martina2006
08.04.08,10:59
Prosím Vás ako správne zaúčtovať platbu kartou v jednoduchom účtovníctve
v programe MRP? Na základe bloku z pokladne zaúčtujem ID priebežné položky
a v členení VOZD a na základe výpisu z účtu tiež priebežné položky?
Ale ako docielim cez ID aby mi zapísalo priebežné položky a aj členenie napr.
REŽ a DPH?
Ďakujem.
lenkak
08.04.08,11:44
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.
martina2006
08.04.08,11:55
Takže ID zaúčtujem 2 položky. A môžem zaúčtovať doklady z celého
mesiaca na 1 ID alebo každý doklad zvlášť, jedná sa o nákupy PHM
a je ich dosť veľa. Ďakujem.
lenkak
08.04.08,12:00
ja účtujem zvlášť, ale keď chceš môžeš aj dokopy, len si urob zoznam dokladov, pekný prehľad, aby si vedela čo všetko si započítala a v akých hodnotách.
beatam
08.04.08,15:10
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.

1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42
Skúšam to, ale obe položky mi to spočíta. Je to v poriadku, len ak dám PP41 mínusom -vtedy je dopad 0. Poradí mi niekto kde robím chybu? Vopred ďakujem.
lenkak
08.04.08,17:11
nechaj to spočítané. Však aj to tak má byť. Keď Ti príde výpis, tam zadáš PP41, a vtedy sa Ti PP vynulujú.
adinka55
09.04.08,06:38
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.

Lenka prosim ta, skusam si to nahodit, ale nechce mi ulozit ten doklad, nakolko mi pise ze mam prijmove aj vydajove polozky v jednom doklade. Robim vo win verzii. Alebo davas vsetko ako zvlast doklad? Ja som skusala dat 1+2 spolu a bod 3 dalsi doklad.
Dakujem.
zuzanar
09.04.08,10:05
Ja dávam každý pohyb zvlášť.
beatam
09.04.08,12:26
nechaj to spočítané. Však aj to tak má byť. Keď Ti príde výpis, tam zadáš PP41, a vtedy sa Ti PP vynulujú.
Ďakujem, PP sú mi jasné. Ale ked dám v 1 doklade
- 25 VOZD 100+19
- 42 PP 119
mám "celkom" 238. A v zozname DPH dokladov mám tiež súčet "dupľom".
Asi bude lepšie dať pohyby zvlášť - ako zuzanar. Pekný deň.
lenkak
09.04.08,17:26
mne to do zoznamu dph nejde 2x, aj keď to mám v inej kolonke.
ivti
09.04.08,17:33
Ja účtujem platbu kartou na základe bankového výpisu priamo do výdavkov a do DPH a doklad z pokladne už len doložím k bankovému výpisu. Nie je to takto jednoduchšie?
lenkak
09.04.08,17:42
pozri predpisy účtovanie od 1.1.2008.
ivti
10.04.08,07:45
Poradíte mi kde sa to dá pozrieť?
evina
10.04.08,07:46
ivti
10.04.08,08:34
Prosím Vás a to ešte pri niečom sa takto výrazne menil spôsob účtovania?
paťuška
10.04.08,09:47
Ja takéto nákupy prikladám k výpisu z účtu a účtujem priamo a myslím, že to nie je chyba, lebo tak či tak to bolo platené z BÚ, takže som toho názoru, že účtovanie cez priebežné položky je zbytočné.;)
Petra29
10.04.08,10:01
Ja takéto nákupy prikladám k výpisu z účtu a účtujem priamo a myslím, že to nie je chyba, lebo tak či tak to bolo platené z BÚ, takže som toho názoru, že účtovanie cez priebežné položky je zbytočné.;)
Myslíš si to napriek tomu, že tak stanovuje zákon?
paťuška
10.04.08,10:06
čo tým myslíš, že tak stanovuje zákon. Asi som niečo nepostrehla:confused:
Muška
10.04.08,10:06
....a pre mňa je platba kartou /ako platba hotovosťou iba peniaze sú v inej "elektronickej" forme

....a takú istú sumu príjmem do pokladne z PP
....a pri dodaní výpisu z účtu vydám peniaze do PP
Petra29
10.04.08,10:10
čo tým myslíš, že tak stanovuje zákon. Asi som niečo nepostrehla:confused:
klik príspevok 14, § 12
paťuška
10.04.08,10:20
vďaka za radu, ale kto to vymyslel.....?.... To aby sme mali o dva riadky v PD viac...
Petra29
10.04.08,10:20
....a pre mňa je platba kartou /ako platba hotovosťou iba peniaze sú v inej "elektronickej" forme

....a takú istú sumu príjmem do pokladne z PP
....a pri dodaní výpisu z účtu vydám peniaze do PP
V každom prípade účtujeme na základe ERP aj BU /či to berieme alebo neberieme ako elektron.peniažky/,
aj podľa starých postupov som účtovala 2-krát na základe 2 dokladov,
tým som chcela povedať, že pripnutie ERP k BU mi nesedelo nikdy.
Muška
10.04.08,10:28
V každom prípade účtujeme na základe ERP aj BU /či to berieme alebo neberieme ako elektron.peniažky/,
aj podľa starých postupov som účtovala 2-krát na základe 2 dokladov,
tým som chcela povedať, že pripnutie ERP k BU mi nesedelo nikdy.
Peťka,
s tým súhlasím.
Ja to robím od začiatku, tak ako som písala vyššie.
- registračný blok - výdaj z pokladne ako "v hotovosti"
- a zároveň urobím PP - príjem do pokladne
- príde účet - urobím cez PP -výdaj z banky.

