Drag
09.04.08,23:27
Znova sa musím vrátiť k tejto téme:Po roku ma predvolali na kontrolnú lekársku prehliadku.Som invalid jeden rok, a pracujem ako SZČO a tiež ako zamestnanec na polovičný prac.úväzok niekoľko mesiacov. Môj lekár mi povedal, že ak prekročím určitú výšku príjmu, soc.poisťovňa mi môže znížiť, alebo zrušiť inv.dôchodok.Môžete mi konkretizovať paragraf v zákone, ktorý to podporuje alebo vyvracia?Aby som sa vedel oprieť o niečo presné. Ďakujem za každú odpoveď.
luana38
10.04.08,03:40
Socialna poiustovna neskuma vysku prijmu, mne to takto povedali, na stranke soc.poistovne je poradna, tam to urcite najses.
dipe
10.04.08,04:25
Ahoj , mám možnosť zamestnať invalidného dôchodcu. Čo všetko potrebujem pri jeho prihlásení a čo všetko môžem v tejto súvislosti získať,aké povinnosti mám pri zamestnávaní invalidného dôchodcu?
Ďakujem
drobeceva
10.04.08,04:47
Ahoj , mám možnosť zamestnať invalidného dôchodcu. Čo všetko potrebujem pri jeho prihlásení a čo všetko môžem v tejto súvislosti získať,aké povinnosti mám pri zamestnávaní invalidného dôchodcu?
Ďakujem

Prijímaš ho ako riadneho zamestnanca, akurát je tu rozdiel v odvodoch na SP a ZP. Potrebuješ rozhodnutie o priznaní ID a potvrdenie od lekára o zdr.spôsobilosti.
akynka
13.04.11,06:05
Dobrý deň,

máme na dohodu 1/2 invalida. Je registrovaný aj na úrade práce. Otázka:

Akú má výhodu keď je registrovaný aj na úrade? A ak ho vyradia z evidencie bude si musieť niečo priplácať tdo zdravotnej, resp. do sociálnej poisť.? Zarába cca 330 - 400 Eur mesačne.
VERONIKA6
13.04.11,06:12
Dobrý deň,

máme na dohodu 1/2 invalida. Je registrovaný aj na úrade práce. Otázka:

Akú má výhodu keď je registrovaný aj na úrade? A ak ho vyradia z evidencie bude si musieť niečo priplácať tdo zdravotnej, resp. do sociálnej poisť.? Zarába cca 330 - 400 Eur mesačne.
Zamestnávate pracovníka evidovaného na úrade práce, to znamená, že výška jeho mesačného zárobku je obmedená na 136,63 €.
veronikasad
13.04.11,06:16
Dobrý deň,

máme na dohodu 1/2 invalida. Je registrovaný aj na úrade práce. Otázka:

Akú má výhodu keď je registrovaný aj na úrade? A ak ho vyradia z evidencie bude si musieť niečo priplácať tdo zdravotnej, resp. do sociálnej poisť.? Zarába cca 330 - 400 Eur mesačne.
ID nemusí byť evidovaný na UP. Platitelom ZP je za neho štát.
Počas evidencie na UP nie je nemocensky ani dôchodkovo poistený v SP.
akynka
13.04.11,06:30
No ano, tomu rozumiem, ale on chcel vystupit z uradu prace aby mu neslo nic "nacierno". Ake by mal potom povinnosti?
kavka
13.04.11,06:44
No ano, tomu rozumiem, ale on chcel vystupit z uradu prace aby mu neslo nic "nacierno". Ake by mal potom povinnosti?
Prihlásiť ho ako zamestnanca v SP aj v ZP. Zdravotné odvody bude platiť polovičné. ZP chcela predložiť rozhodnutie o invalidite.
veronikasad
13.04.11,06:46
Prihlásiť ho ako zamestnanca v SP aj v ZP. Zdravotné odvody bude platiť polovičné. ZP chcela predložiť rozhodnutie o invalidite.
dohodár (zatial) neplatí odvody do ZP.
veronikasad
13.04.11,06:47
No ano, tomu rozumiem, ale on chcel vystupit z uradu prace aby mu neslo nic "nacierno". Ake by mal potom povinnosti?
Dohodár žiadne (pokial má už invaliditu nahlásenu v ZP).

Zamestnávatel rovnaké ako pri ostatných dohodároch.
kavka
13.04.11,06:55
Nevšimla som si, že je to dohodár. Ospravedlňujem sa.
akynka
14.04.11,08:15
Teda ak správne rozumiem. ak je polovičný invalid... môže kľudne vystúpiť z úradu práce? robiť na dohodu a nikam neodvádzať?

mne to nejak nejde do hlavy...
Xanti
14.04.11,08:25
Teda ak správne rozumiem. ak je polovičný invalid... môže kľudne vystúpiť z úradu práce? robiť na dohodu a nikam neodvádzať?

mne to nejak nejde do hlavy...
Ano môže, lebo za invalida platí ZP štát, ale pozor tam je nejaká horná hranica ktorú nesmie prekročiť ináč si bude doplácať odvody do ZP sám.
Xanti
14.04.11,08:46
Skús si to pozrieť aj tu http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=945

Za poistenca štátu sa považuje:

2. fyzická osoba, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,


5. fyzická osoba, ktorá je invalidná a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok,