papageno
07.04.08,16:36
V roku 1988 som zdedila za života svojho otca rodinný dom postavený v roku 1964, ktorého som vlastníčka , ale bohužiaľ nie som vlastníčka
pozemku pod domom a záhrady ( otec bol iba užívateľom) našla som ručne písané doklady o kúpe predmetných pozemkov nakoľko v čase kúpy boli
tieto pozemky rozdelené medzi viacerých vlastníkov.Prosím o radu ako postupovať, aby som získala od predmetného pozemku list vlastníctva.
Ide o asi desať vlastníkov, s ktorých je možno osem mŕtvych. Pri vyhľadaní pozemku cez katastrálny portál napíše, že parcela nie je evidovaná
na liste vlastníctva. Za radu ďakujem.
Chobot
08.04.08,06:55
V roku 1988 som zdedila za života svojho otca rodinný dom postavený v roku 1964, ktorého som vlastníčka , ale bohužiaľ nie som vlastníčka
pozemku pod domom a záhrady ( otec bol iba užívateľom) našla som ručne písané doklady o kúpe predmetných pozemkov nakoľko v čase kúpy boli
tieto pozemky rozdelené medzi viacerých vlastníkov.Prosím o radu ako postupovať, aby som získala od predmetného pozemku list vlastníctva.
Ide o asi desať vlastníkov, s ktorých je možno osem mŕtvych. Pri vyhľadaní pozemku cez katastrálny portál napíše, že parcela nie je evidovaná
na liste vlastníctva. Za radu ďakujem.

V takomto prípade by som sa na tvojom mieste obrátil na nejakého komerčného právnika a skúsil tú parcelu súdne vydržať v zmysle Obč. zákonníka § 134:
§ 134 Vydržanie

(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).

(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.