Bobeš
09.04.08,10:26
Dobrý deň prajem všetkým.Vie mi niekto poradiť kam zmizla zo zoznamu remesiel uplatňujúcich 60% paušálne výdaje POLYGRAFICKÁ VÝROBA? To už si nebudem môcť uplatňovať paušály a musím prejsť na JÚ? Jednoduchšie je pre malých živnostníkov viesť len knihu príjmov a nie sa zapodievať komplikovanými papierovačkami. Remeselník sa učil svoje remeslo na to aby bol profík a teraz podniká aby bol samostatný a ako tak prežil. Nemá čas na komplikované účtovníctvo v ktorom sa nevyzná a musí si naňho zaplatiť účtovníka, na ktorého mu peniaze nezvyšujú. Prečo sa zrušila paušálna daň, veď to bola skvelá vec?
Myslím si, že štát nie je dobrý protihráč, ak počas hry mení pravidlá.
Zita5
09.04.08,09:16
Zákon č. 193/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. júna 2007 s výnimkou čl. I bodov 15 a 17, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.

Zákon č. 218/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. júna 2007.

Zákon č. 358/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. októbra 2007 okrem prílohy č. 1 v čl. I sedemdesiatom druhom bode, ktorá nadobúda účinnosť 1. januára 2008.



Príloha č. 1


REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č.
Živnosť


Zoznam



SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1.
Zámočníctvo


I
2.
Nástrojárstvo


I
3.
Kovoobrábanie


I
4.
Galvanizácia kovov


I
5
Smaltovanie


I



SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6.
Opravy pracovných strojov


I
7.
Opravy cestných motorových vozidiel


I
8.
Opravy karosérií


I



SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9.
Výroba a opravy protetických výrobkov


I
10.
Výroba a opravy ortopedickej obuvi


11.
Hodinárstvo


I



SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12.
Kamenárstvo


I



SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13.
Mäsiarstvo a údenárstvo


I
14.
Výroba piva a sladu


I
15.
Výroba mliečnych výrobkov


I
16.
Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov




SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17.
Kožušníctvo


I



SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18.
Stolárstvo


I
19
Zlatníctvo a klenotníctvo


I



SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20
Polygrafická výroba


I



SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21.
Murárstvo


I
22.
Tesárstvo


I
23.
Pokrývačstvo


I
24.
Klampiarstvo


I
25.
Izolatérstvo


I
26.
Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo


I
27.
Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení

28.
Podlahárstvo


I
29.
Plynoinštalatérstvo

29a.
Kachliarstvo


I
SKUPINA 114 - Ostatné
30.
Holičstvo a kaderníctvo


III
31.
Kozmetické služby


V
32.
Pohostinská činnosť


V
33.
Čistenie a kontrola komínov


V


Ja tu Skupinu 112 vidím v tom zákone preto ju kopírujem , podľa môjho názoru zrušená nie je . Lenže na Porade v Živnostenskom zákone sa nenachádza - neviem teraz prečo .

Doporučujem Vám, sa obrátiť priamo na Živnostenský úrad a žiadať uvedenú informáciu , aby ste si boli 100% istý .
Chobot
09.04.08,09:35
Zákon č. 193/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. júna 2007 s výnimkou čl. I bodov 15 a 17, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.

Zákon č. 218/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. júna 2007.

Zákon č. 358/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. októbra 2007 okrem prílohy č. 1 v čl. I sedemdesiatom druhom bode, ktorá nadobúda účinnosť 1. januára 2008.
Príloha č. 1


REMESELNÉ ŽIVNOSTI


Por. č.
Živnosť
...

Ja tu Skupinu 112 vidím v tom zákone preto ju kopírujem , podľa môjho názoru zrušená nie je . Lenže na Porade v Živnostenskom zákone sa nenachádza - neviem teraz prečo .

Doporučujem Vám, sa obrátiť priamo na Živnostenský úrad a žiadať uvedenú informáciu , aby ste si boli 100% istý .


Zita, neviem, odkiaľ máš toto znenie zákona, ale príloha č. 1 platná od 1.1.2008 neobsahuje skupinu č. 112. Bobeš má pravdu, že to odtiaľ vypadlo, ako mnohé iné skupiny, napr. 110 a pod.
Zita5
09.04.08,09:42
Zita, neviem, odkiaľ máš toto znenie zákona, ale príloha č. 1 platná od 1.1.2008 neobsahuje skupinu č. 112. Bobeš má pravdu, že to odtiaľ vypadlo, ako mnohé iné skupiny, napr. 110 a pod.

Chobot , neviem či som zle pozerala , ale tu som čerpala

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=239

Ak to tak nie je , ja to vymažem , aby som neuviedla niekoho do omylu .
Chobot
09.04.08,09:52
Chobot , neviem či som zle pozerala , ale tu som čerpala

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=239

Ak to tak nie je , ja to vymažem , aby som neuviedla niekoho do omylu .

Tak je to jasné. Tam je napísané, že je to plné znenie k 1.10.2007.

