simonka1
10.04.08,13:21
Potrebujem poradiť s pracovnou zmluvou. mám problém, lebo v zmluve mám v kolonke,,ďalšie podmienky,, uvedenú sumu 12 000,-Sk.ako mám chápať túto sumu? ako hrubú alebo čistú mzdu? pri tej sume nie je napísané ani slovíčko,mzda,. asi dva roky mi zamestnávateľ platil 16 000,- hrubého a teraz mi ponížil na 14 600,- hrubé, čo vyšlo na 11 800,- čistého. je tá zmluva v poriadku? neni porušený zákon?
katka50
10.04.08,11:24
Potrebujem poradiť s pracovnou zmluvou. mám problém, lebo v zmluve mám v kolonke,,ďalšie podmienky,, uvedenú sumu 12 000,-Sk.ako mám chápať túto sumu? ako hrubú alebo čistú mzdu? pri tej sume nie je napísané ani slovíčko,mzda,. asi dva roky mi zamestnávateľ platil 16 000,- hrubého a teraz mi ponížil na 14 600,- hrubé, čo vyšlo na 11 800,- čistého. je tá zmluva v poriadku? neni porušený zákon?
V pracovnej zmluve by si mala mať uvedený mesačný plat-v hrubom.
simonka1
10.04.08,11:47
Dobre, že mala by som mať. ale nemám tam uvedené nič, ani že je to mzda. je tam iba holá suma 12 000,-
chlap
10.04.08,11:57
a čo je to 12.000 ? to máš platiť ty zamestnávateľovi ? zamestnávateľ tebe ? mesačne ? ročne ? ........ určenie mzdy je podľa Zákonníka práce, §43 nevyhnutnou súčasťou Pracovnej zmluvy a je povinnosťou zamestnávateľa ju v pracovnej zmluve uviesť.
simonka1
10.04.08,17:03
Presne to si myslím aj ja, preto by som potrebovala vedieť, či takáto zmluva je právne v poriadku. Či keď nie je v poriadku, môžem napr. ukončiť okamžite pracovný pomer z dôvodu nedodržania zákona zo strany zamestnávateľa. Neviem čoho sa mám držať, pretože on mi vyplácal mzdu 16 000,-, takže by sa to dalo chápať aj tak, že tých 12 000,- je čistá mzda.
Petra Nová
10.04.08,19:23
Simonka, Ty si zrejme už tú zmluvu podpísala. Ak tam nie je skutočne nič napísané , len 12 000,- Sk, je to mzda v hrubom a nerob si ilúzie, že je to mzda netto. A máš pri sume 12 000,- napísané Sk? Dá sa domyslieť, prečo to tak zamestnávateľ napísal. Neviem , či som to dobre pochopila, zamestnávateľ jednu zmluvu s vyššou mzdou zrušil a dal Ti podpísať novú zmluvu ? Skús si skontrolovať z akej sumy zamestnávateľ robí odvody do poisťovní. A to ako často Ti menil mzdu a pracovnú zmluvu?
Výpoveď zamestnávateľovi môžeš dať z akéhokoľvek dôvodu v dvojmesačnej výpovednej dobe( §§ 61 ods.1 a 62 ods.1 ZP). Na okamžité skončenie pracovného pomeru so zamestnávateľom však zrejme nemáš dôvod(69 ZP).
simonka1
11.04.08,09:12
Ďakujem Andrej za úprimnosť, ale celá tá problematika je trošku zložitejšia. Tá zmluva bola vytvorená pred 5 rokmi, so sumou 12 000,-. nebolo tam síce napísané aká je to suma, ale bola mi vyplácaná ako hrubá. V priebehu rokov síce iba ústnou dohodou, ale bola mi platená hrubá mzda 16 000,-. Bol si už niekedy zamestnaný u súkromníka? Ako ho prinútiš, aby ti dohodnutú zmenu platu dal aj písomne? Nijak. A ide tam o to, že doteraz tú ústnu dohodu dodržal, až tento mesiac si zmyslel a vyplatil mi 14 600,-. A ešte sa mi do očí vysmial, že nič ma nechráni, lebo nemám zmluvu. Preto chcem nájsť nejaký dôvod, vďaka ktorému ak si nájdem nové miesto budem môcť odísť skôr ako uplynie výpovedná doba.
Chobot
11.04.08,17:35
Ďakujem Andrej za úprimnosť, ale celá tá problematika je trošku zložitejšia. Tá zmluva bola vytvorená pred 5 rokmi, so sumou 12 000,-. nebolo tam síce napísané aká je to suma, ale bola mi vyplácaná ako hrubá. V priebehu rokov síce iba ústnou dohodou, ale bola mi platená hrubá mzda 16 000,-. Bol si už niekedy zamestnaný u súkromníka? Ako ho prinútiš, aby ti dohodnutú zmenu platu dal aj písomne? Nijak. A ide tam o to, že doteraz tú ústnu dohodu dodržal, až tento mesiac si zmyslel a vyplatil mi 14 600,-. A ešte sa mi do očí vysmial, že nič ma nechráni, lebo nemám zmluvu. Preto chcem nájsť nejaký dôvod, vďaka ktorému ak si nájdem nové miesto budem môcť odísť skôr ako uplynie výpovedná doba.

