BOBY
09.04.08,13:51
Omlúvam sa, určite sa tu už o tejto téme písalo, ale neviem, či neboli nejaké zmeny v zákonoch.
Zamestnanec bol prichytený pri krádeži v podniku, máme aj kamerový záznam, ktorý ho usvedčuje. Zamestnávateľ rozhodol okamžite zrušiť PP, toto bolo prerokované aj so zamestnaneckými dôverníkmi. Zamestnanec sa o tom dozvedel a hneď nastúpil na PN. OZPP bolo poslané doporučene už počas trvania PN, zásielku prevzala jeho dcéra-tá je podpísaná na doručenke. Platí toto OZPP? Ja si myslím, že do dňa prevzatia zásielky mu platíme DPN, potom mu PP ukončím (zásielka prevzatá), odhlásim ho zo SP a ZP a SP postúpim jeho PN na ďalšiu likvidáciu. Je to tak správne? Na SP mi totiž povedali, že odhlásiť ho môžem až po ukončení PN, lebo mal PP na dobu neurčitú. Má s tým prosím niekto skúsenosť? Potrebujem to do zajtra vyriešiť.
katka50
09.04.08,12:01
Omlúvam sa, určite sa tu už o tejto téme písalo, ale neviem, či neboli nejaké zmeny v zákonoch.
Zamestnanec bol prichytený pri krádeži v podniku, máme aj kamerový záznam, ktorý ho usvedčuje. Zamestnávateľ rozhodol okamžite zrušiť PP, toto bolo prerokované aj so zamestnaneckými dôverníkmi. Zamestnanec sa o tom dozvedel a hneď nastúpil na PN. OZPP bolo poslané doporučene už počas trvania PN, zásielku prevzala jeho dcéra-tá je podpísaná na doručenke. Platí toto OZPP? Ja si myslím, že do dňa prevzatia zásielky mu platíme DPN, potom mu PP ukončím (zásielka prevzatá), odhlásim ho zo SP a ZP a SP postúpim jeho PN na ďalšiu likvidáciu. Je to tak správne? Na SP mi totiž povedali, že odhlásiť ho môžem až po ukončení PN, lebo mal PP na dobu neurčitú. Má s tým prosím niekto skúsenosť? Potrebujem to do zajtra vyriešiť.
Ak Ti pomôže, tu je citácia zo Zákonníka práce § 68
Okamžité skončeniepracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
(účinnosť od 1. septembra 2007)
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
(účinnosť od 1. septembra 2007)
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
Chobot
09.04.08,12:49
Omlúvam sa, určite sa tu už o tejto téme písalo, ale neviem, či neboli nejaké zmeny v zákonoch.
Zamestnanec bol prichytený pri krádeži v podniku, máme aj kamerový záznam, ktorý ho usvedčuje. Zamestnávateľ rozhodol okamžite zrušiť PP, toto bolo prerokované aj so zamestnaneckými dôverníkmi. Zamestnanec sa o tom dozvedel a hneď nastúpil na PN. OZPP bolo poslané doporučene už počas trvania PN, zásielku prevzala jeho dcéra-tá je podpísaná na doručenke. Platí toto OZPP? Ja si myslím, že do dňa prevzatia zásielky mu platíme DPN, potom mu PP ukončím (zásielka prevzatá), odhlásim ho zo SP a ZP a SP postúpim jeho PN na ďalšiu likvidáciu. Je to tak správne? Na SP mi totiž povedali, že odhlásiť ho môžem až po ukončení PN, lebo mal PP na dobu neurčitú. Má s tým prosím niekto skúsenosť? Potrebujem to do zajtra vyriešiť.

Tak v prvom rade urobil niekto zásadnú chybu - teraz neviem, či vy alebo pošta. Totižto v zmysle zákona ste mu tú výpoveď nedoručili. Prevzala ju iná osoba, ale nie ten, komu ste ju mali doručiť.

Poslali ste zásielku doporučene do vlastných rúk? Ak nie, tak chyba je na vašej strane. AK ste ju poslali do vlastných rúk, tak cyhbu urobila pošta, že nemala ju odovzdať dcére. Z právneho hľadiska je to cudzia osoba a mohla list roztrhať a zahodiť, proste neodovzdať adresátovi otcovi.

Takže výpoveď je z tohto hľadiska neplatná, na súde by s tým hneď uspel.

Napraviť to môžete tak, že ešte raz pošlete okamžité skončenie PP do vlastných rúk (ak ešte neubehla zákonná lehota na okamžité skončenie PP - § 63 ods. 3 a 4:

"(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania."

a § 68 ods. 2:
"(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4."


