Tatianka
07.04.08,13:35
Všetkých velmi pekne zdravim, neviem ako postupovat pri vložení HM-auta do s.r.o.. Totiž živnostnik ma vo svojom majetku auta a este nejaky majetok, ktorý odpisuje druhy rok a planuje zrušiť zivnost a previest si ich do osobneho vlastnictva a nasledne vlozit ako nepenezny vklad do s.r.o. Prosim mozte mi poradit v akej cene ho vlozit , ci je nutne znalecky posudok a ako je to s odpismi? vopred dakujem za rady
m.hladka
07.04.08,14:14
V tomto prípade by mal byt znalecký posudok, pretože to musí obsahovať aj spoločenská zmluva. Odpisy fungujú ako HIM.
Tatianka
07.04.08,16:11
a samotné učtovanie bude vyzerat ako?
m.hladka
07.04.08,16:50
Zúčtovanie pohľadávky za upísanie vlastné imanie 353/411
Splatenie pohľadávky za upísanie vlastného imania 042/353
Zaradenie do užívania HIMu 022/042
Odpisy HIMu 551/082
Tatianka
08.04.08,06:04
to znamena ze sa mi navysi aj zakladne imanie?
azla
08.04.08,06:20
to znamena ze sa mi navysi aj zakladne imanie?

V zadaní píšeš, že ide o nepeňažný vklad do s.r.o. Je to logické.
Ak by si nechcela navýšovať ZI, potom s.r.o. môže získať auto do majetku na základe kúpno-predajnej zmluvy.
m.hladka
08.04.08,10:46
Ja som pochopila v zadaní otázky, že majiteľ pri založení SRO nechce dať peňažný vklad, ale nepeňažný - t.j. to auto - HIM.
Môže to aj kombinovať. Auto bude ohodnotené napr. na 135 tis.Sk a rozdiel do 200 tis.Sk (65 tis.Sk) sa dá ako peňažný vklad ZI a pod., aby tam bol zachovaný 200 tis. vklad pri založení SRO, ale musí to byť v spoločenskej zmluve.
mudroš
08.04.08,15:21
Súhlasím s predošlými odpoveďami.
Len som chcel upozorniť, že v účtovníctve budú autá ocenené v uznanej cene vkladu (maximálne do výšky znaleckého posudku). Z tejto sumy sa budú počítať účtovné odpisy.
Pre výpočet daňových odpisov však bude vstupnou cenou daňová zostatková cena u vkladateľa.
Daňové odpisy sa budú počítať z daňovej zostatkovej ceny ku dňu vkladu u vkladateľa.
Aschley1
06.05.08,11:53
Prosím a kolkol rokov odpisujem takyto majetok, ako nový alebo zohladním ze uz odpisovany bol cast doby ? dakujeeeeeeem
Zoltán Kovács
06.05.08,12:02
Prosím a kolkol rokov odpisujem takyto majetok, ako nový alebo zohladním ze uz odpisovany bol cast doby ? dakujeeeeeeem

Ak ide o to konkrétne auto, tak odpisovať budeš 4 roky. Už vykonané odpisy u fyzickej osoby - szčo na to nemajú vplyv. Pre sro je to novo nadobudnutý majetok.
topper1
09.10.08,07:32
Dobrý deň,

spoločnosť s.r.o. sa už existuje niekoľko rokov, v minulosti mala viacero rôznych spoločníkov - fyzické osoby. Jeden z nich vymyslel postupy a zariadenia pre hlavnú činnosť spoločnosti a dal si to zaevidovať ako priemyselný úžitkový vzor, ktorý následne predal ako fyzická osoba spoločnosti s.r.o..Uzatvorili kupno-predajnu zmluvu na úžitkový vzor v hodnote napr. 5 mil. Sk. Spoločnosť užitkový vzor zaradila do majetku ako oceniteľné právo a odpisuje ho a voči spoločníkovi -fyz. osobe vedie dlhodobý záväzok, ktorý by mala splatiť.
Postupne sa ale spoločník PEDAJCA užit. vzoru stal jediným spoločníkom s.r.o. - odkúpil podiely od ostatných a teraz je v situácii, že by si mal ako s.r.o. splácať voči sebe záväzok. Je to pre neho aj nevýhodné lebo zo zaplateného záväzku by ako fyz. osoba musel odviesť daň z príjmu.
Je možné tento záväzok previesť do základného imania spoločnosti? teda by sa zvýšilo ZI o sumu záväzku. Čo by bolo na to potrebné - znalecký posudok? Musel by spoločník ako fyzicka osoba takto získaný podiel v s.r.o. zdaniť?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Marek
topper1
09.10.08,09:05
posúvam ...prosim aspoň nejaký názor