vegoska
30.03.05,17:51
Mam uz urobene priznanie typu B a zabudla som ze si tam mozem dat 25% pausalne vydavky (neviedla som si uctvonictvo). Kaslat na to alebo to este opravit a tak podat? Kde to mam zmenit v ktorej kolonke od coho odratat 25 %? Vysiel mi preplatok skoro 4000 tak mam nadej ze mi vratia viac nie?:-)
vegoska
30.03.05,15:52
Nemala som zaidne vydavky iba odvody:-)
Manual
30.03.05,15:57
Mam uz urobene priznanie typu B a zabudla som ze si tam mozem dat 25% pausalne vydavky (neviedla som si uctvonictvo). Kaslat na to alebo to este opravit a tak podat? Kde to mam zmenit v ktorej kolonke od coho odratat 25 %? Vysiel mi preplatok skoro 4000 tak mam nadej ze mi vratia viac nie?:-)Príklad:
Mala si príjem 200000,-
mínus 25% 50000,-
mínus odvody napr. 36000,-
mínus 80832,-
to čo Ti vyjde x 19% a tú daň zaplatíš a výkazy neprikladáš k DP
Pekný večer...
vegoska
30.03.05,15:59
Inak dan mi vysla minusova logicky tak pausalna dan by mi to zyvsila do minusu, tak asi je to zbytcne a vyjde mi stale 0 nie? a vratia mi nie ten minus ale preddavky strhnute iba ze? Ci ako to je? Mam v tom chaos...
evina
30.03.05,15:59
Oddiel VI v riadku 2 máš uvedené príijmy zo živnosti - stĺpec

1, v stĺpci 2 si uvedieš výdaje, ktoré vypočítaš ako 25% z tvojich príjmov uvedených v stĺpci 1. Tieto isté sumy uvedieš v riadku 8, stĺpec 1 a stĺpecc 2. V riadku 10 stĺpec 1 uvedieš tú istú výšku príjmov v stĺpci 2 k výdavkom pripočítaš ešte zaplatené odvody do poisťovní a počítaš ďalej ...
vegoska
30.03.05,16:00
to je priklad prijmovy:-)) ja som nemala ani tolko kolko je odpocitatelna polozka:-)
vegoska
30.03.05,16:03
evina ale nic tym nezmenimi ba zvysim minus a vzdy to bdue nula, tym nic nezmenim nie?
evina
30.03.05,16:08
evina ale nic tym nezmenimi ba zvysim minus a vzdy to bdue nula, tym nic nezmenim nie?
Áno, nemôžeš ísť do mínusu odpočitateľnou položkou. Základ je nula. Uplatniť si môžes preddavky ak si nejaké platila
zyx66
17.08.05,18:34
Caute, prepacte mi prosim ak sa budem pytat zakladne veci, ale zacal som teraz ako zivnostnik a potrebujem nejake info, prosim ale neradte mi, ze si to mam pohladat v starsich prispevkoch.

1. Je zakonom vymedzene, kto moze a nemoze uctovat vydavky pausalne 25% alebo kazdy zivnostnik sa moze rozhodnut co je mu vyhodnejsie a podla toho sa rozhodnut (teda ci bude robit klasicke jedn. ucto alebo pausal)?

2. Mam nejaky prijem, kazdy mesiac fakturujem pracu ale vydavky mam akurat telefon, zdravotne poist. a mozno tak elektricenka a to je vsetko. Znamena to, ze sa mozem rozhodnut pre urcenie vydavkov pausalne 25% co bude pre mna vzhladom na realne nizke vydaje vyhodnejsie?

Dakujem Vam za odpoved a pochopenie.
evina
17.08.05,18:48
Caute, prepacte mi prosim ak sa budem pytat zakladne veci, ale zacal som teraz ako zivnostnik a potrebujem nejake info, prosim ale neradte mi, ze si to mam pohladat v starsich prispevkoch.

1. Je zakonom vymedzene, kto moze a nemoze uctovat vydavky pausalne 25% alebo kazdy zivnostnik sa moze rozhodnut co je mu vyhodnejsie a podla toho sa rozhodnut (teda ci bude robit klasicke jedn. ucto alebo pausal)?

2. Mam nejaky prijem, kazdy mesiac fakturujem pracu ale vydavky mam akurat telefon, zdravotne poist. a mozno tak elektricenka a to je vsetko. Znamena to, ze sa mozem rozhodnut pre urcenie vydavkov pausalne 25% co bude pre mna vzhladom na realne nizke vydaje vyhodnejsie?

