damati
07.04.08,14:27
Poraďáci, bola by som rada keby ste pridali svoje skúsenosti s prepravou bicyklov na strešnom nosiči. Chystáme sa prvý raz takýmto spôsobom prepravovať tri bicykle a môj manžel tomuto spôsobu prepravy veľmi nedôveruje.
Chobot
07.04.08,12:46
Poraďáci, bola by som rada keby ste pridali svoje skúsenosti s prepravou bicyklov na strešnom nosiči. Chystáme sa prvý raz takýmto spôsobom prepravovať tri bicykle a môj manžel tomuto spôsobu prepravy veľmi nedôveruje.

Prečo tomu nedôveruje? Aký iný spôsob by mu vyhovoval? Môže ich mať ešte na zadných dverách. Sú aj také nosiče.

Ale n streche je to v pohode. Ja tak prevážam bicykle, dokonca 3 kusy. Jasné, že s tým nepôjdem ako Fitipaldi 130 km/h, ale tých 70-80 sa s tým dá ísť. Ten nosič je dosť bezpečný, bicykle nepadnú, nemusí sa báť.
jaruj
07.04.08,12:47
Prepravujem bicykle na starsich nosicoch a nemam s tym problem.
Rychlost nijak neredukujem a uz som sa aj pozabudol v zakrute ked sa nahlo vozidlo a bicykle o to viac ze to vyzelalo akoby sa chceli odlomit (poznamka za mnou iduceho priatela) ale nosice to vydrzali.
Pokial si idete kupit nosice odporucam Thule ktore som uz testoval a vyborne a lahko sa na ne montuju bicykle a su stabilne.
Pravdepodobne aj ine firmi maju rovnako kvalitne nosice a zrejme aj lacnejsie ale ja mam skusenosti s tymito.
Nesmiete zabudnut pri vjazde do garaze ze na streche su bicykle. Neboli by ste prvy co takto odmontoval bicykle.
misomiso
07.04.08,12:58
Ano, da sa to v pohode takto prepravovat. Ale treba ratat s obrovskym odporom vzduchu a vyssou spotrebou. Ten zvyseny odpor sa neda porovnat napr. so stresnym boxom, ten na streche skoro vobec necitim. Ja osobne som to na dlhsie trasy skor olutoval, ak je moznost pozicat bycikle, treba to zvazit.
duves
07.04.08,13:30
Samozrejme, jedine to možno doporučiť. Chystam sa tiež kupiť nosic na 2 biky. Este je potrebne zistit pripustne zaťaženie strechy. Ja mam iba 25 kg bez ESP (s ESP 50 kg).
Nosice na zadne dvere maju dost nevyhod:
1.kazde otvorenie kufra je podmienene zlozenim bicyklov
2.za autom vznikaju turbulencie. V pripade, že prší, bicykle budu riadne zasvinene, co na streche zasa nevznika.

Vozenie na streche ako píše Chobot je naozaj možne tak pri rychlostiach do 80 km. Poznam vsak pripad, kedy silny vietor (pri Jadrane) strhol zo strechy cestny bicykel. Pri bicykli na streche je silny odpor vzduchu, o.i. rastie spotreba a vietor sa lahko opiera o plochy bicykla. Treba jazdit opatrne.
viki.j
13.06.08,07:04
Cauko. Ak mas bicykle na streche, odporucana maximalna rychlost je 90 km/h. Stresny nosic som kedysi vyuzival (obycajny, nic profi znackove), ale rychlo ma to preslo - bocny vietor, divne zvuky, odpor, nepohodlne nakladanie a skladanie bicyklov, celkovo nie najlepsi pocit pocas jazdy... Teraz zvazujeme nosic na zadne dvere (Thule). Ako vsetko ma svoje vyhody, aj nevyhody, ale i tak zadny nosic sa mi zda "istejsi" co sa tyka upevnenia a komfortom manipulacie s bicyklami. Turbulencie - s tym asi nic nespravime. Spinenie sa - to by snad zvladlo nejake puzdro... Nemoznost otvorit kufor s nalozenym bicyklom - potrebne veci mat radsej v kabine :-)
viki.j
13.06.08,07:06
Resp. este nosic na tazne zariadenie nemusi byt zly... Len pokial nemate tazne, cena nemusi byt lakava.
shureido
13.06.08,07:26
ja tiez rozmyslam nad nosicom na zadne dvere..lebo som krpata a sama bez pomoci nevyteperim bike na strechu...len dufam ze to nie je podmienene vekostou auta.....xi mam male malicke brm brm
damati
13.06.08,11:27
Poraďáci, bola by som rada keby ste pridali svoje skúsenosti s prepravou bicyklov na strešnom nosiči. Chystáme sa prvý raz takýmto spôsobom prepravovať tri bicykle a môj manžel tomuto spôsobu prepravy veľmi nedôveruje.
No musím povedať, že počiatočné obavy manžela zo strešného nosiča sú preč. Už si zvykol a v pohode a rýchlo bicykle nahodí na nosič a ani s prepravou sme zatiaľ nemali žiadne problémy a pri rozumnej rýchlosti do 80 km ani so spotrebou benzínu. Takže zatiaľ si strešný nosič pochvaľujem.
shureido
28.01.09,09:31
Rozmyslam tiez kupit nosic na bike Thule, ale kedze jazdim sama na malom zoom-zoom, neviem si predstavit, ako by som teperila nosic na strechu. Teda zvazujem na zadne dvere auta. Ale ktosi mi polozil otazku, že či je to povolene v SR. Viete nieco o tom, že by nosic na bike na 5 dverach auta bol v SR zakazany? Nerada by som si "privodila" nejaku tu pokutu.
hanelie
28.01.09,10:11
k pripevneniu nosiča na zadné dvere je potrebné mať namontované ťažné zariadenie, ktoré vlastne znáša celú hmotnosť nosiča a samotného bike / 2až3 /

