pepa78
07.04.08,20:11
Zdravím Vás poraďaci, potrebujem poradiť ohľadom pár veci. Chcel by som stavať v jednej obci máme tam pozemok o rozlohe *** m2 + sused pozemok o rozhlohe 700 m2. On má záujem predať to. Jedná sa o to, že obec si spravila na vlastné náklady geometrický plán a tlačí nás do toho, aby sme z našich pozemkov spravili tri.

Má na toto obec vobec právo...deliť cudzie pozemky ???

Ďaľšia vec sa týka IS, jedná sa o novobudovanú lokalitu, ktorá bola povodne majetkom obce...tá túto časť rozparcelovala na 5 STP + prístupovú komunikáciu...IS do lokality hradila obec z peňazí, ktoré dostala za pozemky...Viem, že SPP po vybudovaní vedenia plynu, toto odkupuje za 90 percent ceny, elektrárne by mali podľa mojich zistení tiež hradiť vedenie / akési memorandum o spoluprácii /, jedine vodári tuším neuhrádzajú nič / prosím ak sa v predchádzajúcich riadkoch mýlim - opravte ma / Jedná sa o to, či má obec právo žiadať odomňa nejaké poplatky za to, že sa pripojím k IS, ktoré sú / budú / vo vlastníctve SPP, ZSE ???

Dúfam, že to je aspoň zrozumiteľné čo som tu písal a snáď sa dočkám odpovede...ĎAKUJEM
Zita5
08.04.08,08:12
Zdravím Vás poraďaci, potrebujem poradiť ohľadom pár veci. Chcel by som stavať v jednej obci máme tam pozemok o rozlohe *** m2 + sused pozemok o rozhlohe 700 m2. On má záujem predať to. Jedná sa o to, že obec si spravila na vlastné náklady geometrický plán a tlačí nás do toho, aby sme z našich pozemkov spravili tri.

Má na toto obec vobec právo...deliť cudzie pozemky ???

Ďaľšia vec sa týka IS, jedná sa o novobudovanú lokalitu, ktorá bola povodne majetkom obce...tá túto časť rozparcelovala na 5 STP + prístupovú komunikáciu...IS do lokality hradila obec z peňazí, ktoré dostala za pozemky...Viem, že SPP po vybudovaní vedenia plynu, toto odkupuje za 90 percent ceny, elektrárne by mali podľa mojich zistení tiež hradiť vedenie / akési memorandum o spoluprácii /, jedine vodári tuším neuhrádzajú nič / prosím ak sa v predchádzajúcich riadkoch mýlim - opravte ma / Jedná sa o to, či má obec právo žiadať odomňa nejaké poplatky za to, že sa pripojím k IS, ktoré sú / budú / vo vlastníctve SPP, ZSE ???

Dúfam, že to je aspoň zrozumiteľné čo som tu písal a snáď sa dočkám odpovede...ĎAKUJEM

Odpoveď na uvedenú otázku by zaujímala aj mňa , preto si dovolím posunúť tému .Ďakujem .
wagner
08.04.08,08:30
Obec chce, aby sa jej peniaze za GP vrátili, preto Vás do toho tlačí. Ale nemusíte na to pristať. IS - nie je celkom pravda, že SPP odkúpi za 90% ceny. Odkúpi len vtedy a za takú cenu, keď bude mať z toho zisk. Veľa obcí má prípojky plynu vo vlastníctve a v správe SPP a ešte im za to aj platí. Tiež EZ odkupujú ako plynári, vodári vôbec neodkupujú - buď im to dá obec zadarmo, alebo sa o to stará sama. Teda aspoň u nás je to tak. Pokiaľ to vybudovala obec, je možné že bude žiadať určitú časť nákladov za vybudovanie IS. Inak sa to robí tak, že tí ktorí tam chcú stavať nedostanú kolaudačné povolenie dovtedy, pokiaľ sa nevyrovnajú s vlastníkom sietí a máš to, čo si nechcel. Obec za tie peniaze vybuduje siete niekde inde. Takto sa točia na obci peniaze. Obec Vám tie siete prakticky odpredá a budete spoluvlastníci.
Zita5
08.04.08,08:47
Ja ešte položím jednu otázočku ak môžem :

Vlastníci majú pozemky , kde v roku 2004 bol schválený územný plán a uvedená časť sa stala uzemím na výstavbu RD .

Obec bez vedomia vlastníkov si dala vypracovať Urbanistickú štúdiu a pravdupovediac , je tam veľa vlastníkov , ktorí o uvedenom vôbec nemali vedomosti . Určití vlastníci sa pokúšajú pozemky predať a starosta bráni stavebnému povoleniu a stále ľudí odsúva počkajte pol roka , počkajte týždeň dva a podobne .

Urbanistická štúdia doposiaľ nebola prejednávaná verejne , čiže zatiaľ nikto nemá možnosť oficiálne sa k tomu vyjadriť . So starostom sa v tejto veci nejako nedaria jednania , najradšej by bol vykúpiť pozemky za korunu , s čím nebude nikto súhlasiť.

Naplánovali rozparcelovanie pozemkov, zeleň a podobne . Moja otázka :

Môže starosta dať vypracovať Urbanistickú štúdiu na cudzích pozemkoch ?
Ak to je územie na výstavbu RD - môže brániť vo veci stavebného povolenia ?

Táto oblasť mi je neznáma , preto prosím o usmernenie , resp. možno po zvážení sa obrátia vlastníci na právnika .
wagner
08.04.08,08:54
Urbanistická štúdia ešte nerieši povinný odpredaj pozemkov obci. Takže môže si ju dať vypracovať aj na cudzích pozemkoch, ale je povinný ju prerokovať v súlade so stavebným zákonom. Musí byť zverejnená na verejne prístupnom mieste 24 hodín denne. To sa stalo myslím že v Nitre a museli opakovať prerokovanie, lebo nebola zverejnená na verejne prístupnom mieste. Pozemky nemusíte vôbec odpredávať a tobôž nie za korunu.