NeMaria
09.04.08,13:09
Ahojte poraďaci, poculi ste o tom, ze ak chcete mat skolaudovanú novostavbu, je potrebné mat vypracovaný tepelný audit na stavbu? Ak ano, napiste prosim viac info o tom, kto to robi, na co je to potrebne, ako dlho vypracovanie trva a vsetko co o tom viete, lebo nemozem nic najst. Vopred dakujem. m.
JaDo
09.04.08,16:58
5-ko
09.04.08,18:05
Ahojte poraďaci, poculi ste o tom, ze ak chcete mat skolaudovanú novostavbu, je potrebné mat vypracovaný tepelný audit na stavbu? Ak ano, napiste prosim viac info o tom, kto to robi, na co je to potrebne, ako dlho vypracovanie trva a vsetko co o tom viete, lebo nemozem nic najst. Vopred dakujem. m.



Myslis energeticky certifikat :-)

Toci sa to okolo zakona 555/2005 a vyhlasky 625/2006.

Nabuduce pridam viac ;) /momentalne musim koncit/
lakon
10.04.08,05:15
Mal by som doplnujucu otazku. Chapem, ze pri novostavbe je potrebne spocitat tepelnu bilanciu, co zabezpecuje ten energeticky certifikat. Je tento potrebny i pri zatepleni budovy a strechy (na ktore je mimochodom tiez potrebne stavebne povolenie, a teda nasledne kolaudacia) pri ktorom je jasne, ze tepelnu bilanciu len vyrazne vylepsi?
zenga
15.04.08,21:15
Energeticky certifikat stači predložiť stavebnému úradu aj niekolko mesiacov po kolaudacii. Momentalne je pre celé Slovensko cca 100 ľudí ktorí to možu robiť. Myslím že sú to stavebný inžinieri (stavebný architekti to nemožu) v nemecku to možu robiť aj architekti , snad to povolia aj u nás a pojde to rýchlejšie. Čiže momentálne je schválene zákonom že sa môžu kolaudovať stavby aj bez týchto certifikátov.

Mimochodom odomňa to chcela panička na úrade ešte skôr než mi vydá stavebné povolenie čo je úpna blbosť. Aspoň vidieť akých odborníkov zamestnávaju na stavebných úradoch (hlavne v obciach)
Stina
16.04.08,03:55
Energetická certifikácia budov

O energetickej certifikácii hovorí zákon č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon). § 5 ods. (2) uvedeného zákona stanovuje, kedy je energetická certifikácia povinná:

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.

§7 zákona opisuje, čo má energetický certifikát obsahovať. K energetickému certifikátu sa prikladá opis nedostatkov v technických a energetických charakteristikách budovy, v jej technickom a technologickom zariadení a v jej energetickom vybavení. K energetickému certifikátu má byť ďalej priložené odporúčanie na finančne výhodné zlepšenie jej energetickej hospodárnosti a zníženie tvorby emisií oxidu uhličitého a výňatok z energetického certifikátu, tzv. „energetický štítok“. Platnosť energetického certifikátu je najviac 10 rokov.
Podľa § 8 je vlastník budovy povinný uchovávať energetický certifikát po celý čas jeho platnosti a pri predaji budovy odovzdať platný energetický certifikát novému vlastníkovi, pri prenájme budovy odovzdať osvedčenú kópiu platného energetického certifikátu jej nájomcovi.

Zákon stanovuje aj výšku pokuty za priestupky a správne delikty (§11 a §12), ktorá môže byť pre vlastníka budovy pri priestupku do 20.000,- Sk.

http://www.postavdom.sk/energeticky-audit/o-energetickej-hospodarnosti-budov


Povinnosť energetickej certifikácie platí od 1. januára 2008.

Vyhláška č. 625/2006 (ďalej len vyhláška) ustanovuje podrobnosti o výpočte energetickej hospodárnosti budov, obsah energetického certifikátu vrátane rozpätia energetických tried a emisií oxidu uhličitého uvádzaných v energetickom certifikáte, vzor energetického certifikátu pre jednotlivé kategórie budov a vzor energetického štítku.

Zoznam odborne spôsobilých osôb pre energetickú hospodárnosť budov, ktoré sú oprávnené k vykonaniu energetickej certifikácie, nájdete na www.sksi.sk.
Povinnosti vyplývajúce z energetickej certifikácie
Povinnosť energetickej certifikácie sa vzťahuje na novú budovu a na významne obnovovanú existujúcu budovu, ktorých kolaudačné konanie sa začne po 1. januári 2008 a na budovu predávanú alebo prenajímanú po 1. januári 2008.

