Stanislav 1975
09.04.08,10:49
Ahojte poraďáci, chcel som sa opýtať- mamička, je na rodičovskej dovolenke, jej zamestnávateľ, ktorý podnikal na živnosť teraz zrušil živnosť a založil si s.r.o. S uvedenou mamičkou chce teraz zrušiť pracovný pomer, s tým, že jej ponúka 2- mesačné odstupné...
Neviem, ale zo strany zamestnavateľa považujem tento postup za neštandardný a nie moc etický, a preto sa chcem opýtať, ako može mamička v tomto prípade postupovať, musí prijať uvedenú, ponúkanú výpoveď?
PRíPADNE, NA čO MA NáROK V PRíPADE TAKÉHOTO SKONČENIA PRAC. POMERU???Ďakujem za rady
Chobot
09.04.08,09:11
Ahojte poraďáci, chcel som sa opýtať- mamička, je na rodičovskej dovolenke, jej zamestnávateľ, ktorý podnikal na živnosť teraz zrušil živnosť a založil si s.r.o. S uvedenou mamičkou chce teraz zrušiť pracovný pomer, s tým, že jej ponúka 2- mesačné odstupné...
Neviem, ale zo strany zamestnavateľa považujem tento postup za neštandardný a nie moc etický, a preto sa chcem opýtať, ako može mamička v tomto prípade postupovať, musí prijať uvedenú, ponúkanú výpoveď?
PRíPADNE, NA čO MA NáROK V PRíPADE TAKÉHOTO SKONČENIA PRAC. POMERU???Ďakujem za rady

Bohužiaľ, zamestnávateľ postupoval správne a štandardne. V zmysle ZP je to výpoveď z dôvodu, že sa ruší zamestnávateľ podľa § 63 ods. 1 písm. a :
"(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, "

a zároveň pre tento druh výpovede neplatí zákaz výpovede (tzv. ochranná doba) pre matky na MD a RD - § 64 ods. 3:
"(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), "

Takže ak ruší firmu (živnosť), môže jej dať výpoveď. Ona bude mať nárok na odstupné (2 alebo 3 mesačné). PP skončí po uplynutí 2 mesačnej výp. doby.

Ona výpoveď neprijíma, ona výpoveď dostane. Výpoveď je jednostranný právny akt, nemusí sa k nemu vyjadrovať. Môže namietať, ale na platnosti výpovede to nič nezmení.

Ale on jej asi ponúkol dohodu o skončení PP s 2mesačným odstupným. Nie? Tak je na nej, či dohodu príjme alebo nie. Ak ju neprijme, tak môže čakať, že dostane výpoveď, ako som uviedol hore.
Stanislav 1975
09.04.08,09:14
Bohužiaľ, zamestnávateľ postupoval správne a štandardne. V zmysle ZP je to výpoveď z dôvodu, že sa ruší zamestnávateľ podľa § 63 ods. 1 písm. a :
"(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, "

a zároveň pre tento druh výpovede neplatí zákaz výpovede (tzv. ochranná doba) pre matky na MD a RD - § 64 ods. 3:
"(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), "

Takže ak ruší firmu (živnosť), môže jej dať výpoveď. Ona bude mať nárok na odstupné (2 alebo 3 mesačné). PP skončí po uplynutí 2 mesačnej výp. doby.
díKY CHOBOTKO ZA RADU, LEN SOM SI CHCEL UPRESNIŤ- KEDY SA DáVA 2- MESAčNé ODSTUPNé A KEDY 3- MESAčNé??? Dík
hanelie
09.04.08,09:23
KEDY SA DáVA 2- MESAčNé ODSTUPNé A KEDY 3- MESAčNé??? Dík
po odpracovaní 5 - tich rokov / u jedného zamestnávateľa - trojmesačné
brčko
09.04.08,09:27
po odpracovaní 5 - tich rokov / u jedného zamestnávateľa

hanelie, len upresním,
od odpracovaných rokov závisí, či bude jej výpovedná doba, v prípade výpovede danej zamestnávatelom, 2 alebo 3 mesačná (ak má odpracovaných aspon 5 rokov, tak je 3-mesačná)

Odstupné závisí "od trvania PP" (teda aj doba RD sa do tejto doby zaráta, aj ked do odpracovaného obdobia sa nezarátava).
Takže ak jej PP trval najmenej 5rokov, tak má nárok na 3-mesačné odstupné. Ak menej, tak 2-mesačné. (ak teda v prac.zmluve alebo kol.zmluve, nie je dohodnuté odstupné vyššie)