pracovať doma a vtedy ked vládzem.Predpokladám,že rodičia pomáhajú,alebo nie?
hiker
10.04.08,03:21
Nejde o nezáujem zo strany lekárov ,ale o to,že sa musia držať pravidiel a predpisov,s tým nič nenarobíš,oni si môžu o tom myslieť čo chcú,ale urobiť musia to čo im prikazuje zákon.A pokiaľ si nemôžeš dovoliť právnika,obráť sa na centrum bezplatnej právnej pomoci,oni Ti kvalifikovane poradia,čo máš dalej robiť.Máš 27 rokov a život pred sebou,aj ked tie karty nie sú rozdané v Tvoj prospech.Byť Tebou tak vyštudujem VS,s ktorou by som mohol pracovať doma a vtedy ked vládzem.Predpokladám,že rodičia pomáhajú,alebo nie?

Centrum právnej pomoci v tomto pripade moc neporadi, nie je to v jeho posobnosti - http://www.legalaid.sk/#neposkytuje .
Fero11
10.04.08,14:09
Nejde o nezáujem zo strany lekárov ,ale o to,že sa musia držať pravidiel a predpisov,s tým nič nenarobíš,oni si môžu o tom myslieť čo chcú,ale urobiť musia to čo im prikazuje zákon.A pokiaľ si nemôžeš dovoliť právnika,obráť sa na centrum bezplatnej právnej pomoci,oni Ti kvalifikovane poradia,čo máš dalej robiť.Máš 27 rokov a život pred sebou,aj ked tie karty nie sú rozdané v Tvoj prospech.Byť Tebou tak vyštudujem VS,s ktorou by som mohol pracovať doma a vtedy ked vládzem.Predpokladám,že rodičia pomáhajú,alebo nie?
Takze na to centrum sa asi obratit nemozem, vid link v predoslom prispevku. Mozem byt rad, ze mam takych rodicov ako mam, zaplatia mi vsetko co treba, ale zle sa pred nimi citim, lebo uz som ich hodne stal a vratit im to nemozem. (su v pohode)
skusim este napisat to odvolanie a zacnem zbierat neke informacie ohladom ZTP (hmmm... lenze pomaly konci semester, tak asi nebude cas...)
RADKA11
10.04.08,16:15
Milá Eulalia prosím Ťa o radu som po 2 operáciach chrbtice totálna artoplastika disku L4/L5 S1 s fixácou a som na plnom invalidnom dôchodku mám 35 rokov a piznali mi mieru postihnutia ZŤP 30% a viem, že známej priznali v inom okrese 60% a ma urobenú ľahšiu operáciu ako ja.Ďakujem
Eulalia
10.04.08,17:21
Milá Eulalia prosím Ťa o radu som po 2 operáciach chrbtice totálna artoplastika disku L4/L5 S1 s fixácou a som na plnom invalidnom dôchodku mám 35 rokov a piznali mi mieru postihnutia ZŤP 30% a viem, že známej priznali v inom okrese 60% a ma urobenú ľahšiu operáciu ako ja.Ďakujem
Tu je dôležité, aké následky ochorenie zanechalo. Ak to zoberiem podľa tých percent, tak vyššie % sú vtedy, ak je napr. trvalé postihnutie nervov a pod. Čiže ak bola operácia úspešná a odstránili sa ňou problémy, je percentuálne ohodnotenie straty pohybovej schopnosti nižšie. Si odkázaná na pevný bedrový pás? Teda nie na gumenný a len s výstužami. Pretrvávajú u Teba bolesti v nohách z toho, že zostali poškodené nervy? Si odkázaná napr. na používanie iných ortopedických pomôcok? Máš problémy dostať sa do vane? Potrebuješ pomoc pri obliekaní, obúvaní? Nemusíš tu verejne na tieto otázky odpovedať, to má poslúžiť len Tebe ako vodítko. A samozrejme, dôležité je, čo hovoria lekári. Kedy si bola druhýkrát operovaná? A kedy si dostala rozhodnutie o zamietnutí uznania za osobu s ŤZP? Máš možnosť ešte podať odvolanie? (to je tých 15 dní od prevzatia rozhodnutia). Ak sa už nemôžeš odvolať, doporučujem vyčkať pár mesiacov a znova podať žiadosť. K žiadosti treba priložiť nálezy odborných lekárov, v Tvojom prípade neurológa, neurochirurga, prípadne ortopéda, záleží na tom, ktorému lekárovi s tou chrbticou chodíš. Ak si bola v období posledných pár mesiacov, max. rok v nemocnici, je dobré priložiť aj odfotenú prepúšťaciu správu z nemocnice. Keď budeš absolvovať tieto vyšetrenia, požiadaj lekára, aby správu napísal obšírne a zameral sa práve na tie následky. Musí tam napísať aj aké máš problémy s pohybom a pod. Posudkový lekár určuje mieru postihu na základe týchto predložených lekárskych nálezov, preto je také dôležité, aby boli čo najpresnejšie a najobšírnejšie. Ak nebudeš spokojná s rozhodnutím, teda že by Ťa znovu neuznali za osobu s ŤZP, rozhodne podaj odvolanie. Odvolanie sa potom rieši na Ústredí práce, soc. vecí a rodiny v BA.