Endju je možno vo svojich príspevkoch "tvrdý", ale má pravdu. Doteraz (toľko rokov) si to neriešila a zrazu chceš v tom vidieť nezákonnosť, či dôvod na okamžité skončenie PP. Áno, mzda by mala byť dohodnutá písomne. Ale mnohým to vyhovuje, ak to aj nie je, ale platia im vyššiu mzdu. Vtedy nepožadujú uviesť do v PZ. Zrazu sa niečo stane, nedostanú toľko, čo predtým a zrazu je problém na svete!:eek: Hľadajú, čoho by sa chytili. Keďže nemáš nič v ruke, žiadny dôkaz, nemáš sa ani o čo oprieť.

Nie je pravdou, že musíš trpieť jeho praktiky. PP môžeš skončiť kedykoľvek, aj bez uvedenia dôvodu (jasné že po 2 mesačnej VD). Ak ti nebol ochotný uviesť nič bližšie v PZ ani uviesť skutočný plat, mohla si odísť.

Ak nie si s platom spokojná, môžeš tiež odísť. Nevidíme ustanovenie tvojej zmluvy, preto ti nemôžeme poradiť, či je v súlade zo ZP alebo nie. V PZ musí zamestnávateľ uviesť tieto náležitosti - § 43 ZP:

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

Ak tam aj niečo uvedené nie je, neznamená to, že je PZ neplatná, alebo že by si mala nárok na okamžité skončenie PP. Len zamestnávateľ nesplnil svoju povinnosť. Pokiaľ sa voči tomu nikto neozve (ako to bolo doteraz), tak sa nič nedeje.