Pojem významná obnova budovy definuje stavebné úpravy existujúcej budovy alebo jej samostatne užívanej časti, ktorými sa vykonáva zásah do tepelnej ochrany zateplením jej obvodového a strešného plášťa, výmenou pôvodných otvorových výplní budovy alebo energetického vybavenia budovy takým spôsobom, že to má vplyv na energetickú hospodárnosť budovy. Významnú obnovu budovy možno uskutočniť jej jednorazovou stavebnou úpravou alebo postupnými čiastkovými stavebnými úpravami.

Energetická certifikácia je povinná pri predaji budovy, pri prenájme budovy a pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy, inak je dobrovoľná. Vykonanie energetickej certifikácie budov sa osvedčuje energetickým certifikátom, ktorý platí najviac 10 rokov. Pred uplynutím určenej platnosti stratí energetický certifikát platnosť vykonaním stavebných úprav budovy, ktoré majú vplyv na jej energetickú hospodárnosť.

Energetická certifikácia sa vzťahuje na nasledujúce kategórie budov:

* rodinné domy,
* bytové domy,
* administratívne budovy,
* budovy škôl a školských zariadení,
* budovy nemocníc,
* budovy hotelov a reštaurácií,
* športové haly a iné budovy na šport,
* budovy na veľkoobchodné a maloobchodné služby,
* ostatné nevýrobné budovy spotrebúvajúce energiu.

Ak má budova spoločný systém vykurovania, možno na základe vykonanej energetickej certifikácie celej budovy vykonať aj energetickú certifikáciu jednotlivého bytu alebo inej samostatne užívanej časti budovy. Energetickú certifikáciu bytu možno vykonať aj na základe hodnotenia iného podobného bytu v tej istej budove, ktorého energetická certifikácia už bola vykonaná.

Energetická certifikácia sa nevzťahuje na nasledujúce typy budov:

* budovy a pamätníky chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty alebo ako súčasť charakteristického prostredia, pri ktorých by dodržanie požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov neprijateľne zmenilo ich charakter alebo vzhľad,
* kostoly a iné budovy používané ako miesta na bohoslužby alebo na náboženské podujatia,
* budovy, ktoré sú dočasnými stavbami s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky,
* priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie,
* bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku,
* samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.
dadab
25.11.08,17:04
Su dva pojmy: Energeticky certifikat budovy (ECB) a Energeticky audit (EA)
EA je súbor činností, ktorých výsledkom sú informácie o spôsoboch a úrovni využívania energie v budovách - v energetickom hospodárstve posudzovaných budov a návrh na opatrenia, ktoré je nutné realizovať pre dosiahnutie energetických úspor.
Energetický audit je zakončený písomnou správou, ktorá musí obsahovať:
- zhodnotenie súčasnej úrovne posudzovaného energetického hospodárstva a budov
- celkovú výšku technicky dosiahnuteľných energetických úspor
návrh na vybrané varianty doporučené k realizácii energetických úspor vrátane ekonomického zdôvodnenia
- záverečný posudok energetického audítora
Jednoduchý energetický audit – je lacnejší, vypočítaný s presnosťou ± 10 ÷ 15% a bez záruky energetických úspor
Detailný energetický audit – je rozsiahlejší, drahší, vypočítaný s presnosťou ± 5 ÷ 10% a so zárukou energetických úspor.
Energetický audítor je nestranná a nezávislá fyzická osoba, ktorá je zapísaná do zoznamu energetických audítorov vedeného Slovenskou energetickou agentúrou v Bratislave
deha
02.02.09,15:27
Ľahko ma vytočili na stavebnom úrade, kde po mne chcú k u kolaudácii rekreačnej chaty/určenej na letnú rekreáciu pri priehrade/ energetický audit.
ked som pozerala aj príspevky tu horevyššie, na ktoré kategórie budov to platí, nie sú tam súkromné rekreačné chaty , ktoré nie sú určené na podnikanie. Je niekto zbehlý v tomto poradiť, či som povinná auditovať aj chatu určenú na súkromnú letnú rekreáciu ?Ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.09,20:27
Ľahko ma vytočili na stavebnom úrade, kde po mne chcú k u kolaudácii rekreačnej chaty/určenej na letnú rekreáciu pri priehrade/ energetický audit.
ked som pozerala aj príspevky tu horevyššie, na ktoré kategórie budov to platí, nie sú tam súkromné rekreačné chaty , ktoré nie sú určené na podnikanie. Je niekto zbehlý v tomto poradiť, či som povinná auditovať aj chatu určenú na súkromnú letnú rekreáciu ?Ďakujem.



zákon 555/2005
Postupy podľa tohoto zákona, teda aj certifikácia sa nevzaťhuje na - § 2
písm.
e) bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku,
f) samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.