Fero11
11.04.08,08:45
takze to odvolanie som nakoniec nepodal, pretoze pracovnicka mi povedala, ze pokial nedolozim nove nalezy, ktore by aspon trocha naznacovali, ze by som mal ZTP dostat, tak je to zbytocne, ze vyssie rozhodnu tak ako na okrese.
Radsej aby som si podal dalsiu ziadost, kde budu nalezy, take ake maju byt a aby som to konzultoval s odbornym doktorom
Eulalia
11.04.08,15:32
takze to odvolanie som nakoniec nepodal, pretoze pracovnicka mi povedala, ze pokial nedolozim nove nalezy, ktore by aspon trocha naznacovali, ze by som mal ZTP dostat, tak je to zbytocne, ze vyssie rozhodnu tak ako na okrese.
Radsej aby som si podal dalsiu ziadost, kde budu nalezy, take ake maju byt a aby som to konzultoval s odbornym doktorom
Ferko, niečo z toho, čo som písala Radke si pozri a prečítaj, môže sa to hodiť aj Tebe. Je skutočne dôležité, aby nálezy od odborných lekárov, ktoré sa k žiadosti prikladajú, boli čo najkomplexnejšie.
Fero11
13.04.08,03:33
Ved prave ja som s odbornym lekarom, nikdy nekonzultoval o ZTP (len som sa ho raz pytal, ze ci ja s mojim stavom mam narok na ZTP a on zdvihol ruky a povedal "to nieje v mojej kompetencii").
Takze na buduce ak pojdem na kontrolu, tak mu poviem nech na to prihliada a napise do nalezu tak aby sa na urade aspon nad tym pozastavili :D
Eulalia
13.04.08,03:58
Ved prave ja som s odbornym lekarom, nikdy nekonzultoval o ZTP (len som sa ho raz pytal, ze ci ja s mojim stavom mam narok na ZTP a on zdvihol ruky a povedal "to nieje v mojej kompetencii").
Takze na buduce ak pojdem na kontrolu, tak mu poviem nech na to prihliada a napise do nalezu tak aby sa na urade aspon nad tym pozastavili :D
Ferko, skús si na nete vyhľadať úplné znenie zákona č. 195/1998 Z.z. - to je zákon o sociálnej pomoci, ktorý upravuje túto oblasť. Je tam kopec príloh, kde sú práve uvedené diagnózy aj s ich percentuálnym ohodnotením. Možno tam nájdeš niečo, čo Ti pomôže. Buď Ťa to presvedčí, že nemáš šancu, alebo po porade s odborným lekárom to skúsiš znovu.

P.S. Ešte jedna poznámka pre všetkých. Pred pár rokmi si lekári za takéto vyšetrenia a napísanie správy pre účely posudzovania ŤZP mohli účtovať poplatok. Neviem, ako je to teraz, ale tie poplatky sa pohybovali v rozmedzí 300-500 Sk. Tak ak to ešte nejaký lekár účtuje, aby ste na to boli pripravení. Dokonca sa hovorilo, že tieto poplatky bude lekárom preplácať úrad práce, soc. vecí a rodiny, ale to už som bola mimo tejto oblasti, tak neviem, ako to dopadlo.
Manual
13.04.08,04:22
Ved prave ja som s odbornym lekarom, nikdy nekonzultoval o ZTP (len som sa ho raz pytal, ze ci ja s mojim stavom mam narok na ZTP a on zdvihol ruky a povedal "to nieje v mojej kompetencii").
Takze na buduce ak pojdem na kontrolu, tak mu poviem nech na to prihliada a napise do nalezu tak aby sa na urade aspon nad tym pozastavili :D
V zákone o SP máš prílohu, je tu na Porade a tam si aj sám nájdeš podľa doterajších vyšetrení svoje %-tuáne ohodnotenie. Veľa ľudí si to mýli s tým, že ak má pacient viac diagnóz napr. na 10 % ohodnotenie, tak tie spočíta a vyje mu napr. 40% ohodnotenie. /tým nemyslím teba :)/ Ale v skutočnosti sa počíta len jedna diagnóza s najvyšším bodovým ohodnotením.
Pekný deň...
BXLmiami
13.04.08,07:34
Ved prave ja som s odbornym lekarom, nikdy nekonzultoval o ZTP (len som sa ho raz pytal, ze ci ja s mojim stavom mam narok na ZTP a on zdvihol ruky a povedal "to nieje v mojej kompetencii").
Takze na buduce ak pojdem na kontrolu, tak mu poviem nech na to prihliada a napise do nalezu tak aby sa na urade aspon nad tym pozastavili :D
To je základná chyba,treba sa s lekárom ,odborným,ktorý tie nálezy dáva porozprávať a poradiť čo sa v tomto dá robiť.
