editasara
10.04.08,16:20
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Zamestnávateľ mi nemôže dať výpoveď - koniec rodičovskej dovolenky, preto mi navrhol dohodu - odstupné formou odmeny. No v dohode je napísané, že odmena bude vyplatená vo výške trojnásobku základnej mesačnej mzdy. Čo to pre mňa znamená, keď som odišla na prvú materskú v r. 2000 s hrubou mzdou 11700? Akú dostanem odmenu a aký by bol rozdiel v odstupnom? Od r. 2000 som bola 3x na materskej. Ďakujem veľmi pekne za každý názor.:o
katka50
10.04.08,15:28
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Zamestnávateľ mi nemôže dať výpoveď - koniec rodičovskej dovolenky, preto mi navrhol dohodu - odstupné formou odmeny. No v dohode je napísané, že odmena bude vyplatená vo výške trojnásobku základnej mesačnej mzdy. Čo to pre mňa znamená, keď som odišla na prvú materskú v r. 2000 s hrubou mzdou 11700? Akú dostanem odmenu a aký by bol rozdiel v odstupnom? Od r. 2000 som bola 3x na materskej. Ďakujem veľmi pekne za každý názor.:o
Jednoznačne je pre Teba výhodnejšie odstupné. Z odstupného sa zrazí iba daň, ale z odmeny sa zráža poistné + daň.
editasara
10.04.08,18:18
Ďakujem za odpoveď. Ako im to mám naznačiť, aby na to mysleli pri vyplácaní? Mám 3 maloleté deti, na podporu v nezamestnanosti mi nárok nevzniká, a neviem, čo a ako ďalej.
editasara
10.04.08,18:37
No veľa času nemám, 15.4. mi končí rodičovská, dnes mi predložil tú dohodu, kde som naposledy žiadala radšej výpoveď, aby som mala aspoň to 3-mes.odstupné, a nie dvoj. - no povedala som,že si to do pondelka rozmyslím. Zdalo sa mi to také zbrklé ako podpísať ortieľ smrti. Zamestnávateľ sídli v BA, riešim to cez regionálneho riaditeľa, ktorý chodí na pobočku 2x do týždňa. Čas ma tlačí, na druhej strane sa bojím, že ak budem veľmi "špekulovať", tak si nájdu niečo, kde nedostanem ani odstupné.
editasara
11.04.08,04:22
Ešte som našla niečo také:
"Ak už aja z akéhokoľvek dôvodu nebude mať pre teba iné miesto, nepodpisuj hneď dohodu. Od 1.9. začína platiť novela ZP, podľa ktorej ti v prípade výpovede bude musieť dať 3 mesačné odstupné a zároveň 3 mesačnú výpovednú dobu. Mohlo by to byť aj dohodou, ale podpíš len takú, kde by ti ponúkol napr. skončenie v októbri plus 4 odstupné, alebo skončenie v septembri + 5 odstupných alebo skončenie ihneď plus 6 odstupných. Teda kombíináciu tých 6 mesiacov." písal Chobot
Vzťahovalo by sa to aj na mňa? Zamestnávateľ nie je žiaden chudák - je to finančná inštitúcia, preto som myslela, že dohodou mi pojdu v ústrety čo najlepšie podľa ZP, ale zdá sa mi, že príliš šetria a v mojom prípade určite nemajú extra náklad.
Jana Motyčková
11.04.08,07:36
Pri skončení pracovného pomeru dohodou s organizačných dôvodov je nárok na odstupné, tak ako pri výpovedi z organizačných dôvodov. Takže netreba dohadovať odmenu pri dohode o skončení prac. pomeru, ale treba napísať dohodu o skončení PP z orrganizačných dôvodov. Ale ak na túto dohodu nepristúpiš, môžu Ti dať výpoveď z organizačných dôvodov tak, ako si vyššie citovala Chobota.
Chobot
11.04.08,09:55
Ešte som našla niečo také:
"Ak už aja z akéhokoľvek dôvodu nebude mať pre teba iné miesto, nepodpisuj hneď dohodu. Od 1.9. začína platiť novela ZP, podľa ktorej ti v prípade výpovede bude musieť dať 3 mesačné odstupné a zároveň 3 mesačnú výpovednú dobu. Mohlo by to byť aj dohodou, ale podpíš len takú, kde by ti ponúkol napr. skončenie v októbri plus 4 odstupné, alebo skončenie v septembri + 5 odstupných alebo skončenie ihneď plus 6 odstupných. Teda kombíináciu tých 6 mesiacov." písal Chobot
Vzťahovalo by sa to aj na mňa? Zamestnávateľ nie je žiaden chudák - je to finančná inštitúcia, preto som myslela, že dohodou mi pojdu v ústrety čo najlepšie podľa ZP, ale zdá sa mi, že príliš šetria a v mojom prípade určite nemajú extra náklad.


