hlucia
09.04.08,08:05
V roku 07 sme vystavili fa odberateľovi, ktorý nám ju dodnes neuhradil, keď sme mu pripomenuli jeho záväzok povedal, že takú fa nemá ani zaevidovanú. Peniaze by nám uhradil, ale už má uzavretý rok 07 ako aj mi. Vie mi niekto poradiť ako túto úhradu zrealizovať. ďakujem za odpoveď
janaGT
09.04.08,06:10
V roku 07 sme vystavili fa odberateľovi, ktorý nám ju dodnes neuhradil, keď sme mu pripomenuli jeho záväzok povedal, že takú fa nemá ani zaevidovanú. Peniaze by nám uhradil, ale už má uzavretý rok 07 ako aj mi. Vie mi niekto poradiť ako túto úhradu zrealizovať. ďakujem za odpoveď
ide o PÚ alebo JÚ?
hlucia
09.04.08,06:11
ide o JU
KvetkaK
09.04.08,06:13
ide o JU
Aj u tej druhej firmy ide o JU?
hlucia
09.04.08,06:15
nie tam ide o PU
KvetkaK
09.04.08,06:17
Je tam taká možnosť, že im teraz pošlete opis faktúry, ale vzhľadom tomu že sa to týka starého roku, tá firma by to musela dať ako pripočitateľnú položku v tomto roku alebo teda urobiť dodatočné daňové priznanie ak sa jedná o významnú položku.
azla
09.04.08,06:28
Ak predmet fakturácie (tovar, služba) boli uskutočnené, máte o tom doklad (potvrdený DL, zmluvu a pod.), máte nárok na plnenie podľa faktúry.

Skutočnosť, že odberateľ nemá vo svojom účtovníctve zaevidovanú faktúru, ho nezbavuje povinnosti platiť za prijaté plnenie.

Ak odberateľ fa nemá, zašlite mu opis a trvajte na úhrade.

Problém na druhej strane (že v r.2007 neučtoval o dodávke a mal) je mimo Vás. Odberateľ ma tiež povinnosť skúmať či má ku koncu obdobia všetky faktúry za prijaté plnenia. Ich povinnosťou je urobiť inventúru a účtovať o nevyfakturovaných dodávkach alebo rezervách.

Na druhej strane Vašou povinnosťou je robiť inventúru pohľadávok a záväzkov. Ak by sa taká inventúra bola spravila, chybu Ste mohli zachytiť včas, keď možnosti riešenia na druhej strane boli prijateľnejšie.

Napriek všetkému prvá veta platí.
hlucia
09.04.08,06:30
ďakujem pekne, tak som tam volala a ich účt. povedala, že im mám poslať ten opis fa. Ešte raz vďaka
cloe
09.04.08,06:33
hlucia, pre budúcnosť by ste sa vyhli tomuto problému, keby ste urobili Inventarizáciu pohľadávok k 31.12. a k odsúhlaseniu by ste zostatky zaslali odberateľom. Asi by na to prišli, že nemajú od vás faktúru.
trainee
09.04.08,10:14
ďakujem pekne, tak som tam volala a ich účt. povedala, že im mám poslať ten opis fa. Ešte raz vďaka

dobry den, co presne znamená opis faktúry? Je to totožná faktúra, ktorá nebola doručená, alebo v nej dojde k zmenám dátumov?

dakujem
azla
09.04.08,10:23
dobry den, co presne znamená opis faktúry? Je to totožná faktúra, ktorá nebola doručená, alebo v nej dojde k zmenám dátumov?

dakujem

Je to totožná fa s pôvodnými dátumami.
Niektoré firma tam dajú ešte pečiatku OPIS.
Vladimír Ozimý
09.04.08,11:54
dobry den, co presne znamená opis faktúry? Je to totožná faktúra, ktorá nebola doručená, alebo v nej dojde k zmenám dátumov?

dakujem

opis faktúry znamená že ju opíšete a nič nemeníte ani dátumy.