Kristina27
10.04.08,11:53
CK poskytuje 1-dňový výlet do zahraničia,
doprava do zahraničia je oslobodená od DPH /§46/,
ale ak poskytuje tam v zahraničí napr. sprievodcu po meste, to sa považuje za službu CK a zdaňuje sa 19% daňou?
Vladimír Ozimý
11.04.08,05:03
službou CK je organizovanie zájazdu. T.j. cena sprievodcu má vstupovať do ceny zájazdu a predsa vy ako CK zdaňujete DPH len prirážku.
Kristina27
11.04.08,05:14
Vďaka, rozumiem tomu.
Pomýlilo ma to zahraničie.
Kristina27
15.04.08,08:57
CK - daňová povinnosť vzniká dňom poskytnutia poslednej služby. Ak sme prijali zálohy od klientov pred uskutoč. zájazdov /napr. na zájazd idú 09/2008 a zálohovo platia 02,04,06,09/2008/, zdaňujem každú zálohu dňom prijatia?
Zálohy účtujem 221 alebo 211 / 324.
Vladimír Ozimý
15.04.08,09:37
CK - daňová povinnosť vzniká dňom poskytnutia poslednej služby. Ak sme prijali zálohy od klientov pred uskutoč. zájazdov /napr. na zájazd idú 09/2008 a zálohovo platia 02,04,06,09/2008/, zdaňujem každú zálohu dňom prijatia?
Zálohy účtujem 221 alebo 211 / 324.

presne tak...bohužial toto celé komplikuje prácu CK ale prijaté zálohy musí CK zúčtovať...
Kristina27
15.04.08,09:46
Ja účtujem CK len pár mesiacov, predošlá účtovníčka zálohy nezdaňovala, čo teraz?
Vladimír Ozimý
15.04.08,09:47
ako nezdaňovala...ako to robila????
Kristina27
15.04.08,09:53
Zálohy účtovala dňom prijatia 221/324 a keď sa zájazd uskutočnil, napr. v lete Taliansko, po odrekreovaní vyhotovila na turnus faktúru, zdanila prirážku CK a od celkovej PC odpočítala zaplatené zálohy.
Vladimír Ozimý
15.04.08,10:13
Zálohy účtovala dňom prijatia 221/324 a keď sa zájazd uskutočnil, napr. v lete Taliansko, po odrekreovaní vyhotovila na turnus faktúru, zdanila prirážku CK a od celkovej PC odpočítala zaplatené zálohy.

hm a mala na to daňovú kontrolu? Pretože to je uplne špatne....bohužial keď k 1.5.2004 prišiel nový zákon o DPH a nová úprava zdaňovania CK zabudlo sa nejak na to že práve CK robia hodne zo zálohami a bude to komplikovať celý systém DPH. t.j. CK tak či tak vychádza z kalkulácii ktoré používa pre výpočet katalogových cien...musí si pri prijatí záloh určiť princíp rozdelenia a zdanenia....

usmernie DRSR

Daňová povinnosť v zmysle § 65 ods. 5 zákona o DPH pri predaji služby cestovného ruchu zákazníkovi vzniká CK dňom poskytnutia poslednej služby. V prípade, že zákazník zaplatí za službu cestovného ruchu pred poskytnutím poslednej služby, vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby. Ak zákazník zaplatí za službu cestovného ruchu časť ceny, vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby v pomernej výške vzťahujúcej sa na rozsah prijatej platby.