Dakujem Vam za odpoved a pochopenie. ad 1. áno každý živnostník, ktorý nie platiteľom DPH, alebo je ním len časť zdaňovacieho obdobia sa môže rozhodnúť uplatniť si paušálne výdavky.

ad. 2. K paušálnym výdavkom môžeš ešte pripočítať aj úhradu sociálneho a zdravotného poistenia a event. povinných príspevkov ak také platíš.

Pre úplnosť Ti uvádzam citáciu k problematike poriamo zo zákona o Dani z príjmov..: par. 6, bod 10
" Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
sklenkova
17.08.05,19:19
TAkže moja dcéra ako kaderníčka si môže uplatniť až 60% paušálnych výdavkov +ZP,SP,lebo je to remeselná živnosť. Vzťahuje sa to na všetky remeselné živnosti?
učtovníčka
17.08.05,19:57
Podľa mňa áno na všetky remeselné činnosti uvedené v prílohe k živnostenskému zákonu.
janpro
26.08.05,08:47
Prosím o radu va takejto situácii:

Chystám sa otvoriť si živnosť.
Momentálne sa javí pre mňa výhodné uplatňovať si preukázateľné výdavky a v rámci nich
odpisy za auto. Vzhľadom na chystané
zvýšenie hranice paušálnych výdavkov
od budúceho roka na 35%, by zas bolo
lepšie prejsť na tento spôsob. Je to možné -
začať tento rok odpisovať a od budúceho si
uplatniť paušál? Ďakujem.
Johanka
26.08.05,09:04
V teraz platnom zákone je možný výber spôsobu uplatnenia výdavkov. V prípade zmeny spôsobu uplatňovania výdavkov je v zákone stanovený spôsob úpravy základu dane ( § 17 ods.8 - 10). Ktovie čo bude v novom zákone:confused: ?
Jana Acsová
28.08.05,13:17
V teraz platnom zákone je možný výber spôsobu uplatnenia výdavkov. V prípade zmeny spôsobu uplatňovania výdavkov je v zákone stanovený spôsob úpravy základu dane ( § 19 ods.8 - 10). Ktovie čo bude v novom zákone:confused: ?Úpravu základu dane rieši § 17 ods. 8-10. Zmeny uplatňovania výdavkov rieši konkrétne ods. 10 Zákona o danich z príjmov.
V rámci vládnej novely ZDP navrhovanej s účinnosťou k 1.1.2006 nie sú zatiaľ obsiahnuté zmeny týkajúce sa tejto problematiky (ohľadom úpravy základu dane).
Prue
28.08.05,19:02
K tým 35%-tám, to je zatiaľ len návrh, ktorý môže a nemusí byť schválený.
Jano11
28.08.05,19:33
V Čechách majú zatiaľ trochu vyšie dane, ale snemovňa už schválila paušálne výdavky
pre živnostníkov vo výške 50%. Zaujímave je na tom tá skutočnosť, že tam vládne
ľavicová vlada, čo by človek ,takúto ústretovosť voči živnostníkom nečakal.
Jano11
14.09.05,10:20
Prosím o radu poraďakov. Pre rok 2005 sú paušálne výdavky pre živnostníkov 25 % , plus odvody.
Ale chcem sa opýtať na tie odvody. Napr. odvody do poisťovní za december 2005
sa platia začiatkom januára 2006/tuším max. do 8 dní/. Takže odvody za rok
2005 sú na výpisoch od februára 2005 /vo februári 2005 je odvod za január 2005/
do januára 2006 ./ v januári 2006 je odvod za december 2005/.
Do nákladov pri paušálnych výdavkov okrem 25% s príjmou, by som mal dať
sumy ktoré sú na výpisoch z banky február 2005 až január 2006. Je to tak
správne? Už som z toho celý popletený pritom sa zrejme pýtam na triviálnu vec.
Johanka
14.09.05,10:57
Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005.
Jano11
14.09.05,11:14
Takže Johanka som sa mýlil a pochopil som tvoju odpoveď tak, že januári 2005 som
platil odvody za december 2004, a v decembri 2005 som platil odvod za november
2005. Takže ak som ťa dobre pochopil do nákladov si dám odvody ,ktoré
sa mi objavili na výpise z banky od januára 2005 do decembra 2005. Je to tak?
Johanka
14.09.05,11:18
Áno, vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú.
Jano11
14.09.05,11:30
Dík Johanka.
DanielaSL
11.10.05,15:23
Prosím znalých poraďákov o pomoc. SZČO má príjem zo živnosti , nie je platca DPH , vedie si jednoduché účtovníctvo. Zároveň má príjem zo znalectva. Môže si za rok 2005 uplatniť v daňovom priznaní zo znalectva výdavky 25%, keď zo živnosti si uplatní preukazateľné výdavky?
Niekde som túto možnosť zachytila v literatúre , ale nemám stopercentnú istotu a neviem ani nájsť ten zdroj , kde o tom písali.
Ďakujem.
Vera
11.10.05,15:53
Mne sa zdá, že možnosť kombinovať paušálne výdavky a normálne účto nie je možné...
Katija
12.10.05,09:21
Nie je to možné . V § 6 ods. 10 prvá veta znie:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ...... atd.
Príjmy zo živnosti patria pod § 6 ods. 1 písm. b) a príjmy znalcov a tlmočníkov pod § 6 ods. 2 písm. c).
Evanka
12.10.05,10:43
Pre úplnosť iba doplním