AK s tým chceš niečo urobiť, môžeš sa obrátiť na najbližší inšpektorá práce, kde im ukážeš PZ a ak uznajú, že je v rozpore so ZP, môžu dať zamestnávateľovi pokutu.
simonka1
12.04.08,11:33
Fajn chlapci, takže je to asi tak ako som si aj myslela, skrátka nemám sa asi čoho chytiť, iba podať výpoveď a tíško čakať dva mesiace na zľutovanie božie a dúfať, že mi zamestnávateľ zaplatí aspoň minimálnu mzdu??? tak to sa mi ani najmenej nepáči.... Lenže smola asi bude tá, že možno neviem tak argumentovať ako Andrej, keď jemu to tak super vždy vychádza. Mám sa čo učiť....
A k tej zmluve asi tolko, že ozvali sme sa skoro všetci, ale proste nikto ho neprinúti aby tie zmluvy boli v poriadku. A inšpektorát práce? V našom meste je vieš kto riaditeľ? Starý komunista, ktorý sa so všetkými starými komunistami kamoší. Takže nepomôžeš si ani tam. To sú len mylné predstavy, že ti nejaký inšpektorát pomôže.
simonka1
12.04.08,17:05
Tak z tejto diskusie vyplýva, že nejak sa nám zamotala vlastná podstata toho o čo tu išlo. Mne išlo o to, poradiť sa s niekým kto má nejaké tie skúsenosti už za sebou. Keby som len sedela a plakala nad tým čo sa mi stalo, milý Andrej, asi by som na poradu nepísala. Že? Pretože ústnu poradu s priateľmi a blízkymi mám už za sebou, tak som chcela vedieť názor aj iných. Viac hláv, viac rozumu. Aspoň niekedy to platí:::: Ja len vychádzam z inej situácie asi ako ty v Blave... v menších mestách, kde kažký každého pozná je to iné. Ale to je všeobecný problém, inak sa žije vo veľkom meste, inak v malom, aj možnosti zamestnania sú ukrutne malé.
jaja99
12.04.08,17:33
Skús pátrať po dôvode, prečo Ti zamestnávateľ zrazu vyplatil menej. Ako to zdôvodnil keď "sa Ti vysmial do očí?"
simonka1
12.04.08,17:42
Dôvod je úplne jasný. Nemusím pátrať. Vo firme každý mesiac vyčíslujem aký mal čistý zisk a povedal, že sme málo zarobili, tak pre to. Ja som mu povedala, že ja ten zárobok neovplyvním, ja som účtovníčka a nie robotník. Ale ani ten robotník to v podstate nejak neovplyvní, keď mu majiteľ nezoženie robotu......
jaja99
12.04.08,17:47
V predchádzajúcich mesiacoch si dostávala vždy rovnako 16.000? To ste mali vždy rovnaký zisk? Skús ísť naňho takto. Vyčísli si zisky za predchádzajúce obdobia a tým argumentuj, keď aj režijným zamestnancom platí podľa zisku. Určite nájdeš mesiac, keď ste mali vyšší zisk a plat bol rovnaký. Alebo sa obhajuj......... čo si všetko robila ............ uzávierky, hlásenia, prehľady, ročné zúčtovanie, DPH, inventúry, ....
simonka1
12.04.08,18:19
Dostávala som dokonca asi pred rokom ešte o 500,- viac, ale keďže zisky išli dolu, tak sme sa ústne dohodli na 16 000,-, s tým že keď sa zisky zdvihnú tak mi dá naspäť aj tých 500,- Lenže zisky idú stále dolu. Ale nemal ani tolko slušnosti dohodnúť sa alebo niečo. Všetky možné argumenty som už asi vyčerpala, aj ročnú uzávierku a práce s tým spojené atď.... Ako medzi rečou mi povedal, že on je so mnou spokojný, len proste nemá paňazí. Aj medzi rečou povedal, že keď zisk bude väčší, tak mi to doplatí. Na to som mu ja povedala, že to takto nebude nikdy. A neverím mu. Preto hľadám spôsob ako od neho vykorčuľovať, ....
jaja99
12.04.08,18:38
No zdá sa, že neporušil pracovnú zmluvu ..., vyhrážať sa odchodom sa robí len v tom prípade, keď to myslíš naozaj vážne. Ujasni si, čo chceš. Chceš od neho odísť? Máš už iné miesto? Ak predsa nie, tak mu nadhoď, že konkurencia v jeho obore ........ neviem v čom podniká ........ hľadá, hľadá a nevie nájsť človeka na obdobné miesto ako je to Tvoje. Teraz sa končí sezóna výmeny účtovníkov. Má v predmete činnosti aj vedenie účtovníctva alebo zakazuje Ti zmluva uzatvárať iné pracovnoprávne vzťahy na Tvoju náplň práce? Skús uvažovať týmto smerom - keď odídeš čo bude... Ako sa mu bude páčiť, keď si z dôvodu nižšieho platu budeš hľadať bočný príjem? Ovplyvní to Tvoju výkonnosť? Nebude sa báť, že získaš nový zdroj kontaktov? Ak je s Tebou spokojný, tak snáď niečo z toho ním pohne.
simonka1
12.04.08,19:06
Vieš, no nie je to ľahké. Nie som typ, ktorý preletuje. Niekto ako Andrej by to možno nazval lenivosť, no ja to skôr chápem ako serióznosť. Ja som sa zatial nevyhrážala odchodom, snažím sa jednať slušne. Ale v podstate už som asi rozhodnutá, začala som hladať nové miesto. Len ako som už spomínala, v našom meste to nie je až také ľahké. Zmluva mi nezakazuje uzatvoriť aj druhý pracvzťah, len ho zohnať.. Môjmu šéfovi by určite nevadilo, že by som mala viac zamestnaní. Hlavne keď on bude mať všetko spravené, ale aby som za svoju prácu brala najradšej minim.mzdu. Ale to nie som ochotná...
ajobs
12.04.08,19:22
Vieš, no nie je to ľahké. Nie som typ, ktorý preletuje. Niekto ako Andrej by to možno nazval lenivosť, no ja to skôr chápem ako serióznosť. Ja som sa zatial nevyhrážala odchodom, snažím sa jednať slušne. Ale v podstate už som asi rozhodnutá, začala som hladať nové miesto. Len ako som už spomínala, v našom meste to nie je až také ľahké. Zmluva mi nezakazuje uzatvoriť aj druhý pracvzťah, len ho zohnať.. Môjmu šéfovi by určite nevadilo, že by som mala viac zamestnaní. Hlavne keď on bude mať všetko spravené, ale aby som za svoju prácu brala najradšej minim.mzdu. Ale to nie som ochotná...


