miriza
31.03.05,07:01
Mám na Vás takýto dotaz. Vo firme máme externého účtovníka, s ktorým tento rok zatiaľ nemáme žiadnu zmluvu. Do konca roka 2004 u nás pracoval na Dohodu o vykonaní práce, mali sme kontrolu zo živnostenského úradu, ktorý zistil, že sa jeho pracovná činnosť/ v dohode stále len účtovnícke práce/ stále opakuje, tak by si mal urobiť živnosť, lenže on si je nechce urobíť ani za svet. Čo by ste mi poradili ako ho mám viesť ????
vladan
31.03.05,05:51
pracovnou zmluvou buď na plný pracovný čas alebo na kratší pracovný čas ... alebo dohoda o vykonaní práce, v ktorej bude napr. každomesačne obmeňovaná pracovná úloha (účtovníctvo, dvíhanie telefónov, upratovanie atď)
Sany
31.03.05,06:16
ja si myslím, že keď sa urobí dohoda o vykonaní práce na dobu určitú - 1.1. - 31.12. a vykonaná práca bude - spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania, stále je to vykonaná práca - vlastne jednorázová.
Janka6685
31.03.05,18:02
Otázka dohôd ma tiež dosť zaujíma. Keď som čítala zákon, dozvedela som sa, že dohody môžem uzatvárať aj vtedy, keď z hľadiska financií nie je možné zamestnať na TPP. Potom sa tam píše, že nemôžem zamestnávať na dohodu, keď sa jedná o sústavne sa opakujúcu činnosť. Tak teraz môžem, či nie.

Poviem príklad: podnikateľ prevádzkuje strážené parkovisko. Je to nevýrobný podnik, takže tam nie sú bohvieaké zisky. Bolo by pre neho nevýhodné zamestnávať na TPP, lebo by nemal z čoho platiť mzdy + mastné odvody. Ale keďže stráženie parkoviska je sústavne opakujúca sa činnosť, nemôže zamestnávať dohodárov. Vie mi niekto poradiť, ako to vyriešiť?
Luciaa
31.03.05,19:07
Zaujala ma táto téma a rada by som vedela váš názor, ako si vysvetľujete v zákone toto: "do pracovného času 300 hodín ročne sa započítava práca zamestnanca vykonávaná na základe iných dohôd o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa" - to znamená, že ak zamestnávateľ chce uzatvoriť dohodu s tým istým zamestnancom každý štvrťrok na 300 hodín, ale zakaždým na inú pracovnú úlohu, že to nie je možné, lebo to je spolu ročne u toho istého zamestnávateľa 1200 hodín? Dá sa táto situácia riešiť jedine pracovnou zmluvou na kratší pracovný čas alebo je možné predsa len použiť dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem, Lucia.
Janka6685
03.04.05,08:04
Podľa toho, čo som sa už dočítala na PORADE je to tak, že nezáleží na počte dohôd, ale všetko sa to u jedného zamestnávateľa spočíta. Keby sa to nespočítavalo, bolo by to jednoduché. Potom by nikto nemal zamestnancov na TPP, ale len dohodárov a vyhli by sme sa plateniu odvodou. Či nie?
DanielaSL
03.04.05,10:49
ja si myslím, že keď sa urobí dohoda o vykonaní práce na dobu určitú - 1.1. - 31.12. a vykonaná práca bude - spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania, stále je to vykonaná práca - vlastne jednorázová.
Spracovanie účtovníctva počas celého roka - je to opakujúca sa činnosť, nemá byť dohoda , na vypracovanie daň.priznania by mohla byť.