viktorija
09.04.08,13:46
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či je nejaká možnosť počas rozvodu kúpiť byt na hypotéku a či je vôbec možné hypotéku získať.
Rozvádzam sa už štyri roky a neustále sa zvyšujúce ceny bytov ma privádzajú do zúfalstva. Prieťahy z manželovej strany budú pokračovať, takže si neviem predstaviť, kedy to skončí a kam potom s deťmi pôjdem. Teraz mám prenajatý byt, za tie peniaze som už mohla splácať hypotéku :-(
Chobot
09.04.08,12:28
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či je nejaká možnosť počas rozvodu kúpiť byt na hypotéku a či je vôbec možné hypotéku získať.
Rozvádzam sa už štyri roky a neustále sa zvyšujúce ceny bytov ma privádzajú do zúfalstva. Prieťahy z manželovej strany budú pokračovať, takže si neviem predstaviť, kedy to skončí a kam potom s deťmi pôjdem. Teraz mám prenajatý byt, za tie peniaze som už mohla splácať hypotéku :-(

Z hľadiska stavu nie je rozvod dlhodobý proces. V právnej terminológii neexistuje obdobie manželstva, kedy máš stav "v procese rozvodu". Buď si vydatá alebo rozvedená. Ak vybavuješ úver počas doby, kým si vydatá (a medzitým si podala žiadosť o rozvod), stále si vydatá. Preto aj práva a majetok nadobudnutý počas tohto obdobia sa chová ako nadobudnutý počas manželstva.

Ak je to po právoplatnom rozhodnutí súdu o rozvode, tak si už rozvedená.

Dá sa ešte diskutovať o tom, čo v prípade, ak si už rozvedená, ale ešte nemáte zrušené BSM.

Takže pre banku si stále vydatá. Aj byt nadobudnutý v tomto období bude predmetom rozdelenia BSM.
m.hladka
09.04.08,13:50
Nerob to, pretože by si musela vyplatiť manžela z nového bytu. Počkaj.
sylvio
12.04.08,15:44
Najjednoduchšie riešenie by bolo, kúpiť byt a vybaviť hypotéku na niektorého Vášho rodinného príslušníka - brat, sestra, rodičia. Oficiálne by bol byt ich, hoci vy tam budete bývať aj im uhrádzať hypotekárne splátky a po vysporiadaní BSM je možné byt previesť na Vás.

Čo sa týka rozvodu - 4 roky???!!! :eek: To nemyslíte vážne. Nájdite si seriózneho právnika, najlepšie na základe odporúčania hoci aj poraďákov a máte to z krku coby dup. Toto je nonsens. Buď je chyba na súde, ale to je možné riešiť sťažnosťou na prieťahy alebo to naťahuje Váš manžel, ale aj tu prichádzajú do úvahy určité možnosti. V žiadnom prípade však nejde o "normálnu" dĺžku konania.
SAIVI
12.04.08,16:13
..ono to nejde vždy hladko. mne sa podarilo rozviesť tiež až na 3 rok. na vyrovnavanie BSM sme sa ani už nedostali, a ani by som na to nemala energiu : )
sylvio
12.04.08,17:04
..ono to nejde vždy hladko. mne sa podarilo rozviesť tiež až na 3 rok. na vyrovnavanie BSM sme sa ani už nedostali, a ani by som na to nemala energiu : )

Toto nie je prvý príspevok, v ktorom to spomínam, ale nedá mi neopakovať sa. Na Slovensku je každý odborníkom na právo. Veď čo, čitať zákony vieme, tak kde je problém :) Hor sa súdiť, žalovať, písať zmluvy. A potom to tak aj vyzerá, že rozvod, zvýšenie výživného a kadejaké iné spory sa vlečú roky a človek to zvaľuje na neschopnosť súdov a lenivosť sudcov.

Je pravdou, že nikto Vás nemôže nútiť obrátiť sa na právnika. Ani ja nikoho nebudem presviedčať, prečo to je lepšie. Ale pravda je taká, že človek sa má venovať tomu, čomu rozumie, a to zvyšné je lepšie nechať odborníkom.

Možno to nie je Váš prípad, možno skutočne zhodou okolností ste mali to nešťastie a spor sa natiahol, ale v zásade platí to, čo som už uviedol vyššie. Je zaujímavé, že človek neľutuje vyhodiť peniaze za kadejaké hlúposti, najnovšie mobily, zbytočne prehnané paušály, najnovšie značkové handry, káblovku kde aj tak pozerá len 3 programy, ale keď ide o životné situácie, vážne rozhodnutia, spory od ktorých závisí ďalší život človeka, tak zrazu každý ľutuje zaplatiť za právnu pomoc a necháva si radiť na porade, pretože je to zadarmo.

