jopo
07.04.08,17:23
Pekny den,

Dobrovolne som sa stal platcom DPH, do 25 aprila mam podat hlasenie.

Nahadzal som vsetko do svojho softu MRP, len neviem ako zauctovat napriklad uroky v banke. ako dph ktore nevplivnuje DPH?

PAlo
Petra29
07.04.08,16:04
Úroky neovplyvňujú dph.
Apropó, čo je to "hlásenie" dph?
jopo
07.04.08,16:14
suhrnny vykaz DPH

:)
Petra29
07.04.08,16:16
:)
Vyvážaš tovar do iného čl.štátu?
jopo
07.04.08,16:25
:)
Vyvážaš tovar do iného čl.štátu?

Nie nevyvazam, je to len predajna pocitacov.
a ked sa mozem opytat tak postovne sa da tiez zahrnut do DPH?
Petra29
07.04.08,16:30
Pri poštovnom väčšinou nemáš uvedenú dph, nemáš čo odpočítať.
Prečo prosím ťa vyplňuješ súhrnný výkaz, ak nič nevyvážaš?
jopo
07.04.08,16:34
[quote=Petra29;702238]Pri poštovnom väčšinou nemáš uvedenú dph, nemáš čo odpočítať.
Prečo prosím ťa vyplňuješ súhrnný výkaz, ak nič nevyvážaš?[/quo

Nerozumiem.to chces povedat ze ked nevyvazam tak nic nemam vypisovat a hlasit na danovy urad? Ked som sa registroval na danovom nic nepovedali len mi dali osvedcenie o registracii. stym ze povadali ze mam podat danove priznanie do 25 dni skoncienia zda. obdobia.
jopo
07.04.08,16:37
[quote=jopo;702245][quote=Petra29;702238]Pri poštovnom väčšinou nemáš uvedenú dph, nemáš čo odpočítať.
Prečo prosím ťa vyplňuješ súhrnný výkaz, ak nič nevyvážaš?[/quo

Nerozumiem.to chces povedat ze ked nevyvazam tak nic nemam vypisovat a hlasit na danovy urad? Ked som sa registroval na danovom nic nepovedali len mi dali osvedcenie o registracii. stym ze povadali ze mam podat danove priznanie do 25 dni skoncienia zda. obdobia.[/quo


uz chapem,zle som to napisal, nie vykaz ale danove priznanie....... sory sory
evina
07.04.08,16:59
Ak máš plnenia len v tuzemsku uvádzaš si DPH na vstupe len podľa dokladov, kde je DPH vyčíslená a DPH na Tvojom výstupe je uvedená v daňovej povinnosti na Tvojich dokladoch na výstupe. Rozdiel týchto vstupov a výstupov je daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet, ktorý Ti DÚ vráti. Na základe týchto vstupov a výstupov podávaš v zmysle zákona daňové priznanie k DPH.
Toto je veľmi zjednodušene povedané. Musíš pritom presne sám vedieť, či máš nárok na odpočet podľa zákona a kedy vzniká Tvoja povinnosť.
Zákon o DPH ja osobne považujem za jeden najťažšie aplikovateľných v praxi, kde sa môže daňový subjekt dostať do dosť nepríjemných problémov, ak neovláda tieto zásady. Doporučujem Ti najmä prvé daňové priznania konzultovať s odborníkmi, vychádzam tak najmä z obsahu Tvojich otázok, aby si neutratil na pokutách čo zarobíš...
jopo
18.04.08,05:11
Ak máš plnenia len v tuzemsku uvádzaš si DPH na vstupe len podľa dokladov, kde je DPH vyčíslená a DPH na Tvojom výstupe je uvedená v daňovej povinnosti na Tvojich dokladoch na výstupe. Rozdiel týchto vstupov a výstupov je daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet, ktorý Ti DÚ vráti. Na základe týchto vstupov a výstupov podávaš v zmysle zákona daňové priznanie k DPH.
Toto je veľmi zjednodušene povedané. Musíš pritom presne sám vedieť, či máš nárok na odpočet podľa zákona a kedy vzniká Tvoja povinnosť.
Zákon o DPH ja osobne považujem za jeden najťažšie aplikovateľných v praxi, kde sa môže daňový subjekt dostať do dosť nepríjemných problémov, ak neovláda tieto zásady. Doporučujem Ti najmä prvé daňové priznania konzultovať s odborníkmi, vychádzam tak najmä z obsahu Tvojich otázok, aby si neutratil na pokutách čo zarobíš...

