Monuliatenko
10.04.08,07:42
Prosim Vas o radu. Kupila som starsi rodinny dom, ktory prestavujem (mam aj pravoplatne stavebne povolenie) a v susedstve chcu takisto stavat. Problem je v tom, ze susdov pozemok je veeelmi uzky (nema ani 8m do sirky) a chce na nom postavit este 1 dom pre dceru. Nakolko podla zakona musi byt vzdialenost domu od plota 2m (z oboch stran), nema sancu, aby mu tam dom vysiel. Preto bude potrebovat moj suhlas na 1,5m od domu. Ja s tym v zasade problem nemam, ale chcem sa s nim dohodnut na nasledovnom: podpisem to, az ked budem vidiet hotovu projektovu dokumentaciu (aby sa nestalo, ze podpise vopred a nakoniec tam postavi 3-poschodovy palac) a zaroven chcem, aby moj suhlas obsahoval klauzulu o tom, ze v pripade poskodenia mojho majetku (pozemok, RD, ...) mi skodu nahradi v plnej vyske. Nie som si totiz ista, ci tym, ze podpisem suhlas s inymi nez zakonom stanovenymi parametrami, sa neoberam o pravo na nahradu skody v pripade napr. poziaru (t.j. susedovi skratuje nejaky spotrebic, nikto z nich ani odo mna nie je doma, poziar sa rozsiri aj na moj dom a vyhori mi strecha - aby sa nestalo, ze bude v tomto pripade chraneny sused pred tym, ze mi nemusi nahradit skodu, lebo som suhlasila s nim navrhovanymi parametrami). VIETE MI PORADIT, CI JE TAKYTO POSTUP SPRAVNY, RESP. AKO MAM POSTUPOVAT, ABY SOM SI O PAR ROKOV NETRIESKALA HLAVU, ZE CO SOM TO PODPISALA???
Dakujem, M.
Charon
15.04.08,10:44
Vzdielenosť bližšia je pre Teba nebezpečná. Sused takto nepovolil susedovi stavbu domu, keďže Stavebný úrad, blízko naklonený druhej strane (spoločné podnikateľské aktivity pána predsedu a suseda) NEBRAL V ÚVAHU NESÚHLAS S VÝSTAVBOU a STAVBU POVOLIL, a teraz ho tieni. Počas celého dňa nemá v izbe slnečné svetlo... Teraz sa cíti strane stiesnene, keď prechádza mediz domami, cíti sa ako v bunkry. A náhrady škody? Právnik. A aj keď spor vyhráš, nie je záruka vymožiteľnosti práva. Dôležité je, z ktorej strany Tvojho domu jeho dom stojí (dúfam, že to tam nieje napísané :) ) a keĎže susedské vzťahy, tak ako naše s našim susedom sa môžu veľmi ľahko stať výslovne nepriateľské ...
zenga
15.04.08,21:06
Mám čerstvú skusenosť s takymto prípadom. Tiež som potreboval súhlas suseda a naštastie mi ho dal. Tiež sa jednalo o 1,5 metra. Samozrejme som mu predložil študiu ako bude dom vyzerať. Onedlho zase ja podpišem druhým susedom 1,5metra. Odporúčam dať si podmienku nech si sused dá na strechu lapače snehu aby v zime nebol jeho sneh na vašom pozemku alebo omietke.