veronikaa
30.03.05,21:13
Ahojte! Mohol by mi niekto dobrý poradiť, či je v súčasnosti aktuálna nejaká dotácia na začatie podnikania - mikropodnik?
Konkrétne na zakúpenie šijacich strojov.
Ďakujem
kukučka
30.03.05,19:22
V dotáciach sa od 1.1.2005 nič nezmenilo, dostaneš dopredu, musíš vyúčtovať. Len podľa výšky nezamestnanosti je odstupňovaná aj dotácia. Najlepšie zistiť v svojom okrese.
veronikaa
31.03.05,20:59
ďakujem za odpoveď
adam
30.07.05,14:25
Nemá niekto skúsenosti s dotáciou cez eurofondy? Ide o založenie výrobnej dielne, poradí niekto?
atinka
07.08.05,15:21
ja sa vyznam v eurofondoch, ak potrebujes konkretnu pomoc , vyspecifikuj
Zuziana
07.08.05,15:27
Cez eurofondy je cesta na získanie grantu pomerne dlhá. Projekt v SJ, zhrnutie v AJ, musí schváliť príslušný orgán, výberové konanie, nákup za vlastné prostiedky a potom sa ti časť prostriedkov vráti. Musíš hľadať výzvy buď na stránkach ministerstiev, cez agentúry NARMaSP, SARIO a pod.
atinka
07.08.05,15:37
a este k tomu treba pridat aj viazanost na cas, presne stanovene terminy kedy sa prijmaju ziadosti, dokedy sa prijmaju a s celkovym schvalenim je to niekedy aj par mesiacov, pravdaze ak schvalia. Ale vsetko sa da, nie je to ani zdaleka take nemozne ako to vyzera.
adam
07.08.05,15:42
Hmm...to nebude nič pre nás.....ďakujem za ochotu......
Zuziana
07.08.05,15:48
ja som tým prešla, išli sme cez NARMaSP a boli veľmi ústretoví
adam
07.08.05,15:55
Bohužial, čas nás tlačí, a ako sa zdá toto je dlhá cesta....:-)
kiwiak
15.10.05,18:21
Skus www.nadsme.sk alebo regionalne poradenske a inform,acne centra, ktore poskytuju mikropozicky.Naklikaj napr.www.rpicke.sk
ajobs
15.10.05,20:55
Skus www.nadsme.sk (http://www.nadsme.sk/) alebo regionalne poradenske a inform,acne centra, ktore poskytuju mikropozicky.Naklikaj napr.www.rpicke.sk (http://www.rpicke.sk/)
Máš s tým nejaké osobné skúsenosti, ako dlho trvá vybavenie takejto pôžičky a aká je pravdepodobnosť, že ju dostaneš ?
ollivia
23.08.06,12:39
ja sa vyznam v eurofondoch, ak potrebujes konkretnu pomoc , vyspecifikuj

Ja som sa informovala na nejakú dotáciu v Národ.agentúre pre malých a stred.podnikateľov. Momentálne je zverejnená jedna výzva - pre mňa neaktuálna. Nevieš mi poradiť, kde by mal šancu niečo získať živnostník na autoservis. Zatiaľ nikoho nezamestnáva.
bawy
23.09.06,12:35
a co clovek co ma dobry napad ale nema hotowost a ani cim rucit... ma sancu zacat podnikat ? dostane neaku pozicku ? :)
kattka.c
23.09.06,12:36
martinetto
23.09.06,13:12
Ja som sa informovala na nejakú dotáciu v Národ.agentúre pre malých a stred.podnikateľov. Momentálne je zverejnená jedna výzva - pre mňa neaktuálna. Nevieš mi poradiť, kde by mal šancu niečo získať živnostník na autoservis. Zatiaľ nikoho nezamestnáva.