Ak ale daňovník dosahuje viac druhov príjmov (napr. § 6 a § 7, alebo § 6 a § 8, alebo § 6 a § 5), tak kombinácia paušálnych výdavkov pri príjmoch podľa § 6 a výdavkov pri príjmoch podľa § 7, 8 je v zákone o dani z príjmov prípustná. Napríklad, ak daňovník dosiahne príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3) a príjmy z predaja rodinného domu, ktorý nie je oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, t.j. dosiahne aj príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b), môže pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 uplatniť výdavky percentom z príjmov a pri príjmoch podľa § 8 preukázateľné výdavky vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu.
Katija
12.10.05,11:48
Ano je to tak, ale ak to má byť celkom úplné treba ešte dodať, že podľa toho ako znie § 6 ods.10 s platnosťou od 1.1.2005 aj v rámci § 6 je možná kombinácia výdavkov.
Napríklad pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 si uplatníme skutočné výdavky a pri príjmoch podľa § 6 ods.3 výdavky percentom, alebo naopak.
Pepa
12.10.05,12:19
A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
Katija
12.10.05,12:34
A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
To by nešlo. Su to všetko príjmy podľa § 6 ods.1 a tým pádom sa musia výdavky uplatňovať rovnako. Dôležité je zistiť si nie písmeno paragrafu, ale odsek paragrafu. Ako som už písala kombinácia výdavkov v rámci § 6 je možmá len medzi príjmami podľa odseku 1 a 2 na jednej strane príjmami podľa odseku 3 na strane druhej.
Pepa
12.10.05,12:41
To by nešlo. Su to všetko príjmy podľa § 6 ods.1 a tým pádom sa musia výdavky uplatňovať rovnako. Dôležité je zistiť si nie písmeno paragrafu, ale odsek paragrafu. Ako som už písala kombinácia výdavkov v rámci § 6 je možmá len medzi príjmami podľa odseku 1 a 2 na jednej strane príjmami podľa odseku 3 na strane druhej.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif ..... sa mi to nepááááčihttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif, ale čo už...
Katija
12.10.05,12:49
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif ..... sa mi to nepááááčihttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif, ale čo už...
Treba na to pozerať pozitívne. Teraz je to takto. Minulý rok sa nedalo kombinovať v § 6 nič. Možno o rok sa bude dať kombinovať všetko. :cool:
TatianaM
14.10.05,07:50
A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
Vie niekto poradiť v opačnom prípade? Ak som zamestnaná na HPP a popri tom mám uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia-nemám ŽL ( §6 ods.1.písm.c). Môžem so uplatniť výdavky v skutočnej výške? Ďakujem
Johanka
14.10.05,07:58
Príjem z pracovného pomeru je príjem podľa § 5 Zákona o dani z príjmov a nemá nič z uplatňovaním alebo neuplatňovaním paušálnych alebo skutočných výdavkov pri príjmoch podľa § 6 .
Katija
14.10.05,08:14
Príjmy podľa § 6 sa posudzujú samostatne. A je to naopak.
Vždy si môžeš uplatniť skutočné výdavky a vtedy postupuješ pri vyčísleni základu dane podľa § 6 ods. 6 až 9.
Paušál si môžeš uplatniť len vtedy, ak spľňaš to, čo je uvedené v § 6 ods.10.
TatianaM
14.10.05,08:51
Príjmy podľa § 6 sa posudzujú samostatne. A je to naopak.
Vždy si môžeš uplatniť skutočné výdavky a vtedy postupuješ pri vyčísleni základu dane podľa § 6 ods. 6 až 9.
Paušál si môžeš uplatniť len vtedy, ak spľňaš to, čo je uvedené v § 6 ods.10.
Ďakujem pekne. Ja som bola toho istého názoru, ale na porade poisťovacích pracovníkom im bolo povedané, že si môžu uplatniť len 25% výdavky z príjmov, takže som si nebola istá.
Pekný deň a víkend praje Tatiana
fasia
17.10.05,15:13
Môžem ešte jednu otázočku? Prechádzame z paušálnych výdavkov na reálne. V evidencii z minulého roka nám ostali aj pohľadávky aj záväzky.
Myslíte, že je treba transformovať daňový základ minulého roka v zmysle § 17 odst. 8? Mne zo znenia odstavca 10 vychádza že sa transformácia robí len pri prechode z reálnych na paušálne...
Muška
17.10.05,15:19
hovorí ti to ten odst. 10 a to:
....alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou...
fasia
21.10.05,08:11
dakujem Muska... :) toto mi netrklo :)
Majka
11.01.06,12:26
Príklad:
Mala si príjem 200000,-
mínus 25% 50000,-
mínus odvody napr. 36000,-
mínus 80832,-
to čo Ti vyjde x 19% a tú daň zaplatíš a výkazy neprikladáš k DP
Pekný večer...

