miruna123
07.04.08,14:27
dobry den,moja otazka sa tyka prace pocas MD. kolegyna je tehota a chce robit aj pocas MD aj tesne pred porodom, aj po porode. zamestnavatel suhlasi, ale nevie, ako to osetrit. je sposob ako robit pocas MD (normalny prac.pomer, dohoda, ine...) aj tesne pred porodom a po porode? alebo je nejaka doba po porode, kedy zena nemoze mat iny prijem, alebo nemoze vobec pracovat? napiste mi prosim aj variantu bez straty materskej davky aj s pripadnou stratou materskej davky. dakujem velmi pekne, Mirka.
Tweety
07.04.08,12:33
dobry den,moja otazka sa tyka prace pocas MD. kolegyna je tehota a chce robit aj pocas MD aj tesne pred porodom, aj po porode. zamestnavatel suhlasi, ale nevie, ako to osetrit. je sposob ako robit pocas MD (normalny prac.pomer, dohoda, ine...) aj tesne pred porodom a po porode? alebo je nejaka doba po porode, kedy zena nemoze mat iny prijem, alebo nemoze vobec pracovat? napiste mi prosim aj variantu bez straty materskej davky aj s pripadnou stratou materskej davky. dakujem velmi pekne, Mirka.
MD v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím 6 týždňov odo dňa pôrodu- § 168 odst.4 ZP.
miruna123
07.04.08,12:38
Dakujem velmi pekne za odpoved, este by ma zaujimali moznosti prace pocas MD, ako som pisala v 1. prispevku. dakujem pekne. Mirka.
Tweety
07.04.08,12:40
Dakujem velmi pekne za odpoved, este by ma zaujimali moznosti prace pocas MD, ako som pisala v 1. prispevku. dakujem pekne. Mirka.
Nie je možné pracovať počas MD.
miruna123
07.04.08,13:17
ani na dohodu? Dakujem, Mirka.
Chobot
07.04.08,13:30
ani na dohodu? Dakujem, Mirka.

Pravdepodobne jej ide o to, že by mohla pracovať ešte pred pôrodom. Je tak?

V tom prípade by mohla využiť ustanovenie ZP § 167 ods. 2:
"(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu."

Čiže ona nie je povinná nastúpiť na materskú 6 týždňov, môže pracovať až do pôrodu. Vtedy sa ale okráti o materskú dovolenku, lebo bude mať nárok len na 22 týždňov miesto 28.

Alebo chce pracovať čo najskôr po pôrode?

Alebo chce aj poberať materskú aj pracovať?
Socha
07.04.08,13:49
Trošku sa aj ja pripojím do debaty, lebo presne tento problém riešim. Mne ale ide len o prácu pred pôrodom. So zamestnávateľom som sa dohodla, že pokiaľ mi to okolnosti dovolia, materskú by som chcela mať len nejaké dva týždne pred pôrodom. Je možné ísť oficiálne na materskú normálne šesť týždňov pred pôrodom a so zamestnávateľom dodatočne na tých pár dní, počas ktorých by som ešte chcela pracovať, uzatvoriť trebárs dohodu o vykonaní práce, resp. pracovnej činnosti?
Chobot
07.04.08,14:00
Trošku sa aj ja pripojím do debaty, lebo presne tento problém riešim. Mne ale ide len o prácu pred pôrodom. So zamestnávateľom som sa dohodla, že pokiaľ mi to okolnosti dovolia, materskú by som chcela mať len nejaké dva týždne pred pôrodom. Je možné ísť oficiálne na materskú normálne šesť týždňov pred pôrodom a so zamestnávateľom dodatočne na tých pár dní, počas ktorých by som ešte chcela pracovať, uzatvoriť trebárs dohodu o vykonaní práce, resp. pracovnej činnosti?


Áno, môže počas poberania materského pracovať, ale tak, aby nemala príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

A dohodári nemajú takýto príjem, resp. dohodári nie sú povinne poistení, teda na dohodu môže pracovať.
miruna123
07.04.08,14:22
Kolegyna je velmi aktivna zena a chce pracovat do poslednej chvile a aj nasledne hned po porode a pocas celej MD. Takze ak to spravne chapem, moze pracovat pocas celej doby MD (pred i po porode) na dohodu o vykonani prace do 10 hod. tyzdenne, bez straty materskeho prispevku. pochopila som to spravne? Dakujem, Mirka.
Petra29
07.04.08,16:12
Na dohodou o vykonaní práce je podľa môjho názoru možné pracovať pred pôrodom aj po pôrode. Nárok na materské nestrácate. Po 28 tt nestrácate rodičovský príspevok /v tomto prípade ho nestrácate ani keď nastúpite naspäť do HPP-t.j. nebudete čerpať rodičovskú dovolenku/.
olinka6226
23.04.08,07:20
Mili poradaci, prosim o Vase rady.

Mame vo firme zamestnankynu, ktorej vznika narok na matersku 20.5.08, ona by vsak chcela minimalne 2-3 tyzdne po naroku na matersku pracovat. Je mozne ze nastupi neskor? Tym by asi prisla o matersku za tie tyzdne...
Je mozne ze nastupi na MD ale uzavrieme s nou dohodu o vykonani prace na toto obdobie? Vopred dakujem za vase rady a postrehy.
Chobot
23.04.08,07:26
Mili poradaci, prosim o Vase rady.

Mame vo firme zamestnankynu, ktorej vznika narok na matersku 20.5.08, ona by vsak chcela minimalne 2-3 tyzdne po naroku na matersku pracovat. Je mozne ze nastupi neskor? Tym by asi prisla o matersku za tie tyzdne...
Je mozne ze nastupi na MD ale uzavrieme s nou dohodu o vykonani prace na toto obdobie? Vopred dakujem za vase rady a postrehy.

Takáto téma už tu je, aby sa odpovede neopakovali, tak som ti presunul otázku do príslušnej témy. Hore si prečítaj odpovede presne na tvoju otázku.;)
olinka6226
23.04.08,07:51
dakujem, hladala som, ale asi som ju prehliadla.