Ahojko
Tak som to nejak zosumarizoval a vysli mi take udaje:

Trzby spolu: 104 232,03 Sk DPH 19: 19 804,- Sk
Nakup tovaru+prevadzkova rezia: 101 740,10 Sk DPH 19: 19 331,- Sk
(do prevadzkovej rezie a nakupu tovaru som daval len doklady kde je rozratana DPH, nedaval som tam postovne ani uroky v banke ani poplatky za vedenie uctu v banke spravil som dobre?)

takze mne vychadza platit danova povinost 473,-Sk

To mam zaplatit do toho 25 aprila a odovzdat aj danove priznanie na danovy urad? Moj soft mi vyhodil a vytlacil danove priznanie takze snad to zapisal do spravnych koloniek.
Dav
18.04.08,05:31
Pozri si aj § 55 Zákona 222/2004 o DPH., čo všetko môžeš uplatniť ako daň na vstupe pri prvom daňovom priznaní.

Nezabudni zaokrúhliť údaje v daňovom priznaní na celé Sk.
jopo
18.04.08,05:45
Pozri si aj § 55 Zákona 222/2004 o DPH., čo všetko môžeš uplatniť ako daň na vstupe pri prvom daňovom priznaní.

Nezabudni zaokrúhliť údaje v daňovom priznaní na celé Sk.

1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
.......................................
Takze si tam mozem zaratat Faktury za mesiac januar?/nakup tovaru,zasoby/.
Vlanajsie faktury uz asi nie vsak?
Monika C.
18.04.08,07:13
Áno môžeš pri zásobách na základe inventúry ale v daňovom uvádzaš do iných riadkoch preštuduj moje príspevky a odpovede nato tiež sa s tým trápim nájdeš ich tu kde je DPH - registrácia sú tam odkazy na iné stránky neviem to tu doložiť ešte sa musím učiť.
Vladimír Ozimý
18.04.08,08:05
1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
.......................................
Takze si tam mozem zaratat Faktury za mesiac januar?/nakup tovaru,zasoby/.
Vlanajsie faktury uz asi nie vsak?