Ano, NUP poskytuje žiadeteľom jednorázový nenávratný finačný príspevok, a to pod podmienkou, že pred žiadaním bol evidovaný ako nezamestnaný v dĺžke najmenej 3 mesiacov, a ešte že daný finančný príspevok musí využiť len na nákup DHM -PC, zariadenie a podobone.. a výška tohto príspevk sa posudzuje podľa nezamestnanosti v tom-ktorom regióne, a či zamestnáš len seba, alebo ešte aj nejaké iné osoby, toto všetko musíš uviesť vo vypracovanom podnikateľskom práne, ktorý si musíš ešte obhájiť, často pred pracovníčkami NUP, ktoré len skončili SŠ a nastúpili rovno tam!!
Janka6685
06.02.07,13:28
Ano, NUP poskytuje žiadeteľom jednorázový nenávratný finačný príspevok, a to pod podmienkou, že pred žiadaním bol evidovaný ako nezamestnaný v dĺžke najmenej 3 mesiacov, a ešte že daný finančný príspevok musí využiť len na nákup DHM -PC, zariadenie a podobone.. a výška tohto príspevk sa posudzuje podľa nezamestnanosti v tom-ktorom regióne, a či zamestnáš len seba, alebo ešte aj nejaké iné osoby, toto všetko musíš uviesť vo vypracovanom podnikateľskom práne, ktorý si musíš ešte obhájiť, často pred pracovníčkami NUP, ktoré len skončili SŠ a nastúpili rovno tam!!

Tu na porade som čítala, že príspevok sa nemôže použiť na nákup zásob. Je to pravda? Kde sa o tom dočítam? Prešla som si zákon o službách zamestnanosti, ale nevidím to tam...
Marianna01
15.02.07,16:05
má niekto prehľa o projektoch, na ktoré je možné dostať dotáciu?
Ide mi o obec - čo všetko sa dá pokryť z dotácií, na čo sa dá dotácia získať.
Janka6685
16.02.07,08:55
Tu na porade som čítala, že príspevok sa nemôže použiť na nákup zásob. Je to pravda? Kde sa o tom dočítam? Prešla som si zákon o službách zamestnanosti, ale nevidím to tam...

Prosím Vás.....zisťujem to pre svokru a neviem to nájsť:confused:
Janka6685
20.02.07,07:57
Nikto mi neporadí?:mee: Prešla som si aj dokumenty na www.upsvar.sk, ale nič tam nevidím. V jednom takom dokumente sa písalo, čo sa z tých peňazí môže kúpiť, ale nejako mi z toho nevychádza, že to nemôžu byť zásoby. Ak máte iné podložené informácie, prosím vás, podeľte sa s nimi. Určite som niečo prehliadla, alebo som prečítané zle pochopila, lebo na porade sa mnohý vyjadrujete k tomu, že z príspevku sa zásoby nemôžu kupovať. Len neviem, čím je to podložené.
Zita5
20.02.07,08:07
Nikto mi neporadí?:mee: Prešla som si aj dokumenty na www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk), ale nič tam nevidím. V jednom takom dokumente sa písalo, čo sa z tých peňazí môže kúpiť, ale nejako mi z toho nevychádza, že to nemôžu byť zásoby. Ak máte iné podložené informácie, prosím vás, podeľte sa s nimi. Určite som niečo prehliadla, alebo som prečítané zle pochopila, lebo na porade sa mnohý vyjadrujete k tomu, že z príspevku sa zásoby nemôžu kupovať. Len neviem, čím je to podložené.

Janka vidím , že veľmi by si chcela info ohľadom čerpania dotácie na zásoby, z ohlasov vidieť , že možno nikto takéto čerpanie nemal povolené , nakoľko Ti nikto neprispel svojou odpoveďou. Aspoň ja si to myslím . Ale na TVojom mieste , by som skutočne sa vybrala na NÚP a osobne by som si o tom získala informácie od pracovníka úradu práce .Myslím , že to by bolo v Tvojom prípade tým najlepším riešením .

Ja snáď len toľko . ;)
Janka6685
20.02.07,09:06
Janka vidím , že veľmi by si chcela info ohľadom čerpania dotácie na zásoby, z ohlasov vidieť , že možno nikto takéto čerpanie nemal povolené , nakoľko Ti nikto neprispel svojou odpoveďou. Aspoň ja si to myslím . Ale na TVojom mieste , by som skutočne sa vybrala na NÚP a osobne by som si o tom získala informácie od pracovníka úradu práce .Myslím , že to by bolo v Tvojom prípade tým najlepším riešením .

Ja snáď len toľko . ;)

Ďakujem veľmi pekne za záujem a odpoveď:). Asi s tým naozaj nikto z prítomných nemá skúsenosť.