Pokiaľ je na PN, tak mu to nepomôže, lebo pre okamžité skončenie PP podľa § 68 ods. 1 písm. b) neplatí zákaz výpovede počas ochrannej doby podľa § 64 preto, lebo tu neide o výpoveď, ale o okamžité skončenie. Takže nemusíte potom čakať na skončenie PN, ale PP sa skončí dňom doručenia oznámenia o okamžitom skončení PP.
BOBY
09.04.08,12:59
Ďakujem za odpovede. OZPP sme poslali doručenkou do vlastných rúk, ale prevzala ju jeho dcéra. Takže vďaka pošte je teda výpoveď neplatná. Neviem ako posudzovať v zmysle ZP tie dva mesiace odo dňa, keď sa o tom zamestnávateľ dozvedel. Tá krádež sa totiž stala v januári, ale kamerový systém prezeral konateľ až v marci a vtedy to začal riešiť a prejednávať so zástupcami zamestnancov. Môžeme považovať za deň, kedy sa o tom zamestnávateľ dozvedel až dotyčný deň v marci, keď sa konrolovali kamerové záznamy? Lebo ak nie, lehota na OZPP by už uplynula.
Chobot
09.04.08,13:04
Ďakujem za odpovede. OZPP sme poslali doručenkou do vlastných rúk, ale prevzala ju jeho dcéra. Takže vďaka pošte je teda výpoveď neplatná. Neviem ako posudzovať v zmysle ZP tie dva mesiace odo dňa, keď sa o tom zamestnávateľ dozvedel. Tá krádež sa totiž stala v januári, ale kamerový systém prezeral konateľ až v marci a vtedy to začal riešiť a prejednávať so zástupcami zamestnancov. Môžeme považovať za deň, kedy sa o tom zamestnávateľ dozvedel až dotyčný deň v marci, keď sa konrolovali kamerové záznamy? Lebo ak nie, lehota na OZPP by už uplynula.

Áno, je to ten marec. Mal konateľ nejakého svedka, že v marci riešil ten prípad? Teda že v marci pozeral záznamy z kamier?

A rovno napíšte sťažnosť na poštu, že doručila zásielku do vlastných rúk inej osobe, než bola uvedená ako adresát. Pre srandu tam aj napíšte, že v prípade vzniknutej škody ju budete od pošty vymáhať. Nech sa trochu naľakajú.
BOBY
09.04.08,14:15
Ďakujem Ti krásne, moc si mi pomohol. Jasné, že si k tomu prizval majstra aj dôverníkov, keď na to prišiel a spolu ten záznam pozerali znovu. Môžem prípadne k tomu urobiť zápisnicu, aby to bolo košér. To s tou poštou je dobrý nápad, dík, určite to napíšem. A doporučím šéfovi, nech tam zájde osobne. Koniec koncov je na PN, tak keď neprevzal zásielku určite nebol doma (alebo išlo o úmysel), môže to posúdiť, že sa počas PN nezdržiaval doma a nemusí mu ani vyplatiť DPN.Dík ešte raz, posielam bodík.
brčko
09.04.08,17:36
S tým vymáhaním škody od pošty vás asi sklamem. Pred asi trištvrte rokom som hladala v ich poštovom poriadku na ich stránkach, na čo mám v prípade reklamácie nárok pri neskorom doručení zásielky RS-speciál s odbernou lehotou 7dní (je to zásielka so zaručenou lehotou dodania, s tým, že po 7-ich kal.dnoch ju vracajú odosielatelovi ako nedoručenú, teda nedržia ju tam obvyklých, tuším 18dní).
Zistila som, že ak podmienky nesplnia, máme nárok, v zmysle ich poštového poriadku, myslím na 3-násobok zaplatenej sadzby, nič viac.
Aj ked to nie je celkom k téme, berte to ako takú perličku. Ale ako laik, samozrejme predpokladám súdnou cestou, je to možné (tak to predpokladám Chobot myslel).

Aj som to chcela pozrieť presnejšie (link na ich pošt.poriadok som si uložila http://www.posta.sk/img/files/postovepodmienky/postovepodmienky20070101.doc), no ten ich poštový poriadok tam už nie je, teda už som ho na ich stránkach nenašla.
Chobot
09.04.08,18:07
S tým vymáhaním škody od pošty vás asi sklamem. Pred asi trištvrte rokom som hladala v ich poštovom poriadku na ich stránkach, na čo mám v prípade reklamácie nárok pri neskorom doručení zásielky RS-speciál s odbernou lehotou 7dní (je to zásielka so zaručenou lehotou dodania, s tým, že po 7-ich kal.dnoch ju vracajú odosielatelovi ako nedoručenú, teda nedržia ju tam obvyklých, tuším 18dní).
Zistila som, že ak podmienky nesplnia, máme nárok, v zmysle ich poštového poriadku, myslím na 3-násobok zaplatenej sadzby, nič viac.
Aj ked to nie je celkom k téme, berte to ako takú perličku. Ale ako laik, samozrejme predpokladám súdnou cestou, je to možné (tak to predpokladám Chobot myslel).

Aj som to chcela pozrieť presnejšie (link na ich pošt.poriadok som si uložila http://www.posta.sk/img/files/postovepodmienky/postovepodmienky20070101.doc), no ten ich poštový poriadok tam už nie je, teda už som ho na ich stránkach nenašla.

Nešlo ani o náhradu škody, lebo vlastne žiadna skutočná nevznikla. Myslel som len trochu ich poštengrovať a upozorniť, že konkrétny doručovateľ odovzdal zásielku určenú do vlastných rúk inej osobe.