....ja viem, že ma tu časť porady "ukameňuje" ....že som nič nevydala z pokladne....a mám si urobiť "interný doklad"....., ale pri tom množstve dokladov cez kartu sa mi to zdá v JU zbytočné papierovanie.
A zvlášť keď nakupujú z kariet - osobná, podnikateľská, karta manželky, frajerky, kamaráta.....atd.
....a myslím, že ide hlavne o to , aby bolo účtovníctvo "prehľadné".
Petra29
10.04.08,10:32
Áno Muška, pamätám sa, že som čítala na porade tému ohľadne elektr.peňazí, ktorá podporovala /resp.zdôvodňovala/ takýto spôsob účtovania ako popisuješ.
ivti
10.04.08,10:35
A prosím vás takto cez priebežné položky sa musí účtovať aj platba kartou na osobnú spotrebu?
Muška
10.04.08,10:39
A prosím vás takto cez priebežné položky sa musí účtovať aj platba kartou na osobnú spotrebu?
to dávam z BU rovno - osobná spotreba
Petra29
10.04.08,10:40
A prosím vás takto cez priebežné položky sa musí účtovať aj platba kartou na osobnú spotrebu?
V tomto prípade som zástanca toho, že podnikateľský účet sa má používať na podnikateľský účel. Výbery kartou, výbery z účtu a výbery z pokladne uznávam ako osobnú spotrebu. Ale ak hradí kartou osobnú spotrebu, tiež by som použila PP.Oprava: Postupy JU to nestanovujú, §12, § 4 ods.6 e), takže rovno do os.spotreby
ego.mc
12.04.08,15:12
Peťka,
s tým súhlasím.
Ja to robím od začiatku, tak ako som písala vyššie.
- registračný blok - výdaj z pokladne ako "v hotovosti"
- a zároveň urobím PP - príjem do pokladne
- príde účet - urobím cez PP -výdaj z banky.

....ja viem, že ma tu časť porady "ukameňuje" ....že som nič nevydala z pokladne....a mám si urobiť "interný doklad"....., ale pri tom množstve dokladov cez kartu sa mi to zdá v JU zbytočné papierovanie.
A zvlášť keď nakupujú z kariet - osobná, podnikateľská, karta manželky, frajerky, kamaráta.....atd.
....a myslím, že ide hlavne o to , aby bolo účtovníctvo "prehľadné".

Robím to podobne (účtujem v MRP DOS a ID ani pokladňa sa mi nepáčia:)), zriadil som si virtuálny BÚ nazvaný "platobné karty" s nulovým stavom a z neho dávam VOZD a príjem z PP dňom platby. V peňažnom denníku sa zobrazuje, čo sa zobrazovať má a zároveň mám presný prehľad, čo a kedy sa kartami platilo.
Erika-ežka
11.07.08,11:03
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.
Prosím Vás, ako by sa malo v MRP programe správne účtovať platba kartou - prípad rozoberaný v "Metro doklady (http://www.porada.sk/t83985-metro-doklady.html) " (príspevky 10-17)???
Keby som postupovala nasledovne:
Vystavím ID kde naúčtujem len sumu 3000 VOZD - tovar a priebežné položky výdaj.
Platba hotovosťou: VOZD 7000 + 1900 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a úbytok peňazí z pokladne
Výpis z banky: úbytok peňazí z účtu a priebežné položky príjem
Priebežné položky sa vyrovnajú a vlastne cez ID sa účtuje len suma uhradená cez ID kartu.
Len si neviem predstaviť ako by sa mi to dostalo do DPH záznamov, aby som si mohla skontrolovať aj DPH-čku.
Prosím Vás ako pri tomto postupujete?
Erika-ežka
11.07.08,16:18
Prosím Vás, ako by sa malo v MRP programe správne účtovať platba kartou - prípad rozoberaný v "Metro doklady (http://www.porada.sk/t83985-metro-doklady.html) " (príspevky 10-17)???
Keby som postupovala nasledovne:
Vystavím ID kde naúčtujem len sumu 3000 VOZD - tovar a priebežné položky výdaj.
Platba hotovosťou: VOZD 7000 + 1900 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a úbytok peňazí z pokladne
Výpis z banky: úbytok peňazí z účtu a priebežné položky príjem
Priebežné položky sa vyrovnajú a vlastne cez ID sa účtuje len suma uhradená cez ID kartu.
Len si neviem predstaviť ako by sa mi to dostalo do DPH záznamov, aby som si mohla skontrolovať aj DPH-čku.
Prosím Vás ako pri tomto postupujete?
Prosím Vás vyjadrite sa mi k tomu ako to robíte v MPR programe Win..... posúvam
lenkak
11.07.08,18:36
Prosím Vás, ako by sa malo v MRP programe správne účtovať platba kartou - prípad rozoberaný v "Metro doklady (http://www.porada.sk/t83985-metro-doklady.html) " (príspevky 10-17)???
Keby som postupovala nasledovne:
Vystavím ID kde naúčtujem len sumu 3000 VOZD - tovar a priebežné položky výdaj.
Platba hotovosťou: VOZD 7000 + 1900 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a úbytok peňazí z pokladne
Výpis z banky: úbytok peňazí z účtu a priebežné položky príjem
Priebežné položky sa vyrovnajú a vlastne cez ID sa účtuje len suma uhradená cez ID kartu.
Len si neviem predstaviť ako by sa mi to dostalo do DPH záznamov, aby som si mohla skontrolovať aj DPH-čku.
Prosím Vás ako pri tomto postupujete?

