xmatisova
09.04.08,14:02
Ahoj poraďáci,

potrebovala by som poradiť v niekoľkých otázkach, lebo som už zúfalá, z toho čo som si prečítala mi to jasné nie je. SZČO, platca DPH, si obstarala osobný automobil formou spotrebného úveru cez lízingovú spoločnosť. SZČO predala ešte nesplatené auto PO - s.r.o. a zvyšok úveru postúpila.

Moje otázky sú:

1) Kúpnou cenou je teda to čo chce SZČO + nesplatená časť úveru?
2) Ak SZČO a sro spíšu zmluvu o kúpe, vystavuje SZČO faktúru na sumu, ktorú jej má sro zaplatiť aj s rozpisom DPH?
3) Ako nesplatená časť úveru sa berie istina + úrok + poistenie?
4) Účtovanie v sro je správnejšie cez 461 alebo 479?
5) Ako sa to odpisuje?

Ďakujem každému kto mi v tomto bude ochotný pomôcť.
mudroš
09.04.08,12:20
Nie mi je jasné z otázky, či ide o účtovanie u SZČO alebo PO. Predpokladám, že PO. Ja by som účtoval:
1. Prevzatie záväzku 315/479
2. Kúpu vozidla (cena vrátane záväzku) 042/325
3. Zápočet 325/315
4.Úhrada zvyšku kúpnej ceny 325/221,211

Predaj nepodlieha DPH ak ide o vozilo M1, lebo kupujúci nemal nárok na odpočet DPH.

Prevzatý záväzok je výške istiny, t.j. bez úrokov a poistenia. Tie sa budú účtovať do nákladov na základe splátkového kalendára.

Odpisovanie bude z kúpnej ceny.
Účtovné odpisy - podľa predpokladanej doby použiteľnosti.
Daňové odpisy - zaradí sa do odpisovej skupiny a bude odpisovať rovnomerne alebo zrýchlene.
xmatisova
09.04.08,12:31
Ide o účtovanie u PO. Ale kedže SZČO je zároveň aj spoločníkom v sro, dal mi to poriešiť tak, aby to bolo OK z jednej aj z druhej strany.

Veľmi oceňujem tvoju pomoc v tomto probléme, nakoľko čím viac som o tom čítala, tým viac som bola domotaná.

Teda podľa toho, čo si napísal, som nepochopila, že či SZČO faktúru vystaví ale nedá tam DPH s odvolávkou na nejaký paragraf alebo tú faktúru nemusí vystaviť vôbec?
xmatisova
09.04.08,12:35
Pri tom odpisovaní ma trochu zmiatol lízing, takže dúfam, že som pochopila správne a odpisuje sa klasicky a nie ako lízing.
xmatisova
09.04.08,13:04
Ak niekto môže, odpovedzte, či to chápem dobre a čo s tou faktúrkou. Prosíííííííííííííííííím
xmatisova
10.04.08,07:47
Posúvam ... potrebujem sa uistiť či je to OK s tými odpismi a s tou faktúrkou. Naozaj nikto neporadí?
xmatisova
15.04.08,14:03
Ozaj by som potrebovala utvrdiť. Môže mi niekto poradiť?
xmatisova
15.04.08,14:45
Posúvam ...
JajaFabša
15.02.11,11:17
Neviem nájsť, v súvislosti so spotrebným úverom, či pri postúpení spotrebného úveru na os.auto je možné použiť odstupné podobne ako u leasingu. Os.automobil kúpila PO formou spotr.úveru poskytnutého leasingovkou v 11/2010, zaplatila prvú splátku. Podľa zmluvy treba ešte zaplatiť dve splátky, každú s ročným odstupom. Mesačne sa má platiť len havar.a zák.poistenie. PO postúpila so súhlasom leasingovky spotrebný úver na súkrom.osobu v 1/2011. Je možné pri tomto postúpení žiadať od súkr.osoby odstupné + DPH, alebo to treba považovať za klasický predaj majetku?