Petosev
08.04.08,22:37
Nenašiel som na porade jednoznačnú odpoveď na otázku, či v prípade, že popri pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy /zamestnanec/, mám povinnosť platiť aj poistné na zdravotné poistenie z dohôd vykonávaných mimo prac.pomeru, najmä dohody o vykonaní práce, uskutočnenej ešte v roku 2007, kedy tieto dohody neboli exaktne menované medzi vyňatými prijmami pre účely zákona o zdrav.poistení.

Na základe týchto dohôd som pritom mal príjmy značnej výšky. Nešlo o príjmy pri ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, ktoré už v roku 2007 boli pre účely zákona zdravotného poistenie vyňatými príjmami.

Je prosím vás v zákona v znení do 31.12.2007 nejaká opora,ktorá by vyvracala fakt, že takýto príjem je predmetom ročného zúčtovania, resp. je príjmom, ktorý je súčasťou vymeriavacieho základu pre poistné na zdravotné poistenie?

Ako je to podľa vás v roku 2008. Je takáto dohoda u bežného zamestnanca vyňatým príjmom? Zamestnancami poisťovne mi bolo tlmočené, že takýto príjem nebol v roku 2008 a ani nie je v roku 2008 súčasťou vymeriavacieho základu pre poistné na zdrav.poistenie. Nevedia, na základe čoho, ale ževraj je to tak.

Vďaka.
Muška
08.04.08,21:01
Zákon o ZP
(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.

(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
a) fyzická osoba v pracovnom pomere, 20)
____
vysvetlika k 20)
20) § 41 až 72 Zákonníka práce.

Zákonník práce
§ 223
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
Jozef Mihál
08.04.08,23:21
Na porada.sk je to vysvetlené mnohokrát. Ak to nestačí, rád Vás, alebo Vašu mzdárku privítam na školení, začínajú od pondelka 14.4.
Petosev
10.04.08,09:27
Ďakujem vám všetkým za jasné odpovede.
Je mi jasné, že keď mám príjem z dohody vykonávanej mimo prac.pomeru, nie som považovaný z hľadiska zákona o ZP za zamestnanca. Otázka bola najmä v tom zmysle, či sa tento príjem nepovažuje za príjem osoby podľa § 11,ods. 2.
Ale už je mi jasné, že nemôžem byť súčasne zamestnancom a aj osobou podľa § 11, ods. 2, čiže tento príjem jednoducho nie je predmetom zákona o ZP.
Pravda?

Vďaka