1. máš dve možnosti, buď ku internému dokladu dáš typ dph 40, základ a dph, a pôjde Ti dph do dph záznamov, alebo to urobíš v pokladni, stačí Ti dať typ dph 40 a rozpísať základ + DPH,
2. Metro faktúru zaeviduješ k prijatým fa a z tade Ti pôjde priamo dph, a potom už cez id a hotovosť budeš uhrádzať fa.
Erika-ežka
11.07.08,18:42
1. máš dve možnosti, buď ku internému dokladu dáš typ dph 40, základ a dph, a pôjde Ti dph do dph záznamov, alebo to urobíš v pokladni, stačí Ti dať typ dph 40 a rozpísať základ + DPH,
2. Metro faktúru zaeviduješ k prijatým fa a z tade Ti pôjde priamo dph, a potom už cez id a hotovosť budeš uhrádzať fa.
Veď ja to dávam do ostatných záväzkoch a tam je to aj super prehľadné, lebo sa dá evidovať viac úhrad a viem to odkontrolovať aj v zozname dokladov DPH. Čo si neviem veľmi predstaviť v prvom prípade. Lebo originál fa by som musela dať k ID a fotokópiu k VPD a mám pocit, že by bol v tom väčší "humbug". Len v tom prípade porušujem postupy účtovania, lebo platbu cez ID kartu nedávam cez priebežné položky. Tak sa rozhodujem, či to idem prerábať, alebo ..... neviem
A veľmi pekne ďakujem, že si sa ozvala....
Erika-ežka
12.07.08,04:41
1. máš dve možnosti, buď ku internému dokladu dáš typ dph 40, základ a dph, a pôjde Ti dph do dph záznamov, alebo to urobíš v pokladni, stačí Ti dať typ dph 40 a rozpísať základ + DPH,
2. Metro faktúru zaeviduješ k prijatým fa a z tade Ti pôjde priamo dph, a potom už cez id a hotovosť budeš uhrádzať fa.
Asi jediný spôsob, aby to bolo v súlade s postupmi je:
Napr. Metro - doklad 10.000,- SK + DPH 1.900 = 11.900 Sk
úhrada cez ID kartu 3.000,- Sk, v hotovosti 8.900,- Sk
Vystavím Int.doklad na 2521 VOZD + 479 DPH + 42 priebežné položky (spolu 3.000 SK)
Hotovostná úhrada - VPD (fotokópia dokladu) 7479 VOZD + 1421 DPH (výdaj z pokladne) (spolu 8.900,-Sk)
Výpis z banky: 41 priebežné položky a úbytok peňazí na účte.
Osobne si myslím, že by to malo takto byť, aby to bolo cez priebežné položky a aby sa to dostalo aj do Zoznamu DPH dokladov. Aj keď sa mi to zdá príliš zložité. Len keby som išla cez záväzky, tak by som obišla účtovanie platby kartou cez priebežné položky....
Prosím Vás, kto používa tento program, vyjadrite sa mi k tomu. Vopred ďakujem.
AnnaK
12.07.08,06:29
Veď ja to dávam do ostatných záväzkoch a tam je to aj super prehľadné, lebo sa dá evidovať viac úhrad a viem to odkontrolovať aj v zozname dokladov DPH. Čo si neviem veľmi predstaviť v prvom prípade. Lebo originál fa by som musela dať k ID a fotokópiu k VPD a mám pocit, že by bol v tom väčší "humbug". Len v tom prípade porušujem postupy účtovania, lebo platbu cez ID kartu nedávam cez priebežné položky. Tak sa rozhodujem, či to idem prerábať, alebo ..... neviem
A veľmi pekne ďakujem, že si sa ozvala....
Erika, ja to robím zrejme presne tak, ako to robíš ty. Všetky platby kartou najskôr zaevidujem do ostatných záväzkov. Myslím, že je to správne, lebo nákup bol napr. 5.7.2008, ale z bankového účtu to bude odpísané až 8.7.2008, takže sa skutočne jedná o vznik záväzku a úhradu záväzku. Ďalšia vec, ktorá mi na tomto spôsobe vyhovuje, je tá že mám všetky platby kartou prehľadne očíslované a ľahko sa mi kontroluje aj DPH. Účtujem samozrejme samostatne každý bloček, každý nákup. Do variabilného symbolu zadávam IČO dodávateľa, takže napr. si môžem vytlačiť aj prehľad, za koľko som u konkrétneho dodávateľa nakúpila tovaru alebo PHL. To účtovanie cez priebežné položky sa mi teda vôbec nepáči a zdá sa mi to ako nezmysel, stále neviem, ako by som to v tomto programe zrealizovala aby to bolo podľa postupov účtovania. A ešte sa mi to zdá aj neprehľadné a zbytočne komplikované.
Takže mám bloček o nákupe, nalepím na čistý papier, očíslujem a zaúčtujem ostatný záväzok, zadám aj typ DPH.
Príde mi výpis z účtu, zaúčtujem úhradu záväzku a mám hotovo. Je to prehľadné, zrozumiteľné a to sú predsa zásady uvedené v zákone o účtovníctve.
Erika-ežka
12.07.08,06:40
Erika, ja to robím zrejme presne tak, ako to robíš ty. Všetky platby kartou najskôr zaevidujem do ostatných záväzkov. Myslím, že je to správne, lebo nákup bol napr. 5.7.2008, ale z bankového účtu to bude odpísané až 8.7.2008, takže sa skutočne jedná o vznik záväzku a úhradu záväzku. Ďalšia vec, ktorá mi na tomto spôsobe vyhovuje, je tá že mám všetky platby kartou prehľadne očíslované a ľahko sa mi kontroluje aj DPH. Účtujem samozrejme samostatne každý bloček, každý nákup. Do variabilného symbolu zadávam IČO dodávateľa, takže napr. si môžem vytlačiť aj prehľad, za koľko som u konkrétneho dodávateľa nakúpila tovaru alebo PHL. To účtovanie cez priebežné položky sa mi teda vôbec nepáči a zdá sa mi to ako nezmysel, stále neviem, ako by som to v tomto programe zrealizovala aby to bolo podľa postupov účtovania. A ešte sa mi to zdá aj neprehľadné a zbytočne komplikované.
Takže mám bloček o nákupe, nalepím na čistý papier, očíslujem a zaúčtujem ostatný záväzok, zadám aj typ DPH.
Príde mi výpis z účtu, zaúčtujem úhradu záväzku a mám hotovo. Je to prehľadné, zrozumiteľné a to sú predsa zásady uvedené v zákone o účtovníctve.
No mne to cez ostatné záväzky úúúúúúúúúúplne vyhovuje, hlavne si môžem vytlačiť aj jednotlivé platby. Lenže porušujem postupy účt. v JÚ od 1.1.08 viď:
§ 12 Zákon o účt.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom
denníku odberateľa účtuje priebežná položka
na strane výdavku v sume uhradenej platby
a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe
výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania
platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka
na strane príjmu.

