Richard
07.04.08,20:25
Aké sú vaše najobľúbenejšie klávesové skratky na počítači?

Medzi moje patria:
Alt+Tab (tabulátor) pretože naraz pracujem s viacerými otvorenými oknami a touto skratkou sa medzi nimi rýchle prepínam
Súvisiaca skratka je Alt+F4 ktorá zavrie aktívne okno.

Ctrl+F - táto skratka je veľmi dobrá na zorientovanie sa na webe a stránke. Ste napr. na novej stránke a potrebujete rýchlo nájsť kontakt? Stlačte Ctrl+F, zadajte kontakt a prehliadač Vám skočí priamo na prvé zhodné slovo. Veľmi užitočné najmä pri veľkých weboch, alebo stránkach s množstvom informácií.
Na Porada.sk to napríklad využívam v zákonoch, kde jeden zákon je na celej strane a hoci tu máme obsah, vyhľadávač prehliadača ma rýchlo nasmeruje na daný text ktorý v zákone hľadám.

F5 - refresh stránky - po slovensky "znovu načítanie" stránky. Veľmi užitočné najmä pri zaseknutí stránky, keď niečo nefunguje, alebo keď mám pocit že sa mi otvorila stará verzia obsahu stránky. (prehliadače ukladajú obsah do pamäte a potom sa môže stať že máte načítané staré údaje)

Pridajte aj tie vaše. Ak budú špecifické pre nejaký program, nezabudnite spomenúť jeho názov ;).
bendži
07.04.08,18:33
z tých bežne používaných

CTRL + C kopírovať
CTRL + V vložiť
CTRL + X vystrihnúť

v internetovom prehliadači tiež rada používam CTRL + TAB - prepína medzi jednotlivými listami otvorenými v jednom prehliadači (možnosť viacerých listov podporuje opera, firefox a aj novšie verzie exploreru)

ALT + 64 (na numerickej klávesnici) = @
jamajka
07.04.08,19:19
Ctrl + Alt + V = @
Rozalka
07.04.08,19:24
AltGr + V = @
AltGr + E = €
Braňo
08.04.08,05:07
ALT64 = @
sthruska
08.04.08,05:24
Shift + F3 - Word
a iné
Bastian
08.04.08,05:30
...zavináč sa dá napísať pravým Alt+V
Pravý Alt+C napíšete &
Pravý Alt+E napíšete €
Ctrl+S uložiť
Ctrl+P tlačiť
Okrem tu už spomínaných skratiek používam na označenie celého obsahu Ctrl+A
janaGT
08.04.08,05:38
ľavé ALT+08 výmaz znaku pred
ľavé ALT+09 skok o pár znakov dopredu
ľavé ALT+19 ‼
ľavé ALT+20 ¶
ľavé ALT+21 §

ľavé ALT+33 !
ľavé ALT+34 „
ľavé ALT+35 #
ľavé ALT+36 $
ľavé ALT+37 %
ľavé ALT+38 &
ľavé ALT+39 ‚
ľavé ALT+40 (
ľavé ALT+41 )
ľavé ALT+42 *
ľavé ALT+43 +
ľavé ALT+59 ;
ľavé ALT+60 <
ľavé ALT+61 =
ľavé ALT+62 >
ľavé ALT+63 ?
ľavé ALT+64 @
ľavé ALT+65 A
ľavé ALT+66 B
...........
ľavé ALT+123 {
ľavé ALT+124 |
ľavé ALT+125 }
ľavé ALT+126 ~
ľavé ALT+127 ⌂
ľavé ALT+128 Ç
Bastian
08.04.08,05:47
Ctrl+N na otvorenie nového okna v prehliadači alebo nového dokumentu vo Worde...
kacena26
08.04.08,05:48
mimotemy na jednom portáli som našla zaujímavú otázku:
Možem ako heslo použiť klávesnicu Esc?
mpca
11.04.08,09:38
ehm,,, klavesa ESC je takzvana funkcna ako F1 - F12,, plni len funkcie a nema svoj "znak"...

mno a kedze v robote idem mam net cez virtual pc a browsujem cez firefox tak klavesnica sa derie pri kombinaciii,,,

Ctrl+c (copy link)
Ctrl+t (new tab)
Ctrl+v (paste link)
Enter :D
Kuzelnicka
11.04.08,10:01
CTRL+ESC .... Start

ALT+SHIFT .... zmeni anglicku klavesnicu na slovensku a opacne
denisie
11.04.08,10:57
shift + F11 zobrazí celé okno
a tiež často používam alt 64 ako @, alebo ctrl + alt na prehodenie klávesnice
mareko
11.04.08,17:44
Pridávam zoznam skratiek
mareko
11.04.08,17:48
A ešte jedna príloha
Flymaster
12.04.08,07:18
moje najoblubenejsie su:

CTRL + TAB: prepinanie okien v jednej aplikacii (viac excelov, atd).

