Stanka
10.04.08,10:46
Ahojte vie mi niekto poradiť a má skúsenosť s prepočtom koeficientu ak predavame nehnutelnost ktora je majetkom spoločnosti (platca DPH) viac ako 5 rokov od kolaudácie a tento majetkom používa na účely svojho podnikania (dosahovanie príjmu z prenájmu) vstupuje pri predaji (majetok) do koeficientu, kedže podľa § 50 ods.2 písm. b sa uvádza že do koeficientu predaj majetku nevstupuje. Alebo sa to vzťahuje len pri predaji s DPH.
Dav
10.04.08,08:59
Koeficient k DPH už používate ?
Ak áno, tak sa prepočíta len k 31.12.08 a v priebehu roka sa používa ten koeficient, ktorý bol vypočítaný k 31.12. 07.
Pri výpočte koeficientu nového sa predaj budovy (§50) nezahrnie do koeficientu. Na predaj budovy sa vzťahuje § 38 ?
Stanka
10.04.08,09:28
Ano pouzivame a vztahuje sa na to paragraf 38
azla
10.04.08,10:59
Ahojte vie mi niekto poradiť a má skúsenosť s prepočtom koeficientu ak predavame nehnutelnost ktora je majetkom spoločnosti (platca DPH) viac ako 5 rokov od kolaudácie a tento majetkom používa na účely svojho podnikania (dosahovanie príjmu z prenájmu) vstupuje pri predaji (majetok) do koeficientu, kedže podľa § 50 ods.2 písm. b sa uvádza že do koeficientu predaj majetku nevstupuje. Alebo sa to vzťahuje len pri predaji s DPH.

Pri výpočte kooeficientu podľa odstavca 2 sa príležitostný predaj dlhodobého majetku nezahrnie ani do čitateľa ani do menovateľa.

Pri predaji majetku s oslobodením podľa §38 treba ešte skúmať či nie je potrebné urobiť úpravu podľa § 54, ak bola pri obstaraní majetku odpočítana daň na vstupe (alebo sa urobilo technické zhodnotenie s nárokom na odpočet) a teraz sa predáva ako oslobodený .
Aj takýto predaj by sa posudzoval ako zmena účelu použitia.
Stanka
10.04.08,11:16
Nejedna sa o prilezitostny predaj potrebujem vediet ako je to pri pismene b §50, pismeno d hovori o prilezitostnom predaji.
Pri kupe neuplatnovali DPH. Takze nie je potrebne robit upravu podla § 54.
azla
10.04.08,11:52
Nejedna sa o prilezitostny predaj potrebujem vediet ako je to pri pismene b §50, pismeno d hovori o prilezitostnom predaji.
Pri kupe neuplatnovali DPH. Takze nie je potrebne robit upravu podla § 54.

Do výpočtu koeficientu sa neuvádzajú prijmy vymenované v
odst.2 , písm.a)až d) - čiže Vaša transakcia je mimo, ak ide o príležitostný predaj nehnuteľnosti.

(na okraj, písmeno b - predaj hmotného aj nehmotného majetku , ktorý použival platiteľ na účely svojho podnikania - tu ide o prípady príležitostného predaja majetku dlhodobej použiteľnosti, napr. z dôvodu opotrebenia apod., predaj zásob musí platiteľ dane vždy zahrnuť do údajov pre výpočet koeficientu)
Katarína Kolarčíková
23.04.08,07:24
Prepáčte, budem mať úplne hlúpu otázku, ale mohol by mi niekto prosím polopate vysvetliť, kedy sa používa koeficient DPH? :confused:
oareta
23.04.08,08:00
Ak prevádzkuje viac činnosti:
1. činnosť pri ktorej sa uplatňuje DPH
2. činnosť pri ktorej si neuplatňuješ DPH
3. činnosť ktorá sa týka 1 a 2, tam používaš koeficient
Dav
23.04.08,08:14
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#50
Činnosti, ktoré sú od dane oslobodené, sú vymenované v § 28 -41 zákona o DPH. Najčastejší prípad je prenájom nehnuteľností s DPH a bez DPH.
Katarína Kolarčíková
23.04.08,08:21
Ahaaa. Ďakujem Vám obom veľmi pekne :)
Zuziana
23.04.08,13:49
Klient - platca DPH prevádzkuje obchod a okrem toho finančné služby /OBV/. Cchem sa spýtať, do ktorého riadku priznania DPH tieto provízie patria?
azla
24.04.08,07:30
Klient - platca DPH prevádzkuje obchod a okrem toho finančné služby /OBV/. Cchem sa spýtať, do ktorého riadku priznania DPH tieto provízie patria?
Sú to služby definované v § 37 zákona o Dph
§ 37
Poisťovacie služby
(1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia.