Kukni si " Metro doklady ". Bola som ohľadom toho aj na DÚ, lenže oni ešte toto nekontrolujú (kontrolujú ešte staršie roky), ale povedali mi len toľko, že musím dodržiavať nové postupy a že v blízkej budúcnosti sa budú kontroly zameriavať práve na dodržiavanie postupov.
Keď je len platba ID kartou na celú sumu, to si viem predstaviť cez priebežné položky a inter. doklad, ale keď platí pár korún v hotovosti a ostatok cez ID kartu- potom je to v praxi horšie a hlavne sa to nedá nejak prehľadne urobiť. Preto chcem vedieť ako to v praxi robia ostatní, len dáko odpovede nepríchádzajú :mee:.
AnnaK
12.07.08,07:05
V tvojom prípade si myslím, že sa jednoznačne jedná o vznik záväzku a úhradu záväzku časť v hotovosti a časť kartou z bankového účtu.
Teoreticky sa tie postupy účtovania zdajú byť v poriadku a vyzerá to úžasne jednoducho, ale prakticky to realizovať inak ako viacerými zápismi nejde, a tým sa to stáva neprehľadné, krkolomné a zložité.
Určite je jednoduchšie dať pokutu za nedodržiavanie postupov účtovania ako nájsť výdavky, ktoré sú v rozpore napr. so zákonom o DzP. Ale nie je zákon o účtovníctve nadradený postupom účtovania? A najmä ak sú dodržané základné zásady účtovníctva a je zrejmé, že účtovníctvo sa vedie priebežne a zrozumiteľne.
Erika-ežka
12.07.08,07:11
V tvojom prípade si myslím, že sa jednoznačne jedná o vznik záväzku a úhradu záväzku časť v hotovosti a časť kartou z bankového účtu.
Teoreticky sa tie postupy účtovania zdajú byť v poriadku a vyzerá to úžasne jednoducho, ale prakticky to realizovať inak ako viacerými zápismi nejde, a tým sa to stáva neprehľadné, krkolomné a zložité.
Určite je jednoduchšie dať pokutu za nedodržiavanie postupov účtovania ako nájsť výdavky, ktoré sú v rozpore napr. so zákonom o DzP. Ale nie je zákon o účtovníctve nadradený postupom účtovania? A najmä ak sú dodržané základné zásady účtovníctva a je zrejmé, že účtovníctvo sa vedie priebežne a zrozumiteľne.
Veď práve. Je jednoduché povedať: "musíte ísť v súlade s postupmi účtovania" ako nájsť v praxi správne riešenie. Aj tie doklady z Metra - sa volajú síce Faktúra (takže by som obhajovala, že je to záväzok) ale má to aj číslo DKP - takže neviem či sa to potom neberia ako doklad z RP. Určite tu mnoho účtovníkov má takýto prípad a pravdepodobne to robia tak ako im to vyhovuje, len v konečnom dôsledku veeeeľmi záleží "kto" príde na kontrolu.
Ale bola by som rada, kto účtuje takéto doklady, aby sa k tomu vyjadrili. díky
Jana Acsová
12.07.08,07:57
Má doklad z Metra DKP - daňový kód pokladnice? Ak áno, nejedná sa pri pokladni o úhradu záväzku.
Erika-ežka
12.07.08,08:05
Má doklad z Metra DKP - daňový kód pokladnice? Ak áno, nejedná sa pri pokladni o úhradu záväzku.
Má názov aj Faktúra, ale má aj DKP - takže sa pokladá ako doklad z RP?
Ja by som len rada vedela ako to robia ostatní účtovníci v MRP programe v tom prípade, keď je uhradený tento doklad - časť v hotovosti a časť cez ID kartu. Asi jediný spôsob je ten, ktorý som popísala v príspevku č. 33, len je to dosť zložité a vlastne doklad sa rozdeľuje akoby na dve časti.
Bola by som veľmi rada, aby sa vyjadrili aj ostatní, ktorí účtujú v tomto programe.
Jana Acsová
12.07.08,08:10
Má názov aj Faktúra, ale má aj DKP - takže sa pokladá ako doklad z RP?