Fero11
14.04.08,11:25
No niekedy davnejsie ked som chdil na SS tak som chodil po sutaziach o najzdatnejsieho studenta a bol som dost uspesny aj medajlovo a ani ma nenapadlo, ze o par rokov, budem chronicky unaveny.
Tak preco by som to TZP nemal dostat. Sice mam nohy aj ruky, mozem chodit a normalne zit, ale pri trocha zvysenej namahe (staci aj rychlejsia chodza (v lete mi staci aj slnko bez fyzickej namahy a som hotovy)).
Poviem priklad, predtav si, ze mas chripku a lezis v posteli s horuckou. dokazes vstat a ist na WC, alebo sa napit, ale ako sa musis premahat aby si to dokazal a ked si opat lahnes, tak je to ovela vacsia pohoda atd......
T.j. ja mozem robit vela veci (nie moc narocnych na fyzicku namahu), ale sa musim strasne premahat
Fero11
14.04.08,11:28
PS mam vysportovanu postavu 180 cm, 80Kg, som mlady, tak cloveka ktory sa na mna pozera, ani nenapadne, ze mozem byt chory.
Eulalia
14.04.08,14:55
Verím, že to nie je príjemné. Ale pečeň je orgán, ktorý sa dokáže mimoriadne dobre regenerovať. Skús aj bylinkové prípravky a predpokladám, že musíš držať aj nejakú diétu.
BXLmiami
14.04.08,18:28
Ako si prišiel k tomu pečenovému problemu?
Fero11
17.04.08,18:07
To netusi nikto, ani ja, jednoducho sa to zacalo... :confused:
6NIKA7
09.05.11,05:03
Zdravim Vás,aj ja sa chcem informovať-dcera ma gardnerov syndron je to geneticka choroba atiež jej neuznali ZTP len30%,myslite,že mam šancu pri odvolani?ved to nie je chripka ak sa to zanedba tak ma aj neskôr nasledky rakoviny...v r2007-jej uznali na 1r-preukaz ZTP-teraz nie a ma problemi aj so zubami kedže bude mať-18r ma len 8zubov vyjdenych,ostatne su v kosti,chodime na zubne do BA. Dakujem a verim,že mi niekto rozumne poradi.
6NIKA7
09.05.11,07:12
Zdravim Vás,aj ja sa chcem informovať-dcera ma gardnerov syndron je to geneticka choroba atiež jej neuznali ZTP len30%,myslite,že mam šancu pri odvolani?ved to nie je chripka ak sa to zanedba tak ma aj neskôr nasledky rakoviny...v r2007-jej uznali na 1r-preukaz ZTP-teraz nie a ma problemi aj so zubami kedže bude mať-18r ma len 8zubov vyjdenych,ostatne su v kosti,chodime na zubne do BA. Dakujem a verim,že mi niekto rozumne poradi.
Fero11
09.05.11,12:58
Uradnici na uradoch su obycajny pajaci. Robia len to co maju napisane, tam nikto neposudzuje stav (su to vlastne roboti). Tam aj keby si dosla, ze mas odrezane obidva nohy a ruky a on by to nenasiel v zakone (nechcelo by sa mu to hladat) tak by ti dal 5% a na socialnom by ti povedali, ze nemas narok na ziadne peniaze a ze sa musis zamestnat.
Treba bojovat a ist vyssie, u takych malych zasranov na uradoch nic nevybavis !!!
6NIKA7
11.05.11,03:35
No vieš zaleži kde to riešia,mam aj taku skusenosť...ked sa menili zakony tak som spadovala do toho,že podla zakona som vyzdravela a čia.inv.mi odnali,ale ja som bojovnik jeden z 30tis.ludi to mi povedal obvodny lekar-odvolala som sa a bola som 2xna sude kde mi museli vratiť dôchodok,radšej by som bola keby vedeli mi vrátiť ZDRAVIE ale to je Geneticke takže ťažko:)ked nebojuješ,domov ti nikto nedojde povedať aky zakon sa zmenil:(
6NIKA7
31.05.11,17:18
ahoj,chcem sa ti pochvaliť,že dnes som bola na pohovor aj s dcerou a predstav si,že dali jej 50%ma ztp na 3r.....takže odporučam bojovať...
6NIKA7
01.06.11,05:00
Uradnici na uradoch su obycajny pajaci. Robia len to co maju napisane, tam nikto neposudzuje stav (su to vlastne roboti). Tam aj keby si dosla, ze mas odrezane obidva nohy a ruky a on by to nenasiel v zakone (nechcelo by sa mu to hladat) tak by ti dal 5% a na socialnom by ti povedali, ze nemas narok na ziadne peniaze a ze sa musis zamestnat.
Treba bojovat a ist vyssie, u takych malych zasranov na uradoch nic nevybavis !!!

ked sa odvolaš tak vybaviš....až potom zistia,že im ide o miesto,ale musiš dokazať,že maš pravdu:)