evita
09.04.08,11:04
V júni by sme chceli na niekoľko dní ísť autom spoznávať Moldavsko. Nakoľko máme auto s nižším podvozkom, snažím sa zistiť čo najviac o tech. stave miestnych komunikácií aj vedľajších. Pred 2-oma rokmi sme pochodili časť Ukrajiny a európsku časť Ruska v aute s vyšším podvozkom, takže väčšinou nebol žiadny problém. Predpokladám na základe doteraz zistených informácií, že cesty v Moldavsku sú dosť podobné tým v Ukrajine a v Rusku, ale bola by som vďačná za rôzne poznatky z osobných skúseností, alebo nejaké dobré linky na nete o cestovaní autom po tejto najchudobnejšej časti Európy. :confused:
Stina
09.04.08,09:54
cesty boli pomerne v slušnom stave. Ale to už bolo pred niekoľkými rokmi.
hiker
09.04.08,18:31
Na zaklade skusenosti neodporucam cestovat do Moldavska z Ukrajiny cez Podnestersku moldavsku republiku (hranicny prechod Pervomajsk) - pravidelne tam pozaduju uplatky za hocijaku blbost (najkurioznejsia vec co som pocul bola ziadost o predlozenie zelenej karty na bicykel :eek:).

Inak ale Podnestersko bolo v pohode, krasny skanzen tvrdeho socializmu. Je to zaujimave vidiet tento nikym neuznany stat. Ale autom tam radsej nie.

Po Moldavsku sme chodili vlakom, autobusom a dodavkami (marsrutkami), cesty sa mi zdali byt take klasicke sovietske, ale zase nic take hrozne.
Braňo
10.04.08,08:52
vzhľadom na epidémiu mumpsu odporúčam 2 týždne pred cestou očkovanie celej rodiny.
http://www.bleskovky.sk/cl/11/234342/V-Moldavsku-sa-siri-epidemia-mumpsu?hl=mumps
evita
11.04.08,04:24
Na zaklade skusenosti neodporucam cestovat do Moldavska z Ukrajiny cez Podnestersku moldavsku republiku (hranicny prechod Pervomajsk) - pravidelne tam pozaduju uplatky za hocijaku blbost (najkurioznejsia vec co som pocul bola ziadost o predlozenie zelenej karty na bicykel :eek:).

Inak ale Podnestersko bolo v pohode, krasny skanzen tvrdeho socializmu. Je to zaujimave vidiet tento nikym neuznany stat. Ale autom tam radsej nie.

Po Moldavsku sme chodili vlakom, autobusom a dodavkami (marsrutkami), cesty sa mi zdali byt take klasicke sovietske, ale zase nic take hrozne.

Mám aj ja takú skúsenosť pri prechode z Ukrajny do Ruska, kde som vďaka mojej nepozornosti autom vošla do radu "že mám tovar na preclenie" a nakoľko sme nič na preclenie nemali, čo bola veľká chyba, najskôr ma odstavili na bok, potom mi chceli zadržať vodičský preukaz na 3 týždne, lebo že oni tam majú všetko pod kamerami a takáto chyba sa musí zaplatiť a keďže bolo treba ísť ďalej ,museli sme zaplatiť za túto "chybu" zaradenia sa do radu a boli sme voľní po cca 1 hod. Samozrejme že nám auto prehladali dôkladne. Takže pri cestovaní na východ treba rátať aj s takýmito ich vnútornými pravidlami. Len čo vidia auto zarubežnych, už majú vopred pripravené poplatky za vstup na ich územie.:)
Pavol Vondra
24.05.10,21:20
Dobry den, cez leto sa chystam do Moldavska, hlavne do Holubyji.
Viete prosim napisat vase podrobnejsie skusenosti s dopravou?
Cestovali ste vlakom?
evita
25.05.10,05:00
Dobry den, cez leto sa chystam do Moldavska, hlavne do Holubyji.
Viete prosim napisat vase podrobnejsie skusenosti s dopravou?
Cestovali ste vlakom?