§ 71 ods. 5 zákona o DPH:
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Jana Acsová
12.07.08,08:14
Má názov aj Faktúra, ale má aj DKP - takže sa pokladá ako doklad z RP?
On sa nepokladá, on ňou je vyhotovený. Však je to zrejme z podmienok predaja fungujúcich v Metre. Pojem faktúra ako taký je definovaný, resp. má predpísané náležitosti v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty. V prípade, že je vyhotovená registračnou pokladnicou, táto sa používa v súvislosti s hotovostnými úhradami. Zároveň hotovostná faktúra musí obsahovať predpísané náležitosti v závislosti od výšky nákupu.
Erika-ežka
12.07.08,08:14
§ 71 ods. 5 zákona o DPH:
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Nikdy to nie je viac ako 50 000 Sk, takže by to mohlo obstáť cez tie záväzky. To by bolo potešenie na mojej strane, lebo tam je to oveľa viac prehľadnejšie.
Ďakujem Vám. Toto ma nenapadlo.
Jana Acsová
12.07.08,08:16
Ja by som len rada vedela ako to robia ostatní účtovníci v MRP programe v tom prípade, keď je uhradený tento doklad - časť v hotovosti a časť cez ID kartu. Asi jediný spôsob je ten, ktorý som popísala v príspevku č. 33, len je to dosť zložité a vlastne doklad sa rozdeľuje akoby na dve časti. Doklad sa nerozdeľuje, ale vznikli dve účtovné operácie. A to podľa starých aj nových postupov účtovania. Máme dva spôsoby úhrady k jednej faktúre.
Erika-ežka
12.07.08,08:18
On sa nepokladá, on ňou je vyhotovený. Však je to zrejme z podmienok predaja fungujúcich v Metre. Pojem faktúra ako taký je definovaný, resp. má predpísané náležitosti v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty. V prípade, že je vyhotovená registračnou pokladnicou, táto sa používa v súvislosti s hotovostnými úhradami. Zároveň hotovostná faktúra musí obsahovať predpísané náležitosti v závislosti od výšky nákupu.
Dlžím Vám bodík, zatiaľ sa mi nedá. Ani neviete ako mi odľahlo :rolleyes:... už som to chcela všetko prerábať a vyrábať ID. Ďakujem
Jana Acsová
12.07.08,08:19
Nikdy to nie je viac ako 50 000 Sk, takže by to mohlo obstáť cez tie záväzky. To by bolo potešenie na mojej strane, lebo tam je to oveľa viac prehľadnejšie.Nerozumieme sa. Doklad do 50 tis. sk vyhotovený ERP je faktúrou aj keď neobsahuje všetky náležitosti ustanovené § 71 ods. 2 ZDPH. Predstavte si Tesco doklad. Nemá označenie odberateľa. A rovnako je faktúrou. Doklady Metra majú náležitosti navyše. Sú pripravené aj na vyššie úhrady ako 50 tis. Sk. Nič to však nemení, že sa jedná o hotovostný nákup realizovaný cez registračnú pokladnicu. Záväzok nevzniká ak s tovarom neprejdete cez pokladňu bez zaplatenia.
Jana Acsová
12.07.08,08:24
A ešte poznámka:
Kniha faktúr v programoch je súčasťou knihy záväzkov a knihy pohľadávok. Nejedná sa o faktúru vo význame zadefinovanom zákonom o DPH. Faktúra je zaužívaným pojmom obvyklej obchodnej praxe. Dostanete ju aj od neplatiteľa dane z pridanej hodnoty, od rozpočtovej organizácie, mesta atď. Nemusí mať nič spoločné s DPH. Nezamieňajte si všeobecný pojem faktúra s faktúrou podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.

V rámci svojho spôsobu účtovania by ste mali mať ozrejmené, čo je vecnou náplňou účtovania v knihe záväzkov a ak je jej súčasťou kniha došlých faktúr, tak čo bude jej vecnou náplňou. Ďalej čo budete premietať v knihe ostatných záväzkov, knihe záväzkov z pracovno-právnych vzťahov atď. a ako to celé spojíte pre účely vykázania v účtovnej závierke ak nie sú jednotlivé evidencie softvérovo prepojené.
lenkak
12.07.08,19:01
2. Metro faktúru zaeviduješ k prijatým fa a z tade Ti pôjde priamo dph, a potom už cez id a hotovosť budeš uhrádzať fa.

