jamosa
07.04.08,23:09
Ahojte,
chcela by som zistiť Váš názor na môj problém, a ak budete vedieť poradiť budem veľmi rada. Naši susedia získali stavebné povolenie v r. 2002. V tom roku ešte náš pozemok vlastnila babka, ktorá je už nebohá. O stavebnom povolení nikto z rodiny a ani babka nevedela. Teraz by sme chceli stavať a naši susedia nám v tom bránia, píšu odvolania(chápem, že majú na to právny nárok a to mi ani nevadí, čo mi ale veľmi prekáža je, že v odvolaniach si účelovo prispôsobujú skutočnosti), odvolávajú sa aj na stavebné povolenie. Tak sme si ho išli pozrieť do archívu a naraz sme zistili, že ani sme o ňom nemohli vedieť, lebo žiadne doručenky babka neprevzala(ani nemohla, lebo boli posielané do úplne iného mesta, síce na zhodnú ulicu, ale v inom meste, v niektorých doručenkách mala aj skomolené meno, takže adresát musel byť neznámy) a tak sa k stavbe v konaní nemohla ani vyjadriť. Ďalšími otáznikmi v celom postupe sú napr. skôr zasielané doručenky dotknutým orgánom, než vôbec bola podaná žiadosť, na miesto obce,ktorej bola adresovaná doručenka - ju prevzala iná obec atď. A napriek vyššie uvedeným skutočnostiam bolo vydané stavebné povolenie. Stav.povolenie má platnosť 2 roky(v našom prípade do r. 2004), susedia začali stavať 2006. Keď som sa bola pýtať na stav. úrad ako máme postupovať, tak mi bolo povedané, že si v tom nepomôžeme, lebo ubehla lehota 3 roky. Moja otázka znie - ako sa má brániť človek v tomto štáte - o povolení sme nevedeli a keď začali stavať už ho nemôžeme napadnúť, lebo uplynula lehota 3 rokov. Podľa môjho názoru tam je veľmi veľa pochybení pri jednom povolení. Môžme to dať prešetriť napr. na krajský stavebný úrad? Ak máte niekto skúsenosti s niečim podobným budem veľmi vďačná za každú informáciu. Vopred ďakujem.
VladoaKatka
08.04.08,03:27
Nepíšeš aké odvolania písu, či ste žiadali o stavebné povolenie a či boli prizvaní Vaši susedia ku konaniu a aké majú výhrady voči Vašej plánovanej stavbe?

Ak mali povolenie len do r.2004 a začali stavať v r.2006 tak museli žiadať o predĺženie platnosti stavebného povolenia a kolaudácia má prebehnúť do dvoch rokov alebo k termínu na koľko im predĺžili povolenie. Tu mi vznikla otázka: Odkedy ste vlastníkmi pozemku?

Sú inak výnimky, pri ktorých ani nemusí stavebný úrad žiadať od susedov vyjadrenie k stav. povoleniu, to by ale bolo dobré pozrieť v stavebnom zákone. Každá jedna stavba je individuálna, všetko závisí od uloženia stavby, vzdialenosti od susedných pozemkov, nakoľko by Vaša stavba obmedzovala susedov? Ak v ničom, tak nie je dôvod, aby Vám stavebný úrad nevydal povolenie.
jamosa
08.04.08,15:51
Ahoj, ďakujem za reakciu. Zabudla som na jeden dôležitý fakt a to, že našim susedom je absolútne jedno,čo hovorí nejaký zákon, majú peniaze a myslia si, že môžu všetko. Vlastníkmi sme od konca roka 2006. A o predĺženie platnosti stavebného povolenia nežiadali - to viem na 100%, lebo žiadajú o neho teraz. Pri rozhovore - teda ak sa to dá tak nazvať, mi sused povedal, že nie je problém si všetko spätne zlegalizovať. K stav. povoleniu určite potrebovali súhlas babky, ktorá bola vlastníčkou v tom čase, lebo v ich dokumentácii, do ktorej sme pozerali v archíve je vrátená doručenka, ktorú jej zasielali, ale nemohla si ju prevziať, lebo tam dali zlú adresu. A tých pochybení je v ich povoleniach strašne veľa, čo v mojom myslení vyvoláva strašne veša otáznikov. Čo sa týka našej stavby, tak im vadí, že bude stáť tam kde bude, lebo že si tam predstavovali, že tam budú mať súkromnú zónu a že teraz uvidia náš dom, pôvodne im vadilo, že vraj im budeme tieniť na rannú trávu, ale im vysvetlili, že to je dobrá blbosť, tak to do odvolania nedali. V odvolaní vytýkajú, že stavba nie je umiestnená v súlade s územným plánom, čo je tiež somarina, lebo v tej istej úrovni je postavený ešte jeden dom a samozrejme aj ich dom je postavený ďalej ako by mal byť - do odvolania si ale samozrejme zakreslili dom inak a aj ostatné domy na ulici a ten čo je v tej istej vzdialenosti ako sme my, tak tam radšej nedali. My sme sa k tomu vyjadrili a ide to na kraj.stav.úrad. Dúfam, že si tam zase niečo nevybavia, tak ako pri ich povolení. Strašne dlho to trvá:(.
wagner
08.04.08,16:19
Skús napísať na Krajský stavebný úrad na odbor kontroly sťažnosť na konanie stavebného úradu a tiež by som zvážila, či nepodať podnet na políciu na prešetrenie či nedošlo k zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Nemohli vydať stavebné povolenie bez súhlasu vlastníka nehnuteľnosti. Treba tam popísať všetky zistené skutočnosti. Mne to tiež zaváňa ,ako by tomu niekto silou mocou chcel pomôcť.
jamosa
08.04.08,18:50
Ďakujem veľmi pekne za radu:)