petovsan
30.03.05,21:54
Prosím súrne !!! o radu, ako správne vystavovať faktúry v prípade, že sa tovar predáva aj s vratnými obalmi - fľaše, prepravky, sudy. Vratné fľaše sa zálohujú s 0% DPH, a nevstupujú mi do koeficientu, či áno? V daňovom priznaní k DPH ich ani neuvádzam, alebo áno? Ale neviem, ako je to v prípade vratných obalov ako prepravky a sudy, pretože v zákone o DPH som našla spomínané iba vratné fľaše v § 42 a 49, ods. 7 písm. d). Pri zálohovaní
iných obalov ako vratné fľaše sme povinní účtovať aj DPH?
petovsan
03.04.05,12:08
To mi naozaj nikto nepomôže??? Poraďáci, prosííím, poraďte !!! Musíme vystaviť faktúry, a fakt neviem, či na tie prepravky ide DPH-čka, alebo nie ???
alušik
03.04.05,12:23
Nevystavujem sice taketo faktury, ale mam ich velmi vela, ked ja nakupujem tovar. Skoro vsetci dodavatelia mi uctuju prepravky aj flase s 0% DPH. Jedna jedina firma mi dava na prepravky 19% DPH. Tak teraz vazne neviem, co je spravne. Keby som to mala vyfakturovat ja, asi by som tiez dala vsade 0% DPH.

Asi som vela nepomohla, no aspon nazor.
Danielle369
03.04.05,16:07
Pozri sa ako ti učtuju sudy a prepravky.Mali by byť 0%.Prepravky su určite 0%.
Aspoň mne ich tak učtuju.Takže vratné obaly nemaju nič spoločne s DPH.
Peknu nedelu.
anto
03.04.05,16:13
Niekde som čítal, že vratné fľaše sú všetko, v čom sa tovar nachádza, aj sudy, aj propánbutanové fľaše aj iné nádoby, podstatné je, že sa vracajú.
petovsan
05.04.05,14:21
Ďakujem Vám za Vaše ohlasy a názory, ale medzičasom sa mi dostalo odpovede aj z Daňového riaditeľstva, priamo od metodičky pre DPH, kde som sa dozvedela, že s 0% DPH sa môžu fakturovať iba vratné fľaše, čiže na prepravky a kegy sa DPH vo výške 19% uplatňovať musí. Ja tiež účtujem aj reštauračné zariadenia a doplietlo ma, že viacero veľkoskladov neúčtuje DPH na žiadne vratné obaly, ale v zákone o DPH sú skutočne spomínané iba vratné fľaše, čo mi na DR SR aj potvrdili, takže to pravdepodobne fakturujú zle. Ešte raz díky za Váš záujem.
KEJKA
05.04.05,18:09
Ďakujem Vám za Vaše ohlasy a názory, ale medzičasom sa mi dostalo odpovede aj z Daňového riaditeľstva, priamo od metodičky pre DPH, kde som sa dozvedela, že s 0% DPH sa môžu fakturovať iba vratné fľaše, čiže na prepravky a kegy sa DPH vo výške 19% uplatňovať musí. Ja tiež účtujem aj reštauračné zariadenia a doplietlo ma, že viacero veľkoskladov neúčtuje DPH na žiadne vratné obaly, ale v zákone o DPH sú skutočne spomínané iba vratné fľaše, čo mi na DR SR aj potvrdili, takže to pravdepodobne fakturujú zle. Ešte raz díky za Váš záujem.
s fľašami je to OK a tie ostatne obaly - dodávatelia boli zvyknutí fakturovať ich len zálohovo, teda bez DPH. Lenž zákon sa zmenil, aj na zálohy patrí DPH a okrem toho všetko (až na tie fľaše) sa fakturuje s DPH, lebo sa mení ekonomické vlastníctvo.
chudaska
12.11.06,17:17
Ahojte poraďáci, idem robiť 1x v JU DPH priznanie a neviem ako účtovať, keď mám na bloku aj mínusom zaúčtované vratné fľaše.
Príklad: nákup tovaru v sume 1000 Sk bez DPH + 19% DPH- 190 Sk, čiže spolu suma 1190 Sk, ale okrem toho tam mám ešte mínusom a s 0% DPH vratné obaly - 130 Sk. Tak teraz neviem ako to v ALFE účtovať, lebo výslednú sumu mám len 1060 Sk. Doteraz som si hlavu nerobila, keď sme neboli platcovia DPH, tak som vždy brala do úvahy len výslednú sumu bloku, ale teraz neviem ako na to. ĎAKUJEM VOPRED ZA RADU!!!
Milan Benka
12.11.06,17:36
Ahojte poraďáci, idem robiť 1x v JU DPH priznanie a neviem ako účtovať, keď mám na bloku aj mínusom zaúčtované vratné fľaše.
Príklad: nákup tovaru v sume 1000 Sk bez DPH + 19% DPH- 190 Sk, čiže spolu suma 1190 Sk, ale okrem toho tam mám ešte mínusom a s 0% DPH vratné obaly - 130 Sk. Tak teraz neviem ako to v ALFE účtovať, lebo výslednú sumu mám len 1060 Sk. Doteraz som si hlavu nerobila, keď sme neboli platcovia DPH, tak som vždy brala do úvahy len výslednú sumu bloku, ale teraz neviem ako na to. ĎAKUJEM VOPRED ZA RADU!!!

Nerobím v Alfe, ale mala by tam byť možnosť rozúčtovania:

%dane.....Zákl.dane.............daň
19............1000 .................190
0.............- 130.....................0
Spolu..........870..................190

Alebo niečo podobné.
Norča
21.11.06,10:08
s fľašami je to OK a tie ostatne obaly - dodávatelia boli zvyknutí fakturovať ich len zálohovo, teda bez DPH. Lenž zákon sa zmenil, aj na zálohy patrí DPH a okrem toho všetko (až na tie fľaše) sa fakturuje s DPH, lebo sa mení ekonomické vlastníctvo.

Účtujem vo veľkosklade a preto podávam vysvetlenie.
s nulovou DPH fakturujeme prepravky a kegy preto, lebo nie sú našim vlastníctvom. My vám ich len požičiame, pretože v každej zmluve od nášho dodávateľa je napísané, že obaly nám len zapožičiavajú a nie sú našim vlastníctvom a sme povinní po ukončení spolupráce ich do kusa vrátiť.
Dodávatelia nám ich tiež nefakturujú s DPH.
Vedieme obalové kontá ako s dodávateľmi, tak aj s odberateľmi a na základe nich vieme, kto je nám koľko obalov dlžní a koľko sme dlžní my.
Mali sme už daňovú kontrolu neraz - je to v poriadku.
Na prepravky fakturujeme DPH len v tom prípade, že ich nenávratne predávame /napríklad do výkupu, zberu.../