môj postup
id nákup tovaru + cez priebežné položky.
Erika-ežka
14.07.08,09:24
Vďaka.
misolga
15.07.08,06:59
Ahoj Erika,
ja by som postupovala nasledovne, dúfam že postup je správny:
peňažný denník:
1.metro doklad priebežné položky výdaj 11900 Sk / 10000,- náklad a 1900 Dph kód DPH 40 + priložený originál dokladu ( interný doklad)
2.platba v hotovosti : výdaj z pokladne 8900 Sk / príjem priebež.položky 8900 Sk + kópia dokladu
3.platba bankou: : výdaj z banky 3000 Sk/ príjem priebež.položky 3000 sk + kópia dokladu
Erika-ežka
15.07.08,09:10
Ahoj Erika,
ja by som postupovala nasledovne, dúfam že postup je správny:
peňažný denník:
1.metro doklad priebežné položky výdaj 11900 Sk / 10000,- náklad a 1900 Dph kód DPH 40 + priložený originál dokladu ( interný doklad)
2.platba v hotovosti : výdaj z pokladne 8900 Sk / príjem priebež.položky 8900 Sk + kópia dokladu
3.platba bankou: : výdaj z banky 3000 Sk/ príjem priebež.položky 3000 sk + kópia dokladu
No určite je to lepšie a hlavne prehľadnejšie, ako čo som ja vymyslela (viď prísp. 33)
"Napr. Metro - doklad 10.000,- SK + DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) 1.900 = 11.900 Sk
úhrada cez ID kartu 3.000,- Sk, v hotovosti 8.900,- Sk
Vystavím Int.doklad na 2521 VOZD + 479 (http://www.porada.sk/t59537-479-ostatne-dlhodobe-zavazky.html)DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) + 42 priebežné položky (spolu 3.000 SK)
Hotovostná úhrada - VPD (fotokópia dokladu) 7479 VOZD + 1421 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) (výdaj z pokladne) (spolu 8.900,-Sk)
Výpis z banky: 41 priebežné položky a úbytok peňazí na účte"
Ďakujem, že si sa mi na to kukla. Ja som to dávala takto, ale cez ostatné záväzky, ale asi správnejšie je to cez tie ID, tak to prerobím :mee:.
nika.sum
19.10.08,20:26
Ahoj, toto mi akosi uniklo, ale zda sa mi to dost trhle, namiesto aby bolo JU jednoduchsie je to cim dalej tym horsie. Nieco co by sa hravo dalo zvladnut 1 operaciou, sa musi robit 3 operaciami. Ale s tym asi nic nenarobime....:mee:

Ale aj tak citam to dookola, nerozumiem tomu. Mam blok na PHM 1190 Sk platene kartou:
1. pri nakupe to zauctujem na 42 - prijem z PP (ucet/pokladna/nepenazna op.?????) Int.doklad?
2.kedze to potrebujem mat v prev.rezii : 25 (ale tam tiez potrebujem zadat ucet,pokl.....) a doklad?
3. vypis z BU: na 41 vydaj na PP - to je asi jedene co mi dava logiku

Prosim pomozte mi z toho sa vysomarit, v PU to je uplne jasne ale tu to naozaj nechapem
O nieco neskor:
skusila som si zauctovat tak nejake bloky a pouzila som :
1.nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky, potom
2. na 42 znova zavazky - cim sa mi vynulovali a zostala mi suma na prieb.polozkach,
3. pri uhrade dam 41 a banka tym to zmizne z poloziek. Moze to byt aj takto, zakon som dodrzala, ide to cez pp a nezatazujem pokladnu nie?
lenkak
20.10.08,18:25
1 zápis obsahuje dva riadky: citujem z tvojho príspevku
-nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky
-zauctujem na 42 - prijem z PP
2 zápis obsahuje
-41 vydaj na PP
takto je to najjednoduchšie.
nika.sum
21.10.08,07:41
1 zápis obsahuje dva riadky: citujem z tvojho príspevku
-nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky
-zauctujem na 42 - prijem z PP
2 zápis obsahuje
-41 vydaj na PP
takto je to najjednoduchšie.

len ten 1. zapis - nemam ako 2 polozky zapisu, lebo mi vyhadzuje program ze nemozem dat prijem a vydaj do jedneho zapisu, tak to mam ako dva zapisy. Dakujem velmi pekne
lenkak
21.10.08,20:02
môžeš dať aj jeden, aby sa Ti aj v denníku zobrazil jeden riadok, nie dva, kľudne môžeš ignorovať hlášku že máš aj príjem aj výdaj v jednom zápise. Ale je to len na Tebe, či budeš mať jeden riadok, alebo dva.
Zlata
05.11.08,06:38
Ahoj, na Porade!
Neviem či to patrí presne do tejto porady, týka sa to predaja cez kartu.
Program MRP - ERP.
Uzávierky (denné aj mesačné) majú vyčíslený:
1. zákl. dane 19% + daň 19%,
2. zákl. dane 10% + daň 10%
3. hotovosť jednou sumou
4. platba kartou jednou sumou

Z predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že aj tržby treba učtovať cez priebežné položky a interné doklady.
Najskor zaučtovať predaj tovaru cez ID (ZD+DPH), hneď následne príjmový doklad na hotovosť a zrušiť časť PP z hotovosti a čakať na učet, zrušiť ďaľšiu časť z priebežných položiek.
Keďže majú účet v SLSP, odtiaľ nepríde celá suma, časť si hneď ponecháva banka.
Takže na prieb.položkách mi ostane časť, ktorú si necháva banka za svoje služby. Banka posiela o tej výške avizo, tak túto časť zrušiť ako nepeňažnú operáciu v členení prevádzková režia a prieb. položky.
Neviem či to vôbec takto pôjde? Až teraz si zaviedli terminál na platby kartou.
sway
05.11.08,07:01
Ahoj, na Porade!
Neviem či to patrí presne do tejto porady, týka sa to predaja cez kartu.
Program MRP - ERP.
Uzávierky (denné aj mesačné) majú vyčíslený:
1. zákl. dane 19% + daň 19%,
2. zákl. dane 10% + daň 10%
3. hotovosť jednou sumou
4. platba kartou jednou sumou