....a nikdy si neuvažovala o možnosti robiť učto na živnosť alebo v rámci s.r.o. ako podnikateľskú činnosť....
simonka1
12.04.08,19:25
Tak sory, až tak ďaleko som neni......!!!!!!!!!
ajobs
12.04.08,19:43
Tak sory, až tak ďaleko som neni......!!!!!!!!!

Prečo ? Veď nikdy nie je neskoro začať.... Podnikanie má síce aj svoje úskalia, ale má obrovskú výhodu - nezávislosť. Nikdy nebudeš musieť mať neprajného šéfa, naťahovať sa o plat, budeš pánom sama sebe, a koľko zarobíš bude len tvoja vec. Porozmýšľaj, viem, o čom hovorím....:)
simonka1
12.04.08,19:49
Určite máš kus pravdy v tomto, ale fakt by som si asi netrúfla. Ale je pravda, že mať takých šéfov ako ja teraz neni teda žiadna výhra. Chcela by som mať kus tvojej odvahy......
jaja99
13.04.08,05:51
Sú ľudia, ktorí majú radšej istotu, viem to pochopiť. Ja som sa odhodlávala asi šesť rokov začať podnikať a to som vtedy mala prax predchádzajúcich šesť rokov, počas ktorých som robila samostatne uzávierky pre FO aj PO. Svoje rozhodnutie vôbec neľutujem. Prinieslo mi to nezávislosť časovú aj finančnú. Ak máš okruh známych, ktorí podnikajú, skús rozhodiť siete, že robíš účtovníctvo a uvidíš odovzvu. Neviem, z ktorého regiónu si, ale okolo BA sú dobré účtovníčky ako teplé rožky. Len treba niečo robiť - firma hľadať a účtovníčka ponúkať. Aj zmena by Ti možno nezaškodila. Koľko robíš u toho Tvojho zamestnávateľa? Ja som v prvej firme robila 10 rokov, bola som tam veľmi spokojná, dobrá robota, výborný kolektív, len všetko som už robila aj poslepiačky. Aj naďalej im robím účto na faktúru, čiže nebol to bolestivý odchod. Medzi tým som robila v účtovnej firme väčšie firmy podliehajúce auditu - dobrá škola práce aj vzťahov - potom som odtiaľ odišla z nedostatku času. Skús predsa len porozmýšľať, čo budeš robiť napr. o päť rokov. Aj Tvoj soft - fibu - je celkom rozšírený, poznám ľudí, čo ho používajú. Ja by som skúsila aj iné programy, ktoré idú pod Windowsom a učila by som sa mzdy (ak ich nerobíš).
simonka1
13.04.08,14:08
Trafila si to dobre, s tou istotou. To je aj môj prípad. Ja prichádzam konečne na to, že musím sa pohnúť niekam ďalej. S učtom mám prax asi 10r., tiež som robila najprv vo veľkej firme, kde si každá učtarka robila iba svoju časť roboty a boli spokojné. Po čase som prišla na to, že oni vlastne vedia za 25r. čo tam boli, iba kúsok toho všetkého. Ale dosť som sa tam toho naučila. No a teraz robím už 5r. sama komplet PU. a mzdy som sa naučila, ale ibe teóriu, vo firme , keď odchádzala mzdárka tak ma nahovárali aby som to zobrala, lenže ja som to nechcela, kôli tomu, že by mi to aj tak nezaplatili. Ale teraz by som už mala viacej času, tak by som skúsila aspoň pre začiatok robiť dve firmy...