Postup pani účtovníčky, ktorá to robila pred Vami bol nesprávny!!!!!!
Kristina27
15.04.08,11:14
Sme štvrťroč. platcami DPH. Už prišlo asi 40 záloh na Taliansko 04-09/2008. Aj sa zbláznim, kým urobím ten pomerný základ dane, lebo každý turnus má inú cenu a mám tých turnusov asi 25. Majiteľka CK asi nebude nadšená z tohoto postupu. Vy máte určite viac skúseností s CK, neviete mi poradiť, ako robíte spomínaný pomerný prepočet? Neviem kde a ako začať. Poznám PC pre zákazníka, poznám cenu vlastnej služby CK, nepoznám ceny služieb obstaraných od iných osôb. Potrebujem aspoň trochu usmerniť ako ďalej.
Vladimír Ozimý
15.04.08,12:13
akože nepoznáte cenu od ostatných? Veď CK predsa má kalkulačné listy kde sú presne zadefinované náklady na ubytovanie, dopravu atd atd...následne marža a predajná cena....rozdiel medzi predajnou cenou a nákladmi je vaša marža, ktorá je cena vrátane DPH. Keďže ide o zájazd do talianska pôjde o prirážku, ktorá bude podliehať DPH. na základe prijatej zálohy predsa viem dostať do pomeru prirážku...t.j. ak mi niekto zaplatí zálohu vo výške 30% tak marža vo výške 30% by mala byť zdanená v tejto zálohe...ak vám zaplatí 50% zálohy tak marža vo výške 50% je pre vás cena s DPH, kde musíte odviesť DPH.
Vladimír Ozimý
15.04.08,12:15
a odporúčam vám preštudovať si usmernenie DRSR...
Kristina27
15.04.08,12:34
Ďakujem veľmi pekne za /po/radu.
AdamC
15.04.08,12:42
Usmernenie je celkom fajn vec. Kde sa tiez pise, ze ak pri realizacii pride k roznym zmenam a vysledok akcie je iny ako kalkulovany, uz sa dph neopravuje.

S tou DPH z prijatych zaloh, ja by som urobil internu smernicu, aka je priblizne nasa prirazka - vynos z akcie...nech je to cca 10-12 percent, a z kazdej zalohy by som pausalne odviedol DPH.

Ked v celkovej sume zajazdu je 10-12 percent zisku , tak aj v kazdej ciastocnej zalohe je 10-12 percent zisku, a tak mozem pokojne z toho odviest DPH.

Rozhodne by som urcil nejaku rozumnu mieru tak, aby na finalnej zuctovacej fakture bolo este volaco na dodanenie - nejaka zostatkova dph.

Moze sa Vam velmi lahko stat ze zo zaloh odvediete viac, ako bude potom skutocny vynos na akciu, a potom aka by bola skutocne realna dph ak by sa nebrali vobec zalohy.

Ja som to takto uctoval, mal som na to stanovisko z DU aj od auditorky.
Zasada opatrnosti. A je to aj jednoduchsie na vypocet.

V CK a CA nikdy nie je vynos definitivny, az do skoncenia akcie.
Vladimír Ozimý
15.04.08,13:22
ja tiež vidím zdaňovanie CK z pohľadu DPH problém. Usmernenie je len poňatie ústredného orgánu ako vníma problematiku nie je však samozrejme záväzne. Na druhej strane neviem či zrovna postup formou internej smernice je nejakým spôsobom z pohľadu DPH najšťastnejší...záleží od správcu dane ale každopádne zásada opatrnosti nemá nič spoločné s DPH ale s účtovníctvom. Takže tento pojem na účely DPH by som nepoužíval. CK predsa kalkuluje s cenami, ktoré má dohodnuté dopredu zo zmluvnými partnermi na základe čoho vychádza aj výpočet marže a kalkulovanej ceny. Ako nám štát dáva možnosť že ak dôjde dodatočne k zmene ceny zo strany dodávateľa či už ubytovania atď bez vplyvu na cenu klienta potom to nemá vplyv na opravu základu dane a nič s tým nerobíme. Tak nejak vnímam aj zálohy. Ak ja odvediem DPH z marže 50% predpokladám že cena je už určená s tým že klient predsa podpíše zmluvu že splatí cenu určenú na zmluve o zájazde. Dodatočné zmeny ak nemajú vplyv na klienta by nemali byť zohľadnené v DPH. Ale sú velikánske cestovky a nejak to robiť musia...takže asi to funguje :) aj keď je to trochu choré a neviem či by bol až taký problém že by sa zálohy pri CK vyňali nevzťahovali by sa na nich a CK by zdanila v čase uskutočnenia zájazdu keď vieme cenu vstupy atď...no ale asi to nejde :)
AdamC
20.04.08,04:09
Ano, suhlasim. V pripade zaloh sa zakonodarca sprava k CK rovnako ako k akejkolvek inej zdanitelnej osobe. Pritom uz len existencia paragrafu pre CK a CA naznacuje ze to nie je standardna zdanitelna osoba.

Avsak, napriklad pri predpredaji listkov na nejake kulturne podujatie aj pol roka dopredu, sa nemusi platit z predanych listkov (defacto zaloh) DPH.

