NADEJKA
22.06.04,09:27
Prajem všetkým príjemný dobrý deň,
mám prosbu.Finišujem s DPH a ostáva mi nedoriešený problém.Zamestnanci sa stravujú v závodnej jedálni v cudzej firme,ktorá nám fakturuje stravné lístky s DPH.Od l.5.2004 zamestnanci hradia 45% ceny lístka s 19% z hodnoty celého lístka.Potiaľto mi to je jasné. Ale čo v účtovníctve?
Ako zaúčtujem úhradu od zamestnancov s DPH- je im to zrážané zo mzdy, a kde to dám do DP? Prosím pomôžte mi s tým, súrne! Srdečná vďaka.
Luboš
22.06.04,08:23
v účtovníctve to účtujem
1.Fa
55% firma do nákladov MD 527 Dal 321 celá hodnota
45% zamestnanec MD 335
DPH MD 343

2.Interný predpis DPH zamest. MD 335 Dal 343 celá hodnota DPH (u nás hradí celú zamestnanec)

3. Zrážka zamestnanec MD 331 Dal 335 (45% + DPH)

4. Úhrada fa MD 321 Dal 221

(dúfam že som sa niekde nepotkol)

Do DP to uvedieš na r. 15
NADEJKA
22.06.04,09:24
Ľuboš, srdečná vďaka, veľmi si mi pomohol.
Palino
22.06.04,10:15
Nezdá sa mi, že by mala byť DPH za stravné lístky, ktoré my predávame zamestnancom uvedená v riadku 15. Tam je DPH, keď nakúpime stravné lístky. Myslím si, že pri predaji zamestnancom by mal byť základ DPH v r. 1 a 3 a DPH v r. 2. Možno sa mýlím, ale podľa mňa je to dodanie služby pre svojich zamestnancov podľa § 9.
vladan
22.06.04,11:00
súhlas s Palinom
Luboš
22.06.04,11:10
samozrejme prepacte neuplnu info, na r. 15 je dan na vstupe, vystup je na r.03 zaklad a na r. 02 dan
Bredy
23.06.04,08:33
Ja to účtujem takto:

1. došlá faktúra 100,-sk 213/321
19,-sk 343/321

2. platba fakt. 119,-sk 321/221


3. Interný doklad 55,-sk 527/213 55% - zamestnávateľ

45,-sk 335/213 45% - zamestnanec
19,-sk 335/343 celá DPH zamestnanec

4. zrážka zo mzdy 64,-sk 331/335 (priamo stiahnuté v mzde)


ceny sú orientačné, aby sa lepšie počítalo http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
McMarti
23.06.04,10:33
Ja to účtujem takto:

1. došlá faktúra 100,-sk 213/321
19,-sk 343/321

2. platba fakt. 119,-sk 321/221


3. Interný doklad 55,-sk 527/213 55% - zamestnávateľ

45,-sk 335/213 45% - zamestnanec
19,-sk 335/343 celá DPH zamestnanec

4. zrážka zo mzdy 64,-sk 331/335 (priamo stiahnuté v mzde)


ceny sú orientačné, aby sa lepšie počítalo http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

