luluhaha
08.04.08,09:17
Dobrý deň, môžem si dať nájomné za apríl do nákladov v JU, aj keď tento obchodný priestor oficiálne otvoríme až napr. v júni ? Zmluva je podpísaná od apríla.. Ďakujem
cloe
08.04.08,08:51
Dobrý deň, môžem si dať nájomné za apríl do nákladov v JU, aj keď tento obchodný priestor oficiálne otvoríme až napr. v júni ? Zmluva je podpísaná od apríla.. Ďakujem

Ak bolo v apríli zaplatené, je to váš VOZD, pretože tento výdavok vám bude slúžiť na dosiahnutie príjmov. Nevadí, že ste otvorili neskôr, chce to predsa nejaký čas, než sa zariadi a pod.
poou
07.07.08,09:47
ja by som sa chcela opytat, ak chcem zaplatit najomne do konca roka, mozem si uplatit zo zaplateneho najomneho cele DPH naraz, alebo len podla jednotlivych mesiacov. Diky za radu.
antiny
08.07.08,08:54
DPH celé naraz
betka
08.07.08,10:00
ja by som sa chcela opytat, ak chcem zaplatit najomne do konca roka, mozem si uplatit zo zaplateneho najomneho cele DPH naraz, alebo len podla jednotlivych mesiacov. Diky za radu.

Nájomné predstavuje opakovane dodávanú službu - 19/3 zákona. Daňová povinnosť dodavateľovi vzniká najneskôr posledným dňom obdobia, na kt. sa platba za dodanú službu vzťahuje.

19/6 DP vzniká aj prijatím platby pred skutočnou dodávkou služby. Tento preddavok sa považuje za cenu s daňou, preto je potrebné platbu rozpočítať. Platiteľ je povinný Vám vystaviť daňový doklad podľa par.71 z o dPH do 15 dní.

Ak máte doklad, potom si môžete odpočítať DPH za služby z prijatej platby v nadvaznosti na par. 49/1-právo odpočítať daň zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri službe vznikla daňová povinnosť, .....

par. 51/1 nám hovorí o uplatnení práva na odpočítanie DPH-MAM FA, dań je uvedená v záznamoch.

Záver: Odpočítať DPH si môžete, ak máte od platiteľa doklad-FA.
poou
10.07.08,15:45
Ďakujem pekne za odpoveď. Už si to zapamätám.