IMS
08.04.08,07:22
Chcem sa opýtať, som úplný začiatočník ako sa to robí ak nakúpim tovar za VO ceny, od rôznych dodavateľov s tým, že zto budem predávať. Musím si dávať rovnaké percento na všetok tovar, alebo musím dávať rovnaké percento na tovar od jedného výrobcu? Ako ja vlastne zistím svoj zisk, registračka mi dá síce tržbu, ale z nej to nezistím, ja predsa neviem že na tom rožku od dodávateľa X mám 10 percent a od dodávateľa B na rožku mám 15 percent, keď v registračke je vždy len rožok. Idem s tým len začať, preto sa pýtam. Ďakujem za odpoveď.
HankaS
08.04.08,05:26
Ty si nakupuješ od dodávateľov tovar za rôzne ceny to bude tvoja OC teda vlastne náklady, a keď predávaš svoj tovar, tak si ty určíš percento rabatu
na svoj tovar teda napr: 25%, a o tento rabat si navýšiš OC . A rozdiel medzi OC a predajnou cenou /OC+rabat 25%/ bude tvoj zisk.
Ale nesmieš ešte zabudunúť aj na ostatné výdavky a príjmy, ktoré ti budú vznikať pri podnikaní. A až potom z toho všetkého určiš svoj hospodársky výsledok.
IMS
08.04.08,05:41
ďakujem, ale ako to potom evidovať, keď napríklad na jednom tričku je 10 percent, na inom 15 percent a zase na inom 20 percent a na tričku od štvrtého dodávateľa je 25 percent. To musím každé tričko predávať pod iným kódom v registračke, ale to môžem predávať pod kódom tričko a nejako sa to potom robí len v účtovníctve - na sklade?
Pepa
08.04.08,06:05
Ty si nakupuješ od dodávateľov tovar za rôzne ceny to bude tvoja OC teda vlastne náklady, a keď predávaš svoj tovar, tak si ty určíš percento rabatu
na svoj tovar teda napr: 25%, a o tento rabat si navýšiš OC . A rozdiel medzi OC a predajnou cenou /OC+rabat 25%/ bude tvoj zisk.
Ale nesmieš ešte zabudunúť aj na ostatné výdavky a príjmy, ktoré ti budú vznikať pri podnikaní. A až potom z toho všetkého určiš svoj hospodársky výsledok.
Pozor - RABAT je zľava.:) Tu ide o maržu.
HankaS
08.04.08,06:05
Ak budeš mať veľa zásob tak je dobre si kúpiť takú registračnú pokladnicu,ktorá bude už napojená na skladové hospodárstvo a keď vydáš tovar tak ti to hneď odpočíta aj zo skladových zásob.
Keď si kúpiš dobrý softwér k RP tak ti to programátor všetko ukáže ako sa to vedie.
Ty si k svojej nákupnej cene dáš percento rabatu, obyčajne býva rované
a samozrejme, že je každý sveter po inej predajnej cene, lebo už nákupná cena u každého je iná. Každý druh tovaru by mal svoj kod.
HankaS
08.04.08,09:41
Ano myslela som maržu, len som sa zle vyjadrila
VladoaKatka
08.04.08,11:31
ďakujem, ale ako to potom evidovať, keď napríklad na jednom tričku je 10 percent, na inom 15 percent a zase na inom 20 percent a na tričku od štvrtého dodávateľa je 25 percent. To musím každé tričko predávať pod iným kódom v registračke, ale to môžem predávať pod kódom tričko a nejako sa to potom robí len v účtovníctve - na sklade?

No s tými percentami sa mi to akosi nepozdáva.10-15% je veľmi málo.
Treba spraviť kalkuláciu nákladov aj zdaniteľných aj nedzaniteľných, pripočítať aký by si predpokladal zisk.
Kalkulácia - napríklad aj takto:
Obstarávanie cena tovaru

Réžia firmy:
-Dovoz tovaru, telefonické hovory súvisiace s obstaraním tovaru, poštovné výdaje, etikety na tovar, Pokladňa a spotrebný materiál do pokladne,nájomné priestorov, energie na chod priestorov(elektrika, kúrenie, voda) poistenie predajne a tovaru, poistné odvody za seba, mzdové výdavky v prípade zamestnanca,reklama, daň z MV a iné výdavky súvisice s podnikaním.(môžno som niečo opomenula)

Chcem mať mesačný zárobok alebo zisk: napr. 15-20% z obratu (závisí na Tvojich nárokoch a ako to pomenuješ)

Predpokladaný obrat ročný - koľko asi predpokladáš?

