sisa 7
10.04.08,11:57
Ahojte! Chcem sa s vami poradiť, lebo som začínajúca účtovníčka a mám jedného klienta, ktorý má dohodárov, takže mu účtujem aj mzdy. Chcem sa spítať, čo sa pod mzdamy účtuje? Patria tam samotné mzdy, čo im vyplatí za vykonanú prácu + daň + odvody ( čo platí zamestnanec + čo platí aj organizácia). Problém je vlastne v tom, že ma zaúčala jedna mzdárka a tá mi radila, že odvody, na ktoré prispieva zamestnanec idú do kolónky mzdy a odvody, na ktoré prispieva zamestnávateľ idú do kolónky platby do fondov, lebo na ne prispieva zamestnávateľ. No teraz ma druhá mzdárka presviedčala, že všedky odvody čo idú za zamestnanca idú do mzdy. Takže je táto druhá verzia správna? A keď áno, tak sa dá prihlásiť na daňovom úrade a požiadať o opravu? Poradte mi prosím!!!
Dav
10.04.08,10:06
Postupy účtovania JÚ, odstavec 6. Tam sa píše, že odvody zamestnávateľa za zamestnanca sa uvádzajú v kolónke platby do poisťovní.

Ako prihlásiť na daňovom úrade? Ak to bolo za rok 2007, treba podať opravný Výkaz o príjmoch a výdavkoch, kde budú správne vypočítané mzdy a platby do fondov. Vlastne pôjde len o opravu týchto dvoch položiek.
sisa 7
10.04.08,10:54
Takže keď som to pochopila, tak do kolónky platby do fondov sa píšu odvody za zamestnanca? Všedky aj tie na ktoré prispieva zamestnanec aj zamestnávateľ?
Dav
10.04.08,11:05
Nie, do kolónky mzdy idú hrubé mzdy zamestnanca = mzda k výplate, zrážky z čistej mzdy, (napr. sporenie, poistenie, výživné,) daň zo mzdy, prípadne upravená o daňový bonus, a odvody zamestnanca 4%,1,4%, 4%,3% a 1%, . Do kolónky Platby do fondov idú odvody zamestnávateľa za zamestnanca 10%, 1,4%, 14%, 3%, 1%, 0,25%,0,80%, a 3,75%.

Pri Dohodách je odvod zamestnávateľa iba Úrazové poistenie 0,8% a Garančný fond 0,25%. Zamestnanec odvody neplatí. (Môže však nastať prípad, kedy sa aj pri dohode platí zdravotné poistenie.)

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.
Katka0208
10.04.08,11:40
Ja sa pripajam. Do kolonky Mzdy idú položky: mzda k výplate, dan zo mzdy, odvody do poistovní, ktoré platí zamestnanec. Do kolonky Platby do fondov sa uctuju odvody, ktore plati zamestnavatel za svojho zamestnanca.
sisa 7
11.04.08,05:30
Ďakujem vám veľmi pekne. Zistila som, že som to mala vlastne dobre a poplietla ma druhá účtovníčka - mzdárka. Potom sa spoliehajte na radu od kámošiek. Úplne mi odlahlo. Prajem pekný deň.
Sarah1
15.11.08,19:43
Zamestanec mzdy, zamestnávateľ poistné.