aké príslušenstvo je povolené v SR rieši zákon o premávke na pozemných komunikáciach
Chobot
28.01.09,11:08
Rozmyslam tiez kupit nosic na bike Thule, ale kedze jazdim sama na malom zoom-zoom, neviem si predstavit, ako by som teperila nosic na strechu. Teda zvazujem na zadne dvere auta. Ale ktosi mi polozil otazku, že či je to povolene v SR. Viete nieco o tom, že by nosic na bike na 5 dverach auta bol v SR zakazany? Nerada by som si "privodila" nejaku tu pokutu.

Pozeral som prehľad zmien v zákone o CP a nepostrehol som tam také niečo, že by to zakázali...
shureido
29.01.09,07:24
Dakujem.
tom_NR
07.02.09,21:31
Je možné vyrobiť si podomácky držiak bicyklov na strešný nosič auta, alebo je potrebný nejaký certifikát a pod.?
Wlady
09.03.09,05:18
Je možné vyrobiť si podomácky držiak bicyklov na strešný nosič auta, alebo je potrebný nejaký certifikát a pod.?

Myslim ze by to ani nemalo vyznam skusat, lebo material ta mozno vyjde viac, napr. teraz maju univerzalny typ v akcii vo Forstigeri za 9,90Eur.
tom_NR
09.03.09,19:02
Wlady ďakujem za tip! :)
Wlady
10.03.09,07:39
Wlady ďakujem za tip! :)

:-))) Niet zac... Vcera som mal cestu okolo, tak som ich bol pozriet, tie za 300sk boli skoro hned vypredane, ale mali neakciove za 400sk, ktore sa mi zdali robustnejsie /vahovo urcite/ a este k tomu aj zamykacie, co hodne za priplatok 100sk nie? :-))
andrej.f
14.09.09,20:26
Ahojte,

tuto mám pár pripomienok k nosičom bicyklov:
1 - varianta na strechu: je to schváleny typ prepravy bicyklov. Na strechu je možné dať až 4 bicykle, záleží na zaťažení strechy a strešného nosiča ( zaťaženie strechy je v TP)
2- varianta : zadné dvere !!! Toto nikomu nedoporučujem. Väčšina predajcov týchto nosičov zatajuje jednú dôležitu skutočnosť- tento nosič je schválený ale iba prázdny. Keď tam naložíte bicykle tak Vám zatieňuju svetlá (brzdové) a na tento systém nie je možné namontovať svetelnú rampu ! Takže pozor na tento nosič ! A hlavne ešte som sa nestretol s človekom ktorému kvôli ťahu nepoškodil nejakým spôsobom zadné dvere.
3- varianta: na ťažné zariadenie! Toto je najlepšie riešenie. Zas vyberajte z kvalitnejších, renomovaných a hlavne homologizovaných. Musia mať výstup na 13 pólovu elektriku( na Slovensku skoro všetky sa dodávajú s adaptérom na 7 pólov). Pozor, lebo na Slovensku sa predávajú značkové Thule ale so 7 pólovou zásuvkou a tie sú určené iba pre Poľský trh, čiže v Eu a na Slovensku ho môžete používať maximálne na záhrade :( !!
highlander184
08.11.09,14:15
prajem pekny den. prosim Vas o radu: upravuje nejaky zakon v europe prepravu bicyklov na aute , alebo ich mozem previezt aj poleziacky na stresnom nosici , dakujem
Chobot
09.11.09,00:52
prajem pekny den. prosim Vas o radu: upravuje nejaky zakon v europe prepravu bicyklov na aute , alebo ich mozem previezt aj poleziacky na stresnom nosici , dakujem

