Janinkaaa
09.04.08,15:43
Kúpili sme kancelársky kontajner. Suma 130 tis. bez DPH.
Zaradila som ho, že je to 3. odpisová skupina 28.11.10 Montované stavby z kovov (prefabrikované bunky plechové)

Neviete mi povedať na aký účet zaúčtujem ?
021 - stavby alebo 022 samostatné hnuteľné veci ?

Ďakujem
betka
09.04.08,18:03
Otázka.

Ide o prenosný kontaner? Zrejme ano-samostatná hnuteľná vec. 022

Je kontaner montovaný, ako neaký napr. trezor do nehnuteľnosti, teda je súčasťou nehnuteľnosti. Potom zvýšim VC (ZC) nehnuteľnosti-4. OS (021)

Jani, pozri sa i na tieto zaradenia.

28.21.11 Nádrže, cisterny, kontajnery a podobné zásobníky z kovov s objemom presahujúcim 300 l

Tvoje zaradenie:
Napr. kabínu považujem za samostatnú hnuteľnú vec: 022[/B]
28.11.10 Montované stavby z kovov[/B]

Z: Kovové stavebné diely, mobilné prístrešky, kabíny, modulové zostavy pre výstavištia, zariadenia staveniska (bunky), telefónne automaty atď.
Janinkaaa
10.04.08,13:37
Betka neviem ani presne popísať aký je to kontajner, z čoho je.

Normálne v tom kontajneri je zriadená kancelária. Na stavbe je zložený kontajner a počas dňa sa v tom kontajneri vybavujú pracovné veci. Pracovníci sa tam prezliekajú, obedujú, ... Kúpli sme si do kontajnera stoličky, stôl. Ale neprespáva sa tam.

Ďakujem ti Betka.
Janinkaaa
12.04.08,11:16
Nemá ešte niekto iný názor na zaradenie kanc. kontajnera ?
betka
12.04.08,11:54
Jani, skúsim analyzovať a nahlas premýšľať:

021 použijem ak ide o stavbu, resp. drobnú stavbu v zmysle stavebného zákona. Ide o obstaranie nehnuteľnosti. Stavba to nebude. Skúsme porozmýšľať, či to bude drobná stavba, a či splňa funkcie:
- majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie
- napr. práčovne, kôlne, letné kuchyne, čakárne, stavby špotr. zariadení.....

Čo je stavba?
- je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, kt. je pevne spojená so zemou alebo kt. osadenie vyžaduje úpravu podkladu. (pevné spojenie- spojenie pevným základom, upevnenie stroj. súčiastkami, zvarom, pilotami, lanami......)

Tento Váš kontaner mi to všetko vylučuje. JA síce môžem vyrovnať povrch, aby sa mi nehýbal, ale ešte stále to nie je stavba.

Ide o samostatnú hnuteľnú vec, kt. účtujem na 022. (ešte ma napadlo, má súpisné číslo? Zrejme nie. :))

Zoberme si i samostatné hnuteľné veci napr. novinový stánok, WC, unimobunky.....

TAkže vidím na 99,9% účet 022. Prečo? Príde žeriav, resp. nejakí mocní svalovci:D a bez problému kontajner prenesú;).

Ďalšia súvislosť, prečo nie stavba. Ak si zoberiete katas. mapu, je tam zakreslená táto "stavba"-nie. Máte LV? Nie. Preto ide o samostat. hnuteľnú vec.
Asi toľko. Určite sa ešte niekto sem zapletie.:)
Janinkaaa
12.04.08,11:59
Krásne si mi to rozanalyzovala a súhlasím s tebou Betka.
Áno, je to samostatne hnuteľná vec.

Ešte, keď môžem otázočku : Do ktorej odpisovej skupiny zaradím kontajner ? A koľko rokovho budem odpisovať ?

Firma, v ktorej nám kontajner vyrábali povedala, že odporúča do 3. odp. skupiny.

Ďakujem Betka, si zlatá.
betka
12.04.08,12:09
Jani, zase analyticky.
- či už ide o kontajnery ako som citovala vyššie (nie prepravné tie sú 2.OS, keďže už ide o termín kontaner) sú v 3.OS....
28.11.10-tiež sú v 3.OS- kabíny, automaty, ....

Všetko je koniec koncov v 3.OS

Prikloním sa k Tvojmu zatriedeniu: 28.11.10, keďže je tam ten plech.
Janinkaaa
12.04.08,12:10
Si super Betka. Ďakujem.
zuzanna
21.08.12,17:00
my sme kupili tiez kancelarsky kontajner z rakuska prisla mi faktura v sume 4280,- EUR bez DPH budem to brat ako tovar? a budem to samozdanovat???? prosim
zuzanna
22.08.12,16:30
my sme kupili tiez kancelarsky kontajner z rakuska prisla mi faktura v sume 4280,- EUR bez DPH budem to brat ako tovar? a budem to samozdanovat???? prosim

Nikto mi nevie poradit