Bohužiaľ, v jeho probléme mu neporadíme. S tým zákonom nič neurobíme. Je tak schválený a basta.
Zita5
09.04.08,10:00
Takže je to tak , ja som bola taká zvedavá , že som si zatelefonovala na náš ŽÚ a pracovníčka mi povedala , že nie od 1.1.2008 ale od 1.10.2007 Polygrafia vypadla z remeselných živností:rolleyes: .
Bobeš
09.04.08,10:14
Ale kam zmizla? Ak dobre pozerám nie je ani medzi viazanou a koncesovanou živnosťou. To je ten Fico tak moc nahnevaný na tlač, že s ňou takto vy...? Veď sú tlačiarne, ktoré majú malý obrat a nespadajú pod plátcov DPH, tak prečo by nemohli uplatňovať paušály? Viem mi to nezmeníme, mi sme na to malí páni.
Chobot
09.04.08,10:32
Takže je to tak , ja som bola taká zvedavá , že som si zatelefonovala na náš ŽÚ a pracovníčka mi povedala , že nie od 1.1.2008 ale od 1.10.2007 Polygrafia vypadla z remeselných živností:rolleyes: .

Vidím, že aj zamestnanci ŽÚ majú v zákonoch dobrý guláš. Novela 358/2007 síce nadobudla účinnosť 1.10.2007, ale v nej je uvedené, že príloha č. 1 äkde sú uvedené živnosti a vypadáva Polygrafia) nadobúda účinnosť 1.1.2008:

...
Zákon č. 218/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. júna 2007.

Zákon č. 358/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. októbra 2007 okrem prílohy č. 1 v čl. I sedemdesiatom druhom bode, ktorá nadobúda účinnosť 1. januára 2008.

Zákon č. 577/2007 Z.z. nadobúda účinnosť 1. januára 2008.

Havel v.r.
Dubček v.r.
Čalfa v.r.

Príloha č. 1 k zákonu č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

...

Ale v konečnom dôsledku je to jedno či k 1.10.2007 alebo 1.1.2008. Vypadlo to odtiaľ.
Zita5
09.04.08,10:55
Priznám sa , že som nepostrehla , že k takému to niečomu prišlo v remeselných živnostiach a teda vďaka Bobešovi , teraz sa snažím niečo k tomu vyhľadať , nejaké zdôvodnenie , že prečo . Ale nikde nič .

Jedine čo som našla , tak pripájam , kde už polygrafia nie je .

Neviem čo ich k tomu viedlo . Ale jedno viem iste , ak by si niekto dal v minulosti /myslím že to isté platí aj pre súčasnosť/ do živnostenského listu predmet podnikania : Polygrafická výroba - musel predložiť doklad o ukončení vzdelania v tomto odbore a taktiež aj potvrdenie ,že má v danom smere 3.r.prax./teraz sa to zmenilo ,čo sa týka praxe/ Inak polygrafickú výrobu nedostal do živnostenského listu , jedine že by mal zodpovedného zástupcu .

Ale zaujímavé bolo , že v rámci ohlasovacej živnosti si takýto budúci živnostník bez školy a praxe môže uviesť v súlade so zákonom v rámci ohlasovacej živnosti :

Tlač novín ,časopisov,tlačív
Viazanie a konečná úprava kníh
Vydavateľská činnosť
Podnikateľské poradenstvo v oblasti polygrafie

Ak sa dobre človek zamyslí , tak čo je potom polygrafická výroba ?
No ja viem , to sa stalo zhodou okolnosti môjmu synovi , nakoľko má strednú polygrafickú školu , a vzhľadom k tomu , že nespľňal prax ,tak nakoniec dostal ohlasovaciu živnosť , kde vykonáva všetkú činnosť , akoby mal Polygrafickú výrobu .Čiže je to na zamyslenie .


Takže ja si myslím , že toto bol dôvod na zrušenie Polygrafickej činnosti v rámci remeselných živností . A podobných prípadov z inej oblasti je veľa .
Zoltán Kovács
09.04.08,11:02
Dobrý deň prajem všetkým.Vie mi niekto poradiť kam zmizla zo zoznamu remesiel uplatňujúcich 60% paušálne výdaje POLYGRAFICKÁ VÝROBA? To už si nebudem môcť uplatňovať paušály a musím prejsť na JÚ? Jednoduchšie je pre malých živnostníkov viesť len knihu príjmov a nie sa zapodievať komplikovanými papierovačkami. Remeselník sa učil svoje remeslo na to aby bol profík a teraz podniká aby bol samostatný a ako tak prežil. Nemá čas na komplikované účtovníctvo v ktorom sa nevyzná a musí si naňho zaplatiť účtovníka, na ktorého mu peniaze nezvyšujú. Prečo sa zrušila paušálna daň, veď to bola skvelá vec?
Myslím si, že štát nie je dobrý protihráč, ak počas hry mení pravidlá.

Netreba prejsť na vedenie účtovníctva. Len namiesto 60% paušálnych výdavkov budeš musieť sa uskromniť s 40% paušálnymi výdavkami. Bohu žiaľ, tiež to považujem za neférové, tak isto, ako vedenie účtovníctva sa považuje za voľnú živnosť. Teda nepotrebuješ na to žiadnu školu. Stačí ak vieš čítať, písať a počítať a už môžeš byť účtovníkom.