Ja veľmi dobre viem, že najlepšie je ísť na UPSVaR, ale ako som už písala, zisťujem to pre svokru a tá chce mať všetky informácie ešte pred tým, ako pôjde vybavovať odo mňa. Že keď vkuse čumím do PC, tak musím zistiť. Skúste oponovať svokre:D.

Už som jej všetko pozisťovala, len táto informácia mi chýba. Budem jej musieť povedať, nech sa ide konkrétne opýtať na úrad. Nič iné jej nezostáva;).
Zita5
20.02.07,09:11
Ďakujem veľmi pekne za záujem a odpoveď:). Asi s tým naozaj nikto z prítomných nemá skúsenosť.

Ja veľmi dobre viem, že najlepšie je ísť na UPSVaR, ale ako som už písala, zisťujem to pre svokru a tá chce mať všetky informácie ešte pred tým, ako pôjde vybavovať odo mňa. Že keď vkuse čumím do PC, tak musím zistiť. Skúste oponovať svokre:D.

Už som jej všetko pozisťovala, len táto informácia mi chýba. Budem jej musieť povedať, nech sa ide konkrétne opýtať na úrad. Nič iné jej nezostáva;).

Januška , však tam môžeš ísť aj Ty po info , normálne povieš že zisťuješ pre svokru a basta . Predsa sú tam pre " nás " .... . Už toľko čo si sa natrápila , si to mohla týmto spôsobom riešiť . Priznám sa , že som veľa pozerala túto Tvoju otázku , či niekto Ti neodpovedal , aj som sa pokúšala cez google niečo potešiteľné pre Teba nájsť , ale márne . Tak len choď na to pravé miesto a daj nám prosím Ťa potom vedieť .

Držím palce .:)
Janka6685
20.02.07,10:36
Januška , však tam môžeš ísť aj Ty po info , normálne povieš že zisťuješ pre svokru a basta . Predsa sú tam pre " nás " .... . Už toľko čo si sa natrápila , si to mohla týmto spôsobom riešiť . Priznám sa , že som veľa pozerala túto Tvoju otázku , či niekto Ti neodpovedal , aj som sa pokúšala cez google niečo potešiteľné pre Teba nájsť , ale márne . Tak len choď na to pravé miesto a daj nám prosím Ťa potom vedieť .

Držím palce .:)

Ďakujem za povzbudivé slová:):):):):):):):):)

Keď niečo zistím, určite to tu hodím. Určite to niekomu pomôže.
slabikar
20.02.07,23:14
Ahojte! Mohol by mi niekto dobrý poradiť, či je v súčasnosti aktuálna nejaká dotácia na začatie podnikania - mikropodnik?
Konkrétne na zakúpenie šijacich strojov.
Ďakujem

to by som aj ja rád vedel, ale v aktuálnom roku 2007:D
majkazuzka
04.07.07,09:52
Prosim vie mi niekto poradit ako požiadam o dotaciu z ÚP na otvorenie kvetinarstva/aranžerestvo spojene s darcekovou predajnou?
Ďakujem
ola
04.07.07,14:25
tonkat
16.12.07,15:47
Prosím, stretli ste sa s tým, že pri dokladovaní použitia prostriedkov z eurofondov treba tieto použiť len na nákup výrobkov(PC, stroje, zariadenia)vyrobených len v europskej únii? Stretli ste sa s tým? Ďakujem
Mirka123
17.12.07,07:18
S takýmto niečim som sa nestretla. V Schéme De minimis (uvádzam ju v prílohe, je od strany 14) v časti I sú definované OPRÁVNENÉ NÁKLADY, kde je napísané, na čo sa môže dotácia použiť. Je to smerodajný dokument, jedine že by si ÚPSVAR napísal zasa nejaký nezmyselný interný predpis. V každom prípade by bolo dobré overiť si to osobne na príslušnom krajskom ÚP. Ale nemyslím si, že je to pravda...
tonkat
17.12.07,14:57
Ďakujem Mirka, ale dopátrala som sa k informácii, že takáto požiadavka môže byť zakomponovaná v definícii oprávnených nákladoch
Mirka123
18.12.07,06:01
Teraz nerozumiem v akej definícii oprávnených nákladov? Ak to nie je zadefinované v schéme (čo nie je) tak kde potom? Kde si sa k tomu dopátrala? Ja som nikde takéto upozornenie nenašla - t. j. v nijakých dokumentoch, opatreniach s tým súvisiacich...
Slavena
02.01.08,18:57
Prosím Vás, pred poskytnutím príspevku z EF sa na ÚPSVaR musia absolvovať testy z legislatívy. Nemáte doma niečo také? ďakujem
Zoltán Kovács
02.01.08,19:13
Lydka R
02.01.08,19:19
Prosím Vás, pred poskytnutím príspevku z EF sa na ÚPSVaR musia absolvovať testy z legislatívy. Nemáte doma niečo také? ďakujem

