PeterDr
11.04.08,07:37
Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, či je možné rozmnožiť ruže nastrihaním mladých výhonkou a zakorenením. Mne sa to nejako nedarí.

Vďaka
Fairy
11.04.08,05:55
Odstrihnúť kúsok stonky z ruže, vložiť do zeme a zakryť skleneným pohárom. Takto to robím ja. Ale nie vždy sa chytí. Väčšinou nie. Možno však niekto pozná lepší spôsob.
Bionda
11.04.08,09:37
Pozri si v hortenziach rozmnožovanie , ja s mamou to robíme aj s ružami a darí sa naozaj vypestovať nové , je pri tom väčší úspech, event. ešte sme tou metódou neúspešné neboli.
čiže časť konára zahrnieš, časť trčí a je ešte vyživovaná materskou, ale má možnosť zakorenenia, potom po zakorenení už len oddelíš , nakoľko je ruža pevnejšia, treba určite pripevniť zahrnutú časť , aby sa nevyšmykla.
VladoaKatka
15.04.08,13:07
Odstrihnúť kúsok stonky z ruže, vložiť do zeme a zakryť skleneným pohárom. Takto to robím ja. Ale nie vždy sa chytí. Väčšinou nie. Možno však niekto pozná lepší spôsob.

Musí sa odstrihnúť stonka z ruží po odkvitnutí a najlepšie je to v auguste. Odstrihnúť cca 15-20 cm dlhý tak, aby si nechal jeden list na vrchu až po ten list zastrž do zeme a a treba zakryť skleneným pohárom. V auguste je tá stonka už trochu drevitejšia, nie sú také horúčavy, má dobré podmienky na to, aby sa zakorenila. Takto som rozmnožila už niekoľko ruží, vtáčí zob na živý plot -napr. z jednej rastliny som spravila za dva roky rastliny na 10 metrový úsek, vlani som rozmnožila aj 4 ks bobkového listu,ktoré som darovala rodine.
riga
30.05.08,07:17
Musí sa odstrihnúť stonka z ruží po odkvitnutí a najlepšie je to v auguste. Odstrihnúť cca 15-20 cm dlhý tak, aby si nechal jeden list na vrchu až po ten list zastrž do zeme a a treba zakryť skleneným pohárom.
Môžem poprosiť trochu podrobnejšie? Nikdy som to nerobila, no teraz som dostala krásnu ružičku, ktorú by som chcela mať v záhradke. Mám ju ešte vo váze... Ak odkvitne, mám odrezať časť stonky (bez kvetu?), vrchný lístok nechám nad zemou a tie spodné zahrabem,alebo obdtrhám? :confused: Viem, že nie je august, ale chcem to aspoň skúsiť...
Kiri571
02.06.11,16:43
Som amatér/ka/,ale mám ich veľa, nádherných v záhrade. Pravidlne si kupujem do vázy a stále ma viac priťahujú. Rada by som si rozmnožila ďalšie a ďalšie,aj to skúšam,ale zatiaľ bez úspechu. Odbornej literatúre veľmi nerozumiem,ale laická odpoveď,rsp.rada by mi urobila radosť a o obrázkoch ani nehovoriac.Zatiaľ mi "PORADA" vždy pomohla,tak nepochybujem ani teraz.
arizona
02.06.11,17:20
pmajap
19.06.11,19:31
Ja množím ruže podľa návodu mamky mojej kamarátky. Od júla z odrezkov tvoriacich Y, na každom nechám po dva lístky, rýľom urobím štrbinu a to Y do nej vsuniem, spoj je pod zemou cca 5 cm. Dobre prišliapnem zeminu, Žiadne poháre na zakrytie, ale severná, alebo zatienená strana.
arizona
19.06.11,19:43
Ja množím ruže podľa návodu mamky mojej kamarátky. Od júla z odrezkov tvoriacich Y, na každom nechám po dva lístky, rýľom urobím štrbinu a to Y do nej vsuniem, spoj je pod zemou cca 5 cm. Dobre prišliapnem zeminu, Žiadne poháre na zakrytie, ale severná, alebo zatienená strana.
tento sposob musim vyskusat, dik:)

ktorym koncom to Y pichnes do zeme?:confused:
pmajap
19.06.11,20:35
Tak ako je napísané. Nôžkou dole. nad zemou ostanú dva pahýliky s dvoma lístkami - tie po čase uschnú. Pazucha musí byť asi 5 cmpod zemou. Je to najjednoduchší spôsob a využiješ všetok odpad pri strihaní kríkov.
a_je_to
19.06.11,20:46
ktorym koncom to Y pichnes do zeme?:confused:

... keď som za socíku chodil ako dozor ku stredoškolákom na zalesňovanie, tak som s úsmevom prizvukoval ... dievčatá, ale zeleným nahor a korene do jamky ... nie naopak :)
Valcake
19.06.11,21:01
http://www.porada.sk/t101328-p217-co-nam-prave-kvitne-ll.html

...ja skoro všetky ruže takto rozmnožujem:). Kde by som toľko kupovala..:rolleyes::eek: Všetky sa mi ujali vždy.
kukučka
30.07.12,16:55
Ja množím ruže podľa návodu mamky mojej kamarátky. Od júla z odrezkov tvoriacich Y, na každom nechám po dva lístky, rýľom urobím štrbinu a to Y do nej vsuniem, spoj je pod zemou cca 5 cm. Dobre prišliapnem zeminu, Žiadne poháre na zakrytie, ale severná, alebo zatienená strana.

Prosím podrobnejšie, tie odrezky sú po odkvitnutí, alebo môžu byť mladé konáriky bez kvetu? Alebo je to jedno?
pmajap
30.07.12,17:41
Mal by to byť vyzretý výhonok - drevnatý, odstrániš listy a nevyzreté časti, rýľom utobíš štrbinu hlbokú 10 - 15 cm v tej časti záhrady kde je mokro a dobre zašliapneš zem okolo. pridávam foto, do zeme by malo ísť po modrú značku.
legolas
06.08.12,14:43
...tie očka dole na stonke vyslepíš?..
pmajap
18.08.12,15:52
Nie nevyslepím.