TAK ISTO TO POčITAM AJ JA.
Monika
25.06.04,11:52
Trošku zabrdnem ešte do témy stravné lístky a DPH.
Zaujímalo by ma, pokliaľ nakupujem normálne stravné lístky bez DPH /prevádzkovateľ jedálne je neplatca DPH/ musím ich zamestnancom predávať s daňou, alebo bez dane.
Prosím o radu, naša firma je platca DPH.
Pekný deň a víkend.
Vopred ďakujem za rady.
JANINA
30.06.04,10:26
Ak je Vaša spoločnosť plátcom dane, poskytnete zamestnancom stravu, teda ide o zdaniteľné plnenie. DPD k cene stravného lístka od neplátcu musíte pripočítať. Vaša spoločnosť dodala službu/ tentokrát zamestnancom / a teda došlo k zdaniteľnému plneniu.
vladan
30.06.04,11:04
tým zdaniteľným plnením myslíte dodanie služby/tovaru, resp. vznik daňovej povinnosti???
alena
23.07.04,07:11
rada by som tiez poprosila radu ohladom stravnych listkov. Nasa organizacia bola do 30.6. neplatca DPH, mame vlastnu kuchynu, obed stal 66,- Sk, zamestnavatel prispel 36,30, prispevok zo SF 6,- Sk, cize zamestnanec zaplatil 23,70. Od 1.7. sme platcami DPH, obed stoji 72,50 ?, prispevok zo SF ostal 6,- SK, ale zamestnanec plati 33,- Sk. Neviem sa dopocitat, odkial k takej sume prisli. Vyssiu cenu listka zdovodnili kupodivu nie DPH, ale odpismi k stravovaciemu systemu - nemame listky, ale cipove karty. Kto by vedel vysvetlit?. Dakujem
vladan
23.07.04,08:09
Zamestnávateľ zvýšil cenu obeda na 72,50 Sk (s DPH).
Cena lístka bez DPH 60,90
príspevok zamestnávateľa 33,50 (55% z 60,90)
DPH platená zamestnancom 11,60 (19% z 60,90)
sociálny fond 6,00 Sk
Výpočet:
60,90
-33,50
+11,60
-6,00
= 33,00 Sk
Pekný deň
alena
23.07.04,10:23
vypocet je spravny, len mi to akosi najskor neslo do hlavy, zamestnanci vlastne mozu byt radi, ze DPH nebolo pripocitane k tej povodnej cene listka..
Dakujem
ZuzanaA
26.07.04,08:51
Ešte sa chcem vrátiť k tomu príspevku, kde autor píše že kupuje lístky od neplatcu a oni sú platcovia. Musí teda rátať pre zamestnancov s DPH. Je to aj náš prípad, ale ja to robím tak, že kupujem lístky v jedálni, fakturovať si dám len tých 55 % čo preplácame, zbytok zaplatím v hotovosti zo súkromných peňazí - akože si to zamestnanci zaplatia sami, sme iba 3 ľudia. Takže ja potom vlastne nič nestrhávam zamestnancom z výplaty a tým pádom ušetria na DPH, a faktúra mi ide celá do nákladov. Čo vy na to? Môžem to tak robiť, nie je to v rozpore s nejakým zákonom?
All
26.07.04,09:22
Ahojte, mne sa to nezda.
Ak nakupujem str.listky bez DPH aj ked som platcom DPH, tak uz zamestnancom nepredavaveme s DPH.
My nakupujeme gastro za 80,- bez DPH a zamestnancom predavame za 36,-/45%/
a myslim si, ze je to dobre.
Luckasari
26.07.04,09:32
ak sa nakupuju stravne listky bez DPH (pri ich nakupe si teda neuplatnujem odpocitanie) zamestnancom sa predavaju bez DPH
DPH nie je pri stravnych poukazkach - sodexhopass, cheque de jeuner, vasa stravovacia, atd. - zamestnancom predavam bez DPH
DPH vacsinou je pri listkoch, ktore sa predavaju do jedalni (nie su to tie ceniny, za ktore mozeme niekde robit aj nakupy, atd.) - zamestnancom predavam s DPH

ZuzanaA - neviem, ci tento system je spravny, to potom uctujete len naklady (527), a o ceninach (213) vobec neuctujete? a tych 45% kto zaplati jedalni? existuje o tom nejaky doklad? a na fakture vam jedalen fakturuje ako ten stravny listok, v akej hodnote?
Vlastas
26.07.04,09:32
Zdravím!
Ja tiež neuplatňujem DPH, veď nakupujem lístky spoločnosti VAŠA bez DPH.
rosemary
26.07.04,10:28
Na školení nám bolo vysvetlené, že zo stravných lístkov /ceniny v nominálnej hodnote/ daň zamestnancom nepočítame, ale musia nám zaplatiť daň z marže, ktorú si účtuje prevádzkovateľ stravovacích kupónov, ktorú si pri obstaraní odpočítame.
ZuzanaA
26.07.04,11:12
Luckasari, jedáleň mi fakturuje len 55% z ceny lístka, účtujem to 213/321 a potom tú istú sumu 527/213. 45% jedálni zaplatíme my - zamestnanci v hovotosti pri nákupe lístkov, mám na to od jedálne príjmový doklad.
Konkrétne:
lístok má hodnotu 60 SK, firma prepláca 55 % dokonca nie z ceny lístka ale z 80 Sk, čo je momentálne výška stravného. Takže kúpime napr. 100 lístkov ktoré majú hodnutu 60 Sk. Jedálen mi fakturuje 100 x 44 Sk (t.j.j55% z 80) a pri nákupe zaplatím za 100 lístkov 16 Sk v hotovosti - čiže to platia zamestnanci v hotovosti. Viem, že to tam tak robí viac firiem. Tak neviem, nie je na tom niečo v poriadku?
Monika
27.07.04,05:27
Prajem všetkým pekný deň.

