vilob
07.04.08,23:20
ahojte. viete mi poradiť? sro začína rozbiehať novú činnosť - školenia v oblasti zdravej výživy. Spadá táto činnosť pod činnosti "vzdelávanie" , ktoré sú oslobodené od dph?
Vladimír Ozimý
08.04.08,06:43
ja si myslím že jednoznačne nie...vzdelávacie služby podľa § 31 sú zamerané skôr na oblasť základných,stredných a vysokých škôl. Toto je podľa mňa klasické školenie...t.j. klasické dodanie služby.
vilob
08.04.08,18:19
a neviete poradiť, kde by som našla presný popis činností, ktoré spadajú pod vzdelávanie oslobodené od dph? a ešte ma zaujíma, ako to funguje v prípade, že sro-čka poskytuje služby oslobodené od dph a takisto aj služby, ktoré podliehajú dph. prekročí obrat,zaregistruje sa za platcu dph, a akým spôsobom im mám uplatňovať náklady na odpočet? napr. nájomné, telefóny... myslím na to, že napr. telefóny sú sčasti využívané aj pre činnosť, ktorá je oslobodená od dph
Vladimír Ozimý
08.04.08,19:07
ide o prijaté plnenia podľa par. 49 ods. 4 zákona o DPH. Odporúčam si prečítať par. 50 zákona.
vilob
08.04.08,19:24
ďakujem krásne, už v tom začínam mať jasno. ešte ma však zaujíma či nieje niekde uvedené presne o ktoré vzdelávacie činnosti sa jedná-ktoré sú oslobodené od dph. ďakujem
Petra29
08.04.08,19:56
Podľa vysvetliviek k zákonu o dph § 31 ods 1 a)
Napr. Zákon 279/1993 o školských zariadeniach
Zákon 29/1984 o sústave základných a stredných škôl
Zákon 131/2002 o vysokých školách
Dav
08.04.08,20:48
K oslobodeným službám podľa §31 zákona o DPH patria aj služby podľa Zákona o službách zamestnanosti 5/2004 ( rekvalifikácie, rôzne kurzy)
Monča
14.05.08,08:53
Dobrý deň prajem, pre mňa je takisto mometálne aktuálna otázka vzdelávacích služieb oslobodených od DPH - jedná sa o odborné kurzy pre uchádzačov o zamestnanie na základe dohôd s ÚPSVaR podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti.
V § 31 ods. 1 písm. c sa uvádza, že tieto služby sú od DPH oslobodené, ak sú poskytované ako odborná prax alebo rekvalifikácia podľa osobitného predpisu a odvolávka je na zákon č. 5/2004.
Minulý rok sme takéto kurzy - teoretická časť + praktický výcvik - fakturovali bez DPH /aj na základe upozornenia z ÚPSVaR/, na DÚ sme si dávali schváliť koeficient pre pomerné uplatňovanie odpočtu DPH, kde sme predkladali aj tieto zmluvy s ÚPSVaR ako podklad pre výpočet predbežného koeficientu.
Tento rok nás však ÚPSVaR žiada o cenové ponuky rozpísané na základ dane, DPH a cena s DPH, ďalej tam uvádzajú, že DPH nemôže byť súčasťou oprávnených výdavkov - čiže ja ju vlastne nemôžem si ani premietnuť do ceny kurzu pri tvorbe cenovej ponuky. Výber dodávateľa sa robí na základe najnižšej ceny vrátane DPH.
Teraz som už z toho dopletená. Sú tieto kurzy oslobodené od DPH alebo nie? Podobné kurzy sme robili pre firmy, ktoré ich mali preplácané z prostriedkov ESF, tieto sme fakturovali s DPH, firma si odpočítala DPH a ÚPSVaR im cez ESF uhradil pomernú časť nami fakturovanej čiastky bez dane.
Vie mi niekto v tejto oblasti poradiť?
Ďakujem za všetky odpovede.
Vladimír Ozimý
14.05.08,09:03
pokiaľ spĺňate podmienky zákona 5/2004 tak potom tieto kurzy sú vždy oslobodené od DPH. Myslím že je tam podmienka aby zmluva bola podpísaná s úradom práce

par. 11 zákona

(2) Služby zamestnanosti na území Slovenskej republiky
poskytujú
a) ústredie a úrad,
b) právnická osoba a fyzická osoba, ktorévykonávajú
sprostredkovanie zamestnania, poskytujú odborné
poradenskéslužby a uplatňujú aktívne opatrenia na
trhu práce na základe uzatvorenej písomnej dohody
s príslušným úradom alebo na základe uzatvorenej
písomnej dohody v rámci partnerstva podľa § 10,
Monča
14.05.08,09:03
Práve som našla Metodické usmernenie DR z marca 2008, že tieto služby sú od DPH oslobodené, pojem "rekvalifikačné kurzy" cez ÚPSVaR sa nahradili pojmom "príprava a vzdelávanie pre trh práce", takže už je mi to jasné, len neviem, prečo to ÚPSVaR vyžadujú s DPH, osobitne vyčísliť DPH na jedného uchádzača a kritériom pre výber je cena s DPH. To mi teda jasné nie je.
Vladimír Ozimý
14.05.08,09:14
Práve som našla Metodické usmernenie DR z marca 2008, že tieto služby sú od DPH oslobodené, pojem "rekvalifikačné kurzy" cez ÚPSVaR sa nahradili pojmom "príprava a vzdelávanie pre trh práce", takže už je mi to jasné, len neviem, prečo to ÚPSVaR vyžadujú s DPH, osobitne vyčísliť DPH na jedného uchádzača a kritériom pre výber je cena s DPH. To mi teda jasné nie je.

noo pretože asi nevedia že to je od DPH oslobodené :)
Monča
14.05.08,10:17
Veď práve - u niektorých ÚPSVaR kritériom je najnižšia cena s DPH. Ak neplatca dá cenu napr. 4000, platca napr. celkovú cenu 4500, tak podľa ÚPSVaR vyhral neplatca, aj keď platca má cenu bez dane nižšiu. Potom celé verejné obstávanie je na ...
Na cenovú ponuku som im uviedla, že cena je bez dane s odvolaním na príslušné § a hneď skoro ráno mi volala vystrašená pracovníčka, že to musím prerobiť, lebo to tam nemôže byť....
robika
11.07.08,08:38
Dobry den,
mozem sa spytat na to metodicke usmernenie?
Viete mi dat link?

Dakujem
Kája.
04.09.08,12:40
Dobrý deň prosím Vás o názor, združenie FO prevádzkuje jasle a vychádza, že prekročia obrat 1,5 mil. na registráciu DPH. Spadajú jasle pod oslobodené činnosti?