Mickya
22.06.04,11:53
23. mája nám zákazník uhradil vkladom na účet zálohovú faktúru.
Neuviedol variabilný symbol zál. faktúry, takže nevieme identifikovať platbu a peniaze nemáme kam vrátiť. Doteraz sa nik neozval.
Treba z tejto platby odviesť DPH, keďže mu naša firma neposkytla služby?
Ďakujem za radu.
ekon
22.06.04,10:16
Peniaze treba bez meškania vrátiť na ten istý účet odkial prišli.
Mickya
22.06.04,10:31
Lenže on uhradil v hotovosti na náš účet, takže ja neviem jeho číslo účtu.
janeco
22.06.04,10:32
Súhlasím, peniaze treba okamžite vrátiť, mohlo by ísť o trestný čin.
janeco
22.06.04,10:34
Ak uhradil na Váš účet vkladom v hotovosti, banka má jeho osobné údaje.
tibor
22.06.04,10:44
peniaze prišlé by som evidoval na BÚ a ako protizápis myslím 379, kde by som dal popis omylom prijatá platba a pokojne by som ďalej popíjal kávičku a nestaral sa o to viac...kým si niekto nespomenie na ne...
Braňo
22.06.04,10:55
Postupoval by som rovnako ako Tibor. :-)
ekin
22.06.04,11:13
ak mas pocit, ze skutocne je to mylna platba, tak ju tak aj zauctuj, ved on sa niekto ozve...
ale čo ked je to nahodou dáka stara proforma? ci..nieco podobne? vtedy ti to nemoze byt jedno, lebo skutocne sa moze stat, ze vzniklo zdanitelne plnenie - takze trosku hrabania sa v dokladoch... ci to nie je vas klient a potom mu radsej zavolat a zistit pravdu...
Mickya
22.06.04,11:50
Ono je to úhrada proformy, ale keď mi máme takých proforiem ale 100 ks...
NADEJKA
22.06.04,11:56
Ahojte, keď tak čítam vaše reakcie,znamená to,že z proforma faktúry musím odviesť DPH? My máme proforma faktúru zo Španielska aj sme ju uhradili,do DPH to pôjde až vystavením ostrej faktúry alebo už z tejto? Začínam v tom mať pekný "guláš". Vďaka
Mickya
22.06.04,11:59
DPH sa neodvádza z proforma, ale z faktúry. Ale ZP bolo v deň uhradenia proforma, tak preto treba odviesť DPH.
ekin
22.06.04,12:52
Mickya - tak rýchlo osobne navstivit banku, lebo cez telefon nebudu velmi zdielni - tam sa da zistit vkladatel - smola bude, ak zaevidovali jeho meno a nie firmu, pretoze poznat zamestnancov nasich odberatelov nemusime a tazko sa bude patrat... Snad pri troche stastia to pôjde, a tiez sa divat na proformy vystavene pred datumom uhrady - aj to moze znizit pocet nutných hladani..., aj čiastka by sa mala dat najst v PC, ak to soft sleduje..snad nie su vsetky proformy v podobnych sumach...darmo je, nie je to prvy ani posledny prípad "stopovacieho psa"
M3G
22.06.04,18:13
Keď sa chce, všetko sa dá.

Už neexistujú anonymné vklady, stačí keď sa informujete u banky, kde boli peniaze vložené. Keďže Vám banka údaje určite neposkytne, dajte banke úlohu informovať ho.

Keď Vás ale svedomie nebude hrýzť, peniaze si môžete zatiaľ nechať.

V tomto prípade nejde o trestný čin neoprávneného obohatenia. Vkladajúci Vám peniaze vložil na účet sám, bez nátlaku, bez nejakej zmluvy alebo dohody a už je jeho smola, že sa pomýlil...(:
Heni
22.06.04,19:48
Ja som mala vlani takyto pripad, prisli nam peniazky na podnik.úcet, nevedno od koho, z cista-jasna. Az po 4 (!) mesiacoch ma telefonicky kontaktoval pracovnik banky a poziadal aby som to prisla k nim dat do poriadku... Vysvitlo, ze to bolo jeho nepozornostou vlozene na nas ucet. Bolo to okolo 15 tis.Sk, ak je to u vas vacsia suma, tak to iste budu nahanat aj skor ;-)