Teda, ak pri kolaudácii čestne prehlásiš, že sa budeš v chate zdržiavať menej ako 4 mesiace nemôže byť problém. Právne si neviem predtsaviť, ako pracovník stavebného úradu bude vyvracať čestné prehlásenie a tvrdiť opak.
Ak má stavba menej ako 50 m2, tak neni o čom.

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,18:41
Existuje aj možnosť, že stavebný úrad upustí od predloženia energetického certifikátu pri kolaudácii.

Usmernenie MVRR SR (zo dňa 20. 3. 2008), odboru stavebníctva a odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania k uplatneniu § 14 zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z. + príloha

na adrese


http://www.build.gov.sk/mvrrsr/index.php?offset=0&id=1&cat=300&docfld=1302&lang=sk



CIMOM
deha
05.02.09,07:01
No musím sa priznať že po preštud. tých met. usmernení som zas úplne v strese, to sa mi viac páčil Váš predposledný príspevok a toho som sa viac-menej chcela držať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.02.09,14:18
No musím sa priznať že po preštud. tých met. usmernení som zas úplne v strese, to sa mi viac páčil Váš predposledný príspevok a toho som sa viac-menej chcela držať.
V čom je problém ?


CIMOM
comodo
05.02.09,14:38
je to fakt sympaticke. Planujem predat dom, kde bola zapocata rekonstrukcia, ale asi to nedokoncim. Momentalne tam nie je kurenie ani podlahy. Okna suce na vymenu. To som zvedavy na ten audit !!!
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.02.09,11:42
je to fakt sympaticke. Planujem predat dom, kde bola zapocata rekonstrukcia, ale asi to nedokoncim. Momentalne tam nie je kurenie ani podlahy. Okna suce na vymenu. To som zvedavy na ten audit !!!

Ak je na prestavbu vydané stavebné povolenie, tak to treba brať kompexne aj s inými právnymi predpismy.
1. Stavba, ak bolo vydané stavebné povolenie podlieha kolaudácii (§ 76 SZ).
2. Predajom rozostavanej stavby sa zároveň postupujú práva a povinnosti vyplývajúce zo stavebného povolenie na nového vlastníka (§ 70 SZ).
3. Ak sa jedná o obnovu budovy podľa zákona 555/2005 Z.z. tak certifikácia bude povinná pri kolaudácii stavby, teda je nelogické aby sa vypracovala na rozostavanú stavbu.


To je môj názor.


CIMOM
Dzairo
06.02.09,20:29
Dnes som dostal energeticky certifikat a mam problem. Novostavba RD pred kolaudaciou je zaradena do energetickej triedy "C", pricom maximalne to moze byt B-cko. Jedine odorucanie na zlepsenie tepelnej hospodarnosti, ktore by podla vypoctov pomohlo, je instalacia tep. cerpadla. Ma niekdo skusenosti s touto situaciou? Ako v tomto pripade postupuje stav. urad pri kolaudacii, nepovoli uzivanie stavby? Este pre informaciu, ide o typ stavby "bungalov", projektovany v 2006 a stavebne povolenie bolo vydane tiez v roku 2006.
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.02.09,05:30
Dnes som dostal energeticky certifikat a mam problem. Novostavba RD pred kolaudaciou je zaradena do energetickej triedy "C", pricom maximalne to moze byt B-cko. Jedine odorucanie na zlepsenie tepelnej hospodarnosti, ktore by podla vypoctov pomohlo, je instalacia tep. cerpadla. Ma niekdo skusenosti s touto situaciou? Ako v tomto pripade postupuje stav. urad pri kolaudacii, nepovoli uzivanie stavby? Este pre informaciu, ide o typ stavby "bungalov", projektovany v 2006 a stavebne povolenie bolo vydane tiez v roku 2006.