nepomylil si sa? pri pausalnych vydavkoch sa odvody pripocitavaju.....
renča1
11.01.06,12:48
nepomylil si sa? pri pausalnych vydavkoch sa odvody pripocitavaju.....

pripočítavajú?:confused: :confused: :confused: odvody sa vždy odpočítavali od príjmu.
Zita5
11.01.06,13:07
Veď podľa mňa to má dobre .
Majka
11.01.06,14:32
no tak teda fakt neviem, asi pred 2 emsiacmi ma ukamenovali asi 4baby ze chcem odpocitavat odvody a potom mi jednoznacne napisali priklad na tuto linku kde sa odvody pripocitavaju po uplatneni pausal.vydavkov
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14365&highlight=pausalne+vydavky

prosim viac nazorov, pretoze som z toho dopletena a statocne pritom neuctujem tyzden ani dva
Majka
11.01.06,14:33
prosim o radu,nazor viacerych prosim....
Muška
11.01.06,14:36
§ 6 odst. 10
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Majka
11.01.06,14:38
tak som skutocne jelen.:confused:
renča1
11.01.06,14:39
no tak teda fakt neviem, asi pred 2 emsiacmi ma ukamenovali asi 4baby ze chcem odpocitavat odvody a potom mi jednoznacne napisali priklad na tuto linku kde sa odvody pripocitavaju po uplatneni pausal.vydavkov
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14365&highlight=pausalne+vydavky

prosim viac nazorov, pretoze som z toho dopletena a statocne pritom neuctujem tyzden ani dva

V príspevku č.10 je uvedené:
PRÍJEM - VÝDAJ (25%+odvody), to čo je napísané v tejto zátvorke ja osobne chápem výdavky 25% + k tomu odovody = odvody aj výdavky 25%.
V konečnom dôsledku PRÍJEM - VÝDAJ(celkový výdaj v rátane odovodov) = ...:)
Majka
11.01.06,14:39
V príspevku č.10 je uvedené:
PRÍJEM - VÝDAJ (25%+odvody), to čo je napísané v tejto zátvorke ja osobne chápem výdavky 25% + k tomu odovody = odvody aj výdavky 25%.
V konečnom dôsledku PRÍJEM - VÝDAJ(celkový výdaj v rátane odovodov) = ...:)

dakujem.