Cestovali sme autom v roku 2008 a prechádzali sme z Ukrajiny od Kamenca Podolského - to je krásne historické mestečko s pekným hradom, ktoré odporúčam navštíviť. Do Moldavska sme prišli cez Mohyliv Podolský a lemovali sme ešte ukrajinsko-moldavskú hranicu, kde sme sa zastavili na dva dni v Soroce, to je tiež pekné asi 40 000 tis. mestečko, ktoré dýcha socializmom, kde sme boli náhodne pozvaní aj na moldavskú svadbu - super zážitok, tiež odporúčam. Odtiaľ sme prešli na jedinú hlavnú cestu tzv. "diaľnicu", ktorá vedie naprieč celým Moldavskom, táto cesta je ešte ako tak v poriadku, ale aj na tej treba byť v strehu a došli sme do hlavného mesta Kišiňova - tiež odporúčam. V Kišiňove sme si objednali taxík so sprievodkyňou, ktorí nás vozili niekoľko hodín po Kišiňove, zastavovali sme pri významných pamiatkach, pamätníkoch ku ktorým nám sprievodkyňa podala odborný výklad a stálo to "smiešne peniaze". Taxíkom sa tam oplatilo voziť, ozaj to bolo lacné ako aj ubytovanie a strava. Z Kišiňova sme išli smer Rumunsko - Konstanca - Varna - Burgas - Sofia - Belehrad, medzi tým sme mali rôzne odbočenia do zaujímavých lokalít. Cesty v Moldavsku sú charakeristické výmolmi, iba tá jediná "dvojprúdová dialnica" sa ešte dá, tam som si dovolila aj zrýchliť nad 60 km/hod. Tých výmolov na cestách je naozaj moc a sú aj hlboké, ozaj si treba dávať pozor. V dedinách je málo asfaltových ciest, aspoň po tých, ktoré sme prešli. Sú vyštrkované a podľa toho akým autom idete sa treba prispôsobiť. Ale dá sa. V Moldavsku sme sa stretli s naozaj priateľskými ľuďmi, ochotnými poradiť, pomôcť. Nemajú ľahké cestovať do iných štátov, tak pri našich rozhovoroch ocenili naše skúsenosti a zážitky. :)
felix1
25.05.10,05:26
Situacia z minuleho tyzdna:

Cesty Kisinev. Falesti, Drochia su ako aj pred rokum. Hlavne trpia tlmice. POZOR na cesty cez Rumunsko. Hlavna trasa ( ORADEA - SUCEVA- COCTESTI ) ako-tak, pri odboceni ( chcel som vidiet trochu viac) su cesty po zosuve podlozia na par miestach prapadnute 30az50 cm. Prepad je aj s asfaltom a tak je vidiet tento problem az posledne sekundy pred neprijemnym osuchom podvozku. Aj tak sa cez Rumunsko neda jazdit viac ako 50 ( policia s radarom je v katdej 3/4 dedine a casto je rychlost znizena na 30-40km/h). Moldavsko je momentalne zelene ako z dlho nebolo ( ktohovie dokedy).
Prajem prijemnu cestu
P.S.
!!! pri vstupe a vystupe z Moldavska autom sa plati 50.-vstup +20.-vystup Md.Lei!!!
Asi za tie ,,dialnice,, Colnici su ako u nas za socializmu. Tvaria sa prisne az neprijemne, ost. ludia su fajn. Ak budete na cestach autom ktore nevlastnite potrebujete doklad o suhlse od vlastnika !!! Nezabudnite si zelenu kartu vsetko sa kontroluje na vstupe aj vystupe!!!
Pavol Vondra
25.05.10,20:41
Velmi pekne Vam dakujem za Vase odpovede. Viete prosim napisat ako casto su cerpacie stanice, popripade ake ceny tovarov su v Moldavsku? vlakovu dopravu nedoporucujete? Nechystate sa niekdo v priebehu leta?

Vopred Dakujem za kazdy postreh
akala22
08.07.10,17:07
Ja by som chcel vedieť jedno.
Pôjdem z Ukrajiny do Moldavska s kamarátmi. Pôjdeme ako turisti pešo alebo teda vlakom busom. Beriem so sebou klasickú mini dv kameru a rád by som vedel či mi ju na hraniciach Moldavci z dákeho dôvodu :) nezoberú a teda nedovolia preniesť.
Poprípade cez aký prechod je najlepšie ísť .
Ďakujem