Presne znenie otázok asi nezoženieš, nakoľko nie sú všade rovnaké. Ale nemusíš sa báť otázok. Týmto testom sa overujú ZÁKLADNÉ vedomosti z legislatívy. Spomeniem niektoré otázky:
Aká je sadzba dane z príjmu?, aké sústavy účtovníctva existujú?, ktoré právne normy upravujú živnostenské podnikanie?, aké dlhé je účtovné obdobie?, ...

Ozaj základné veci, ktoré, myslím, každý živnostník ovláda.
Keď som v lete učila na poradenskom kurze v jednom meste u nás na východe, mala som skupinu 20 Rómov a z nich asi polovica išla podnikať. Nemali šajnu o podnikaní o zákonoch, vypisovať s nimi cesťák bolo utrpenie. Minule som si pozerala živnostenský register, všetci už boli živnostníkmi...a samozrejme museli urobiť ten test. Dúfam, že som sa týmto nikoho nedotkla, je to realita.
chrustik2710
03.07.08,20:13
ja som tým prešla, išli sme cez NARMaSP a boli veľmi ústretoví

Počuj my by sme chceli tiež dotáciu, teda NFP, ale nemame žiadne svoje finančné prstriedky, tak to sa asi nebude tať čo? Keď treba najprv všetko platiť a potom ti vratia peniaze...
priatelia
04.07.08,07:16
Počuj my by sme chceli tiež dotáciu, teda NFP, ale nemame žiadne svoje finančné prstriedky, tak to sa asi nebude tať čo? Keď treba najprv všetko platiť a potom ti vratia peniaze...
peniaze ti daju hned, co su vybavene vsetky papiere okolo toho - no max do 1 mesiaca, potom podpisujes zmluvu a o take 2 tyzdne mas peniaze na ucte.
ALE POZOR!!! podmienka, že budeš podnikať 2 roky - ak to porušíš - musíš vrátiť peniaze.
chrustik2710
04.07.08,09:55
peniaze ti daju hned, co su vybavene vsetky papiere okolo toho - no max do 1 mesiaca, potom podpisujes zmluvu a o take 2 tyzdne mas peniaze na ucte.
ALE POZOR!!! podmienka, že budeš podnikať 2 roky - ak to porušíš - musíš vrátiť peniaze.

takze to znamena, ze nemusim mat nic? lebo na nete pisalo, ze sa prostriedky uvolnuju po predlozeni uctovných dokladov. Cize sa neposkytuje zalohovo...cize mi staci iba predlozit projekt a ked mi to schvalia, tak mozem hned zacat... :)
priatelia
04.07.08,10:13
takze to znamena, ze nemusim mat nic? lebo na nete pisalo, ze sa prostriedky uvolnuju po predlozeni uctovných dokladov. Cize sa neposkytuje zalohovo...cize mi staci iba predlozit projekt a ked mi to schvalia, tak mozem hned zacat... :)
akých účtovných dokladov? podmienka je byť evidovaný nezamestnaný aspoň 3 mesiace - ak si - over si na ÚP, co vsetko máš dodať a čo všetko si máš vypracovať.
chrustik2710
04.07.08,10:51
[QUOTE=priatelia;768221]akých účtovných dokladov? podmienka je byť evidovaný nezamestnaný aspoň 3 mesiace - ak si - over si na ÚP, co vsetko máš dodať a čo všetko si máš vypracovať.[/QU