(2) Oslobodená od dane je poisťovacia činnosť Sociálnej poisťovne17) a poisťovacia činnosť zdravotných poisťovní.18)

po tomto zadefinovaní si určíme, že daná služba vstupuje do r. 13 DP (iba tu)
Zuziana
24.04.08,07:40
§ 39
Finančné služby
Na začiatok

(1) Oslobodené od dane sú:


a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
b) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver,
c) činnosti týkajúce sa vkladov a bežných účtov vrátane ich sprostredkovania,
d) činnosti týkajúce sa platieb, prevodov platieb, šekov, prevoditeľných dokumentov, dlhov s výnimkou vymáhania dlhov,
e) vydanie a správa elektronických platobných prostriedkov a cestovných šekov,
f) činnosti týkajúce sa cenných papierov a obchodných podielov vrátane sprostredkovania týchto činností; oslobodená od dane nie je správa cenných papierov a úschova cenných papierov,
g) otvorenie akreditívu,
h) obstaranie inkasa,
i) činnosti týkajúce sa peňazí používaných ako zákonné platidlo vrátane sprostredkovania týchto činností,
j) zmenárenská činnosť,
k) správa podielového fondu správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu, 20) správa dôchodkového fondu dôchodkovou správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu 20a) a správa doplnkového dôchodkového fondu doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou podľa osobitného predpisu. 20b)
l) obchodovanie na vlastný účet alebo na účet klienta pri termínovaných obchodoch a opciách vrátane kurzových a úrokových obchodov.

(2) Cenou služby pri zmenárenskej činnosti je dohodnutá odplata a výnos (príjem) dosiahnutý z rozdielu kurzov v príslušnom zdaňovacom období.
(3) Cenou služby pri obchodoch podľa odseku 1 písm. l) je dosiahnutý zisk z týchto obchodov po odpočítaní prípadnej straty z týchto obchodov v príslušnom
zdaňovacom období.

Skôr by som to zaradila sem, len neviem, čo mám s tým ďalej robiť. S koeficientom som sa ešte nestretla.
azla
24.04.08,08:09
Klient - platca DPH prevádzkuje obchod a okrem toho finančné služby /OBV/. Cchem sa spýtať, do ktorého riadku priznania DPH tieto provízie patria?

§ 39
Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
....
Skôr by som to zaradila sem, len neviem, čo mám s tým ďalej robiť. S koeficientom som sa ešte nestretla.

Kde ma byť služba zaradená, iste vieš najlepšie sama. (ja som si myslela že ide o poisťovacie služby OVB).

V každom prípade aj § 37, aj § 39 sú oslobodené činnosti. - riadok 13 platí.
V pôvodnej otázke si sa pýtala na riadok; riadok je vyriešený.

Čo s tým ďalej robiť ?

Vyhodnocuješ , či máš pri prijatých plneniach nárok na odpočet , nemáš nárok na odpočet, alebo máš nárok iba na pomerné odpočítanie dane a toto je riešené cez koeficient.
Ak si tieto prijaté plnenia správne zadefinuješ na vstupe, potom už len
- odpočítaš daň v plnom rozsahu( napr. nakup tovaru, ktorý na vystupe zdaňuješ)
- neodpočítaš daň na vstupe, ak sa v plnom rozsahu nakupené tovary a služby vzťahujú k oslobodenému plnenia
- odpočítaš pomerne - koeficientom ak na nakúpené tovary a služby vzťahujú aj k zdaňovaným plneniam aj oslobodzovaným (tzv. nákupy použité na kombinované plnenia na výstupe)
Ak koeficient ....
je tu veľa tém, ktoré Ťa navedú ako na to .....
... ak bude problém .... opýtaš sa:)
Zuziana
24.04.08,08:26
Vďaka :), takže ak viem odlíšiť vstupy použité na oslobedenú činnosť, tak nemusím koeficientovať, ale len neuplatním?
Čo je jednoduchšie?
azla
24.04.08,08:54
Vďaka :), takže ak viem odlíšiť vstupy použité na oslobedenú činnosť, tak nemusím koeficientovať, ale len neuplatním?
Čo je jednoduchšie?

Ak platí, že celý vstup sa použije na oslobodený výstup, tak neuplatníš Dph, a tá Ti vstupuje do nákladov na ten istý účet ako druh prijatej služby ....
Nie vždy máš iba takého jednoznačné plnenia.
Ak máš prijaté plnenie na vstupe, ktoré používaš pre uskutočňované plnenia bez oslobodenia aj s oslobodením, tak tu iba koeficient.