Keďže si sa chytila môjho príspevku, tak ti k tomu niečo napíšem.

Za prvé, pre teba by bolo skoro jedno, či pôjde o odstupné (ktoré je vypočítané podľa priemerného platu) alebo odmena vo výške základného platu, lebo u teba je aj priemerný plat rovnako vysoký ako základný plat, ktorý máš v pôvodnej zmluve.

Rozdiel je len v odvodoch, pri odstupnom neplatíš odvody do SP. Preto pýtaj, aby to bolo v dohode ako odstupné.

Nepíšeš, prečo chce s tebou zamestnávateľ skončiť PP. Je to z dôvodu nadbytočnosti? Ak áno, tak skutočne počas RD ti nemôže dať výpoveď, preto ti ponúka dohodu. A verím, že to súri aj jemu, lebo ak nepodpíšeš dohodu, tak budeš musieť nastúpiť a dá ti výpoveď až po nastúpení.

ALE! ak sa tak stane, tak ti bude plynúť výpovedná doba (2 alebo 3 mesiace, neviem, koľko si odpracovala, to je závislé nie od trvania prac. pomeru, ako odstupné, ale od odpracovanej doby - § 62 ods.- 1:)

"(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace."

Takže ak by si dostala výpoveď po nástupe, dostávala by si plat najmenej 2 mesiace (musela by si ale chodiť do práce) a navyše pri skončení by si dostala 3mesačné odstupné v zmysle § 76 ods. 1:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) ....
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


Takže ak by si súhlasila s dohodou, zamestnávateľ by sa vyhol tvojmu nástupu a plateniu platu po dobu 2, resp. 3 mesiacov. Odstupné ti už ponúka tak či tak. Teraz je na tebe, ako mu odprezentuješ tvoju požiadavku.

Myslím, že najlepšie bude, ak s kľudom angličana povieš tomu regionálnemu šéfovi, že ak nastúpiš, tak ťa budú musieť zamestnať a dať ti výpoveď. Bude ti plynúť VD a plat a ešte máš nárok na odstupné. Navyše budeš mať nárok na dovolenku za 2 mesiace, plus voľno na hľadanie zamestnania 1/2 dňa za týždeň. Taktiež môžeš využiť voľno na návštevu lekára a sprevádzania dieťaťa, spolu 14 dní. Budú ti musieť dávať obedy a dať ti pracovné miesto.

Aby si im ušetrila prácu s tvojim nástupom (ušetria na dovolenke, obedoch, platenom voľne), tak budeš súhlasiť s dohodou ku koncu RD, ak ti dajú 5 mesačné odstupné. AK máš 3 mesačnú VD, tak by si mohla žiadať aj 6 mes. odstupné, ale veď sa budeš snažiť byť ústretová.
Uvidíš, či budú súhlasiť.

Takže čo ty na to?
Jana Motyčková
11.04.08,12:40
Rozdiel je len v odvodoch, pri odstupnom neplatíš odvody do SP. Preto pýtaj, aby to bolo v dohode ako odstupné.