Len si treba uvedomiť aj to, že každý právny problém ma XY aspektov a premenných, ktoré vplývajú na konečný výsledok a najmä na postup, ako sa k nemu dopracovať. A písomne cez poradu sa to jednoduche 100% zodpovedne vyriešiť nedá. Preto treba sa zamyslieť, na čom človeku ozaj záleží a neľutovať aj nejaké tie peniaze na dosiahnutie toho čo chceme. Pretože kým zákony Vám život komplikujú, právnici sa snažia Vám ho zjednodušiť.
Petra Nová
12.04.08,18:09
Najjednoduchšie riešenie by bolo, kúpiť byt a vybaviť hypotéku na niektorého Vášho rodinného príslušníka - brat, sestra, rodičia. Oficiálne by bol byt ich, hoci vy tam budete bývať aj im uhrádzať hypotekárne splátky a po vysporiadaní BSM je možné byt previesť na Vás.
A to pán právnik mám Vášmu príspevku rozumieť tak, že navádzate ľudí na obchádzanie a porušovanie zákonov? Takpovediac v priamom prenose? A neprisahali ste náhodou , že budete pri výkone povolania právnika ctiť a dodržiavať zákony? Alebo Vy ste neprisahali ? Chcete svojimi radami zlikvidovať túto Poradu ?
sylvio
12.04.08,19:49
A to pán právnik mám Vášmu príspevku rozumieť tak, že navádzate ľudí na obchádzanie a porušovanie zákonov? Takpovediac v priamom prenose? A neprisahali ste náhodou , že budete pri výkone povolania právnika ctiť a dodržiavať zákony? Alebo Vy ste neprisahali ? Chcete svojimi radami zlikvidovať túto Poradu ?

No nie je mi celkom jasné KDE tu ide o porušenie zákona pani Nová. Akého zákona konkrétne? Ale pisateľka sa určite poteší Vašej rade. Ó vlastne nie, vy ste jej totiž žiadnu neposkytla. Tak viete čo, máte pravdu. Ja menim týmto svoju radu pre viktoriju. V skratke Vám - viktorija - odkazuje Petra Nová toľko: kúpte si byt za svoje peniaze ktoré zarobíte, plaťte hypotéku a keď dôjde k rozvodu a k deľbe BSM, svojmu už vtedy ex manželovi zaplaťte polovicu hodnoty bytu na ktorý Vám neprispel ani korunu. Toto je rada pani Novej.

Takže asi toľko. Jedna nahnevaná frustrovaná čitateľka, ktorá nemá čo povedať k téme naopak však má plné ústa nezmyslov, ktorým sotva sama rozumie a týmto v podstate sabotuje celú poradu. Mám pocit, že moje prípsevky boli zatiaľ vždy k téme a vždy na dosť vysokej odbornej úrovni. Avšak za takýchto podmienok tu viac prispievať nebudem.
Petra Nová
12.04.08,19:55
No nie je mi celkom jasné KDE tu ide o porušenie zákona pani Nová. Akého zákona konkrétne? Ale pisateľka sa určite poteší Vašej rade. Ó vlastne nie, vy ste jej totiž žiadnu neposkytla. Tak viete čo, máte pravdu. Ja menim týmto svoju radu pre viktoriju. V skratke Vám - viktorija - odkazuje Petra Nová toľko: kúpte si byt za svoje peniaze ktoré zarobíte, plaťte hypotéku a keď dôjde k rozvodu a k deľbe BSM, svojmu už vtedy ex manželovi zaplaťte polovicu hodnoty bytu na ktorý Vám neprispel ani korunu. Toto je rada pani Novej.

Takže asi toľko. Jedna nahnevaná frustrovaná čitateľka, ktorá nemá čo povedať k téme naopak však má plné ústa nezmyslov, ktorým sotva sama rozumie a týmto v podstate sabotuje celú poradu. Mám pocit, že moje prípsevky boli zatiaľ vždy k téme a vždy na dosť vysokej odbornej úrovni. Avšak za takýchto podmienok tu viac prispievať nebudem.

Ale ste mi neodpovedali na otázku či ste právnik,resp.či máte na to papier.