.
Muška
11.01.06,14:40
Majka prečo jeleň.
Príjem - 25 % výdavky - skutočne uhradené poistné v roku - odpočet na daňovníka = základ pre daň.
Čo je na tom nezrozumiteľné? :D
Majka
11.01.06,14:43
Majka prečo jeleň.
Príjem - 25 % výdavky - skutočne uhradené poistné v roku - odpočet na daňovníka = základ pre daň.
Čo je na tom nezrozumiteľné? :D

prepac ale bolo tam napisane ..... sa pripocitavaju k pausalu. potom som sa uistovala ci skutocne a suktr.spravou mi prisiel vypocit. konkret.moj priklad o tom...
no ale nehajme to tak, uz som sa domylila za posledny rok treti krat na porade, nemozem verit vsetkemu.

dakujem za usmernenie,dobre ze som to zistila teraz.
dakujem ester az.
Muška
11.01.06,14:48
Majka,
asi si len zle pochopila - ak Ti niekto odpovedal. Neviem aké sú na rok 2005 daňové priznania.
Ale v roku 2004 sa to totiž písalo do stĺpca výdaj spolu , čiže 25 % paušálne výdavky + k týmto výdavkom sa pripočítalo poistné a to celé išlo do výdavkov spolu a odpočítalo sa to od príjmu.

Tak si možno len zle pochopila odpoveď niektorého poraďáka.
Zacharova
08.03.09,20:01
Dobrý večer. Mala by som otázku: živnostník, neplatiteľ dph, má jedného zamestnanca na dohodu. Môže si uplatniť paušálne výdavky? Iné výdavky nemá len platil poistné 0,8% a 0,25%, a zdravotné p. ako SZČO.
optimistka
08.03.09,20:07
môže si upôatniť paušálne výdavky 40 resp. 60 % v závislosti od druhu vykonávanej živnosti, plus k tomu výdavky na zdravotné poistenie SZČO
to čo platil O,8 a O,25 % sú odvody za dohodára, tie sú už zahrnuté v paušálnych výdavkoch
Zacharova
08.03.09,20:25
Príklad: Príjem 175000.
Výdavky: poistné za dohodára 0,25 a 0,8% 193 Sk+ mzda dohodára 18200,- + 60% z 175000 /remes.práce/+ zdravotné poist. SZČO 12768 / 1.rok - neplatil soc.poist./. Takže môže odpočítať 193+18200+105000+12768=136161 ako výdavky?????????
Xanti
08.03.09,20:40
Príklad: Príjem 175000.
Výdavky: poistné za dohodára 0,25 a 0,8% 193 Sk+ mzda dohodára 18200,- + 60% z 175000 /remes.práce/+ zdravotné poist. SZČO 12768 / 1.rok - neplatil soc.poist./. Takže môže odpočítať 193+18200+105000+12768=136161 ako výdavky?????????
nieeeeeeeeeee.... ako napísala optimistka "to čo platil O,8 a O,25 % sú odvody za dohodára, tie sú už zahrnuté v paušálnych výdavkoch " čiže správny výpočet bude ... 175000 - 60% zo 175000 - odvody ( vlastné tj. 12768) = základ dane cca podla údajov 57232
a ešte - nezdaniteľné minimum 98496 sk tj. 0 daň
optimistka
08.03.09,20:42
odvody za dohodára ani odmenu dohodára neodpočítava, ako som napísala, už sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch
príjem 175 000,- z toho 60 % plus odvody do ZP za SZČO 12 768
výsledkom bude čiastkový ZD
potom znižuješ o odpočítateľné položky na daňovníka, životné poistenie
dostaneš základ dane a z toho vypočítaš 19 %
Zacharova
08.03.09,20:53
Veeeeľmy pekne vám ďakujem!!!!!!!!!!!!!
Zacharova
14.03.09,17:53
SzČO v roku 2007 viedol jednoduché účtovníctvo. Dá sa prejsť na paušálne výdavky v roku 2008?
veronikasad
14.03.09,18:40
SzČO v roku 2007 viedol jednoduché účtovníctvo. Dá sa prejsť na paušálne výdavky v roku 2008?
Ano dá.
Zadaj do vyhladávania prechod z JU na paušálne výdavky
Zacharova
15.03.09,09:48
V roku 2007 dostal prípevok od ÚP 66588. Výdavky -9990,- Sk, zostatok /záväzok/ 56598,- Sk. V roku 2008 ako SZČO nemal žiadne príjmi, a výdavky len poistné . Mal len príjmi zo závislej činnosti.
Zacharova
15.03.09,09:51
V roku 2007 dostal príspevok od ÚP. Zostatok /záväzok / k 31.12.2007 56598,- Sk. V roku 2008 nemal ako SZČO nemal žiadne príjmy, len platil poistné. Príjmy mal len zo závislej činnosti.
Zacharova
18.03.09,19:06
Pomôžte mi prosím vás, neviem, či som dobre opravila DP.
živnostník, rok 2007: jednoduché účtovníctvo - DP r.36 Príjmy 317599 , r.37 Výdavky 252996, r.38 základ dane 64603 daň 0.
záväzky 35094, pohľadávky 9931
Teraz na rok 2008 by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
Treba podať dodatočné DP na rok 2007. Opravím riadok 36. 327530,- /317599+9931/ a riadok 37. 288110 /252996+35114/
zákl.dane 39420 daň bude 0. Do DP 2008 dám príjmy len čo boli v roku 2008 a výdavky 60% paušál + poistné. Môžem to takto urobiť? Alebo zle som pochopila ako treba prejsť z JU na paušál? Ďakujem za pomoc.
Muška
18.03.09,19:09
Pomôžte mi prosím vás, neviem, či som dobre opravila DP.
živnostník, rok 2007: jednoduché účtovníctvo - DP r.36 Príjmy 317599 , r.37 Výdavky 252996, r.38 základ dane 64603 daň 0.
záväzky 35094, pohľadávky 9931
Teraz na rok 2008 by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
Treba podať dodatočné DP na rok 2007. Opravím riadok 36. 327530,- /317599+9931/ a riadok 37. 288110 /252996+35114/
zákl.dane 39420 daň bude 0. Do DP 2008 dám príjmy len čo boli v roku 2008 a výdavky 60% paušál + poistné. Môžem to takto urobiť? Alebo zle som pochopila ako treba prejsť z JU na paušál? Ďakujem za pomoc.