Podpora podnikateľských aktivít v cestovnom ruchu....
Nemusim byt evidovana na urade prace... Ide o podnikateľske aktivity.. Ja len neviem či sa podpora z eurofondov može čerpať aj zálohovo, lebo všade píše že na základe refundácie...
priatelia
05.07.08,07:42
[QUOTE=priatelia;768221]akých účtovných dokladov? podmienka je byť evidovaný nezamestnaný aspoň 3 mesiace - ak si - over si na ÚP, co vsetko máš dodať a čo všetko si máš vypracovať.[/QU

Podpora podnikateľských aktivít v cestovnom ruchu....
Nemusim byt evidovana na urade prace... Ide o podnikateľske aktivity.. Ja len neviem či sa podpora z eurofondov može čerpať aj zálohovo, lebo všade píše že na základe refundácie...
aha, no sme sa asi nepochopili - som myslela, ze dotacia z ÚP. NFP je mozne teraz ziskat prostrednictvom výzvy, ktorá teraz vysla - asi 2- dni dozadu - presne podmienky este neviem - urcite je vsak podmienka, ze podporení budu tí, ktorí sú: bud SHR /teda podnikaju v polnohosp. uz minimalne rok je tusim zaklad/ alebo su zivnostnici v cestovnom ruchu podnikajuci aspon rok. viac budem vediet neskor po nastudovani.
chrustik2710
05.07.08,08:02
[QUOTE=chrustik2710;768255]
aha, no sme sa asi nepochopili - som myslela, ze dotacia z ÚP. NFP je mozne teraz ziskat prostrednictvom výzvy, ktorá teraz vysla - asi 2- dni dozadu - presne podmienky este neviem - urcite je vsak podmienka, ze podporení budu tí, ktorí sú: bud SHR /teda podnikaju v polnohosp. uz minimalne rok je tusim zaklad/ alebo su zivnostnici v cestovnom ruchu podnikajuci aspon rok. viac budem vediet neskor po nastudovani.

Joj diky. Ked budes vediet viac, das mi vediet? A on je zivnostnik uz asi 4 roky... v polnohospodarstve a vystudovanu ma skolu agropodnikatel...
ludo_centrum
05.07.08,09:53
Nemá niekto skúsenosti s dotáciou cez eurofondy? Ide o založenie výrobnej dielne, poradí niekto?


Teraz napíšem asi len verejné tajomstvo, ale je to asi takto nejako. A ani nechcem kritizovať ani chváliť. Proste je to tak nastavené a tí čo to nastavili, vedeli, že to treba takto nastaviť aby to bolo možné robiť.

Žiadosť si vyžiadaš na príslušnom (nejakom) ministerstve, prípadne firme, ktorá zarába na vypracovaní takejto žiadosti prípadne celých projektov pre jednotlivých žiadateľov o eurofondy (dotácie).
Ak ty, alebo firma, ktorá ti taký projekt spracuje nemáš/nemáte žiadny kontakt na úradoch schvaľujúcich takéto žiadosti, tak sa tvoje šance znižujú na minimum. To je len holý fakt.
Následne ale vznikli ľudia/firmy, ktorí to vedia potlačiť tak, aby si to dostal čo žiadaš. Zvyčajne si za takéto vybavenie vyžiadajú až okolo 20-30% z výšky dotácie.
Títo ľudia sú vlastne predĺžené ruky tých, ktorí to schvaľujú. Veď oni by zo štátnej výplaty nejakých pár tisíc nevyžili. Takže je normálne, že to štát zariadil tak, aby si mohli všetci slušne prilepšiť.

Vzniká teda niekoľko možností.
Buď je tvoj projekt tak špičkový, že prejde (0,00001% šanca).
Buď je tvoj projekt tak špičkový, ale nikoho nepoznáš a pýtaš zaujímavú sumu, potom môžeš očakávať znenazdajky návštevu firmy/agenta ktorý ti predstaví "náhodou" svoju činnosť v danej oblasti a ako náhodou to vie potlačiť. Ale samozrejme, že veď všetci to vedia, že niečo to bude stáť. No a máš na výber.
Alebo to vezmeš úplne poctivo, začneš si sťažovať tam a hentam atď... Ale hlavne nič nevybavíš a ani peniaze nedostaneš :-). Tieto peniaze, mi to tak pripadá, sú podmienené známosťou na vysokých miestach a nie dôležitosťou projektu.

