slavo11
09.04.08,11:23
chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
slavo11
09.04.08,09:25
chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
ZDENIELA
09.04.08,09:42
Dovolenkový priemer má čo spoločné s nadčasmi???

Dajme si príklad:
Tvoja mzda za každú odpracovanú hodinu (uvedená na pracovnej zmluve napríklad) je Sk 100,-- za každú odpracovanú hodinu nadčas je 25% = 25,--, celkom teda Sk 125,--
katka50
09.04.08,09:53
Dovolenkový priemer má čo spoločné s nadčasmi???

Dajme si príklad:
Tvoja mzda za každú odpracovanú hodinu (uvedená na pracovnej zmluve napríklad) je Sk 100,-- za každú odpracovanú hodinu nadčas je 25% = 25,--, celkom teda Sk 125,--
Ale veď z dovol. priemeru sa ráta nadčasový príplatok!
Zákonník práce
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
Chobot
09.04.08,09:58
chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?

Aká je tvoja hodinová mzda?
enave
09.04.08,10:17
Tých 90,- Sk ako príplatok za nadčas mi pripadá OK. 144,- x 25 % x 2,5 hodiny = 90,- . Nesedí mi zvýšenie 25 % zo mzdy za nadčas. Spýtaj sa mzdovej účtovníčky ;) .
Jana Motyčková
09.04.08,10:23
Mzda za nadčas sa nepočíta z dovolenkového priemeru, t.j. ak máš mzdu 114,40 Sk/hod, a dovolenkový priemer 144 Sk, tak bude mzda za nadčas 114,40 x 2,5 = 286 Sk
príplatok za ndačas 144x25% x 2,5 = 90 Sk.
ZDENIELA
09.04.08,11:37
Ale veď z dovol. priemeru sa ráta nadčasový príplatok!
Zákonník práce
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

Vďaka za opravu, dúfam, že som nikoho veľmi nezmiatla. ;)
Už to je jasné aj mne, mzda za nadčasovú hodinu podľa pracovnej zmluvy a plus príplatok vo výške 25% z priemernej mzdy (logicky rovnajúcej sa dovolenkovému priemeru)
ZUZANAzNR
09.04.08,16:50
Ale veď každý mesiac je hodinová mzda iná... je to podľa odrobených hodín....
katka50
09.04.08,17:03
Ale veď každý mesiac je hodinová mzda iná... je to podľa odrobených hodín....
Hodinová mzda je rovnaká-mení sa počet odpracovaných hodín.
HankaH
11.04.08,07:45
A ako je to v prípade, keď je v pracovnej zmluve dohodnutá základná mzda + prémie do výšky 15%. Podľa našej mzdárky sa mzda za nadčas počíta len zo základnej mzdy, pričom sa odvoláva na § 121 Zákonníka práce. Ale práve v tomto § sa hovorí o dosiahnutej mzde a nie len o základnej. A dosiahnutá mzda v každom mesiaci sa skladá z obidvoch zložiek (základ+prémie). Viete mi poradiť, ako to má byť správne?
metracik2
11.04.08,07:53
chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
Za pracu nadcas musi byt vyplatena mzda co sa vypocita napr. zakladna mzda (mesacna) sa vydeli poctom hodin v aktualnom mesiaci krat pocet hodin nadcasu = rovna sa mzda za nadcas a priplatok za nadcas je najmenej 25% za hodinu prace nadcas(mzdová zvyhodnenie za prácu nadcas). To sa vypocita z priemeru pre pracovnopravne ucely (aj dovolenka sa z toho plati) a z tejto sumy sa vypočita 25%. Mzda za nadcas a priplatok, tvori mzdu za pracu nadcas.
HankaH
23.04.08,10:53
A ako je to v prípade, keď je v pracovnej zmluve dohodnutá základná mzda + prémie do výšky 15%. Podľa našej mzdárky sa mzda za nadčas počíta len zo základnej mzdy, pričom sa odvoláva na § 121 Zákonníka práce. Ale práve v tomto § sa hovorí o dosiahnutej mzde a nie len o základnej. A dosiahnutá mzda v každom mesiaci sa skladá z obidvoch zložiek (základ+prémie). Viete mi poradiť, ako to má byť správne?

Vie mi niekto poradiť, ako sa počíta mzda za nadčas v tomto prípade?
katka50
23.04.08,10:57
Vie mi niekto poradiť, ako sa počíta mzda za nadčas v tomto prípade?
Mzda za prácu nadčas sa počíta len zo základnej mzdy.
HankaH
23.04.08,11:27
Mzda za prácu nadčas sa počíta len zo základnej mzdy.

Ďakujem za odpoveď. V praxi to teda môže znamenať, že za bežnú odpracovanú hodinu zarobí zamestnanec viac ako za hodinu práce nadčas (vrátane príplatku). Na základe čoho sa dosiahnutá mzda podľa § 121 Zák.práce považuje za základnú mzdu? Existuje nejaké usmernenie, nariadenie, vysvetlenie...? Nie som mzdárka, len to potrebujem nejako vysvetliť zamestnancom.