robikka
08.04.08,07:46
Dobry den,
chcel by som Vas skusenych poprosit o radu pri rieseni takejto veci :
s priatelkou sme spolu uz 8rokov, z toho 1rok uz byvame v byte ktory je zatial napisany na jej rodicov (rodicia si postavili dom tak byvaju tam), byt som dal prerobit na vlastne naklady (peniaze zarobene v zahranici, hodnota prerabky bola v tej dobe hodnota bytu) s tym, ze ked sme do toho isli sme sa pekne v klude porozpravali o tom, ako to vsetko dalej planujeme spolu (myslim zivot a vsetko k tomu suvisiacemu) a ze peniaze do bytu zainvestujem, ale s tym, ze ked sa rozhodneme tak byt prepisu na nas OBOCH a oni suhlasili. Teraz poprosim o radu ako to najlepsie urobit (ci darovacou zmluvou, alebo kupno-predajnou zmluvou). Spolocne chceme aby sme ako majitelia bytu figurovali obaja a to 50/50 pravom na nehnutelnost (clovek nikdy nevie co sa moze v zivote udiat a aby sa potom neocitol na ulici).
Dufam, ze som to napisal zrozumitelne a dakujem vsetkym za rady.
Barbara
08.04.08,06:22
skús prelúskať toto http://www.porada.sk/f139-rodinne-pravo.html
určite tam nájdeš odpoveď na tvoj problém, :)
robikka
08.04.08,06:31
dakujem, uz to luskam, no zatial som prisiel k zaveru, ze to bude najlepsie asi riesit darovacia zmluva zo strany priatelkynych rodicov na nas dvoch, aspon myslim. :)
Milan Benka
08.04.08,06:41
Ja by som odporúčal kúpno-predajnú zmluvu.
robikka
08.04.08,06:51
a dovod? dakujem za kazdu radu
Milan Benka
08.04.08,06:53
Darovacia zmluva sa dá zrušiť súdnou cestou, ak sa nemýlim.
robikka
08.04.08,06:57
no tak v tom pripade je to naozaj lepsie riesit kupno-predajnou zmluvou
robikka
08.04.08,07:24
viete mi poradit ako mam v pripade kupno-predajnej zmluvy postupovat?
Chobot
08.04.08,08:06
dakujem, uz to luskam, no zatial som prisiel k zaveru, ze to bude najlepsie asi riesit darovacia zmluva zo strany priatelkynych rodicov na nas dvoch, aspon myslim. :)

Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?

http://www.porada.sk/t74308-kupit-alebo-darovat.html#post658182

http://www.porada.sk/524103-post107.html

http://www.porada.sk/t63918-kupna-zmluva-a-darovacia-zmluva-na-nehnutelnost-naraz.html
staslov
08.04.08,08:18
Pri kupnej zmluve by som zvážil aj daňový aspekt, či sú splnené podmienky preto, aby predávajúci boli oslobodení od povinnosti platiť daň z príjmu získaného predajom z nehnuteľnosti, t.j. alebo 5 ročné vlastníctvo nehnuteľnosti v období bezprostredne predchádzajúcom predaju alebo 2-ročný trvalý pobyt na adrese bytu v období bezprostredne predchádzajúcom predaju bytu.
robikka
08.04.08,09:00
[quote=Chobot;702601]Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?



no my ho nekupujeme, oni nam ho nechali a teraz sa informujeme ako je to najlepsie vysporiadat aby sme boli vlastnici bytu obaja (ja+moja priatelka)
robikka
08.04.08,09:20
to Chobot, dakujem za odkazy a tak isto vsetkym ktori prispeli svojimi poznatkami, budeme to riesit darovacou zmluvou, myslim, ze to bude pre nas najvhodnejsie.
Chobot
08.04.08,09:23
[quote=Chobot;702601]Ak vám ten byt darujú, tak darovaciu zmluvu. Ak ten byt od jej rodičov odkupujete, tak kúpno predajnú zmluvu. Nad čím špekulujete?



no my ho nekupujeme, oni nam ho nechali a teraz sa informujeme ako je to najlepsie vysporiadat aby sme boli vlastnici bytu obaja (ja+moja priatelka)

To znamená, že vám ho darovali (alebo darujú). Tak potom darovaciu zmluvu.
robikka
08.04.08,09:31
[quote=robikka;702668]

To znamená, že vám ho darovali (alebo darujú). Tak potom darovaciu zmluvu.

ano presne tak, teraz uz len googlit ako to je s danou darovanej nehnutelnosti, ale ak to niekto vie budem vdacny za rychlu odpoved ;) (no jednoducho povedane na ake poplatky sa musime pripravit)
Jozef I
08.04.08,09:36
Daň z darovania sa neplatí žiadna.
Chobot
08.04.08,09:40
[quote=Chobot;702691]

ano presne tak, teraz uz len googlit ako to je s danou darovanej nehnutelnosti, ale ak to niekto vie budem vdacny za rychlu odpoved ;) (no jednoducho povedane na ake poplatky sa musime pripravit)

Jediné poplatky, čo vás čakajú, sú poplatky za spísanie zmluvy u notára (ak si to neurobíte sami) a určite poplatok do katastra za návrh vkladu vo výške 2000 SKK, plus poplatky za overenie podpisov.
robikka
08.04.08,09:46
dakujem vsetkym za rady, velmi ste nam pomohli :)