Rada by som dala do pozornosti stanovisko Daňového riaditeľstva na tému DPH a stravné lístky /je síce pravda, že som to tu už raz písala, ale možno sa k tomu všetci nedostali/.

Písala som na Daňové riaditeľstvo dopyt ohľadom DPH, moja otázka znela:

Sme spoločnosť s ručením obmedzeným, platca DPH. Nakupujeme normálne stravné lístky /nie gastolístky/ od neplatcu DPH.
Pri poskytovaní týchto stravných lískov zamestnancom musíme odvádzať 19% DPH na výstupe, alebo ich máme predávať zamestnancom bez DPH?

ODPOVEĎ Z DRSR bola nasledovná:

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vašej žiadosti ohľadne uplatňovania zákona č.222/2004 Z.Z. o dani z pridanej hodnoty /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:

Základ dane pri poskytovaní závodného stravovania zákon o DPH neupravuje osobitným predpisom. Preto podľa §22 ods.1 je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.

Základom dane pri poskytovaní stravovania ej teda celá cena jedla bez DPH vrátane všetkých dotácií a príspevkov, ktoré súvisia s výškou ceny tejto služby. Platiteľ dane uplatní 19% sadzbu dane na celú cenu jedla bez DPH.

Napríklad: základ dane jedného jedla ...................................70,- Sk

DPH .................................................. ..............13,30 Sk

Spolu .................................................. ............83,30 Sk

Z toho 55% .................................................. ....38,50 Sk

Zamestnanec k úhrade ........................................44,80 Sk.


Ak zamestnávateľ sprostredkováva zabezpečenie stravy pre zamestnancov /napr. chegue déjeuner/, princíp sa nemení, zamestnávateľ má nárok na odpočítanie dane z odmeny /z provízie/ za sprostredkovanie stravovania a následne, ak nepožaduje úhradu dane z pridanej hodtnoty od zamestnancov, ide o vnútropodnikovú spotrebu a províziu nezdaňuje.


odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica



To je všetko, dúfam, že to niekomu ešte pomôže.
Pekný deň.
accad
27.07.04,05:39
Ďakujem, Monike, za uverejnenie odpovede UDR SR na jej dopyt, ale chcela by som ju ešte požiadať o doplnenie dátumu tejto odpovede, a čísla pod ktorým je táto odpoveď na UDR SR evidovaná. Takto komplet si to chcem priložiť k účtovaniu SL, aby v prípade kontroly v budúcnosti som mala argument prečo som to zaúčtovala takto. Ďakujem Edita
Monika
27.07.04,06:16
Pre ACCAD:

Otázku som poslala 28.júna 2004 /ale to asi nie je dôležité/, odpoveď prišla 12.júla 2004 od "Ing. Daniel Ďuriš" E-mail: daniel.duris@drsr.sk

A čo sa týka čísla, pod ktorým je táto otázka evidovaná na DR SR, tak číslo tu nie je uvedené žiadne.
V prípade potreby môžem poslať fax. Ak máte záujem, napíšte mi Vaše faxové číslo, rada Vám to pošlem.

Pekný deň.
ZuzanaA
27.07.04,06:57
MONIKA, prečítaj si prosím moje dva predošlé príspevky. Myslíš, že to takto nemôžem robiť? Mne sa to vidí ako dobrá možnosť ako obísť to, aby zamestnanci nemuseli platiť DPH. Ale po prečítaní tvojej odpovede z DU si nie som istá.
All
27.07.04,07:13
Ahojte, presne take iste informacie mam aj ja.
Monika
27.07.04,09:49
ZuzanaA, rada by som Ti poradila, ale s takouto možnosť nakupovania stravných lískov, akú uvádzaš Ty, som sa ešte nestretla. Keď pôjdem za našim daňovým poradcom, tak sa ho na Tvoj problém opýtam a dám Ti vedieť.

Dlho som nemohla zistiť, ako mám vlastne predávať stravné lístky zamestnancom. Náš daňový poradca mi povedal, že by som ich mala predávať bez DPH, keď ich bez DPH aj nakupujem, ale nezdalo sa mi to a tak som zavolala na infolinku Poradcu podnikateľa a tam bola iná odpoveď, vraj s DPH. Nemám rada, keď sa pri nejakom probléme vyskytuje veľa rôznych názorov, potom je človek z toho jeleň, ako my teraz.

Ale v mojom prípade sa držím stanoviska z DR SR, lebo to mám čierne na bielom...

