ingkajo
30.03.05,16:44
Zdravim,
v 11/2004 mi bola priznaná dotácia z NúP na základe uhradených výdavkov (PC=29000,-, kanc.nabytok 27000,-), dotáciu (56000,-) mi však poslali až 02/2005 a teraz neviem, či tieto výdavky sú daňovými výdavkami v roku 2004 a dotácia zdaniteľným príjmom v roku 2005, alebo výdavky budú daň. výdavkami až v roku 2005?
Ak by niekto vedel pomôcť, vopred dik.
via
30.03.05,17:41
povedala by som, ze na NÚP to administrativa pekne nezvladla .... zbytocne problemym, ale tusim s tym nic nenarobis. ja by som tie vydavky nechala v roku 2004, a kedze dotacia prisla az v roku 2005, zahrnula by som ju do prijmov r. 2005. v roku 2004 v pohladavkach.
dufam, ze sa este niekto ozve, tiez ma to zaujima.
ingkajo
30.03.05,17:50
povedala by som, ze na NÚP to administrativa pekne nezvladla .... zbytocne problemym, ale tusim s tym nic nenarobis. ja by som tie vydavky nechala v roku 2004, a kedze dotacia prisla az v roku 2005, zahrnula by som ju do prijmov r. 2005. v roku 2004 v pohladavkach.
dufam, ze sa este niekto ozve, tiez ma to zaujima.
no zatial to mam tak zauctovane, takze dik, ze si mi to potvrdila aspon s malou istotou
ondrejvla
30.03.05,17:57
povedala by som, ze na NÚP to administrativa pekne nezvladla .... zbytocne problemym, ale tusim s tym nic nenarobis. ja by som tie vydavky nechala v roku 2004, a kedze dotacia prisla az v roku 2005, zahrnula by som ju do prijmov r. 2005. v roku 2004 v pohladavkach.
dufam, ze sa este niekto ozve, tiez ma to zaujima.
Ja by som to urobila podobne, zaúčtovala by som interným dokladom zmluvu o dotácii, majetok by som dala ako hmotný -SHV a tým by som mala pohľadávku voči NÚP. V roku 2005 príjem pohľadávky-no, myslím, že by to mohlo aj takto byť. V PÚ by to nebol problém, lae v JÚ je to pre mňa trošku väčší problémik.
andrej_rv
30.03.05,17:57
Je to trošku zamotané, ale vychádzajúc z § 17 ods.3 písm. h zákona o dani z príjmov a z § 10b postupov účtovania v JÚ by som to účtoval asi takto:
- nákup PC a nábytku zaúčtovať do daňových výdavkov
- rozhodnutie (prísľub) o priznaní dotácie zaúčtovať v 11/04 do ostatných pohľadávok neovplyvňujúcich daň
- v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažnú operáciu zahrnúť do príjmov 56000,-
- vo februári 2005 zúčtovať do denníka pohľadávku 56000,- Sk.
V zákone je ustanovené, že dotácia nemôže byť daňovým príjmom v roku, v ktorom sa nepoužije na úhradu daňových výdavkov (r. 2005), na druhej strane nákup musí byť daňovým výdavkom a dotácia daňovým príjmom v roku čerpania, iným postupom sa to podľa mňa dá ťažko zabezpečiť.
via
30.03.05,17:59
toto som nasla na www.obcan.sk:
Do základu dane sa nezahŕňa:
dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
ingkajo
30.03.05,18:10
Je to trošku zamotané, ale vychádzajúc z § 17 ods.3 písm. h zákona o dani z príjmov a z § 10b postupov účtovania v JÚ by som to účtoval asi takto:
- nákup PC a nábytku zaúčtovať do daňových výdavkov
- rozhodnutie (prísľub) o priznaní dotácie zaúčtovať v 11/04 do ostatných pohľadávok neovplyvňujúcich daň
- v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažnú operáciu zahrnúť do príjmov 56000,-
- vo februári 2005 zúčtovať do denníka pohľadávku 56000,- Sk.
V zákone je ustanovené, že dotácia nemôže byť daňovým príjmom v roku, v ktorom sa nepoužije na úhradu daňových výdavkov (r. 2005), na druhej strane nákup musí byť daňovým výdavkom a dotácia daňovým príjmom v roku čerpania, iným postupom sa to podľa mňa dá ťažko zabezpečiť.
čiže ak tomu chápem, tak daň.vydavok v roku 2004, daň. prijem v roku 2004(v rámci uzávierk. operácii) a v roku 2005 len nedaňový príjem (úhrada pohľadávky)???
ingkajo
30.03.05,18:12
toto som nasla na www.obcan.sk:
Do základu dane sa nezahŕňa:
dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
lenže či tento zákon nemyslí len na prípady kedy je dotácia vyplatená vopred a nákup neskôr??
andrej_rv
30.03.05,18:52
čiže ak tomu chápem, tak daň.vydavok v roku 2004, daň. prijem v roku 2004(v rámci uzávierk. operácii) a v roku 2005 len nedaňový príjem (úhrada pohľadávky)???Hej,presne tak som to myslel. Máš pravdu, náš "zákonodarca" zrejme myslel pri textácii zákona len na opačný prípad, keď je dotácia vyplatená vopred (napr. v poľnohospodárstve, kde dostávali platby 30.12. a jasné, že ich už nevedeli vyčerpať), ale podľa mňa sa aj navrhovaný spôsob snaží v maximálnej miere rešpektovať znenie zákona. Ale podľa mňa rozhodujúca by mala byť daňová neutrálnosť celej operácie.
magdalena.st
26.04.05,16:13
SZČO dostala dotáciu v 3/2005, aj výdavky budú v roku 2005. Zaúčtovala som to ako nedaňový príjem, s tým, že aj výdavky s tým súvisiace zaúčtujem ako nedaňové. Ale keď teraz čítam Vaše príspevky, dochádza mi, že som urobila chybu !? Aj som čítala ten zákon, ale asi som to zle pochopila. Prosím ozvite sa, či to môže byť aj takto, alebo to mám opraviť???
ingkajo
27.04.05,15:16
SZČO dostala dotáciu v 3/2005, aj výdavky budú v roku 2005. Zaúčtovala som to ako nedaňový príjem, s tým, že aj výdavky s tým súvisiace zaúčtujem ako nedaňové. Ale keď teraz čítam Vaše príspevky, dochádza mi, že som urobila chybu !? Aj som čítala ten zákon, ale asi som to zle pochopila. Prosím ozvite sa, či to môže byť aj takto, alebo to mám opraviť???
ak ste dotaciu dostali celu aj ju celu spotrebujete v roku 2005 na nakup HIM do 30.000,- tak si ju zaučtujte ako daňové príjmy a daňové výdavky. Inak by to bolo pri nakupe HIM nad 30.000,-, vtedy by ste celu dotaciu zaučtovali ako nedaňový príjem a do daňového príjmu by sa Vám premietla iba vo výške odpisov, t.j. časť v tomto roku a ostatné v ďalších.
magdalena.st
28.04.05,08:46
ingkajo,veľmi krásne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Pomohla. Krásny deň.