ixis
08.04.08,11:49
Prosím Vás pekne, poraďte mi.
Som SZČO, chystám sa zamestnať človeka na dohodu o prac. činn., ktorý je zamestaný na plný úväzok.Predpokladaná mzda je cca 10.000,- Sk
1. Musím isť do SP a nahlásiť seba ako zamestnávateľa a jeho ako zamestanca + mesačne odvody ?
2. A čo s daňovým úradom, platiť zrážkovú daň vo výške 19 % a ešte dávať aj nejaké štvrťročné výkazy ?

Poraďte mi.
Tweety
08.04.08,09:50
Prosím Vás pekne, poraďte mi.
Som SZČO, chystám sa zamestnať človeka na dohodu o prac. činn., ktorý je zamestaný na plný úväzok.Predpokladaná mzda je cca 10.000,- Sk
1. Musím isť do SP a nahlásiť seba ako zamestnávateľa a jeho ako zamestanca + mesačne odvody ?
2. A čo s daňovým úradom, platiť zrážkovú daň vo výške 19 % a ešte dávať aj nejaké štvrťročné výkazy ?

Poraďte mi.
1. áno
2. áno, a rovnako sa prihlásiť k dani zo ZČ. Doplním, príjem do 5000.-ZD- nad 5000.- preddavková daň.
HankaS
08.04.08,09:53
Zrážkovou daňou sa dania príjmy do 5000,- SK, a zamestnanec nepodpísal vyhlásenie k mzde.
Katka0208
08.04.08,10:02
Ano, v sociálnej poistovni nahlasit SZCO aj zamestnanca. Budes zanho platit odvody na urazove a garancne poistenie a odovzdavat mesacne vykazy. Takisto sa nahlásit na Danovy urad. Treba tam odniest papier, na ktorom bude napisane ze zacinas zamestnavat zamestnancov a od akeho datumu . Kedze je to prijem nad 5000 sk tak budes platit preddavkovu dan. A takisto odovzdatvat stvrtrocne prehlady.
ixis
08.04.08,10:04
STE ZLATí, žE STA TAKí PROMPTNí. Ale aj tak mám z toho guláš.ČO z toho vyplýva pre zamestnávateľa a zamestanca,
Zámestnávateľ platí mes. preddavok 1.900,- DÚ a nejaké tie % do GF a úrazové a štvrťročne podávam prehľady o zaplatených preddavkoch.

A zamestnanec to rieši v ročnom zúčtovaní u svojho "normálneho zamestnávateľa "

Ď.
Katka0208
08.04.08,10:04
A samozrejme, ak ti podpise vyhlasenie, tak nemusis prijem zdanovat.
Tweety
08.04.08,10:05
A samozrejme, ak ti podpise vyhlasenie, tak nemusis prijem zdanovat.
Kedže je zamestnaný aj u iného zamestnáv., NČ si už nemôže u nej uplatniť.
Katka0208
08.04.08,10:08
No ak ti podpise vyhlasenie, tak nemusis platit tych 1900 sk. A odvody by boli vo vyske asi 105 sk. Nezabudnut na tie prehlady na DU a vykazy do poistovne. A ano, vyriesi to v rocnom zuctovani u "normalneho" zamestnavatela.
Katka0208
08.04.08,10:09
Aha, sa ospravedlnujem. Samozrejme, ze Tweety ma pravdu. Uz musis prijem zdanovat, lebo NCZD si moze uplatnit len u jedneho zamestnavatela. Pardon, som si neuvedomila.
Tweety
08.04.08,10:12
STE ZLATí, žE STA TAKí PROMPTNí. Ale aj tak mám z toho guláš.ČO z toho vyplýva pre zamestnávateľa a zamestanca,
Zámestnávateľ platí mes. preddavok 1.900,- DÚ a nejaké tie % do GF a úrazové a štvrťročne podávam prehľady o zaplatených preddavkoch.

A zamestnanec to rieši v ročnom zúčtovaní u svojho "normálneho zamestnávateľa "

Ď.
Každá odmena podlieha zdaneniu, ak bude do výšky 5000.- daň bude zrážková, ak nad 5000.- bude preddavková. VZ na odvody GP, Úp( odvádza iba zamestnáv.) bude výška odmeny. Na DÚ budeš posielať kvartálne prehľady. RZD budeš len v prípade, že budeš o vykonanie k 15.2.2009 požiadaná.
ixis
08.04.08,10:25
Ste zlatká, ďakujem veľmu, už mám v tom jasnejšie.

Pekný deň