WIN + D: rychlo na plochu

WIN + L: zamknutie pocitaca (v praci)

WIN + R: run (spustit...)

No a veci ako CTRL + C, CTRL + X, CTRL + V su samozrejmostou... este pouzivam dost casto CTRL + R (v conText), ktory je v exceli CTRL + H = nahradit (replace) ;)
betka631
12.04.08,08:15
shift+ enter = makky enter (napr v icq ak mate zapnute odosielanie sprav enterom, shift + enter spravi to ze spravu neodosle ale preskoci kurzor na druhy riadok)

alt + x = skopiruje subor a zaroven ho po prekopirovani (ctrl + v) odstrani

alt + (rozne pismenka ... konkretne napr pri mozzile ak si vsimnete hornu ponuku subor opravit atd jedno pismenko maju vzdy podciarknute - alt + dane pismenko otvori danu polozku) prakticky som sa stretla s tym ze to frci skoro vsade :---

ctrl + alt + delete = spravca uloh - kontroluje spustene aplikacie, zatazenie CPU, RAM - ak vam zamrzne nejaky proces na jeho resetnutie odporučam

alt + tab = prepinanie okien

win + m = minimalizuje všetky okna
jojom
06.04.10,16:38
Síce neskoršie aaale predsa. Našiel som síce už dávnejšie zoznam skratiek pre Excel, prevodník funkcií, a zoznam českých a anglických funkcií. Niekomu sa môže zísť.
Rozalka
06.04.10,17:56
Všetky prílohy sú skvelé, nepodarilo sa mi nájsť takéto písmenká:
èàìùò ÈÀÌÙÒ a ešte ´= apostrof (nie dĺžeň)
občas ich potrebujem do testov z taliančiny ....
Lubaba
06.04.10,18:14
Všetky prílohy sú skvelé, nepodarilo sa mi nájsť takéto písmenká:
èàìùò ÈÀÌÙÒ a ešte ´= apostrof (nie dĺžeň)
občas ich potrebujem do testov z taliančiny ....

'apostrof ' = AltGr + p
Fero11
06.04.10,18:24
alebo lavi alt + 39
ctrl+shift+esc spravca uloh
11p3G
06.04.10,19:01
CTRL + ALT + DEL :D
sfinks
06.04.10,19:04
CTRL + ALT + DEL :D

Wo win najpouzivanejsia a este ctrl+shiht+esc :)
Fero11
07.04.10,04:21
vela krat nepomoze ani CTRL + ALT + DEL tak drzim vypinac on/off az pokial sa PC nevypne :)
dalid
07.04.10,04:44
Alebo CTRL+A a potom DEL :))
Fero11
07.04.10,06:11
toto je najlepsie ak mas napisane uz 4-5 stranky napr. vo worde a potom hned za tym das alt+f4 a mas zarucenych dalsich par hodin cumenia do monitora
:D:D:D
kergulaan
07.04.10,07:06
toto je najlepsie ak mas napisane uz 4-5 stranky napr. vo worde a potom hned za tym das alt+f4 a mas zarucenych dalsich par hodin cumenia do monitora
:D:D:D
Ak obcasne pouzijes Ctrl+S tak sa nemas coho obavat. Samcozrejme, ak neodkliknes hlasku pri zatvarani programu ze sa maju zmeny ulozit.
MMCH - vsade sa pise o potrebe archivacie dat na HDD - ale na problem straty info pri samej praci sa akosi zabuda. Myslim tym ukladanie rozpracovaneho dokumentu-ov.
Flinstone
07.04.10,08:22
alt+F4 (zavrieť okno)
a v mailoch zas označiť ako prečítané - alt+Q
Luky89
07.04.10,09:07
toto je najlepsie ak mas napisane uz 4-5 stranky napr. vo worde a potom hned za tym das alt+f4 a mas zarucenych dalsich par hodin cumenia do monitora
:D:D:D

v office si bez problémov môžeš nastaviť že sa ti ukladá dokument automaticky

nástroje-> možnosti->ulož a tam si nastav čas automatického ukladania

win+E tento počitač
ctrl+T nové okno v IE,firefox,...