Na toto existuje aj stanovisko DU, z dovodu mozneho zrusenia celeho podujatia a nasledneho vratenia penazi - tam by usporiadatel mohol mat velke problemy, ak by odviedol DPH z predanych listkov, a potom by nemal z coho vracat peniaze. (stat mu ich tak rychlo nevrati ak je kvartalny platca).

Argument je, ze sluzba je dodana az uskutocnenim kulturneho podujatia - to je sice pekne, ale zakon hovori predsa aj o platbe prijatej pred dodanim sluzby.

Tu vsak DU ustupil a urobil vynimku, dokonca aj neplatitel sa nemusi registrovat aj keby predal listky za 10 mil. Sk a sluzba bude dodana o pol roka. Funguju tak vsetky festivaly, po realizacii DPH douctuju a zaplatia.

Toto by malo byt mozne aj pri CK a CA, pretoze analogia tam je.
vjejka
21.04.08,18:25
Presne s tými zálohami som sa dostala do konfliktu s našou predchádzajúcou účtovníčkou. Ck účtujem od januára a stále nemám v tom jasno... Ja som začala každú zálohu zdaňovať, ked nebola celá tak som si pomerom vypočítala províziu a tak dph..len teraz neviem..zabezpečím trajektové lístky..zaplatia mi za ne v plnej výške..k plneniu dôjde samozrejme v júli alebo júni..ale ja uz dph ovediem teraz?? však? a mám jednu otázočku..s ktorou nemám jasno..je to trošičku odbočenie od témy, ale má súvis s dph... ja objednám ubytovanie... napr. 15.2. z Rakúska, klient tam má nastúpiť 20.4.- zájazd sa končí 24.4. Zaplatí mi 20.2 celú sumu zájazdu..je to napr. len zabezpečenie ubytovania. Ja nikdy neviem ako to mám prepočítať na SK, akým dňom mám prepočívať zabezečenie ubytovania... kedže mi to zaplatí 20.2, tak dph musím odvieť vo februári, ale na výpočet provízie potrebujem vedieť za čo to kúpime...prepočítam si to kurzom z 15.2???? viete mi s tým pomôcť, dúfam, že to neni napísané zložito...
Kristina27
22.04.08,13:56
§65 ods. 10, ak CK predáva inému platiteľovi služby cest.ruchu na ďalšie podnikanie, zdaňujem celú službu 19%. Aký je v postupe podľa tohto odseku rozdiel v r. 2007, teraz a v r. 2009?
vjejka
22.04.08,16:27
prosím Vás nemáte k tomuto nejaké info?? to znamená, že keď ja predám hociaký zájazd bez ohľadu na to, či ide o vlastnú službu alebo o to nakúpiť od inej osoby a predám ck platiteľovi dph, tak to celé zdaňujem?? a keď obstarám ubytovanie zo zahraničia, mám právo na refundáciu dane - to znamená, že ja budem žiadať daný štát o vrátanie dph?? prosím Vás, ak niekto viete informujte nás!!!
vjejka
23.04.08,11:32
Ja som dnes volala na daňové riaditeľstvo do BB, tam mi neporadili, ale potom som volala opäť a už mi pani povedala, že ak ja zabezpečujem ubytovanie pre inú ck, iného platiteľa dph to nie je predmetom dane § 15 ods. 2, a ak by k tomu bola aj strava tak idem podľa §15 ods.1 a zdaňuje sa len strava..??????
vjejka
23.04.08,15:41
PROSIM VAS NEVIEME PORADIT VIACEJ K § 65 ods.10??? PROSIMMMM
Kristina27
24.04.08,05:08
Ja to chápem takto, §65 ods.10:
Ak CK predáva služby inej CK na podnikanie, tak zdaní 19% celú službu a takisto má nárok na odpočet DPH z obstaraných služieb od iných osôb na ten konkrétny zájazd, tá CK-odberateľ by mal dať CK-dodávateľovi najavo, že to chce na podnikat.účely. Myslím si, že do konca 2008 platilo, že ak CK predáva služby inej CK-platiteľovi dane, a od 1.1.2009 sa to týka CK-odberateľ aj platca aj neplatca DPH. Chápem to správne?
vjejka
24.04.08,08:18
Ja si myslím,že správne, ale potom čo s tým, čo mi povedali na daňovom riaditeľstve, že ak zabezpečujem len ubytovanie a ja ho predám inej ck pre jej klienta, tak to nie je predmetom dane, lebo ide o prenájom nehnuteľností..to mi vážne povedala pani z du a odvolala sa na § 15 ods.2???