Príklad: 1.000.000.- Sk (aby sa to jednoducho zrátalo)
z toho 20 % je = 200.000,- teda mesačne 16.667.- Sk a to teda neni nič moc, z toho ešte musíš zaplatiť aj daň a odrátať všetky tie výdavky,ktoré som uviedla vyššie.Nakoniec zistíš, že to neni ani na Tvoje výdavky spojené s podnikaním.

A keby si to zvojnásobil, už pri obrate 1500000.- sa stávaš plátcom DPH a ceny nemôžeš nechať také, aké si mal predtým, lebo predajná cena už bude

OC+Tvoje%+DPH= predajná cena

Ak máš nakúpený tovar, všetko sa vždy nepredá do jedného kusu, občas treba spraviť aj výpredaj - akciu, aby predajňa bola zaujímavá a tu už Tvôj zisk môže byť nulový alebo aj mínus, lebo OC a ostatné náklady Ti ostanú a rozrdelí sa to na ten celok.

Ako píšeš 10%, 15% alebo 20% - s tým v obchode sa nedá pracovať, s takýmito percentami.
VladoaKatka
08.04.08,11:32
ďakujem, ale ako to potom evidovať, keď napríklad na jednom tričku je 10 percent, na inom 15 percent a zase na inom 20 percent a na tričku od štvrtého dodávateľa je 25 percent. To musím každé tričko predávať pod iným kódom v registračke, ale to môžem predávať pod kódom tričko a nejako sa to potom robí len v účtovníctve - na sklade?

Čo sa týka ERP pri každej položke - kuse zadáš predajnú cenu manuálne alebo použiješ čiarový kód.
IMS
08.04.08,18:23
Veľmi pekne ďakujem,
a ešte niečo ako potom, keď budem zadávať predajnú cenu manuálne do ERP, napríklad to tričko, a teda na jednom od jednej firmy dám 30 percent a od druhej 25 percent, to treba v registračke potom asi rozdeľovať podľa dodavateľa? Lebo ak dám potom denný sumár tak by mi tam vyšlo len počet tričieka suma a nevedela by som, že KOĽKO JE TÝCH 30 a KOĽKO TÝCH 25 PERCENTNÝCH A Z TOHO BY SOM NEVEDELA TEN MOJ PRÍJEM, KTORÝ SA VLASTNE SNAŽIM ZISTIŤ.
airbilly
08.04.08,19:31
Netreba to nejako extra riesit, jednoducho na pokladni mas PLU kod na tricko.
Napriklad u mna v obchode s mobilmy a prislusenstvom uctujem bateria a mame ich cca 50 druhov. V PC mame evidovane vsetky druhy baterii. Po mesacnej PLU uzavierke si prejdeme denny rucny zapis predaneho tovaru a podla toho spravime zo skladu vydajku a pripojime k tomu PLU uzavierku.Pokladna nieje prepojena na sklad.
Nieje to sice idealne, ale da sa to takto riesit.
VladoaKatka
09.04.08,04:38
Veľmi pekne ďakujem,
a ešte niečo ako potom, keď budem zadávať predajnú cenu manuálne do ERP, napríklad to tričko, a teda na jednom od jednej firmy dám 30 percent a od druhej 25 percent, to treba v registračke potom asi rozdeľovať podľa dodavateľa? Lebo ak dám potom denný sumár tak by mi tam vyšlo len počet tričieka suma a nevedela by som, že KOĽKO JE TÝCH 30 a KOĽKO TÝCH 25 PERCENTNÝCH A Z TOHO BY SOM NEVEDELA TEN MOJ PRÍJEM, KTORÝ SA VLASTNE SNAŽIM ZISTIŤ.