Z predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že aj tržby treba učtovať cez priebežné položky a interné doklady.
Najskor zaučtovať predaj tovaru cez ID (ZD+DPH), hneď následne príjmový doklad na hotovosť a zrušiť časť PP z hotovosti a čakať na učet, zrušiť ďaľšiu časť z priebežných položiek.
Keďže majú účet v SLSP, odtiaľ nepríde celá suma, časť si hneď ponecháva banka.
Takže na prieb.položkách mi ostane časť, ktorú si necháva banka za svoje služby. Banka posiela o tej výške avizo, tak túto časť zrušiť ako nepeňažnú operáciu v členení prevádzková režia a prieb. položky.
Neviem či to vôbec takto pôjde? Až teraz si zaviedli terminál na platby kartou.

Nerobím v MRP ale myslím že to nevadí.
Priebežné položky si účtuj v plnej sume a to tak, že banku budeš účtovať 2 zápismy a to 1 zápis celá suma na priebežnú položku plusom - čím sa ti PP vyrovná a suma poplatku mínusom do réžie. A tak budeš mať poplatok v nákladoch a PP vyrovnanú.
napríklad platili kartou 200 sk
cez pokladňu máš PP -200
na banku ti príde 190
zaúčtuješ na banke PP +200
do réžije -10
sedí ti výpis + 190 aj PP 200.
;)
misolga
05.11.08,07:59
Ja pri platbách kartou postupujem nasledovne:
V knihe pokladni si každý deň zaúčtujem predaj reg.pokladňou ako príjem a platbu kartou ako výdaj.

Raz do mesiaca do denníka zaúčtujem mesačnú uzávieku :
+ tržby reg.pokladňou ako príjem do pokladne / tržby tovar+dph
- zúčtovanie platba kartou ako výdaj z pokl. /príjem na pp ( stl.41)

Priebežne podľa bank.výpisov účtujem príjem platbu kartou :
+príjem banka/výdaj z pp (stl.42)
- výdaj banka/prev.réžia - bank.provízia
renix1
15.12.08,19:04
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.

lenka, pp máš naopak, nie?
1- p.p. výdaj/41 a výdavok celkom napr. tovar
2- keď príde výpis z banky, platba za nákup tovaru sa zaúčtuje: výdavok z bankového účtu a p.p. príjem /42
mám to z DUO 4/2008
lenkak
15.12.08,19:43
v denníku sa položky zobrazia tak ako píšeš. Ale pp nahadzuješ tak ako som písala ja.
Muška
15.12.08,19:46
Lienočka,
vo Win stačia 2 zápisy.
V MRP - DOS to asi neide, alebo som niečo prehliadla??
lenkak
15.12.08,19:52
dos verziu momentálne nemám, dakedy som mala demo, ale starú verziu.
Muška
15.12.08,20:09
Lienka
som si aj myslela, to by asi vedela Vlastička :)

P.S.
Fotečky Azuritka & Martinka ninčen??? :eek:
lenkak
15.12.08,20:22
mimotemy
Muši, P.S. pozri si mail, reklamácia sa prijíma.:D
martina100
16.12.08,06:46
Ahojte poradaci, skumam tuto temu a snazim sa to pochopit, mozete mi niekto odobrit postup v JU:
1. uctujem vydaj cez ID - VOZD v cleneni tovar + DPH
2. uctujem prijem cez dalsi ID - v cleneni Priebezne polozky vydaj
3. uctujem vydaj cez bankovy vypis - v cleneni Priebezne polozky prijem

Je to takto spravne?
Marína
16.12.08,08:19
Pozri si priložený súbor.
nika.sum
25.03.09,10:02
Ahoj, este sa chcem uistit. Aky datumy davate ked uctujete platbu kartou. Ide mi hlavne o prelom roka. Tovar kupeny 29.12.08, z uctu stiahnute 02.01.2009. Ide mi o to kedy to ide do nakladov r. 2008 alebo r. 2009?
nika.sum
25.03.09,15:52
Prosím viete mi poradit? Ja by som to dala do r. 2008 nakolko peniazmi uz hybat v banke nemozem, len na vypise su odpisane v r. 2009. A podla postupov uctovania sa mi to zda spravne.
beatam
25.03.09,16:43
Platba 29.12.2008 - VOZD
Rozdiel bude uvedený vo výkaze MaZ - priebežné položky
nika.sum
26.03.09,05:13
Platba 29.12.2008 - VOZD
Rozdiel bude uvedený vo výkaze MaZ - priebežné položky
Super, tak presne som to aj robila, len ma zmiatli niektore starsie prispevky.Dakujem
jana007
21.04.09,07:25
Prosím ako účtujete v MRP tržby za služby, ak časť cez hradená v hotovosti a časť cez platobný terminál. Má to ísť cez priebežné položky alebo ako? Na stránke MRP uvádzajú takýto spôsob účtovania:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=279

Prosím ako to má byť správne? Doteraz sme platobný terminál nepoužívali. V zmysle postupov učtovania by to malo byť cez priebežné položky, ale podľa MRP to mám účtovať priamo do príjmov. Ako to robíte vy?
jana007
21.04.09,08:02
Prosím ako účtujete v MRP tržby za služby, ak časť cez hradená v hotovosti a časť cez platobný terminál. Má to ísť cez priebežné položky alebo ako? Na stránke MRP uvádzajú takýto spôsob účtovania:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=279

Prosím ako to má byť správne? Doteraz sme platobný terminál nepoužívali. V zmysle postupov učtovania by to malo byť cez priebežné položky, ale podľa MRP to mám účtovať priamo do príjmov. Ako to robíte vy?