Uvažujem ešte nad tým, či by nebolo lepšie začať kupovať gastrolístky, boli by podstatne lacnejšie.

ZuzanaA, pekný deň prajem /asi som Ti veľmi nepomohla/.
Zita5
11.11.05,09:55
Čiže ešte raz sa vraciam ku gastrolístkom - TICKET RESTAURANT .

Zakúpim gastro lístky v hodnote 80,- Sk od plátcu DPH . Sprostredkovateľ , ktorý nám predal lístky si fakturuje províziu za predaj s 19% DPH .

Môj postup by mal byť nasledovný - PROSÍM OPRAVTE MA V PRIPADE NUTNOSTI :

Zamestnanec prevezme gastrolístok v hodnote 80,- Sk
príspevok zamestnávateľa je 55%/VOZD/ 44,- Sk
príspevok zo sociálneho fondu 2,- Sk
požadovaná úhrada od zamestnanca 34,- Sk

Uvedenú sumu nezaťažujem DPH u zamestnanca ?

Mám nárok na odpočítanie dane jedine zo sprostredkovateľskej odmeny .

Jedná sa mi hlavne o DPH , aby som nespravila nejaký blbý krok . Prosím Vás , ak si nájdete chvíľočku času , vyjadrite sa . Ďakujem .:)
Tweety
11.11.05,10:01
Čiže ešte raz sa vraciam ku gastrolístkom - TICKET RESTAURANT .Zakúpim gastro lístky v hodnote 80,- Sk od plátcu DPH . Sprostredkovateľ , ktorý nám predal lístky si fakturuje províziu za predaj s 19% DPH .
Môj postup by mal byť nasledovný - PROSÍM OPRAVTE MA V PRIPADE NUTNOSTI :
Zamestnanec prevezme gastrolístok v hodnote 80,- Sk
príspevok zamestnávateľa je 55%/VOZD/ 44,- Sk
príspevok zo sociálneho fondu 2,- Sk
požadovaná úhrada od zamestnanca 34,- Sk
Uvedenú sumu nezaťažujem DPH u zamestnanca ?
Mám nárok na odpočítanie dane jedine zo sprostredkovateľskej odmeny .
Jedná sa mi hlavne o DPH , aby som nespravila nejaký blbý krok . Prosím Vás , ak si nájdete chvíľočku času , vyjadrite sa . Ďakujem .:)
Inú daň ako zo sprostredkovania tam ani nemáš. Odrátaš len tú. ;) ;) ;) :cool:
Zita5
11.11.05,10:07
Inú daň ako zo sprostredkovania tam ani nemáš. Odrátaš len tú. ;) ;) ;) :cool:

Ďakujem .;) Ešte k tomu výberu za stravnú poukážku od zamestnanca - neplatí žiadnu DPH ?:confused: ;) :)
Tweety
11.11.05,10:11
Ďakujem .;) Ešte k tomu výberu za stravnú poukážku od zamestnanca - neplatí žiadnu DPH ?:confused: ;) :)
Kedže si nakúpila stravenky bez dane( na TR a pod. sa daň nevzťahuje), neuplatníš ju ani pri predaji zamestnancom. ;) ;) ;) :cool: :cool:
dadia1
11.11.05,10:28
Ahoj.
aj ja by som sa chcela vyjadrit k DPH zo stravných lístkov.
Bola som asi pred mesiacom na školeni DPH. kde školitelka - danova poradkyna JUDr. Groszova povedala k DPH zo stravných lístkov čo sa týka zamestnanca nasledovné:

DPH zo stravných lístkov na výstupe (pri predaji zamestnancom) nie je z celej hodnoty lístka, ale iba z čiastky , ktorú žiadame od zamestnanca. do tejto doby bol výklad taký, aký tu uvádzate vy. ale vyšlo nejake usmernenie , lebo bol podavany dotaz na Europsky sudny dvor.

V tomto usmernení je nasledovný príklad :
cena lístka 59,-
DPH 11,21

55% platí zamestnávatel = 32,45
45 % = 26,55 platí zamestnanec a k tomu prisluchajuca dan 5,04 . teda celková cena lístka je 31,59.

