Katarína STR
31.03.05,09:26
Prosím Vás, nemá niekto takýto problémik.

Jeden môj známy je konateľom jednej fiktívnej s.r.o. čky kde je spoločník zahraničný človiečik a preto potreboval slovenského občana na konateľa.

Dnes bol tento môj známy na DU /ako aj všetci ostatní slušní daňováci s DP/ a dozvedel sa, že sa za túto firmu nepodávalo DP k DPH. Už pár rokov.

Prosím Vás, vraj existuje nejaká možnosť - žiadosť na DU o oslobodenie podávania DP k DPH vzhľadom na to, že firma je mŕtva. Alebo niečo také.
Alebo prerušenie, no skrátka niečo také.

Nevie mi niekto poradiť ??
vladan
31.03.05,07:41
odkedy je táto firma platiteľom DPH? a je vôbec platiteľom DPH? ... ak je mŕtva, nemá potrebný obrat, nie? :eek:
Katarína STR
31.03.05,08:11
myslím, že od začiatku je to len fiktívna firma, nemá teda obrat, ale platcom DPH, teda bola prihlásená
vladan
31.03.05,08:13
odkedy? od akého začiatku? Katka, staré zákony DPH boli o tom, že ak firma nemala obrat jej registrácia sa zrušila, preto sa pýtam kedy je toto "od začiatku" ...
Katarína STR
31.03.05,08:15
jáj, počkaj zavolám mu

a tá registrácia bola zrušená daňovým úradom, tak ?
Katarína STR
31.03.05,08:18
Tak, povedal mi, že firma vznikla 28.10.2003 len fiktívne a hneď sa stali platcami DPH.
Do dnešného dňa tam nebol žiadný obrat a teda ani DPH.

Hmm,co teď
Katarína STR
31.03.05,08:34
do kelu všetky zákony DPH mám teraz doma a ja som v práci, tak že si to nemôžem nalistovať, ale nebol DU povinný zrušiť takéhoto daňovníka ?

ale keď sa nedávali výkazy DPH, teda aj nulové, tak asi DU nevedel, že táto firma nemá obrat, je tak ?
vladan
31.03.05,08:52
... takže tvoja "exotická" firma sa stala platiteľom DPH dajmetomu v 10-2003
- od 1.8.2003 bola účinná novela, ktorá hovorila v § 43 o zrušení registrácie najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, kedy sa stala firma platiteľom a zároveň mohol DÚ zrušiť registráciu, ak zistil, že nie sú splnené podmienky registrácie (obrat). Ale keďže firma nepodávala daňové priznania (nie výkazy!) DPH daňový úrad nevedel, že firma nedosahuje obrat
- od 1.5.2004 bola opäť novela, ktorá v § 81 hovorí o zrušení registrácie a teda podmienky sú splnené, treba požiadať o zrušenie registrácie čím skôr!!!

Kati, nevidím inú možnosť, len dodatočne predložiť daňovému úradu daňové priznania DPH za obdobie 10-2003 až 03-2005 :eek:
Zita5
31.03.05,08:57
do kelu všetky zákony DPH mám teraz doma a ja som v práci, tak že si to nemôžem nalistovať, ale nebol DU povinný zrušiť takéhoto daňovníka ?

ale keď sa nedávali výkazy DPH, teda aj nulové, tak asi DU nevedel, že táto firma nemá obrat, je tak ?


Katka mám takú mŕtvu s.r.o. plátcu DPH 2 roky nevykazovali žiadnu činnosť , DP DPH boli vždy podávané a nulové ./ je to povinnosť podať aj nulové DP / Na základe prípisu z DÚ v januári toho roku museli vrátiť identifikačnú kartičku a zrušili im plátcu DPH . Bolo to rozhodnutie DÚ . Majú na to právo , vyčitaš to aj zo zákona .
Zita5
31.03.05,09:04
Dopĺnam : je to § 81 ods.4

