dievcina11
10.04.08,08:41
Dobrý deň
Chcela by som sa niekoho opýtať, ako je to s materskou ak som študentka a odvody som si neplatila. Viem že nemám nárok na materskú, ale mňa zaujíma, či mám niekomu nahlásiť nástup na materskú.
Chobot
10.04.08,06:53
Dobrý deň
Chcela by som sa niekoho opýtať, ako je to s materskou ak som študentka a odvody som si neplatila. Viem že nemám nárok na materskú, ale mňa zaujíma, či mám niekomu nahlásiť nástup na materskú.

v prvom rade škole, aby vedeli, prečo budeš chýbať a aby ťa nevylúčili.

Potom aj na soc. poisťovňu, nakoľko za ženy na MD odvádza príspevky na poistenie štát. Možno ti aj vznikne nárok na materské, lebo ako študentovi na dennom štúdiu VŠ platí poistné štát - to ti povedia na soc. poisťovni.

Ak by si nemala nárok na materské, choď na miestny úrad práce, kde požiadaš o rodičovský príspevok vo výške 4560,- SKK (na to má nárok každá matka na MD alebo RD). Ako prvorodička navyše dostaneš ešte príplatok 20.440 SKK, na to je tlačivo na SP.

Tam si zároveň požiadaj o detské prídavky (555 SKK) a príplatok k det. prídavkom (300 SKK), ale to až po narodení, lebo k tomu sa prikladá rodnýá list dieťaťa.

Možno som niečo zabudol, ale veď hádam ma doplnia.
Chobot
10.04.08,08:08
Dobrý deň
Chcela by som sa niekoho opýtať, ako je to s materskou ak som študentka a odvody som si neplatila. Viem že nemám nárok na materskú, ale mňa zaujíma, či mám niekomu nahlásiť nástup na materskú.

Máš pravdu s tým, že nemáš nárok na materské::(

http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=1405
zzzs
13.01.09,15:53
Zdravím. Dá sa poistenie doplatiť spetne aby vznikol nárok na materskú?
Chobot
13.01.09,16:07
Zdravím. Dá sa poistenie doplatiť spetne aby vznikol nárok na materskú?

Nie.
pasuliatko
13.01.09,21:08
jakto,že moja kamoška ma 18 rokov bude maturovať a ma onedlho ročnú dcérku a dostáva materskú?a to nikde nerobila ani nič. a to iste aj moja spolužiačka... neviete?
brčko
13.01.09,21:41
jakto,že moja kamoška ma 18 rokov bude maturovať a ma onedlho ročnú dcérku a dostáva materskú?a to nikde nerobila ani nič. a to iste aj moja spolužiačka... neviete?

možno si platili dobrovolné nemocenské poistenie alebo nepoberajú materské ale rodičovský príspevok a rodinné prídavky. Akú sumu poberajú???
pasuliatko
13.01.09,21:46
možno si platili dobrovolné nemocenské poistenie alebo nepoberajú materské ale rodičovský príspevok a rodinné prídavky. Akú sumu poberajú???

uff neviem ale okolo 4 000-5 000 ak sa mi zdá už si nepamätám jak to bolo:(
brčko
14.01.09,00:13
uff neviem ale okolo 4 000-5 000 ak sa mi zdá už si nepamätám jak to bolo:(

takže to by mohol byť rodičovský príspevok vybavovaný na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. Ten bol do 8/08 4560,- Sk a od 9/08 4780,- Sk. A na ten má nárok aj mamička, ktorá nikdy nepacovala. No nejedná sa o materské!!!!
pasuliatko
14.01.09,20:17
takže to by mohol byť rodičovský príspevok vybavovaný na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. Ten bol do 8/08 4560,- Sk a od 9/08 4780,- Sk. A na ten má nárok aj mamička, ktorá nikdy nepacovala. No nejedná sa o materské!!!!

aha a ona to dostáva pravidelne?
Chobot
14.01.09,22:18
aha a ona to dostáva pravidelne?

Rodičovský príspevok sa vypláca mesačne.
pasuliatko
14.01.09,22:21
Rodičovský príspevok sa vypláca mesačne.

aha dakujem.
sustik
31.03.09,15:40
Dobry den,
ja som zamestnana v cechach, uz druhy rok. chcela by som sa spytat, ked chcem ist na matersku tu v cz, neviete, ako to je?
alebo mam ist racej na matersku na slovensku? budu mi potom ratat matersku z terajsej prace? poistenie mi plati zamestnavatel v cesku.

dakujem
ivka70
31.03.09,16:11
Dobry den,
ja som zamestnana v cechach, uz druhy rok. chcela by som sa spytat, ked chcem ist na matersku tu v cz, neviete, ako to je?
alebo mam ist racej na matersku na slovensku? budu mi potom ratat matersku z terajsej prace? poistenie mi plati zamestnavatel v cesku.

dakujem
Materska sa ti vyratava zo zarobku a mas na nu narok, lebo si bola poistena /v zamestnani/ Tzn., ze matersku ti musi vyplacat CR.