Kto odobera dvojtýždenník aktualít DPH - aktualne, vyšlo to v čísle 10/2005
v prípade zaujmuu pošlem faxom
Jana Acsová
11.11.05,10:38
Ahoj.
aj ja by som sa chcela vyjadrit k DPH zo stravných lístkov.
Bola som asi pred mesiacom na školeni DPH. kde školitelka - danova poradkyna JUDr. Groszova povedala k DPH zo stravných lístkov čo sa týka zamestnanca nasledovné:

DPH zo stravných lístkov na výstupe (pri predaji zamestnancom) nie je z celej hodnoty lístka, ale iba z čiastky , ktorú žiadame od zamestnanca. do tejto doby bol výklad taký, aký tu uvádzate vy. ale vyšlo nejake usmernenie , lebo bol podavany dotaz na Europsky sudny dvor.

V tomto usmernení je nasledovný príklad :
cena lístka 59,-
DPH 11,21

55% platí zamestnávatel = 32,45
45 % = 26,55 platí zamestnanec a k tomu prisluchajuca dan 5,04 . teda celková cena lístka je 31,59.

Kto odobera dvojtýždenník aktualít DPH - aktualne, vyšlo to v čísle 10/2005
v prípade zaujmuu pošlem faxomTento prípad sa nevzťahuje na gastrolístky.

Pripnem ešte link.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6999&page=17&pp=10&highlight=stravovanie+zamestnancov
dadia1
11.11.05,10:40
nie. nevztahuje sa na gastrolistky. ale stravne listky kupovane od platcu DPH.
dadia1
11.11.05,10:47
ale vyššie uvedene prispevky a usmernenie danoveho riaditelstva, ktoré je tu citované este z nejakého júla 2004, nie je spravne. teraz po vydaní rozsudku Europskeho sudneho dvora je výklad úplne iný.
takze sposob akým sme postupovali nebol spravny a treba učtovanie zmenit.
Jana Acsová
11.11.05,10:48
Preto som na to upozornila. Staršie príspevky sa týkajú obdobia pred vydaním rozsudku európskeho súdneho dvora týkajúceho sa protihodnoty zo stravných lístkov, preto je tam zrejme iná filozofia ... ale známa v čase a priestore ... Jedná sa o rok 2004.

Aktuálny príspevok sa týka práve gastrolístkov a tie sú rozoberané správne.

Po vydaní spomínaného rozsudku sa prístup k zdaňovaniu SL zmenil. Je to rozoberané aj v pripnutom linku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
11.11.05,11:24
nie. nevztahuje sa na gastrolistky. ale stravne listky kupovane od platcu DPH.
To na veci nič nemení, že sú kupované od platcu DPH. Podstata je v tom, že stravná poukážka nepodlieha zdaneniu. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Zita5
11.11.05,11:50
Ďakujem všetkým za spoluprácu , pri objasnení môjho príspevku .:) ;)
Maxi Mucha
05.08.06,06:04
Dobrý deň,prosím Vás o jednoduchú odpoved´,keďže som "len" živnostníčka.Som platca DPH. Mám záujem o stravné lístky,mám nárok si ich kúpiť aj teraz ešte za prvý polrok?Vybrala som si aj firmu,ktorá si nárokuje len 220 Sk za poštovné bez odmeny,v prípade objednávky cez internet 10% zľava.Podľa čoho si voliť výšku stravného?Vďaka za odpoveď a trpezlivosť.
P.S.:Šoférovať už vcelku viem,ale začínala som podobne.
ALBO
06.08.06,05:59
Dobrý deň,prosím Vás o jednoduchú odpoved´,keďže som "len" živnostníčka.Som platca DPH. Mám záujem o stravné lístky,mám nárok si ich kúpiť aj teraz ešte za prvý polrok?Vybrala som si aj firmu,ktorá si nárokuje len 220 Sk za poštovné bez odmeny,v prípade objednávky cez internet 10% zľava.Podľa čoho si voliť výšku stravného?Vďaka za odpoveď a trpezlivosť.
P.S.:Šoférovať už vcelku viem,ale začínala som podobne.

Stravny listok je pre vas cenina, ktoru ak kupite za 89 Sk , co je limit pre stravne, mate narok dat 55% do nakladov, t.j. cca 49 Sk zbytok ide z vasho. Ak si kupite za 49Sk, znovu davate celych 49Sk do nakladov {podla ZP max. 55% z hodnoty, ktoru ZP uvadza .t.j. dnes max 89 Sk.}
ASi je jednoduchsie kupit za 49, nemusite do vyssej ceny investovat a mozno aj provizia resp vedlajsie naklady s obstaranim sa odvija od vysky ceny za listky.
Na listky mate narok za cely rok, ak ste podnikali, vedlajsie naklady su danovo uznane, z provizie mate narok na odpocet DPH