Stavebný zákon : § 81
2) Ak v priebehu uskutočňovania stavby dôjde k zmene technických predpisov, podľa ktorých bola spracovaná projektová dokumentácia, prihliada na ne stavebný úrad len vtedy, pokiaľ sa ich ustanovenia vzťahujú aj na stavby projektované a uskutočňované pred ich účinnosťou.


Neviem detaily, takže len toľko.


CIMOM
infoziadatel
21.05.09,05:50
Dobrý deň prajm, aj nás čaká získanie energetického auditu. Prosím nemáte niekto kontakt na človeka, ktorý robí tento , ale myslím ,,lacno,,

ďakujem za doporučenie a info zuzula
Milan.Žiška
21.05.09,10:22
Mám dobrú skúsenosť s DELPHIA s.r.o., ale lacno len " relatívne", možno aspoň poradia ( dohodnúť sa dá skoro všade).:D:D:D
Podľa miesta realizácie by možno bol vhodnejší zoznam s SKSI (Slovenská komora stavebných inžinierov) a skúsiť šťastie.:)

Príjemný lov.:)

http://www.sea.gov.sk/energeticke_aktivity/vzdelavanie/drzitelia_ea/zoznam_auditorov.pdf
infoziadatel
21.05.09,10:39
Mám dobrú skúsenosť s DELPHIA s.r.o., ale lacno len " relatívne", možno aspoň poradia ( dohodnúť sa dá skoro všade).:D:D:D
Podľa miesta realizácie by možno bol vhodnejší zoznam s SKSI (Slovenská komora stavebných inžinierov) a skúsiť šťastie.:)

Príjemný lov.:)

http://www.sea.gov.sk/energeticke_aktivity/vzdelavanie/drzitelia_ea/zoznam_auditorov.pdf
Ďakujem pekne za info, a môžem sa spýtať, koľko ste platili vy za uvedenú službu?
z
Milan.Žiška
21.05.09,18:00
Cenotvorba je individuálna a ovplyvňuje ju viacero faktorov. K orientačnej hodnote je možné sa dopracovať na:
http://www.ekoenergy-group.sk/cena_auditu.htm
rrrrr
22.06.09,07:59
Prosim vas ma niekto kontakt v okoli malacky, bratislava, kto v relativne cenovo dostupnej sume urobit tento certifikat? staviame dom a pomaly ideme kolaudovat.
dakujem pekne.
infoziadatel
22.06.09,10:43
ak zistíš niekoho v okolí malaciek s rozumnou cenou, daj mi prosím info, aj my potrebujeme
:) díkes
bulnova
23.10.09,10:56
Nemá niekto kontakt na dobrú cenu tepelného certifikátu z Prešova a okolia? Zatiaľ mám ponuky od 330 do 495 eur.
alltracboy
23.10.09,12:50
presne tak..darmo sa budem rozculovat.. preto mozem pripevok.
bulnova
23.10.09,17:58
Tu je márne každé hromženie. Jednoducho to ku kolaudácií treba a hotovo. Teda, ak má niekto kontakt na lepšiu cenu v Prešove a okolí, uvítam to. Ďakujem.
vierockak
25.10.09,17:31
[QUOTE=Stina;708321]Energetická certifikácia budov

O energetickej certifikácii hovorí zákon č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon). § 5 ods. (2) uvedeného zákona stanovuje, kedy je energetická certifikácia povinná:

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.

Mám otázku - čo je to "významná obnova existujúcej budovy"?
Bývam v staršom (cca 45 ročnom) panelovom bytovom dome (90 bytových jednotiek) a chceme zateplovať obvodový plášť, obnovu balkónov + nové okná v spoloč. priestoroch + novú strechu. Ak to uskutočníme a ja sa následne rozhodnem predať alebo prenajať svoj byt (mám ho v OV) - potrebujem takýto energetický certifikát? Ďakujem za odpoveď.
220870
25.10.09,17:35
[QUOTE=Stina;708321]Energetická certifikácia budov

O energetickej certifikácii hovorí zákon č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon). § 5 ods. (2) uvedeného zákona stanovuje, kedy je energetická certifikácia povinná:

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.

