peter007
11.04.08,08:48
Sme s.r.o., chceme dat zamestnancovi pozicku. Prosim o pomoc ako to mam uctovne riesit.

Dostala sa mi do ruk zmluva o pozicke podla paragrafu 657 (http://www.porada.sk/t59608-657-zuctovanie-opravky-k-opravnej-polozke-k-nadobudnutemu-majetku.html) a nasl.Obcianskeho zakonnika na BEZUROCNU pozicku pre zamestnanca firmy, ktory sa zavazuje pocat cerpania pozicky zostat zamestnancom firmy . Ak tuto podmienku splni, pozicka je bezurocna, ak nesplni, je stanoveny bezny urok komercnych bank.

Nebude nam ako firme z toho vyplyvat ziadne zdanenie, ako napriklad zaplatenie dane z uroku v priemere urokovej sadzby vyhlasenej NBS? Ake paragrafy akeho zakona to uctovne riesia?

V tom paragrafe 657 obcianskeho zakonnika je napisane iba toto:

§ 657 (http://www.porada.sk/t59608-657-zuctovanie-opravky-k-opravnej-polozke-k-nadobudnutemu-majetku.html): Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa
druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej
doby veci rovnakého druhu.

pod nim je paragraf:
§ 658
(1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.
(2) Pri nepeňažnej pôžičke možno dojednať namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva

Stretli ste sa s tymto prosim?
Denda
11.04.08,06:59
Sme s.r.o., chceme dat zamestnancovi pozicku. Prosim o pomoc ako to mam uctovne riesit.

Dostala sa mi do ruk zmluva o pozicke podla paragrafu 657 (http://www.porada.sk/t59608-657-zuctovanie-opravky-k-opravnej-polozke-k-nadobudnutemu-majetku.html) a nasl.Obcianskeho zakonnika na BEZUROCNU pozicku pre zamestnanca firmy, ktory sa zavazuje pocat cerpania pozicky zostat zamestnancom firmy . Ak tuto podmienku splni, pozicka je bezurocna, ak nesplni, je stanoveny bezny urok komercnych bank.


Vyjadrím sa len k problematike zdanenia u zamestnancov. Čo sa týka bezúročných pôžičiek platí, že nepeňažným príjmom zamestnanca je úrok, ktorý by bol poskytnutý u poskytovateľa takýchto produktov v mieste a v čase plnenia. Čiže platí aj pre neho stanovený bežný úrok komerčných bánk ako ste dohodli u zamestnanca, ktorý by neostal v zamestnaní.
peter007
11.04.08,08:35
Vyjadrím sa len k problematike zdanenia u zamestnancov. Čo sa týka bezúročných pôžičiek platí, že nepeňažným príjmom zamestnanca je úrok, ktorý by bol poskytnutý u poskytovateľa takýchto produktov v mieste a v čase plnenia. Čiže platí aj pre neho stanovený bežný úrok komerčných bánk ako ste dohodli u zamestnanca, ktorý by neostal v zamestnaní.

Prosim, co to konkretne znamena?

Ze takyto zamestnanec, hoc ma bezurocnu pozicku, musi aj tak v marci v danovom priznani nejakym sposobom ten urok priznat a zaplatit ho?

Viem ze takto nejako, ze musi byt priznany urok bezny v bankach, to funguje podla Obchodneho zakonnika, kde je to presne napisane. Podla obchodneho zakonnika bezurocna pozicka neexistuje. Ale toto je iny pripad - je to podla Obcianskeho zakonnika, preto by ma zaujimalo ci sa s tym uz niekto stretol, lebo je to zda sa ine.
Filip Glasa
11.04.08,09:08
ten odpustený úrok by sa bral ako príjem/odmena pre zamestnanca. Musel by ho zdaniť ako každý iný príjem.