ada1602
10.04.08,13:00
SZČO neplatca DPH mal prenajatú techniku od akciovej spoločnosti z ČR - platca DPH v ČR. Faktúra bola vystavená v Sk bez DPH. Má SZČO v takomto prípade nejaké povinnosti ohľadne DPH ? Prosím Vás o radu , faktúru zo zahraničia som ešte neúčtovala. Ďakujem.
azla
10.04.08,11:28
SZČO neplatca DPH mal prenajatú techniku od akciovej spoločnosti z ČR - platca DPH v ČR. Faktúra bola vystavená v Sk bez DPH. Má SZČO v takomto prípade nejaké povinnosti ohľadne DPH ? Prosím Vás o radu , faktúru zo zahraničia som ešte neúčtovala. Ďakujem.

Služba, ktorú Ste prijali, je služba podľa §15, odst.8f.
Miesto dodania takejto služby je určené podľa § 15, odst.7, - čiže tuzemsko

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

Tým, že zahraničný dodávateľ z iného čl.štátu dodal Vám ako zdaniteľnej osobe, ktorá nie je registrovaná na pre Dph službu podľa §15,odst.8, - musí sa táto služba zdaniť u príjemcu služby - tzv. samozdanenie (§ 69/3).

Príjemca služby je povinný podať DP a odviesť daň, ktorú si vypočíta (cena služby * 19%).
Právo na odpočítanie Vám nevzniká.
ada1602
10.04.08,11:40
Takže SZČO uhradí českému dodávateĺovi faktúru za službu a z tejto fa. si vypočíta 19% a odvedie DÚ ? Prepáčte ak sa pýtam hlúposti mám v tom riadny hokej.
ada1602
10.04.08,12:01
Ešte mám jednu fak. od českého dodávateľa ktorá je vystavená aj s DPH v Sk. V tomto prípade tiež SZČO musí odviesť daň ?
Ďakujem
azla
10.04.08,12:05
Takže SZČO uhradí českému dodávateĺovi faktúru za službu a z tejto fa. si vypočíta 19% a odvedie DÚ ? Prepáčte ak sa pýtam hlúposti mám v tom riadny hokej.

Áno.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
azla
10.04.08,12:06
Ešte mám jednu fak. od českého dodávateľa ktorá je vystavená aj s DPH v Sk. V tomto prípade tiež SZČO musí odviesť daň ?
Ďakujem
Čo je predmetom fakturácie ? (aká služba, kde uskutočnená ?)
ada1602
11.04.08,04:31
Predmetom fak. je prenájom svetelnej techniky . Prenájom bol dohodnutý na celý rok , SZČO používa túto techniku na Slovensku.
Vladimír Ozimý
11.04.08,04:56
prenájom hnuteľného majetku sa riadi ustanoveniami

a) § 15 ods. 7 a 8 - prenájom hnuteľného majetku sa radí do § 15 ods. 8 písm. f)
b) § 69 ods. 3 (povinnosť platiť daň ma zdaniteľná osoba(aj platiteľ aj neplatiteľ) pri službách podľa § 15 ods. 8 dodané zahraničnou osobou (t.j. aj platiteľom aj neplatiteľom)
c) § 78 ods. 3 (povinnosť podať DP do 25 dní nasledujúceho mesiaca, kedy došlo k povinnosti platiť daň)

t.j. ak ste odb. takýchto služieb zo zahraničia ste povinný odviesť daň bez ohľadu na to či vám vystaví Fa s DPH alebo bez (ak vám to vystavia s DPH ide o zlú fakturáciu a máte naliehať aby vám faktúrovali po správnosti)
ada1602
11.04.08,05:03
Ďakujem Vám za pomoc.
Lisa
13.04.08,12:17
Mala som podobný prípad a chcem ešte ohľadom DPH - samozdanenie upozorniť na zmluvu medzi SR a ČR, o zamedzení dvojitého zdanenia (daň z príjmov), kde sa z prenájmu platí zrážková daň, to znamená, že o túto daň im menej zaplatíte.