i keď to tu už bolo ľavý shift + alt, a všetky ascii kody + alt fičím na raz na niekoľkých klávesniciach
tajgr
09.04.10,17:42
Najcastejsie skratky gmail:
c Napísať správu
/ Hľadať
k Prechod na novšiu konverzáciu
j Prechod na staršiu konverzáciu
n Ďalšia správa
p Predchádzajúca správa
o Otvoriť
u Späť na zoznam konverzácií
e Archivovať
m Stlmiť
x Vybrať konverzáciu
s Označiť správu alebo konverzáciu hviezdičkou
! Nahlásiť spam
r Odpovedať
a Odpovedať všetkým
f Poslať ďalej
salvosko
09.04.10,17:51
WIN+TAB
PotPalo
10.04.10,22:16
Ešte je aj táto (aj keď je to skôr klávesovomyšová:D):
Ctrl+kolečko na myši - zväčší alebo zmenší zobrazenie v Exceli, Worde, Mozille...


Inak správna donucovacia postupnosť na nepoddajné aplikácie alebo windows je táto:

1. Esc
2. Alt+F4
3. Ctrl+Alt+Del
4. Tlačítko Reset na bedni (ak tam je:D) - reštart PC (je ohľaduplnejšie k harddiskom ako 5. alebo 6.)
5. Podržať tlačítko Power dlhšie (cca 4 sekundy), PC sa vypne
6. Ak nezabrala 5. (to sa nestáva nikdy) tak už len vytiahnuť z elektrickej siete (pri notebookoch aj vybrať batériu)

Poznám pár ľudí, ktorým keď nezaberie 1. idú rovno na 6.:D:D:D
kergulaan
11.04.10,05:04
Ešte je aj táto (aj keď je to skôr klávesovomyšová:D):
Ctrl+kolečko na myši - zväčší alebo zmenší zobrazenie v Exceli, Worde, Mozille...


Inak správna donucovacia postupnosť na nepoddajné aplikácie alebo windows je táto:

1. Esc
2. Alt+F4
3. Ctrl+Alt+Del
4. Tlačítko Reset na bedni (ak tam je:D) - reštart PC (je ohľaduplnejšie k harddiskom ako 5. alebo 6.)
5. Podržať tlačítko Power dlhšie (cca 4 sekundy), PC sa vypne
6. Ak nezabrala 5. (to sa nestáva nikdy) tak už len vytiahnuť z elektrickej siete (pri notebookoch aj vybrať batériu)

Poznám pár ľudí, ktorým keď nezaberie 1. idú rovno na 6.:D:D:D
7. Krompáč. :>D
arizona
14.05.10,14:35
Neviete ako sa píše "hviezdička" na NB ? :D:confused:
misoft
14.05.10,14:46
Ešte je aj táto (aj keď je to skôr klávesovomyšová:D):
Ctrl+kolečko na myši - zväčší alebo zmenší zobrazenie v Exceli, Worde, Mozille...


Inak správna donucovacia postupnosť na nepoddajné aplikácie alebo windows je táto:

1. Esc
2. Alt+F4
3. Ctrl+Alt+Del
4. Tlačítko Reset na bedni (ak tam je:D) - reštart PC (je ohľaduplnejšie k harddiskom ako 5. alebo 6.)
5. Podržať tlačítko Power dlhšie (cca 4 sekundy), PC sa vypne
6. Ak nezabrala 5. (to sa nestáva nikdy) tak už len vytiahnuť z elektrickej siete (pri notebookoch aj vybrať batériu)

Poznám pár ľudí, ktorým keď nezaberie 1. idú rovno na 6.:D:D:D


7. Krompáč. :>D

8. Okno (je jedno či otvorené, alebo zatvorené :---:---)
zamestnankyna
14.05.10,14:56
Neviete ako sa píše "hviezdička" na NB ? :D:confused:

Klikni na Štart, Spustiť a napíš "charmap" bez úvodzoviek, OK, vyskočí Ti Mapa znakov a tam si vyberieš znak aký chceš. Môžeš ho rovno skopírovať alebo si všimni dole skratku pre príslušný znak.