Len k tomuto - keďže pri vyplatení odmeny by išlo o odmenu vyplatenú počas RD alebo po skončení poracovného pomeru, ani z odmeny by neplatila odvody do SP. Rozdiel je iba v odvodoch na zdravotné poistenie (4%).
editasara
11.04.08,12:45
Ahoj, vďaka za takú rozsiahlu a odbornú odpoveď. No nazvali to nadbytočnosť, teoreticky tam jedno miesto má, ale vraj na to potrebujú hotového človeka a niet času na školenia atď. A pri prijímaní predošlých nových ľudí - vraj na mňa nemyslel. Aj keby som nastúpila, dostala by som plat spred 7 rokov a celý rok nemám myslieť na zvyšovanie. Úprava prac. času nepripadá do úvahy preto mi rovno povedal, že pre mňa ako matku s 3 deťmi je lepšie nájsť si niečo iné. Preto som sa tam nechcela ani nasilu vnucovať, a byť ako 5 koleso na voze - keď nie som vítaná. Všetci ľudia sa tam pomenili od mojej materskej z r. 2001, takže je to také I N É. Preto si myslím, že keď ma chcú vypinkať, čo som od nich očakávala, že v takom prípade fakt ponúknu aspoň maximum, čo sa dá - ale vyzerá to tak, že samozrejme chcú dať minimum. Tak sa budem aj ja biť a domáhať aj drobných. Len či sa mi to nevypomstí.
Chobot
11.04.08,12:54
Ahoj, vďaka za takú rozsiahlu a odbornú odpoveď. No nazvali to nadbytočnosť, teoreticky tam jedno miesto má, ale vraj na to potrebujú hotového človeka a niet času na školenia atď. A pri prijímaní predošlých nových ľudí - vraj na mňa nemyslel. Aj keby som nastúpila, dostala by som plat spred 7 rokov a celý rok nemám myslieť na zvyšovanie. Úprava prac. času nepripadá do úvahy preto mi rovno povedal, že pre mňa ako matku s 3 deťmi je lepšie nájsť si niečo iné. Preto som sa tam nechcela ani nasilu vnucovať, a byť ako 5 koleso na voze - keď nie som vítaná. Všetci ľudia sa tam pomenili od mojej materskej z r. 2001, takže je to také I N É. Preto si myslím, že keď ma chcú vypinkať, čo som od nich očakávala, že v takom prípade fakt ponúknu aspoň maximum, čo sa dá - ale vyzerá to tak, že samozrejme chcú dať minimum. Tak sa budem aj ja biť a domáhať aj drobných. Len či sa mi to nevypomstí.

To sa dopredu nedá povedať.
waitinka7
11.04.08,13:36
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) ....
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ja sa chcem k danej veci opýtať:
započítava sa so obdobia trvania pracovného pomeru aj doba, keď je žena na materskej dovolenke, resp. rodičovskej dovolenke?
Ja som nastúpila do práce v 7/2003. Ale na materskú odchádzam na konci 5/2008. To znamená, že ak ma zamestnávateľ už po materskej, resp. rodičovskej dovolenke nebude chcieť naspäť prijať do práce, tak mi patrí 2-mesačné odstupné, alebo 3-mesačné? Bude tam chýbať vlastne len 1 mesiac.
Tweety
11.04.08,13:38
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) ....
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ja sa chcem k danej veci opýtať:
započítava sa so obdobia trvania pracovného pomeru aj doba, keď je žena na materskej dovolenke, resp. rodičovskej dovolenke?
Ja som nastúpila do práce v 7/2003. Ale na materskú odchádzam na konci 5/2008. To znamená, že ak ma zamestnávateľ už po materskej, resp. rodičovskej dovolenke nebude chcieť naspäť prijať do práce, tak mi patrí 2-mesačné odstupné, alebo 3-mesačné? Bude tam chýbať vlastne len 1 mesiac.

Áno,započíta.
editasara
14.04.08,08:28
Tak idem hrať "angličana", uvidím, ako to dopadne.
editasara
15.04.08,11:09
S kľudom angličana mi povedali, buď 3 mesačné, alebo zajtra nástup do práce. A môžem sa pokockovať. Neviem, čo mám robiť.
Chobot
15.04.08,11:17
S kľudom angličana mi povedali, buď 3 mesačné, alebo zajtra nástup do práce. A môžem sa pokockovať. Neviem, čo mám robiť.

:rolleyes: Tak buď zoberieš 3 mesačné odstupné, alebo nastúpiš do práce....:)


Rozhodnúť sa musíš ty. Buď teda chceš tam skončiť, alebo tam chceš pracovať ďalej.
editasara
15.04.08,11:21
No hej, také ľahké rozhodnutie. To miesto, na ktoré mám nastúpiť, mi celý čas vyhováral, že tam potrebuje hotového človeka, nemá čas na školenia atď, a bum - dnes mi povie, zajtra tam nastúpiš.
editasara
15.04.08,15:11
Ahoj, rozhodla som sa pre dohodu. Možno to niekedy oľutujem, ale deti sú mi prednejšie. Tebe CHOBOT veľmi pekne ďakujem za príspevky a rady, aspoň som zistila, že to miesto je voľné. Nech si ho užije dotyčný, pre ktorého bolo vopred dohodnuté. Ďakujem