Ale samozrejme, že treba vyhovieť aj niekoľkým len náhodným žiadateľom (šedej mase) aby si zavreli ústa, lebo príliš zlá verejná mienka vedie ministrov skladať svoje funkcie napríklad aj to maštale (ale to s týmto asi nesúvisí).

A toto sú možné základné črty ako postupovať. Vybrať si môžeš sám.
Rozhodne ti však držím palce, lebo je to cesta pre silné povahy ak nikoho nepoznáš. :D
Osobne by som radšej hľadal inú možnosť.

Týmto som sa nechcel nikoho dotknúť a ani kritizovať ani chváliť ani hádzať všetkých do jedného vreca. Určite sú aj poctiví ľudia a firmy, ktorí pomôžu (snažia sa) vybaviť príspevky atď... A oni by tiež mohli určite písať o rôznych veciach.

Ale aj tak si myslím, že som len napísal niečo ako verejné tajomstvo.
priatelia
07.07.08,06:44
[QUOTE=priatelia;768633]

Joj diky. Ked budes vediet viac, das mi vediet? A on je zivnostnik uz asi 4 roky... v polnohospodarstve a vystudovanu ma skolu agropodnikatel...
Takže chrustik toto si pokukaj, poprecituj a preklikaj si to cele - cez zakladné info, doplnujuce info aj kontakty v pripade otazok su tam. :::
http://www.edotacie.sk/324/podpora-zakladne-informacie/podpora-cinnosti-v-oblasti-vidieckeho-cestovneho-ruchu/

Zuz.
hasička
24.03.09,09:44
Ahoj. vie mi niekto povedať, kde mám požiadať o dotáciu na podnikanie?
rozimova
13.05.09,15:01
Ahojte. Chcem sa opýtať, či poznáte niekoho kto už dostal - alebo má odsúhlasenú dotáciu z ÚP na začatie podnikania v tomto roku. U nás na ÚP sa absolútne nič nehýbe, len mi kážu čakať. Ale ja už čakám od októbra od vlani, kedy som absolvovala prípravu na podnikanie, potom neboli peniaze, takže pred mesiacom som absolvovala znova ďalšiu prípravu na podnikanie - lebo vraj to treba znova - a potom ešte nejaká ďalšia príprava má byť a nejaké skúšky? chcela som si zriadiť CHP, ale som už úplne znechutená - netuším do kedy bude treba čakať - a koncom roka mi zase na ÚP povedia, že na CHP už nie sú peniaze? nemáte nejakú skúsenosť?
kraisz
14.05.09,15:26
Ja chcem tiež požiadať o dotaciu na chránenú dielňu. Teraz mi začal plynúť tretí mesiac na úrade. Podal som už žiadosť na školenie, ale zatial sa neohlásili. Nikto nič konkrétne nevie. Budem zvedavý na kedy z toho dačo bude...
Eleonora Pyšná
18.05.09,17:21
od 1.4 majú nový predpis , že každý musí absolvovat školenie , potom skúšky, na školenie treba podat prihlášku, oni ako komisia zhodnotia , či taká činnost je potrebná , a až potom ta vyzvú na školenie , potom skúšky a podnikatelský zámer... ale ešte doteraz nevedia kto to bude školit ako to bude prebiehat ..... stále sa len čaká , možno preto aby to ludí prestalo bavit a išli podnikat bez príspevku ........
Bejka74
19.05.09,06:03
Ahojte všetci..

Ja som doma od oktobra a čakám na dotáciu....presne je to tak, nikto nevie na čom vlastne je....Na úrade som bola osobne a pýtala som sa konkrétne čo mám robiť, že sedím doma už dlho a len čakám....tak ma dali na školenie o podnikateľskom zámere, ktorý naozaj treba ukončiť testom a až potom sa uvidí čo vlastne ďalej, či dostaneš šancu, alebo nie.....

Jeto podľa nového preto tak, lebo na dotáciu si nárokoval kde kto....
Anna Dubasakova
23.08.11,10:10
dobry den prosim vas vie mi niekto poradit?chcem si zobrat dotaciu na podnikanie,uz som bola na internej priprave,caka ma prakticka,vypracuvavam si podn.zamer,ale na ziv.urade mi povedali,ze pre cinnost POISTOVAK musim byt zahlasena v Nar.banke slovenska.chcem sa spytat,da mi potom urad dotaciu,pocula som,ze nie.poradte mi prosiiim