Ak myslíš túto *, tak Alt+42.
arizona
14.05.10,15:19
srdečná vďaka!!! pomohlo cez mapu znakov :)
(ale cez ten alt+42 mi to nejde )
salvosko
14.05.10,17:53
srdečná vďaka!!! pomohlo cez mapu znakov :)
(ale cez ten alt+42 mi to nejde )
Alt+042 skús
arizona
14.05.10,18:07
Alt+042 skús
nefunguje :mee:
zamestnankyna
14.05.10,19:11
nefunguje :mee:

Píšeš to správne? Počas stlačeného ľavého Alt-u zadaj na numerickej klávesnici 42. Alebo ju na NB nemáš?
alla66
14.05.10,19:33
Neviete ako sa píše "hviezdička" na NB ? :D:confused:
prečo nepoužiješ znamienko krát?....a máš hviezdičky*****
ešte.....pr.alt+pomlčka *
arizona
14.05.10,19:42
prečo nepoužiješ znamienko krát?....a máš hviezdičky*****
ešte.....pr.alt+pomlčka *
******************************** :):):) ( pomohlo : pr.alt+pomlčka)
Ďakujéééém

...to krát ci čo myslela???
zk24
14.05.10,19:44
Asi nemas numericku klavesnicu? Ak ano, tak tam je samostatne tlacitko s hviezdickou * :) Ale asi nemas numericku ;)
arizona
14.05.10,19:46
Mám aj externú, ale tú málo používam. Vlastne ani hviezdičku bežne nepotrebujem...jedine na vyhľadávač na POrade...:---
alla66
14.05.10,19:47
znamienko, ktoré sa používa v matematike.....násobilka 2*3 = ?
arizona
14.05.10,19:53
znamienko, ktoré sa používa v matematike.....násobilka 2*3 = ?
myslíš, ked mám otvorenú kalkulačku? :---
...lebo to násobenie na NB klávesnici používam asi tak často , ako tú hviezdičku, chi, chi...;):D
Ked potrebujem robiť s číslami, pripájam ext. klávesnicu...
zk24
14.05.10,19:58
myslíš, ked mám otvorenú kalkulačku? :---
...lebo to násobenie na NB klávesnici používam asi tak často , ako tú hviezdičku, chi, chi...;):D
Ked potrebujem robiť s číslami, pripájam ext. klávesnicu...

Ono ja mam aj na notebooku *, ale cez "FN" klavesu. myslim FN+P. ale to je uz individualne...

Aj bez samostatnej numerickej klavesnice sa da numericka zapnut a nachadza sa potom na mieste pismenok pod pravou rukou. vtedy sa ti to podari aj s tym alt+42 (Ale to plus tam nepis:D )
alla66
14.05.10,20:05
viď.obrázok.... NB s num.klávesnicou...rýchly prístup
zk24
14.05.10,20:08
..... Mať tak numericku klavesnicu :D
arizona
14.05.10,20:11
...ja takúé tlačítka nemám! :---...ale viem, že sa to dá niekde prepnúť...len som to doteraz nepoužívala...;):eek:
alla66
14.05.10,20:15
...ja takú tlačítka nemám! :---...ale viem, že sa to dá niekde prepnúť...len som to doteraz nepoužívala...;):eek:
mimotemytanítják a magyar ?;):)
arizona
14.05.10,20:19
mimotemytanítják a magyar ?;):)
mimotemy...aj tak nemírtem :D...asi umrem blbá, xi, xi
zk24
14.05.10,20:20
...ja takú tlačítka nemám! :---...ale viem, že sa to dá niekde prepnúť...len som to doteraz nepoužívala...;):eek:

Cas naucit sa nieco nove :---
arizona
14.05.10,20:39
mimotemytanítják a magyar ?;):)
mimotemyjáááj, už som zbadala :D:D:D
PotPalo
18.05.10,21:56
Keď sa lepšie pozriete na klávesnicu notebooku, uvidíte na klávesách s písmenkami aj nenápadné 0123456789 a aj /*-+. Je to tej istej farby ako tlačítko FN. To preto, lebo keď stlačíte a držíte FN, potom tieto klávesy slúžia ako numerická klávesnica. (záleží od nastavenia v BIOSe a typu notebooku, môže sa to prepínať aj inak)
michelle84
20.05.10,17:32
Keď sa lepšie pozriete na klávesnicu notebooku, uvidíte na klávesách s písmenkami aj nenápadné 0123456789 a aj /*-+. Je to tej istej farby ako tlačítko FN. To preto, lebo keď stlačíte a držíte FN, potom tieto klávesy slúžia ako numerická klávesnica. (záleží od nastavenia v BIOSe a typu notebooku, môže sa to prepínať aj inak)



Áno, máš pravdu, ale teraz už bývajú notebooky s numerickou klávesnicou, tak využívame tú :)