adriana126
07.04.08,18:21
Ak zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu, má dostať zálohu na túto cestu. Môže sa záloha poskytnúť v Sk a taktiež vyúčtovanie služobnej cesty môže byť v Sk. Ak áno použijem kurz za každý deň iný? Zamestnávateľ nechce vyplácať cesťáky v EUR.
Chobot
08.04.08,07:58
Ak zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu, má dostať zálohu na túto cestu.

Ak zamestnanec požiada o zálohu, zamestnávateľ ju musí poskytnúť.


Môže sa záloha poskytnúť v Sk

Nie, nemôže.


a taktiež vyúčtovanie služobnej cesty môže byť v Sk.

Áno, vyúčtovanie už môže byť v SKK.


Ak áno použijem kurz za každý deň iný? Zamestnávateľ nechce vyplácať cesťáky v EUR.

Kurz použiješ až pri vyúčtovaní, a to kurz NBS platný v deň vyúčtovania.

AK nechce vyplácať ZM, tak nech nedáva zálohu a nech po skončení cesty vyplatí nároky v SKK, ak to zamestnancom nevadí.
adriana126
11.04.08,12:58
ďakujem za odpoveď
neliak
14.05.08,12:29
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty

Toto je uvedené v zákone - ja som z toho pochopila, že ked sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, tak preddavok musí byť vždy. Či sa vychádza z iného ustanovenia, kde sa dáva, len ak o to zamestnanec požiada?
Nevytknú pri kontrole, že nebola poskytnutá záloha vopred?
Ďakujem veľmi pekne za odpoved ;)
Chobot
14.05.08,13:02
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty

Toto je uvedené v zákone - ja som z toho pochopila, že ked sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, tak preddavok musí byť vždy. Či sa vychádza z iného ustanovenia, kde sa dáva, len ak o to zamestnanec požiada?
Nevytknú pri kontrole, že nebola poskytnutá záloha vopred?
Ďakujem veľmi pekne za odpoved ;)

Aj pri tuzemskej aj pri zahraničnej je zamestnávateľ pvinný dať preddavok len ak o to zamestnanec požiada. Pokiaľ zamestnanec nepotrebuje preddavok, nemusí mu dávať.
Dipmomovka
17.05.08,12:47
Zaciatok roka som bola na skoleni o cestovnych nahradach a tam vyslovne skolitelka povedala, ze zamestnavatel musi poskytnut preddavok na zahranicnu cestu a to v inej ako slovenskej mene. Ako je to vsak v praxi? My napriklad nemame valutovu pokladnu. Moze sa to nejako obist bez porusenia zakona?
Chobot
17.05.08,19:43
Zaciatok roka som bola na skoleni o cestovnych nahradach a tam vyslovne skolitelka povedala, ze zamestnavatel musi poskytnut preddavok na zahranicnu cestu a to v inej ako slovenskej mene. Ako je to vsak v praxi? My napriklad nemame valutovu pokladnu. Moze sa to nejako obist bez porusenia zakona?

Síce som to už písal hore, ale nevadí, zopakujem ti to ešte raz.

V zmysle ZoCN musí zamestnávateľ vyplatiť zálohu len vtedy, ak o ňu zamestnanec požiada. Ak nepožiada, nemusí byť dávaná záloha.

Pokiaľ však požiada, tak mu treba dať zahraničnú menu. ZoCN neumožňuje dať zálohu v SKK. Vyúčtovanie už môže byť v SKK, pokiaľ s tým súhlasí zamestnanec.

Aj v praxi je to tak. U všetkých 3 zamestnávateľoch, kde som doteraz pracoval (bankový a poisťovací sektor) sa bežne chodilo na jednodňové pracovné cesty bez zálohy, veď tých pár EUR (či predtým ATS, CZK,...) má každý aj vlastné a následne sa to vyúčtovalo. U dlhších ciest sme už žiadali zálohu.
MartinkoK
02.09.08,10:28
dobrý deň,
prosím Vás o radu, zamestnanec išiel na SC v sobotu, na tento deň má aj potvrdené prebratie tovaru v ČR mal tam zabezpečený nocľah u známeho konateľa našej sro, v nedeľu nejazdil, až v pondelok, kedy sa aj vrátil.
Môžem mu vypočítať stravné + vreckové aj na tú nedeľu, kedy vlastne nepodal žiaden prac.výkon?
Chobot
02.09.08,10:32
dobrý deň,
prosím Vás o radu, zamestnanec išiel na SC v sobotu, na tento deň má aj potvrdené prebratie tovaru v ČR mal tam zabezpečený nocľah u známeho konateľa našej sro, v nedeľu nejazdil, až v pondelok, kedy sa aj vrátil.
Môžem mu vypočítať stravné + vreckové aj na tú nedeľu, kedy vlastne nepodal žiaden prac.výkon?

Nielenže môžeš, ale aj musíš. Veď on bol na pracovnej ceste aj v nedeľu a musel sa tam stravovať a piť.