Napr. máš obchod, predávaš tovar - predaj tvorí 40% tržieb; 60% tržieb je z oslobodených činností. Ak by si sa chcela vyhnuť koeficientu (moje vysvetlenie -pritiahnuté za vlasy:mee:),
- na činnosti okolo tohto obchodu by si používala jedno auto (biele:))
a všetky vstupy k autu by si si odpočítala
- na činnosti okolo finančných služieb - návšteva klientov atď, by si používala(čierne auto:D) a nič by si si neodpočítala
Zuziana
24.04.08,10:25
Nejednoznačné mi vychádza PHM a telefóny. Do zajtra sa mám teda rozhodnúť čo s tým:D
azla
24.04.08,10:45
Nejednoznačné mi vychádza PHM a telefóny. Do zajtra sa mám teda rozhodnúť čo s tým:D
Myslím, že možno už dnes vieš čo s tým.
Telefonuje sa klientom, jazdí sa za nimi - aby bola uzavretá zmluva, aby bolo uskutočnené oslobodené od dane ?
Ak áno, krátiš.

(Inač uznám, že nie vždy je to jednoduché všetko posúdiť, :D a najlepšie sa "radí" niekomu inému. Tiež mnohokrát mám pochybnosti v svojich rozhodnutiach:mee:)
anaka
15.05.08,10:00
Zdravím všetkých na porade.Potrebovala by som poradiť s koeficientom DPH. Sme občianske združenie a máme okrem hlavnej nezdaňovanej činnosti-sociálna činnosť aj zárobkovú činnosť na živnosti. Doteraz som nemusela koeficientovať, pretože sme mali vystavené faktúry len na zárobkovú činnosť. Dnes som vystavila prvú faktúru na sociálnu činnosť, oslobodenú od DPH a chcem si overiť či idem postupovať správne. Nahlásim na DU predbežný koeficient, ktorý vypočítam : v čitateli budú výnosy z tovarov a služieb okrem tej oslobodenej fa. V menovateli budú všetky výnosy z tovarov a služieb aj s oslobodenou fa. (Skrátka podľa §50 – DPH). DPH z došlých faktúr, ktoré sa budú týkať oboch činností súčasne oslobodenej a zdaňovanej vynásobim koeficientom a sumu čo mi vyjde si uplatním v daň. priznaní. Predpokladám, že faktúry, ktoré sa týkajú len nezdaňovanej činnosti nekoeficientujem a tak ako doteraz neuplatňujem DPH. Na konci roka vypočítam odznova koeficient a dorovnám DPH s tým predbežným. Mám do toho koeficientovho vzorca počítať aj refundačné faktúry a dobropisy??
Prosím odobrite ma, alebo opravte.Díky,díky,díky. ;)
Vladimír Ozimý
15.05.08,13:08
Úvaha je dobrá len mi nejde do mojej hlavičky prečo miešate hlavnú činnosť na ktorú ste vznikli a DPH. Ak vykonávate hlavnú činnosť potom nemôže ísť predsa o predmet dane z pohľadu DPH. T.j. príjem je nedaňový nejde o ekonomickú činnosť podľa par. 3 zákona a nie je to predmetom dane. T.j. nie je dôvod na koeficient. Výdavky s tým súvisiace sú výdavkami nedaňovými a DPH si z nich neuplatníte. KOeficient v tomto prípade by som nepočítal. Vy sa skôr riadite § 49 ods. 5 - ak náhodou použijete službu alebo hmotný majetok (tovar) aj na účely podnikania aj na účely hlavnej činnosti uznáte si DPH pripadajúcu na podnikateľskú činnosť..

Toď môj názorik...
anaka
16.05.08,06:58
Úvaha je dobrá len mi nejde do mojej hlavičky prečo miešate hlavnú činnosť na ktorú ste vznikli a DPH. Ak vykonávate hlavnú činnosť potom nemôže ísť predsa o predmet dane z pohľadu DPH. T.j. príjem je nedaňový nejde o ekonomickú činnosť podľa par. 3 zákona a nie je to predmetom dane. T.j. nie je dôvod na koeficient. Výdavky s tým súvisiace sú výdavkami nedaňovými a DPH si z nich neuplatníte. KOeficient v tomto prípade by som nepočítal. Vy sa skôr riadite § 49 ods. 5 - ak náhodou použijete službu alebo hmotný majetok (tovar) aj na účely podnikania aj na účely hlavnej činnosti uznáte si DPH pripadajúcu na podnikateľskú činnosť..