" Daňový úrad zruší registráciu pre daň " :

a/ na základe žiadosti platiteľa podľa ods.1 až 3 , ak zistí , že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie

b/ ak nie sú dôvody na registráciu

To znamená , že firma pokiaľ nevykazuje činnosť ...je mŕtva ..... bod b
vladan
31.03.05,09:28
podľa mňa, Katkina mŕtva firma, ktorá nepodávala daňové priznania k DPH je § 81 ods. 1 a potom následne daňový úrad bude postupovať podľa § 81 ods. 4a)
klocek
31.03.05,11:17
... takže tvoja "exotická" firma sa stala platiteľom DPH dajmetomu v 10-2003
- od 1.8.2003 bola účinná novela, ktorá hovorila v § 43 o zrušení registrácie najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, kedy sa stala firma platiteľom a zároveň mohol DÚ zrušiť registráciu, ak zistil, že nie sú splnené podmienky registrácie (obrat). Ale keďže firma nepodávala daňové priznania (nie výkazy!) DPH daňový úrad nevedel, že firma nedosahuje obrat
- od 1.5.2004 bola opäť novela, ktorá v § 81 hovorí o zrušení registrácie a teda podmienky sú splnené, treba požiadať o zrušenie registrácie čím skôr!!!

Kati, nevidím inú možnosť, len dodatočne predložiť daňovému úradu daňové priznania DPH za obdobie 10-2003 až 03-2005 :eek:
My sme mali (a vlastne aj stále máme) problém z našou pôvodnou firmou, ktorá bola organizačná zložka a v r. 2000 vznikla s.r.o-čka. Stále figuruje aj OZ, my však podávame DP. Okrem toho sme prestali byť plátcovia (v OZ) DPH. Ked sme požiadali o zrušenie registrácie, bolo nám povedané, že najskôr musí zasadnúť a schváliť to Valná hromada. Problém je v tom, že VH sa už dlhšie zísť (a schváliť to) nemôže, nakoľko zo 4 členov sú 2 mrtvy a ich pozostalosté záležitosti nie su ešte uzavreté. Takže začarovaný kruh a my stále vyplňujeme prázdne výkazy, ktoré treba odovzdávať???!
babenko1
31.03.05,16:29
tak ste im tam mali pošepkať, nech sú iniciatívnejší a nech vás zrušia sami..:-)
Katarína STR
05.04.05,09:50
ďakujem Vám pekne za odpovede,

teraz mi povedal ten pán, že vraj ho už teraz zrušili za platcu DPH, ale bohužiaľ musí doložiť všetky daňové priznania aj nulové a bude asi pokutka za nepodanie DPH.
Zita5
05.04.05,09:55
ďakujem Vám pekne za odpovede,

teraz mi povedal ten pán, že vraj ho už teraz zrušili za platcu DPH, ale bohužiaľ musí doložiť všetky daňové priznania aj nulové a bude asi pokutka za nepodanie DPH.
No to je na porazenie , ale veľa ľudí si nevie skutočne uvedemoiť , že DP sa musí podávať aj nulové .

Katuška, daj potom vedieť ako to dopadlo s tou pokutou . Desí ma to , netýka sa to síce mňa , ale ten pocit , že štát vie ako zarobiť . Nuž ale neznalosť zákona neomlúva .:(
Katarína STR
05.04.05,10:03
Myslím, že by to malo byť asi 2.000,- Sk za každé nepodané daňové DPH.

No ten pán je tam len fiktívne konateľom a nestretáva sa s tými spoločníkmi, ktorý vlastnia túto firmu. On nevedel, že oni nepodávajú priznanie k DPH.
Paula
05.04.05,21:44
Pozor na nulové výkazy! Nedajú sa podávať do nekonečna. Okrem toho, že musia byť... mám vážnu skúsenosť aj na nulové výkazy podávané. Stalo sa mi pred pár rokmi, že firma podávala nulové výkazy, pretože nemala žiaden pohyb + či - . Firme prišiel list z DÚ, že podľa zákona firma po 3 rokoch nič nerobenia prestala byť platcom DPH vďaka "nepohybu". Výsledok bol taký,že DÚ vychádzal z posledných DP (súvah predpokladám), kde sa vykazoval nedoodpisovaný majetok, zostatok zásob atd.... a vymeral firme pohľadávku: vrátiť DPH zo zostatkovej ceny majetku a zásob + penále........