všetko si môžete zahrnúť čo máte v zásobách na základe inventúry...táto možnosť je preto, pretože vychádzame z toho že odo dňa kedy sa stanete platiteľom použijete tieto zásoby na účely platiteľa a na druhej strane keby ste to predali musíte to zaťažiť DPH...preto máte nárok na odpočet dane na vstupe zo zásob...pozor však na podmienku že musíte ich dodávať na účely ako platiteľ...t.j. ak by ste robili činnosť oslobodené od dane pri takýchto nárok nevzniká...
Monika C.
18.04.08,09:10
Díki Vladimír tiež sa učím.
jopo
18.04.08,13:36
všetko si môžete zahrnúť čo máte v zásobách na základe inventúry...táto možnosť je preto, pretože vychádzame z toho že odo dňa kedy sa stanete platiteľom použijete tieto zásoby na účely platiteľa a na druhej strane keby ste to predali musíte to zaťažiť DPH...preto máte nárok na odpočet dane na vstupe zo zásob...pozor však na podmienku že musíte ich dodávať na účely ako platiteľ...t.j. ak by ste robili činnosť oslobodené od dane pri takýchto nárok nevzniká...
ake su to cinnosti ospobodene od dane?
Dav
18.04.08,13:45
erika_H
19.04.08,19:07
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o pomoc-mám pri niektorých dodávkach prepočet DPH koeficientom..
V daň.priznaní DPH na riadku 19 uvádzam sumu nekoeficiontovanú?(lebo môj soft mi tam dal inú sumu.. Keď si v Alfe vytlačím odpočet DPH,vychádzajú mi nejaké divné sumy..:(
neviem či na riadku uvádzam celkovú sumu za došlé faktúry a pokl.doklady (nekoficientované všetko?alebo už koeficientované)
a na riadku 21 riadok 19 upravený o dobropisy?
(v ALFE to mám totiž všetko spočítané dokopy,aj faktúry,aj dobropisy,aj koeficientovanú DPH.. tak je z toho strašný guláš..:mee:
ďakujem vopred veľmi moc
erika_H
20.04.08,07:13
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o pomoc-mám pri niektorých dodávkach prepočet DPH koeficientom..
V daň.priznaní DPH na riadku 19 uvádzam sumu nekoeficiontovanú?(lebo môj soft mi tam dal inú sumu.. Keď si v Alfe vytlačím odpočet DPH,vychádzajú mi nejaké divné sumy..:(
neviem či na riadku uvádzam celkovú sumu za došlé faktúry a pokl.doklady (nekoficientované všetko?alebo už koeficientované)
a na riadku 21 riadok 19 upravený o dobropisy?
(v ALFE to mám totiž všetko spočítané dokopy,aj faktúry,aj dobropisy,aj koeficientovanú DPH.. tak je z toho strašný guláš..:mee:
ďakujem vopred veľmi moc
posúvam
vikinka
20.04.08,07:25
V r.19 sumu po prepočítaní s Q.V R.21 bez Q.Dobropisy v r.19.
erika_H
20.04.08,07:34
V r.19 sumu po prepočítaní s Q.V R.21 bez Q.Dobropisy v r.19.
Ďakujem Vikinka,prosím ťa,čo je to Q?
koeficient?
vikinka
20.04.08,07:38
Ďakujem Vikinka,prosím ťa,čo je to Q?
koeficient?
Áno, koeficient.
erika_H
20.04.08,11:26
Môže byť takto?:

r.19: DPH nekoeficientovaná + DPH koeficientovaná + DPH samozdanenie v tuzemsku (odpočet DPH zo samozdanenia) - dobropisy

r.21: DPH nekoeficientovaná (z tovaru) + DPH koeficientovaná

Je to takto OK?
Ďakujem moc
erika_H
22.04.08,14:38
Môže byť takto?:

r.19: DPH nekoeficientovaná + DPH koeficientovaná + DPH samozdanenie v tuzemsku (odpočet DPH zo samozdanenia) - dobropisy

r.21: DPH nekoeficientovaná (z tovaru) + DPH koeficientovaná

Je to takto OK?
Ďakujem moc
posúvam
azla
22.04.08,15:36
Môže byť takto?:

r.19: DPH nekoeficientovaná + DPH koeficientovaná + DPH samozdanenie v tuzemsku (odpočet DPH zo samozdanenia) - dobropisy

r.21: DPH nekoeficientovaná (z tovaru) + DPH koeficientovaná

Je to takto OK?
Ďakujem moc

Je to tak, len pozor na r. 21 (je to síce iba štatistiký), ale má náplň:
Riadky 20 a 21 - výška odpočítateľnej dane uvedená podľa sadzieb dane uplatnená iným platiteľom dane z tovarov a služieb dodaných v tuzemsku.

Ty v r. 21 máš v zátvorke uvedené (z tovaru), - čiže aj služby berieš.
erika_H
22.04.08,15:57
Je to tak, len pozor na r. 21 (je to síce iba štatistiký), ale má náplň:
Riadky 20 a 21 - výška odpočítateľnej dane uvedená podľa sadzieb dane uplatnená iným platiteľom dane z tovarov a služieb dodaných v tuzemsku.

Ty v r. 21 máš v zátvorke uvedené (z tovaru), - čiže aj služby berieš.

áno.. som to skrátila,ale mám na mysli všetky plnenia.. T aj služby
´dakujem
pekný podvečer ti prajem;)