Poradíte mi prosím?
emily 2
28.09.09,07:08
Posúvam.

Táto otázka zaujíma aj mňa , začali sme prijímať tržby za tovar cez terminál.
ďakujem
nika.sum
28.09.09,07:15
Ahoj ja som tiez nedavno zacala uctovat trzby(sice za tovar, nie sluzby) kt. mame v hotovosti, cez terminal a este aj platba str.listkami. Podla toho co som si nastudovala robim to takto:
211xx/604 celkova trzba (bez DPH)
211xx/343xx DPH
261/211xx Tržba platobnou kartou (suma aj s DPH)
213/211xx Tržba str.listkami (suma aj s DPH)
emily 2
28.09.09,07:19
ja robim "jednoduche účtovníctvo"
nika.sum
28.09.09,07:23
ospravedlnujem sa tolko sa teraz trapim nad jednou vecou v PU, ze som si to nevsimla
emily 2
28.09.09,07:33
Prosím ako účtujete v MRP tržby za služby, ak časť cez hradená v hotovosti a časť cez platobný terminál. Má to ísť cez priebežné položky alebo ako? Na stránke MRP uvádzajú takýto spôsob účtovania:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=279

Prosím ako to má byť správne? Doteraz sme platobný terminál nepoužívali. V zmysle postupov učtovania by to malo byť cez priebežné položky, ale podľa MRP to mám účtovať priamo do príjmov. Ako to robíte vy?


Poradí niekto ako to robiť správne v JU ??

vďaka
jana007
30.09.09,10:16
Tržbu za celý deň si nahodím do ostatných pohľadávok. Úhrady v hotovosti zaúčtujem cez pokladnu ako POZD - pohyb "2" v MRP. Úhradu cez platobný terminál zaúčtujem nepenažnú operáciu : v deň uskutočnenia tržby - pohyb "2" a pohyb "41" priebežné položky. Keď mi príde výpis tak účtujem pohyb "42" priebežné položky. Tým sa priebežné položky vyrovnajú. Príjem na účet je menší o poplatok, ktorý si strhla banka - to je prevádzková réžia.
emily 2
30.09.09,10:38
Prešla som viac prispevkov na porade a chcela by som to zaučtovať takto:
Pr. : 21.9. Tržba spolu 357,- z toho POZD 300,- PNZD 57,- ( DPH ) Sumu 119,- sme prijali cez terminál .
Zaevidujem si pohľadávku - Tržby ERP v sume 357,- a postupne ju budem uhrádzať :

1. Tržba do pokladne 181,- POZD a 57,- PNZD
2. Príjem na PP 42/.. suma 119,-

Na účet príde 116,90 (stiahnutá provízia 2,10 ) :
3. Výdaj z PP 41/.. suma 116,90
4. Tržba na účet 116,90 POZD - celé

5. Výdaj z PP 41/.. suma 2,10
6. Tržba ... 2,10 (Nepen.)
7. Prev. réžia - provízia banke 2,10 ( Nepen.)

Mám to zle , alebo to tak môžem účtovať ?

ďakujem
emily2
emily 2
30.09.09,10:50
Kým som napísala moju otázku , tak mi jana007 odpovedala, ďakujem, v podstate to tak mám ,ale pozrite sa mi na to ešte prosím.

emily2
amater3
23.10.09,11:41
1 zápis obsahuje dva riadky: citujem z tvojho príspevku
-nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky
-zauctujem na 42 - prijem z PP
2 zápis obsahuje
-41 vydaj na PP
takto je to najjednoduchšie.
Zdravím, potreboval som vyriešiť problém so zaúčtovaním PHM platenej kartou, dočítal som sa tu všetko čo som potreboval len som si neni istý tým výberom v položke kde sa vyberá účet/pokladňa/nepeňažné op./odpisy a to posledné Záv. nie sú nahodou závierkové operácie? Lebo Vy to tu píšete ako záväzky...

ďakujem za odpoveď
lenkak
23.10.09,19:06
to záv - je naozaj závierková operácia. Kľudne môžte použiť typ nepeňažnú operáciu.
Melnick
23.10.09,20:06
Zdravím, potreboval som vyriešiť problém so zaúčtovaním PHM platenej kartou, dočítal som sa tu všetko čo som potreboval len som si neni istý tým výberom v položke kde sa vyberá účet/pokladňa/nepeňažné op./odpisy a to posledné Záv. nie sú nahodou závierkové operácie? Lebo Vy to tu píšete ako záväzky...

ďakujem za odpoveď


http://www.mrp.sk/PDF_FAQ/Platba_kartou.pdf

Super návod, ktorý som ja využila v inom programe. ;)