Na strešnom nosiči môže previezť akýkoľvek náklad (aj uložený naležato), pokiaľ nepresiahne nosnosť strešného nosiča a je riadne upevnený.
hanelie
09.11.09,06:47
3- varianta: na ťažné zariadenie! Toto je najlepšie riešenie. Zas vyberajte z kvalitnejších, renomovaných a hlavne homologizovaných. Musia mať výstup na 13 pólovu elektriku( na Slovensku skoro všetky sa dodávajú s adaptérom na 7 pólov). Pozor, lebo na Slovensku sa predávajú značkové Thule ale so 7 pólovou zásuvkou a tie sú určené iba pre Poľský trh, čiže v Eu a na Slovensku ho môžete používať maximálne na záhrade

Povinnosť mať 13 polovú zásuvku musia mať ťažné zariadenia, ktoré budú ťahať brzdené prívesy nad 750 kg / väčšina predaných vozíkov je práve do tejto hranice / čiže tieto TZ majú 7 polové zásuvky ,
tiež nie je problém riešiť prechod zo 7 polov na 13 polov redukciou / dôvodom na túto zmenu sú spiatočkové svetla,
iné ako homologizované TZ sa samozrejme ani nepredávajú, pretože inak by sa TZ nemohlo zapísať do TP
highlander184
10.11.09,19:12
chobot diky z&a radu, mam este otazku :ako zistim nosnost stresneho nosica ,alebo mam fiat mareu weekend a chcem previezt 3 bicykle ? diky
Chobot
11.11.09,08:23
chobot diky z&a radu, mam este otazku :ako zistim nosnost stresneho nosica ,alebo mam fiat mareu weekend a chcem previezt 3 bicykle ? diky

Musíš pozrieť 2 údaje - nosnosť strechy auta a nosnosť samotného nosiča. Nosnosť strechy auta by mala byť uvedená v TP, alebo v návode na použitie auta.

Nosnosť nosiča je uvedený v dokladoch (návod na použitie) strešného nosiča. Väčšinou ale strecha má väčšiu nosnosť ako nosič takže ti stačí pozrieť auto.
tuchyna
04.03.10,09:20
Zdravicko.

Nemate niekto skusenosti ako vyriesit problem dodatocnej tabulky EVC na nosic pre bicykle umiestneny na taznom zariadeni? Bol som sa informovat na dopravnom inspektorate, kde mi povedali, ze vydavaju iba nahradne tabulky EVC pri ich strate, alebo poskodeni. Kedze prehadzovanie tabulky z drziaka na zadnych dverach na nosic nie je prave jednoducha a rychla zalezitost, akykolvek typ ako tento problem vyriesit je viac nez vitany. Vdaka, Martin.
lujza.j
01.04.10,19:15
všetci ktorí potrebujete prepravovať bicykle, venujte výberu nosiča zvýšenú pozornosť /klavita, materiál, pevnost a pod./ minulý rok pri návrate z dov. z chorv. jeden bicykel takto letel na dialnici vzduchom:eek::eek::eek: našťastie sa nikomu nič nestalo, nenormálna náhoda, spadol pod kolesá auta vo vedľajšom pruhu.
kolovratsk
17.06.15,16:38
Akurat riesim tuto problematiku. Tieto nosice na zadne dvere nevyzeraju bezpecne a myslim ze tam je velke riziko uvolnenia bicyklov.
http://www.thule.com/en/me/products/carriers-and-racks/bike-carriers/rear-door-mounted-bike-carriers/thule-clipon-9103-_-910301

toto asi uplne kosher v ramci legislativy nebude, kedze to zakryva znacku a osvetlenie: http://www.amazon.com/dp/B00FSRNH4G

http://www.thule.com/en-us/us/products/carriers-and-racks/bike-carriers/hitch-mounted-bike-carriers/thule-t2-2-bike-916xtr-_-916xtr

co by mohlo vyhovovat je asi toto:
http://www.ebay.com/itm/271900768566?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true

mate niekto skusenosti, co odporucite?
viktorviktor
18.06.15,13:23
hľadaj na bike forách, k nosiču sa predávajú závesné svetlá aj s držiakom na značku, prepojenie káblom
viktorviktor
18.06.15,15:16
pri kúpe je potrebné si všimnúť koľko kolíková zásúvka je na aute a na budúcom nosič, dostať aj redukcie
misoft
18.06.15,16:45
Bežne sa používa 7-kolíková. 13 a 15 kolíkové sa používajú pri špeciálnych prípojných vozidlách, kde je potrebné ešte stále napätie.
Takže tu nie je čo s týmto riešiť (a čuduj sa svete - dokonca i Nemci a Rakušáci používajú 7-kolíkové).
erik555
19.06.15,08:33
levako33
12.07.21,20:16
Mam doma vyrobeny nosic na bicykle. Mozem ho normalne pouzit na auto, alebo k tomu treba nejaky certifikat?
misoft
12.07.21,20:27
Na vozidlo môžeš upevniť len zariadenia, ktoré sú certifikované, schválené. Ak si ho namontuješ - pri cestnej kontrole prídeš o techničák.
Ide o to, že uchytenie na vozidlo, hrany a oblúky musia zodpovedať norme.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2018-132#p10 §10