Toď môj názorik...
Ďakujem za názorík Vladimír. Viete že som nad tým takto aj ja dumala? Ani neviem prečo som tie činnosti nakoniec zmotala dokopy. Veď aj DU nám dáva potvrdenie o platcovstve DPH len na činnosti zo živnosti. Asi zájdem pre istotu aj na DU, nech k tomu ešte dačo múdre povedia. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Vladimír Ozimý
16.05.08,07:56
Ďakujem za názorík Vladimír. Viete že som nad tým takto aj ja dumala? Ani neviem prečo som tie činnosti nakoniec zmotala dokopy. Veď aj DU nám dáva potvrdenie o platcovstve DPH len na činnosti zo živnosti. Asi zájdem pre istotu aj na DU, nech k tomu ešte dačo múdre povedia. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

Len si dávajte pozor aby Vás na DU nedomotali :)
anaka
20.05.08,12:36
Úvaha je dobrá len mi nejde do mojej hlavičky prečo miešate hlavnú činnosť na ktorú ste vznikli a DPH. Ak vykonávate hlavnú činnosť potom nemôže ísť predsa o predmet dane z pohľadu DPH. T.j. príjem je nedaňový nejde o ekonomickú činnosť podľa par. 3 zákona a nie je to predmetom dane. T.j. nie je dôvod na koeficient. Výdavky s tým súvisiace sú výdavkami nedaňovými a DPH si z nich neuplatníte. KOeficient v tomto prípade by som nepočítal. Vy sa skôr riadite § 49 ods. 5 - ak náhodou použijete službu alebo hmotný majetok (tovar) aj na účely podnikania aj na účely hlavnej činnosti uznáte si DPH pripadajúcu na podnikateľskú činnosť..

Toď môj názorik...
Takže bola som na DU ohľadom toho koeficientu Vladimír a veruže ja teda neviem či ma domotali, lebo čo. Podľa nich sme celé obč. združenie zdaniteľnou osobou podľa zákona o DPH, pretože vykonávame aj ekonomickú činnosť a výnosy zo soc. činnosti-naša hlavná činnosť sú podľa DPH oslobodené a musíme počítať koeficient, tak ako som to uviedla v prvom príspevku. A teraz babo raď. Som z toho jelenček ooooch.
suschi
31.05.10,13:52
ahojte, viem že sa vam bude zdať banalne, možno až hlupe čo tu vsuniem,a viem aj že je vela tem tomu venovanych, ale nikde som nenašla odpoved na moj problem: vedel by mi niekto polopate vysvetliť princip koeficientu dph? vyratať si ho už viem, ale čo potom snim robiť to neviem ani som to tu nenašla, ako často ho počítať, ako často ho využívať.... a hlavne mam problem, ked predava firma A (platitel dph) budovy s pozemkami, nadobudnute bez dph v roku 1995 súkromnej osobe (neplatitel dph) predavam bez dph alebo s, počítam koeficient? ak hej ako ho vypočítam? a ako a kde ho použijem? ide o príležitostný predaj... dakujem a ospravedlnte ma za vsuvku tohto charakteru, ale doposial som koeficient nepouživala, ani nepočitala, ani nepotrebovala....
KEJKA
31.05.10,17:13
hlúpe to nie je, ale pýtaš sa vlastne na celú problematiku koeficientu DPH. Pritom súčasne píšeš že si ho vieš vypočítať.
To si podľa mňa odporuje. princíp je v tom, že z koeficientu určíš DPH, ktoru si môžeš a ktorú nemôžeš odpočítať. Tú, ktorú si nemôžeš odpočítať - zúčtuješ do nákladov (v princípe).
Nasledujúci § je podľa mňa zrozumiteľný a nájdeš tam aj odpoved, že príležitostný predaj DM sa do koeficientu nezahrnie.
§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
,
Marcela16
26.10.10,14:36
veľmi by ma zaujímalo či predaj šrotu, teda železného odpadu, ktorý sa predáva bez dph vstupuje tiež do koeficientu, teda ak je to len jediná činnosť v organizácii, ktorá sa fakturuje bez dph, či ovplyvňuje to že mám vyrátavať koeficient, alebo nie?
Mária.K.
27.10.10,05:40
veľmi by ma zaujímalo či predaj šrotu, teda železného odpadu, ktorý sa predáva bez dph vstupuje tiež do koeficientu, teda ak je to len jediná činnosť v organizácii, ktorá sa fakturuje bez dph, či ovplyvňuje to že mám vyrátavať koeficient, alebo nie?
Predaj šrotu nie je plnenie oslobodené od dane, ktoré kráti nárok na odpočet DPH. Je to plnenie, pri ktorom štát povinnosť odvodu dane presunul na platiteľa, ktorému bol šrot dodaný. Do koeficientu nevstupuje.

§ 69 ods. 12 zákona o DPH:
(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.