Dobre si to pochopila :)

Ak má nárok na 60 % - tak áno.
Poistné - iba to čo bolo aj skutočne uhradené v r. 2008.
Zacharova
19.03.09,07:40
a treba odovzdať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, o majetku a záväzkoch?
Elena Navrátilová
19.03.09,07:43
Pri paušálnych výdavkoch nie.
Tweety
19.03.09,07:44
a treba odovzdať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, o majetku a záväzkoch?
Pri paušálnych nákladoch, kedže nevedie účtovníctvo, k DP výkazy nedáva .
Kristina27
19.03.09,07:44
Pri paušálnych výdavkoch nie, netreba výkazy. Ja prikladám len výstup o zaplatenom poistnom na ZP a SP.
Zita5
19.03.09,07:45
Pri paušálnych výdavkoch nie, netreba výkazy. Ja prikladám len výstup o zaplatenom poistnom na ZP a SP.

To ani nemusíte prikladať , zákon to nežiada. Je to predmetom prípadnej kontroly , preukázať platby do ZP a SP .
Zacharova
19.03.09,08:44
Nie pri paušálnych výd., to viem, ale keď urobím dodatočné DP na rok 2007?
andi
19.03.09,08:56
Dobrý deň. Môj prípad je nasledovný. Začiatok podnikania august 2008, nie je platca DPH, nemá zamestnancov, má os.auto na leasing, iné výdavky ani nemá. Musí viesť účtovníctvo alebo stačí paušál.
zajo
19.03.09,08:59
Dobrý deň. Môj prípad je nasledovný. Začiatok podnikania august 2008, nie je platca DPH, nemá zamestnancov, má os.auto na leasing, iné výdavky ani nemá. Musí viesť účtovníctvo alebo stačí paušál.
a nie je to s.r.o. ..tak stačí paušál
Zacharova
19.03.09,10:56
Treba priložiť k dodatoč. DP účtovné výkazy v jednoduchom účtovníctve?
babi2
19.03.09,11:24
Ak sa mení DP a musí sa podať dodatočné, tak si myslím že sa menia aj účtovné výkazy, minimálne výkaz o príjmoch a výdavkoch teda ja by som povedala, že treba priložiť aj výkazy
Kristina27
19.03.09,15:06
Pri paušálnych výdavkoch:

- vediem evidenciu príjmov v časovom slede /príjem bol v CZK čo som prepočítala na SKK kurzom NBS/
- v evidecii pohľadávok mám ale rozdiel /v JÚ by som to nazvala kurzový rozdiel, ktorý vznikol pri prepočte meny pri vzniku pohľadávky a jej úhrady/

čo s tým? Pri paušálnych výdavkoch si s tým nemám lámať hlavu? :)