sassi
11.04.08,08:47
Naozaj mi nikto nevie poradiť???? Firma A reg. pre DPH na Slov. dostane objednávku z Angl. na výrobu polotovarov. Vyrobí a pošle na dokončenie do firmy B. reg. DPH na Slov. Firma B. (na zákl. objednávky z Angl.zaslanej firme B) dokončí, odošle a fakturuje bez DPH. (To je OK). Ale ako má postupovať pri fakturácii firma A???? Vystaviť Fa bez DPH alebo s DPH????
azla
11.04.08,07:09
Naozaj mi nikto nevie poradiť???? Firma A reg. pre DPH na Slov. dostane objednávku z Angl. na výrobu polotovarov. Vyrobí a pošle na dokončenie do firmy B. reg. DPH na Slov. Firma B. (na zákl. objednávky z Angl.zaslanej firme B) dokončí, odošle a fakturuje bez DPH. (To je OK). Ale ako má postupovať pri fakturácii firma A???? Vystaviť Fa bez DPH alebo s DPH????

V prvom rade musí byť jasné, kto je partnerom komu.

Dodávateľom tovaru partnerovi do Anglicka je firma ( podľa môjho názoru), ktorá má objednávku z Anglicka, ktorá tovar odošle a má na to všetky potrebné doklady.
Je potrebné určiť, kto je hlavný partner (kto uskutočňuje dodávku do Anglicka) a kto je iba subdodávateľ pri hlavnej dodávke.

Daňovo ošetriť celá transakcia sa dá správne vtedy, ak budú aj správne ošetrené dodávateľsko - odberateľské vzťahy. Treba vychádzať zo zmlúv a tie by mali formulované tak, aby bolo jasné kto ma v danej transakcii aké postavenie.
sassi
11.04.08,07:24
Hlavný dodávateľ je firma A. Na objednávke je uvedené, že polotovar treba odoslať na dokončenie do firmy B. Záhadné je, že aj firma B má objednávku z Anglicka. Viem, že je to celé domotané. Ideálne by bolo, keby sa hotový výrobok z firmy B vrátil do firmy A, tá by hotový výrobok prepravila a fakturovala do Anglicka bez DPH.
Ale kedže to tak nie je, priklánate sa k môjmu názoru, že firma A musí fakturovať s DPH???
Vladimír Ozimý
11.04.08,07:36
Ak váš zmluvný vzťah končí dodaním tovaru do spoločnosti B v SR mám za to že s DPH (keďže nedôjde k vývozu do Anglicka). Ak máte povinnosť aj prepraviť potom bez DPH.
sassi
11.04.08,07:55
Veeeeľmi pekne ďakujem.
azla
11.04.08,08:07
Hlavný dodávateľ je firma A. Na objednávke je uvedené, že polotovar treba odoslať na dokončenie do firmy B. Záhadné je, že aj firma B má objednávku z Anglicka. Viem, že je to celé domotané. Ideálne by bolo, keby sa hotový výrobok z firmy B vrátil do firmy A, tá by hotový výrobok prepravila a fakturovala do Anglicka bez DPH.
Ale kedže to tak nie je, priklánate sa k môjmu názoru, že firma A musí fakturovať s DPH???

Ak som neurobila chybu v uvažovaní, tak hodnota celej transakcie pre Anglickú firmu sa predraží o slovenskú Dph (slovenská dph je jej "na príťaž a neuplatní si ju).
Ak sú ešte vzťahy otvorené, je dobre sa vrátiť k zmluvám a "odmotať to."
sassi
11.04.08,08:11
Na týchto vzťahoch sa popracuje. Toto je u nás celkom nový prípad. Tiež nemáme v úmysle predražovať celkovú cenu.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem!!!!!