No závisí od ERP akú máš. Ak bude jednoduchšia tak napr. stanovíš 20 kódov:
napr.
kód 1 - tričko kr. rukáv
kód 2 - tričko dl. rukáv atď.

a pri predaji zadáš cena napr. 200,- x kód, ak sú 2-3 ks v jednej cene tak ešte x počet v tej cene. Ja už som dávno neblokovala na ERP, ale tak to je.

Ak budeš mať PC formu pokladne - tak spravíš príjem tovaru v nákupnej cene aj počet ks a v programe si dopredu nastavíš %-tá ktoré si budeš ulatňovať na ten konkrétny tovar a program by Ti mal sám vypočítať predajnú cenu:
napr. spravíš kartu :
Tričko Babystár v.92
Tričko Babystár v.98 atď. ak budeš mať viac veľkostí v jednej cene, tak ich združíš a potom spravíš príjem na sklad. Takto by si mala mať aj aktuálny stav v predajni.
To je všetko len prax a skúsenosti, ktoré po čase sa naučíš.
IMS
09.04.08,05:25
STE SUPER,ŽE MI RADÍTE, UŽ SA DOSTÁVAM K TOMU, ČO SOM CHCELA NA ZAČIATKU, LEN SOM SA PORIADNE ZAMOTALA.
A Ako potom napríklad pri tých batériách po mesačnej uzávierke sa zistí, že ak to nahadzuješ len ako BATÉRIA, tak si predal z kusov alcatel, x kusov motorola, z kusov nokia, x kusov siemens, keď tam budeš mať len sumár tých x batérií. To asi potom treba nahadzovať BATÉRIA ALCATEL, BATÉRIA MOTOROLA...
Lebo na každú možeš mať to iné percento - a to potom by sa nedalo zistiť, neviem, či rozumieš, lebo ja ešte sa asi dosť nedobre vyjadrujem. ALE VEĹMI PEKNE ĎAKUJEM!!!!
IMS
09.04.08,05:36
No áno chcem tú prvú verziu ERP nejakú lepšiu. Len teraz v mesačnej uzávierke zistím, že som predala napríklad 100 kusov tričiek s krátkym rukávom a 200 kusov tričiek s dlhým rukávom. A ako potom z toho sumáru zistím, že koľko z tej sumy za tričká s krátkym rukávom je vlastne môj neviem to správne nazvať - no dajme tomu zisk, keď ja som tam predala neviem koľko tričiek s 30 percentami navyše a zase neviem koľko tričiek s 40 percentami navyše a možno ešte aj nejaké s 35 percentami. Keď to bude len tričko krátky rukáv - tak to asi nezistím a musím to asi deliť inak, že. VOPRED ĎAKUJEM!!!!!
VladoaKatka
09.04.08,05:53
Ak sa budeš deň čo deň pohybovať v tej predajni ani nebudeš potrebovať zisťovať cez ERP čo si predala, ale to Ti príde - že "AHA ALCATEL" už nemáme, ale ak tam budeš chodiť len pre tržby tak To bude veľmi ťažké aj cez pokladňu, aj cez skladovú evidenciu.

Najlepšie by pre Teba bolo dať na všetko rovnako - 40% a máš po probléme, ak Ťa zaujíma ten zisk, ale dobrého obchodníka by prvom rade malo zaujímať o čo majú zákazníci záujem, čo vychvaľujú a čo nechcú ani zlacnené. To všetko aj so ziskom aj %-tami sa vykrištalizuje po čase.
Každopádne musíš mať zrátané najnutnejšie mesačné výdavky:
nájomné, režijné výdavky, odvody + koľko chceš mesačne pre svoju osobnú potrebu.
Po lopate povedané Ty sama musíš hovoriť toto:napr.
"musím mať mesačný obrat 200000,- aby som to všetko pokryla"

Nezabúdaj, podnikanie bez štátnych dotácií - teda z vlastného - nie je hneď prvý mesiac ziskový.
Snažím sa Ti tu pomôcť, ale ešte stále mi nie je jasné prečo potrebuješ vedieť: koľko tričiek si predala 30% a koľko s 25%?
IMS
10.04.08,04:55
Veľmi pekne ĎAKUJEM,
chcela som to vedieť skôr kvôli evidencii než kvôli peniazom.:o
Viem, že tie potom tak skoro neuvidím, skôr len ako idchádzajú z účtu.