fonzerelli
08.04.08,08:04
Ahojte Poradáci

Chcel by som vediet ako postupovat v tejto veci:
Bol som obchodnik pre jednu firmu, ktora mi mala v mesiaci november t.j. v novembrovej vyplate 2007 mala vyplatit proviziu za uzavrete zmluvy.Avsak sa tak nestalo.Zistil som to pri doruceni tabuliek vypoctov provizii za rok 2007.Nasledne som to povedal obchodnej riaditelke.Ta mi v januari potvrdila, ze asi sa na to zabudlo.A kedze som k 31.12.2007 ukoncil pracovny pomer, tak mi bolo povedane, ze provizia mi bude zadrzana 4 mesiace po ukonceni pracovneho pomeru z dovodu pripadnych storien a reklamacii zakaznikov.
Do dnesneho dna mi ziadna provizia vyplatena nebola.Ako mam, prosim v tejto zalezitosti postupovat?
Chobot
08.04.08,09:11
Ahojte Poradáci

Chcel by som vediet ako postupovat v tejto veci:
Bol som obchodnik pre jednu firmu, ktora mi mala v mesiaci november t.j. v novembrovej vyplate 2007 mala vyplatit proviziu za uzavrete zmluvy.Avsak sa tak nestalo.Zistil som to pri doruceni tabuliek vypoctov provizii za rok 2007.Nasledne som to povedal obchodnej riaditelke.Ta mi v januari potvrdila, ze asi sa na to zabudlo.A kedze som k 31.12.2007 ukoncil pracovny pomer, tak mi bolo povedane, ze provizia mi bude zadrzana 4 mesiace po ukonceni pracovneho pomeru z dovodu pripadnych storien a reklamacii zakaznikov.
Do dnesneho dna mi ziadna provizia vyplatena nebola.Ako mam, prosim v tejto zalezitosti postupovat?

Provízie si dostával ako zamestnanec alebo ako SZČO?

Boli provízie nárokovateľné?

Mali ste internú smernicu ohľadne pravidiel vyplácania provízií?
fonzerelli
08.04.08,13:09
Bol som tam ako riadny zamestnanec a provizie su sucastou pracovnej zmluvy, resp. dodatku k pracovnej zmluve.
Chobot
08.04.08,13:20
Bol som tam ako riadny zamestnanec a provizie su sucastou pracovnej zmluvy, resp. dodatku k pracovnej zmluve.

Potom je dôležité, ako je podchytený nárok na tie provízie v zmluve. Ak si si istý, že v zmysle zmluvy máš na ne nárok a zamestnávateľ nemá právo ich zadržiavať, tak si môžeš tieto provízie nárokovať súdnou cestou.

Pretože mám silný pocit, že tieto provízie nie sú súčasťou mzdy, je to nenárokovateľná časť. Ale treba vidieť presné znenie zmluvy a jej ustanovenia.