anjelik1112
09.04.08,08:59
Pracovný pomer som ukončila 29.2.2008. V mesiaci január som mala odpracovaných 8 hod. nadčasov, za ktoré som mala po dohode čerpať NV. To mi však zamestnávateľ z prevádzkových dôvodov neumožnil a sľúbil vyčerpanie do konca pracovného pomeru. V mesiaci február som znovu pracovala 12 hodín naviac a podobne ako v mesiaci január mi neumožnil ich čerpanie z prevádzkových dôvodov. Teraz mám ukončený pracovný pomer a na výplatnej páske mám len uvedené hodiny nadčasu, avšak nezaplatené. Myslím si , že po skončení pracovného pomeru mi mal nadčasy preplatiť, pre nemožnosť vyčerpania si NV.

Zamestnávateľ tvrdí, že nemusí. Že má práco mi nariadiť prácu nadčas až na 150 hod. za rok a nemusí to zaplatiť. Tak ako to je? Nemám nikde v zmluve uvedené, že nadčasy nebudú zaplatené a sú v mzde.
Chobot
09.04.08,07:10
Pracovný pomer som ukončila 29.2.2008. V mesiaci január som mala odpracovaných 8 hod. nadčasov, za ktoré som mala po dohode čerpať NV. To mi však zamestnávateľ z prevádzkových dôvodov neumožnil a sľúbil vyčerpanie do konca pracovného pomeru. V mesiaci február som znovu pracovala 12 hodín naviac a podobne ako v mesiaci január mi neumožnil ich čerpanie z prevádzkových dôvodov. Teraz mám ukončený pracovný pomer a na výplatnej páske mám len uvedené hodiny nadčasu, avšak nezaplatené. Myslím si , že po skončení pracovného pomeru mi mal nadčasy preplatiť, pre nemožnosť vyčerpania si NV.

Zamestnávateľ tvrdí, že nemusí. Že má právo mi nariadiť prácu nadčas až na 150 hod. za rok

To je pravda, môže ti nariadiť až 150 hodín práce nadčas


a nemusí to zaplatiť. Tak ako to je? Nemám nikde v zmluve uvedené, že nadčasy nebudú zaplatené a sú v mzde.

Tuto sa už zamestnávateľ mýli. Zaplatiť ti to nemusí, pokiaľ by si mala v prac. zmluve uvedené, že v mzde je zohľadnená prípadná práca nadčas. Pokiaľ to v zmluve nemáš uvedené, tak je povinný prácu nadčas preplatiť.
Marína
09.04.08,07:20
Pracovný pomer som ukončila 29.2.2008. V mesiaci január som mala odpracovaných 8 hod. nadčasov, za ktoré som mala po dohode čerpať NV. To mi však zamestnávateľ z prevádzkových dôvodov neumožnil a sľúbil vyčerpanie do konca pracovného pomeru. V mesiaci február som znovu pracovala 12 hodín naviac a podobne ako v mesiaci január mi neumožnil ich čerpanie z prevádzkových dôvodov. Teraz mám ukončený pracovný pomer a na výplatnej páske mám len uvedené hodiny nadčasu, avšak nezaplatené. Myslím si , že po skončení pracovného pomeru mi mal nadčasy preplatiť, pre nemožnosť vyčerpania si NV.

Zamestnávateľ tvrdí, že nemusí. Že má práco mi nariadiť prácu nadčas až na 150 hod. za rok a nemusí to zaplatiť. Tak ako to je? Nemám nikde v zmluve uvedené, že nadčasy nebudú zaplatené a sú v mzde.
Zamestnávateľ má pravdu jedine v tom prípade, ak v kolektívnej zmluve je uvedený okruh zamestnancov, u ktorých v ich mzde je zohľadnená prípadná práca nadčas, max. vo výške 150 hod./rok. V tomto prípade zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa ods. 1 § 121 ZP a nemôže za túto dobu čerpať ani náhradné voľno. Bližšie pozri ZP § 121 tu http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html
anjelik1112
09.04.08,07:37
Kolektívnu zmluvu sme nemali. Iba vnútropodnikovú smernicu, v ktorej sa nič také ako nadčasy neuvádza.
Iba v dochádzkovej knihe máme uvedené a podpísané zamestnávateľom, že za nadčasy bude poskytnuté pracovné voľno a to citujem " za každú odpracovanú hodinu naviac bude poskytnuté náhradné voľno v počte troch hodín."
Chobot
09.04.08,08:09
Kolektívnu zmluvu sme nemali. Iba vnútropodnikovú smernicu, v ktorej sa nič také ako nadčasy neuvádza.
Iba v dochádzkovej knihe máme uvedené a podpísané zamestnávateľom, že za nadčasy bude poskytnuté pracovné voľno a to citujem " za každú odpracovanú hodinu naviac bude poskytnuté náhradné voľno v počte troch hodín."

Tak to neviem, z čoho vychádzal zamestnávateľ. Je to veľmi čudné, že je ochotný dať za hodnu práce nadča trikrát toľko voľna. To je ako nabádanie ľudí - pracujte nadčas (nakoniec vám to aj tak nepreplatíme).

Lebo v zmysle ZP § 121 ods. 1 patrí za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna:

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
anjelik1112
09.04.08,08:14
Dnes to aj mne pripadá tak ako využitie zamestnanca pred skončením pracovného pomeru. Ale dakujem za odpoveď