Mám otázku - čo je to "významná obnova existujúcej budovy"?
Bývam v staršom (cca 45 ročnom) panelovom bytovom dome (90 bytových jednotiek) a chceme zateplovať obvodový plášť, obnovu balkónov + nové okná v spoloč. priestoroch + novú strechu. Ak to uskutočníme a ja sa následne rozhodnem predať alebo prenajať svoj byt (mám ho v OV) - potrebujem takýto energetický certifikát? Ďakujem za odpoveď.
ÁNO.
gutan52
03.12.09,20:36
[QUOTE=vierockak;1188613][QUOTE=Stina;708321]Energetická certifikácia budov

O energetickej certifikácii hovorí zákon č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon). § 5 ods. (2) uvedeného zákona stanovuje, kedy je energetická certifikácia povinná:

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.

Prenajímateľ budovy nám certifikát nedáva. Ani kópiu... Za vykurovanie pýta veľké peniaze, hoci mávame aj týždeň len 17*C.
Zvyšuje nám aj ceny nájomného. Sme povinní byť ticho, platiť a nič nežiadať. čo tak im neplatiť s pohrozením , že nesplňajú energ. certifikát a nestarajú sa o budovu ani o nájomníkov...
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.12.09,04:59
[QUOTE=Stina;708321]Energetická certifikácia budov
...............

Mám otázku - čo je to "významná obnova existujúcej budovy"?
.............. Ďakujem za odpoveď.


Významnou obnovou budovy na účely tohto zákona sú stavebné úpravy existujúcej budovy alebo jej samostatne užívanej časti, ktorými sa vykonáva zásah do tepelnej ochrany zateplením jej obvodového a strešného plášťa, výmenou pôvodných otvorových výplní budovy alebo energetického vybavenia budovy takým spôsobom, že to má vplyv na energetickú hospodárnosť budovy. Významnú obnovu budovy možno uskutočniť jej jednorazovou stavebnou úpravou alebo postupnými čiastkovými stavebnými úpravami. (§2 ods. 7 zák. 555/2005 Z.z.)


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.12.09,05:01
Prosim vas ma niekto kontakt v okoli malacky, bratislava, kto v relativne cenovo dostupnej sume urobit tento certifikat? staviame dom a pomaly ideme kolaudovat.
dakujem pekne.


AJ pre ostatných :

Na tomto linku sú odborne spôsobilé osoby na celom Slovensku aj s kontaktmi :

http://www.sksi.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1349


CIMOM
gutan52
06.12.09,18:14
[QUOTE=vierockak;1188613][QUOTE=Stina;708321]Energetická certifikácia budov

O energetickej certifikácii hovorí zákon č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon). § 5 ods. (2) uvedeného zákona stanovuje, kedy je energetická certifikácia povinná:

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.
------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------

Prenajímateľ budovy nám certifikát nedáva. Ani kópiu... Za vykurovanie pýta veľké peniaze, hoci mávame aj týždeň len 17*C.
Zvyšuje nám aj ceny nájomného. Sme povinní byť ticho, platiť a nič nežiadať. čo tak im neplatiť s pohrozením , že nesplňajú energ. certifikát a nestarajú sa o budovu ani o nájomníkov...
-------------------------------------------------

posúvam
comodo
06.12.09,18:33
Ak je na prestavbu vydané stavebné povolenie, tak to treba brať kompexne aj s inými právnymi predpismy.
1. Stavba, ak bolo vydané stavebné povolenie podlieha kolaudácii (§ 76 SZ).
2. Predajom rozostavanej stavby sa zároveň postupujú práva a povinnosti vyplývajúce zo stavebného povolenie na nového vlastníka (§ 70 SZ).
3. Ak sa jedná o obnovu budovy podľa zákona 555/2005 Z.z. tak certifikácia bude povinná pri kolaudácii stavby, teda je nelogické aby sa vypracovala na rozostavanú stavbu.


To je môj názor.


CIMOM

K tomuto pre uplnost snad aspon tolko , ze na rekonstrukciu ziadne povolenie davane nebolo , kedze na vymenu kupelnoveho interieru za novy , vcitane obkladov , na vymenu hrdzavych radiatorov za nove a okien za tvarovo take iste len nove podla mna stavebne povolenie netreba. Dom je skratka vybrakovany a su i o taky zaujemci. Predpokladam, ze novy majitel dom i zatepli.
gutan52
07.12.09,10:53
[QUOTE=gutan52;1225607][QUOTE=vierockak;1188613]
-------------------------------------------------

posúvam

-------------------------------------------------------

posúvam;

s otázkou, či je v zákone zmienka o neplatení, ak budova nemá urobený tepelný audit a je 7 prevádzkam prenajímaná?